Контакт

Свет

Жени бомбаши-самоубијци испратени на Запад

Објавено пред

Поголема група жени со не-арапско потекло кои се подготвувани за бомбаши-самоубијци се испратени на цели во западните земји

Припадниците на безбедносните служби а особено припадниците на обезбедувањата на јавни објекти, аеродроми, пристаништа, метроа, железнички станици, стадиони и други места каде има масовно присуство на луѓе се предупредени да внимаваат на жени кои имаат пасоши од западни држави, за кои се верува дека успеале да го преживеат нападот врз кампа на Ал КАеда во Јемен.„Има повеќе лица кои се увежбувани а не се Арапки и немаат никакви досиеја, лица кои воопшто не изгледаат како да се припадници на Ал Каеда и не мораат нужно да бидат мажи, бидејќи во кампот биле обучувани и жени“, изјавил поранешниот советник на Белата куќа, Ричард Кларк, пренесува Daily Mаil.Оваа сознание се темели на сознание добиено пир испитувањето на Нигериецот Умар Фарук Абдулмуталаб кој на 25-ти декември се обиде да го урне авионот кој леташе од Амстердам до Деторит. И самиот тој обучуван за неговиот неуспешен напад во Јемен, рекол дека има уште лица од запад кои со него биле на обука. Досега жени самоубијци од арапско потекло извршија напади во Ирак и Израел, но безбедносните служби сега предупредуваат дека неизоставно ќе следат напади и на западни жени во САД и во Европа.Во Русија исто така ткн. „црни вдовици“, жени од Чеченија кои ги загубиле мажите или некој друг машки член од семејството во судирите со руските безбедносни сили, пред неколку години изведоа самоубиствени и терористички напади.Ова предупредување всушност е причина што британското министерство за внатрешни работи во петок навечер го подигна нивото на узбуна од терористички закани од „висока“ на „опасна“, што според соопштението значи многу веројатна опасност од нападМерката е преземена неколку дена пред одржувањето на двата големи меѓународни собири кои ќе се одвиваат во Лондон, на кои ќе присуствуваат политички претставници од повеќе од 60 држави. Првиот собир е средбата за Јемен, во среда а во четврток ќе се зборува за ситуацијата во Авганистан.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

„Волмарт“ го повлече оружјето од продажба

Објавено пред

Синџирот на американски супермаркети „Волмарт“ соопшти дека го отстранил огненото оружје и муницијата од полиците на своите продавници во САД, за да ги заштити клиентите и вработените, поради се поголемата напнатост низ целата земја.

Пред претседателските избори во САД, многумина се загрижени дека резултатот може да биде оспорен или да предизвика насилство.

„ Видовме изолирани случаи на граѓански немири и како што сторивме во неколку ситуации во последниве години, превентивно префрливме оружје и муниција од полиците во магацинот, за безбедноста на нашите работници и клиенти“, изјави портпаролот на „Валмарт“.

Компанијата не одлучи кога ќе го врати оружјето и муницијата на полиците, додаде тој.

Малопродажниот ланец со седиште во Бентонвил, Арканзас, има повеќе од 5.000 продавници во САД, а приближно половина од нив продаваат оружје, кое ќе продолжи да им биде достапно на клиентите кои ќе побараат да го купат.

Малопродажните компании се загрижени откако, на почетокот на оваа година, луѓето искршија излози на продавници, крадеа стоки и понекогаш палеа некои продавници во Чикаго, Њујорк, Лос Анџелес, Портланд и други американски градови.

Во јуни, „Волмарт“ повлече огнено оружје и муниција од некои продавници во САД за време на протестот за смртта на невооружениот Афроамериканец Џорџ Флојд во полициски притвор кон крајот на мај.

Прикажи повеќе...

Регион

Нов рекорд во Србија – потврдени 1.817 нови случаи на коронавирус

Објавено пред

Во последните 24 часа во Србија се регистрирани рекордни 1.817 нови случаи на коронавирус, а починале шест лица. Тестирани се 9.531 лица.

Според податоците на српското Министерство за здравство, во моментов се хоспитализирани 1.122 лица, од кои 51 се на апарати за дишење.

Од почетокот на епидемијата во Србија заразени се вкупно 46.954 лица, од кои 820 починале.

Досега се тестирани вкупно 1.338.631 лице.

Директорката на Институтот „Батут“, Верица Јовановиќ, за РТС вели дека оваа недела се регистрирани трипати повеќе новоинфицирани лица од минатата недела и дека се пополнуваат болничките капацитети.

Прикажи повеќе...

Регион

Во БиХ рекордни 1.912 нови случаи на коронавирус

Објавено пред

Во Босна и Херцеговина во изминатите 24 часа се потврдени рекордни 1.912 нови случаи на коронавирус, а 22 лица починаа, објави Институтот за јавно здравје.

Биле тестирани 3.850 лица, а вирусот е потврден кај 1.070 лица од Федерацијата БиХ и 842 од Република Српска.

Болниците во Федерацијата објавија 15 смртни случаи за кои претходно беше потврдено дека се заразени со вирусот САРС-КоВ-2, додека седум лица починаа во РС.

Бања Лука е градот со најголем број новозаболени лица во рок од 24 часа односно потврден е 231 случај, додека во Сараево 217.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион59 минути

Нов рекорд во Србија – потврдени 1.817 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа во Србија се регистрирани рекордни 1.817 нови случаи на коронавирус, а починале шест лица. Тестирани се...

Македонија3 часа

Излезе од затвор Панче Ангелов, напаѓачот на Шекеринска од 27 април

Излезе од затвор Панче Ангелов, напаѓачот на сегашната министерка за одбрана Радмила Шекеринска на 27 април 2017 година во Собранието....

Македонија4 часа

Кафе-барот „Интермецо“ ја отстранил пломбата и продолжил со работа и покрај забраната

Кафе-барот „Интермецо“ продолжил со работа и покрај забраната од 30 дена што ја изрече Општина Центар заради бучава. Градоначалникот на...

Свет4 часа

(Видео) Снимки од дрон го покажуваат ужасот по земјотресот во Измир

Снимките направени со дрон го покажуваат ужасот што го остави силниот земјотрес што вчера го погоди турскиот град Измир. Може...

Регион5 часа

Во Словенија 1.796 новозаболени со коронавирус и 23 починати

Во текот на претходниот ден, во Словенија се регистрирани 1.796 новозаразени со коронавирус, а 23 лица починаа. Процентот на позитивни...

Македонија5 часа

Мицкоски: Потребни се бесплатни ковид-тестови еднаш месечно за сите негувателки, учителки и наставнички

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вели дека се потребни бесплатни ковид-тестови еднаш месечно за сите негувателки, учителки и наставнички. „Образованието...

Македонија5 часа

УНИЦЕФ: Училиштата да се затворат единствено тогаш кога нема други алтернативи

Училиштата треба да бидат последни што ќе се затворат, а први што ќе се отворат, изјави Патриција ди Џовани, претставничка...

Македонија5 часа

Милевски: По 40 години, Пониква добива реконструирани ски лифтови

Владата преку Јавното претпријатие за државни патишта издвои средства да се реконструира патот за еден помасовен туризам на Пониква, а...

Регион6 часа

Во Хрватска 2.769 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа во Хрватска се потврдени 2.769 нови случаи на коронавирус, а 15 лица починаа, објави Националниот штаб...

Свет8 часа

Бројот на загинати во земјотресот во Измир се искачи на 24

Бројот на загинати во силниот земјотрес што го погоди егејскиот брег на Турција и источниот грчки остров Самос се искачи...

Свет21 час

Сведоштва: Луѓето трчаа во паника, улиците се преплавени со мртви риби

Луѓето панично трчаа во турскиот град Измир, изјавија очевидци, откако земјотресот со јачина од седум степени според Рихтеровата скала започна...

Македонија21 час

Ексминистерот Наќе Чулев заразен со Ковид-19

Поранешниот министер за внатрешни работни Наќе Чулев, кој беше претставник на ВМРО-ДПМНЕ во техничката влада на Оливер Спасовски, е позитивен...

Свет21 час

(Видео) Бројот на жртви во земјотресот во Турција се искачи на 14, над 400 лица се повредени

Бројот на жртви во денешниот земјотрес кој се случи во Турција и Грција, се искачи на 14. Епицентарот на земјотресот...

Свет23 часа

Меркел е против затворање на границите на ЕУ поради Ковид-19

Германската канцеларка Ангела Меркел предупреди дека е против затворање на границите во рамките на земјите-членки на Европската Унија во услови...

Македонија23 часа

Вучиќ, Рама и Заев разговараа за обновување на иницијативата за регионална соработка

Лидерите на Србија, Албанија и Северна Македонија – претседателот Александар Вучиќ, премиерите Еди Рама и Зоран Заев денеска одржаа состанок...

Регион23 часа

Вучиќ: Од 10 ноември без ПЦР-тест меѓу Србија, Албанија и Македонија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека биле донесени неколку важни одлуки на видеосостанокот на тема „Мал шенген“, чија имплементација...

Македонија1 ден

Обвинителството отвори истрага за Лидија Димова за злоупотреба на европските фондови

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција отвори истрага за директорката на Националната агенција за европски образовни програми...

Македонија1 ден

Бојан Јовановски оди во домашен притвор

Апелациониот суд Скопје ја уважи жалбата на обвинетиот Бојан Јовановски – Боки 13 за предметот „Рекет“, со што ја укина...

Македонија1 ден

Царовска: Нема ширење на Ковид-19 во училиштата

Немаме ширење на Ковид-19 во училиштата, додека не се создадат услови за затворање, остануваме на овој модел, изјави министерката за...

Македонија1 ден

СОНК бара да се преиспита наставата со физичко присуство

СОНК бара Министерството за образование и наука да ја преиспита одлуката за настава со физичко присуство, односно да им овозможи...

Досие