Контакт

Свет

Америка ќе му продава оружје на Тајван

Објавено пред

Американското министерство за одбрана во петокот предложи да му се продаде оружје на Тајван во вредност шест милијарди долари што ќе ја усложни иницијативата на администрацијата на претседателот Обама за подобрување на односите со Кина, пишуваат американските медиуми

Предлогот за продажба на американското оружје ги вклучува напредните типови на ракетите Патриот во вкупна вредност од 2,8 милијарди долари,, хеликоптерите  UH-60 Блекхок во вредност од 3,1 милијарди доалри, и проектилите Харпун за 37 милиони долари. Овој план Пентагон во петокот го претстави пред Конгресот, и за него во родк од 30 дена ќе моЕ да се ставаат приговори. САД го вооружуваат Тајван под клаузула за самоодбрана, билатерален договор од 1979 г. Според, што ја иритира Кина која при иста ваква продажба ан американско оружје во октомври  2008 г. Ги прекина воените разговори со САД.Објавувањето на продажба на оружје за Тајван доаѓа во моментот кога претседателот Барак Обама се обидува да ги подобри односите со Кина со која очекува соработка во поглед на прашањата околу Иран, Северна Кореја и климатсите промени. Како што пренесуваат американските медиуми, кинескиот амбасадор во Вашингтон, Ванг Баодонг, веднаш реагирал пренесувајќи дека Кина е цврста во противењето на продажбата на оружје на Тајван.

Регион

Во Србија 341 новозаразен и еден починат од Ковид-19

Објавено пред

Во последните 24 часа во Србија на коронавирус се тестирани 6.503 лица, од кои позитивни биле 341, а едно лице починало.

Бројот на хоспитализирани е 768 пациенти.

Според последните податоци на српското Министерство за здравство и Институтот „Батут“, на апарати за дишење се приклучени 39 пациенти во болниците низ Србија.

Вкупниот број на потврдени случаи на Ковид-19 во Србија е 39.827, додека од почетокот на епидемијата биле тестирани 1.289.519 лица.еден починат

Прикажи повеќе...

Европа

Германските власти воведоа строг карантин во Баварија, училиштата и градинките затворени

Објавено пред

Жителите на Баварија, поради големиот број заразени лица во таа област, од утре можат да ги напуштат своите домови само од оправдани причини, а училиштата и градинките ќе бидат затворени две недели, соопштија официјалните лица.

Строг карантин за жителите на областа Ротал-Ин, каде што живеат 120.000 луѓе, е втор карантин во Баварија, по Берхтесгаденер во кој е прогласен полициски час од 20 октомври.

Официјални лица од Ротал-Ин рекоа дека решиле да ја воведат одлуката за полицискиот час поради ненадејниот скок на бројот на заразени лица, што е поголем од 200 на 100.000 жители.

Денес во Германија се регистрирани скоро 2.000 нови случаи и шест смртни случаи. Вкупно се заразени 439.577 лица, а починаа 10.144 лица.

Сепак, епидемиолошката состојба во Германија е помалку сериозна отколку во некои други големи европски земји, како што се, на пример, Велика Британија, Франција и Шпанија.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Трамп со нов гаф: За Белград и Приштина ми доделија Нобелова награда за мир

Објавено пред

Американскиот претседател Доналд Трамп направи гаф за време на претседателскиот собир во Њу Хемпшир, кога рекол дека добил Нобелова награда за мир.

Тој рекол дека нагарадата ја добил поради своите меѓународни дипломатски способности и учество во преговорите меѓу Белград и Приштина, но набрзо се поправил и рекол дека мислел на номинација за таа награда.

Тој истакнал дека добил уште една награда за „нешто друго“, како и дека требало да добие награда за неговата работа во Сирија, пренесе „Индепендент“.

„ Србија и Косово, потпишавме договор, па тие ми дадоа награда за тоа, ми ја дадоа Нобеловата награда за нешто друго, треба да ми ја дадат Нобеловата награда за она што го направив во Сирија“, рече Трамп.

Сепак, откако го рече тоа, тој брзо се поправи и рече дека тоа се номинации за Нобелова награда.

„ Кога велам Нобелова награда, мислам на номинацијата“, рече Трамп.

Оваа година добитник на Нобелова награда за мир е Светската програма за храна на Обединетите нации за придонесот во борбата против гладот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Филипче: Коморбидитетите и доцното доаѓање во болница се причина за зголемената смртност

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека зголемениот процент на смртност од Ковид-19 се должи на коморбидитетите и доцното доаѓање...

Македонија2 часа

Владата денеска ќе одлучува за набавка на Ремдесивир

Владата денеска ќе одлучува за набавката на лекот Ремдесивир кој им помага на заразените од Ковид-19, соопшти министерот за здравство...

Македонија2 часа

Караџовски: Ја разгледувавме и опцијата да се прават тестови преку Фондот во приватните лаборатории

Комисијата за заразни болести ја разгледува одлуката граѓаните да можат да се тестираат за Ковид-19 во приватните лаборатории, а на...

Европа2 часа

Австриски инфектолог: Секој од нас, порано или подоцна, ќе се зарази со коронавирус

Австрискиот инфектолог Франц Алербергер не верува дека коронавирусот ќе се искорени и верува дека секој од нас ќе се зарази...

Свет2 часа

Во Мелбурн нема нови случаи на коронавирус по повеќе од четири месеци

По повеќе од четири месеци во Мелбурн денес не се пријавени нови случаи на коронавирус. Владата на австралиската држава Викторија...

Економија2 часа

Бензините поевтинуваат

Од вечерва на полноќ малопродажните цени на бензините и на екстра-лесното масло за домаќинство се намалуваат половина денар, а цената...

Свет3 часа

Мадуро тврди дека венецуелските научници создале лек против Ковид-19 без несакани ефекти

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, рече дека неговата земја дизајнирала високоефективен антивирусен лек, што го десеткува коронавирусот без никакви несакани...

Топ4 часа

(Видео) Пронајдени речиси 100 килограми хашиш во Охрид – пресечен меѓународен транспорт на дрога

Полицијата вчера пресече меѓународен транспорт на хашиш во количина од речиси 100 килограми. Уапсен е турски државјанин, кој дрогата требало...

Македонија4 часа

Домашните слави да се празнуваат исклучиво во кругот на семејството, апелира Комисијата за односи со верските заедници

Комисијата за односи со верските заедници во пресрет на периодот во кој голем број семејства во државата ги чествуваат домашните...

Регион5 часа

Словенија ги заострува мерките, од вечерва нова забрана за движење – се затвораат општините

Поради големиот пораст на инфекции со коронавирус, Словенија ги заострува мерките, така што од вечерва стапува во сила забраната за...

Економија6 часа

Пандемијата ќе фрли во стечај дури 6.000 австриски фирми

Пандемијата на коронавирусот силно ја погоди австриската економија, па в година се очекува да доведе до банкрот на шест илјади...

Европа7 часа

Италија ги затвора баровите и рестораните во 18 часот

Италијанските власти издадоа одредба со која се бара сите барови и ресторани да се затворат до 18 часот, а спортските...

Топ7 часа

Стејт департментот: Стапува во сила примирје во Нагорно-Карабах

Стејт департментот и владите на Ерменија и Азербејџан во заедничко соопштение наведоа дека стапува во сила хуманитарно примирје во судирот...

Свет7 часа

Над 8.000 новозаразени од коронавирус во Германија

Во последните 24 часа во Германија се потврдени 8.685 случаи на коронавирус. Според Институтот за заразни болести „Роберт Кох“, починале...

Економија7 часа

Од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги објави новите цени на нафтените деривати, кои ќе важат од полноќ. Минатата недела...

Македонија18 часа

Во моментов активни над 7.000 случаи на заразени со коронавирус

Бројот на активни случаи во Македонија изнесува 7.408 лица, откако вечерва беа потврдени нови 561 заразени. Најмногу активни случаи има...

Свет19 часа

СЗО: Три дена по ред бројките на новозаразени во светот се рекордни

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека во саботата е соборен новиот рекорд во светот кога станува збор за бројот на...

Македонија20 часа

Починаа 22 лица, регистрирани 561 новозаразени

Денеска се регистрирани 561 нови случаи на Ковид 19. Оздравени се 197 пациенти, а починати се 22 лица. Министерството за...

Македонија22 часа

(Видео) Членството ќе избира претседател на СДСМ, црвената боја стана партиска

Конгресот на СДСМ ги усвои измените и дополнувањата на статутот на партијата, информираше партискиот претседател, Зоран Заев на прес-конференција по...

Регион22 часа

Борисов позитивен на коронавирус

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на својот Фејсбук профил објави дека е позитивен на коронавирусот. „Иако РЗИ официјално го укина мојот...

Досие