Контакт

Свет

Доналд Трамп ќе се кандидира за претседател на САД з да и се одмазди на Кина

Објавено пред

Американскиот магнат Доналд Трамп, кој има голем број куќи, објекти и земјиште во целиот свет, покажа интерес за најпознатиот имот во САД, Белата куќа

Светски познатиот милијардер планира да се кандидира за претседател во 2012 година и да потроши повеќе од 200 милиони американски долари за предизборната кампања.„Ќе биде весело, бидејќи би сакал на оваа земја да и се случуваат само убави работи. Најверојатно до јуни ќе одлучам дали ќе се кандидирам. Една од работите кои ќе се обидам да завршам, е да се справам со силната кинеска економија. Кина ја злоупотреби својата валута за сметка на САД. Почит кон оваа земја едноставно недостасува. Имам многу деловни партнери од Кина кои ми се потсмеваат. Мислат дека сме будали, па дури и дека сме предводени од будали . “, изјави Доналд Трамп за ABC.Плановите на Трамп не се и некоја вест. Богаташот ги откри плановите уште во 1999 година и ако овој пат одлучи да се кандидира како републиканец, најверојатно ќе се соочи со другата скандалозната личност, поранешниот гувернер на Алјаска Сара Пејлин.„Ми се допаѓа Пејлин, но ќе ја победам“, изјави Трамп.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Вучиќ: Британскиот вид на коронавирус стигна во Србија

Објавено пред

Српскиот претседател Александар Вучиќ утрово во телевизија Прва изјави дека британскиот вид коронавирус пристигнал во Србија и дека го донела девојка од Лондон.

„ Јас сум страшно исплашен. Патник од Лондон во Србија го донесе коронавирусот на територијата на Србија”, истакна Вучиќ и додаде дека девојката не била позитивна на тестот за ПЦР.

Нагласи дека тоа е опасен вид на вирус и дека Велика Британија е затворена поради тоа, но дека е важно тоа што веднаш го откриле и ги изолирале сите контакти.

Во интервјуто зборува за тоа колку е тешко да се дојде до вакцини и дека е вистинска војна во светот. Вели дека би се вакцинирал со кинеската вакцина.

„ Би ја примил кинеската вакцина, но размислувам дека не сум толку стар, затоа што мислам дека е срамота кога ќе видам дека има некои кои немаат никакви коморбидитети и се туркаат да ја примат вакцината“, рече тој.

Српскиот претседател рече дека Србија платила многу помалку за кинеските вакцини отколку што се продаваат во светот. Вели дека денеска е потешко да се набават вакцини отколку нуклеарно оружје. Тој истакна дека очекува денеска да бидат вакцинирани 50.000 луѓе во Србија.

Тој додаде дека Србија примила 0 вакцини од Ковакс програмата, како и сите земји во регионот, бидејќи има проблем со дистрибуција на вакцини во земјите на ЕУ токму преку таа програма.

Нагласи дека секој што примил вакцина во Србија, ќе добие и ревакцина, истата што ја примил.

Говорејќи за прашањето за набавка на вакцини, Вучиќ рече: „Војна е во вистинска смисла на зборот, ова е прашање на опстанок на економијата“.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Извлечени 11 рудари по 14 дена поминати под земја

Објавено пред

Спасувачите во Кина успеаја да извлечат 11 рудари живи на површината. Тие две недели беа заробени 600 метри под земјата во рудник за злато во северна Кина, пренесуваат кинеските медиуми.

Кинеската телевизија прикажа снимка од извлекувањето на првиот рудар, кому му беа врзани очите за да се заштити од светлината. Тој веднаш беше пренесен во болница на лекување, а неговата состојба е опишана како „екстремно слаба“, објави Би-Би-Си.

Продолжуваат напорите за извлекување на останатите десет рудари, кои се се уште под земја.

Експлозијата што се случи на 10 јануари во рудник за злато во провинцијата Шангдонг зароби 22 рудари. Еден од нив почина. Спасувачките екипи претходно успеаја да воспостават контакт со рударите и да им доставуваат храна.

Управата на рудникот е во притвор бидејќи чекале повеќе од 24 часа да ја пријават несреќата, чија причина сè уште не е објавена.

Зголемениот надзор ја подобри безбедноста во рударската индустрија во Кина, која годижно одземаше по 5.000 животи. Сепак, несреќите продолжуваат да се случуваат, а 39 рудари загинаа во две несреќи само минатата година.

Прикажи повеќе...

Регион

Куче го чекало сопственикот цела недела пред болница

Објавено пред

Верно куче речиси една недела чекало пред болница во Турција, додека не излегол неговиот сопственик, каде се лекувал. Женката по име Бончук, што на турски јазик значи бисер, била наградена за својата верност со емотивна средба со сопственикот Кемал Сентурк (68), кога конечно излегол од болницата во градот Трабзон, во североисотчна Турција.

Сентурк бил пренесен во болница на 14 јануари, поради мозочна емболија, а Бончук, која го добила името по нејзините кафеави очи, го следела возилото на брзата помош. Оттогаш, таа се враќала секој ден и чекала пред болницата, а вработените понекогаш ја хранеле.

Ќерката на Сентурк неколку пати се обидела да ја врати дома, но секој пат бегала за да се врати пред болницата.

Кога Сентурк конечно излегол од болницата оваа недела, Бончук истрчала околу неговата инвалидска количка, скокнала да ја погали и замавнувала со опашката, раскажуваат од болницата.

„ Човек се чувствува многу среќен поради тоа. Тоа куче ни е премногу блиско, како човечко суштество, и јас сум многу среќен поради тоа”, рекол Сентурк.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион29 минути

Вучиќ: Британскиот вид на коронавирус стигна во Србија

Српскиот претседател Александар Вучиќ утрово во телевизија Прва изјави дека британскиот вид коронавирус пристигнал во Србија и дека го донела...

Свет1 час

(Видео) Извлечени 11 рудари по 14 дена поминати под земја

Спасувачите во Кина успеаја да извлечат 11 рудари живи на површината. Тие две недели беа заробени 600 метри под земјата...

Регион2 часа

Куче го чекало сопственикот цела недела пред болница

Верно куче речиси една недела чекало пред болница во Турција, додека не излегол неговиот сопственик, каде се лекувал. Женката по...

Свет2 часа

Британски експерт: Вакцинираните луѓе пак можат да го шират вирусот

Луѓето кои примиле вакцина против Ковид-19 сепак може да го пренесат вирусот на други и треба да продолжат да ги...

Регион2 часа

Турција потпиша договор со Русија за производство на вакцината Спутник V

Рускиот фонд задолжен за производство на вакцината Спутник V (РДИФ) објави дека компанијата потпишала договор за производство на руската вакцина...

Свет3 часа

(Видео) Истрага за насилните протести во Русија, поддршка од Германија

Истражителите отворија кривична постапка по извршени незаконски активности на недозволениот собир во центарот на Москва. Покренати се постапки и поради...

Регион17 часа

Вучиќ: За 72 часа Србија ќе биде втора во Европа и петта во светот според стапката на вакцинација

Србија во моментов е четврта во Европа според стапката на вакцинација, верувам дека во следните 72 часа ќе бидеме втори...

Топ18 часа

Приведени вкупно 97 илегалци кои работеле како градежници кај Стара железничка

Бројот на приведени илегалци кои работеле како градежници на градилиштата кај Стара железничка во Скопје од 50 се искачи на...

Свет19 часа

Скандал во Шпанија: Се вакцинирале војници и политичари, а не и приоритетните групи

Шпанските војници и политичари кои се вакцинирани против коронавирус, а не биле приоритетна група, се во центарот на јавен спор...

Топ20 часа

Удавен маж пронајден во водите на Пчиња, претходно бил пријавен за исчезнат

Во близина на мостот на автопатот Велес-Катланово, во водите на реката Пчиња, вчера бил пронајден починат 73-годишен маж. Според информациите...

Свет20 часа

(Видео) Над 1.600 луѓе уапсени на протестите во Москва

Во центарот на Москва денеска се собраа илјадници луѓе во знак на поддршка на уапсениот опозиционер Алексеј Навални. At least...

Македонија22 часа

Во Македонија 347 нови случаи на Ковид-19, починаа 11 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 347 нови случаи на коронавирус, 11 лица починаа, а 378 оздравеа, соопшти...

Свет24 часа

Десетгодишно девојче се задуши во Италија, родителите тврдат дека учествувало во „ТикТок“ предизвик

Италијанската агенција за регулирање на приватноста на податоците вчера ѝ нареди на апликацијата „ТикТок“ да ги блокира сметките на сите...

Топ1 ден

Седумдесет и седумгодишен возач во Скопје удрил во пешак и избегал

Седумдесет и седумгодишен старец со автомобил удрил во пешак и избегал. Според информациите на МВР, несреќата се случила вчера во...

Топ1 ден

Пронајдено оружје и муниција во куќа во Скопје

Полицијата пронајде оружје во куќа во Скопје, а сопственикот е приведен. Според информациите на МВР, вчера бил приведен З.Д(49) од...

Македонија1 ден

Во ковид – центрите во Скопје хоспитализирани 20 нови пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 20 нови пациенти поради компликации од коронавирусот, а...

Свет1 ден

Повеќе од 100 припадници на Националната гарда кои беа на инаугурацијата заболени со Ковид-19

Помеѓу 100 и 200 членови на Националната гарда кои ја обезбедуваа инаугурацијата на претседателот на САД, Џо Бајден, се позитивни...

Економија1 ден

РКЕ предлага проширување на листата на граѓани кои ќе добиваат финансиска помош за сметките за струја

Стартува дефинирањето на принципите врз основа на кои ќе се прошири постојната листата на ранливи потрошувачи со цел да се...

Регион1 ден

Црна Гора најави дека во земјата ќе пристигнат три различни вакцини

Граѓаните на Црна Гора ќе имаат можност да бираат помеѓу вакцините на „Фајзер / Бионтек“, кинеската „Синофарм“ и руската вакцина...

Свет2 дена

(Видео) Џонсон со предупредување: Новиот вид коронавирус посмртоносен од претходниот

Британскиот премиер Борис Џонсон вечерва предупреди дека според најновите податоци новиот вид на Ковид-19 може да биде посмртоносен од другите...

Досие