Контакт

Свет

Најмалку 20 загинати во експлозија во Пакистан

Објавено пред

Бројот на жртвите од силна експлозија денеска во Фејсалабад, третиот најнаселен град во Пакистан достигна 20, а најмалку 75 лица се повредени, јавува AFP повикувајќи се на извештаите на локалните власти.

Бројот на жртвите од силна експлозија денеска во Фејсалабад, третиот најнаселен град во Пакистан достигна 20, а најмалку 75 лица се повредени, јавува AFP повикувајќи се на извештаите на локалните власти. „Експлодираше цистерна со течен гас, при што 17 лица загинаа, а 75 се повредени. Во моментов не можеме да кажеме ништо за причината за експлозијата“, ја цитира изјавата на градоначалникот на Фејсалабад, Назим Садик, агенцијата Синхуа. Според првичните податоци, експлозијата се случила на бензинска станица, во близина на  административна зграда во која се сместени безбедносните институции. Во својот извештај, Синхуа која се повикува на пакистанските медиуми, наведува дека експлозијата се случила откако еден од припадниците на обезбедувањето на објектот на  безбедносните сили отворил оган врз автомобил кој бил управуван од бомбаши-самоубијци кои се обиделе да се пробијат во дворот на државните безбедносни институции. Извори од локалната полиција соопштија дека тој успеал да задржи еден од терористите, кој наводно бил вклучен во  обидот за нападот, при што бил повреден и хоспитализиран. Според првичните информации, активирањето на „бомбата на тркала“ исто така ја предизвикало експлозијата на блиската бензинска пумпа. Во моментов, како што пренесува AFP, на местото на настанот работат полициските службеници и спасувачки екипи. Официјални лица стравуваат дека бројот на жртвите и повредените во всушност двете експлозии може да расте. /крај/афп/син/сн©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Нов земјотрес ја погоди Хрватска, а потоа следеше уште еден

Објавено пред

Нов земјотрес ја погоди Хрватска, а потоа следуваше и друг, јавуваат хрватските медиуми.

Земјотресот, кој бил со послаб интензитет, се случил околу 13:45 часот, во централниот дел на Хрватска.

Според ЕМСЦ, земјотресот бил со јачина од 3,2 степени според Рихтеровата скала со епицентар на 25 километри југозападно од Сисак.

Хрватските граѓани во изјави за тамошните медиуми велат дека го почувствувале земјотресот во Загреб, Сисак.

Набргу по првиот, Хрватска ја погоди уште еден, посилен земјотрес. Тој бил со јачина од 3,6 степени според Рихтеровата скала, пренесува ЕМСЦ.

Прикажи повеќе...

Свет

Почнува судењето за убиството на Џорџ Флојд, судот во проблеми со изборот на поротници

Објавено пред

Судењето на поранешниот полицаец од Минеаполис Дерек Човин во врска со смртта на Џорџ Флојд започнува денеска по комплексен процес за избор на поротници.

Судијата посветил три недели само за да избере поротници, знаејќи за потенцијалните потешкотии во наоѓањето на непристрасни жители од Минеаполис во случајот што ја подели државата и чија жртва Џорџ Флојд стана меѓународен симбол во борбата за расна праведност.

Лани судот испратил прашалник на 16 страници до потенцијалните поротници, испитувајќи го нивното знаење за случајот со Флојд, кој почина на 25 мај минатата година, при апсењето пред продавница.

Прашалникот содржел прашања од типот „дали ги видовте снимките од неговата смрт“, „дали учествувавте во протестите што следуваа“ или „што мислите за движењето „Црните животи вредат (BLM)“ .

Смртта на Флојд беше снимена со мобилен телефон од страна на девојка која минувала на местото, а на снимката се гледа како Човин со коленото го притиска вратот на Флојд, речиси девет минути, додека 46-годишникот вели дека не може да дише.

Снимката се прошири на интернет за неколку часа и доведе до едни најмасовните протести во американската историја.

Се очекува адвокатите на Човин да го оспорат изборот на поротници кои го поддржуваат движењето против системскиот расизам.

Одбраната на Човин петнаесет пати може да го отфрли изборот на некој поротник без да ја образложува причината за тоа, а обвинителите може да го сторат тоа девет пати. Ако која било од страните се сомнева дека член на поротата е разрешен поради раса, етничка припадност или пол, тие можат да побараат од судијата да се произнесе поинаку.

Дел од правните експерти се загрижени дека нема да има црнци меѓу конечните 12 поротници и четири замени и дека ова може да ја наруши довербата на јавноста во пресудата. Околу една петтина од жителите на Минеаполис се црнци.

„Потребна ни е порота која ќе го претставува спектарот на ставови и мислења и демографските карактеристики на нашата заедница“, рече Валери Ханс, професорка по право на Универзитетот Корнел.

„Треба да бидат вклучени и луѓе кои можеби биле на протест или имаат различни ставови во врска со некои од прашањата“, додава таа.

На Човин му се заканува затворска казна од 40 години, а од страв од протести ќе му се суди во добро заштитена судница. Неговите адвокати тврдат дека во справувањето со Флојд, тој ги користел методите што ги научил за време на полициските обуки.

Прикажи повеќе...

Свет

Башар ал Асад и неговата сопруга позитивни на коронавирус

Објавено пред

Сирискиот претседател Башар ал Асад и неговата сопруга Асма се позитивни на тестот за коронавирусот, беше објавено денес од кабинетот на претседателот.

Двајцата, наводно, биле тестирани бидејќи покажале благи симптоми на зараза.

Во соопштението се вели дека и двајцата се со добро здравје и дека ќе продолжат да работат од дома додека се во изолација, пренесува „Ројтерс“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Јавно обвинителство: Од „Телеграм“ засега немаме добиено никакви податоци за случајот „Јавна соба 2“

Од Јавното обвинителство велат дека активно постапуваат за утврдување кривична одговорност во предметите поврзани со групите „Јавна соба“, во пресрет...

Македонија3 часа

Грција не ги отвора границите за Македонија, продолжена забраната за патници од трети земји

Грција ја продолжи забраната за пристигнување патници од околните земји по воздушен, копнен и морски пат, а тоа правило важи...

Македонија3 часа

Филипче: Предложивме од среда да се воведе полициски час, најмногу поради непочитувањето на мерките

Министерот за здравство, Венко Филипче, преку објава на својот фејсбук-профил ја објасни причината за барањето на ресорното министерство за воведување...

Европа3 часа

Европска агенција за лекови засега не одобрува користење на руската вакцина во ЕУ

Високата службеничка на Европската агенција за лекови (ЕМА), Криста Виртумер-Хохе, апелираше до членките на Европската Унија да не го одобрат...

Свет3 часа

Меган Маркл: Сакав да се самоубијам, а не смеев да побарам помош

Во интервјуто кое се емитуваше на „CBS“, војвотката од Сасекс, Меган Маркл изјави дека имала суицидни мисли додека била бремена....

Свет4 часа

Американците тврдат дека пронашле лек за коронавирусот, во употреба за шест месеци

Новиот антивирусен лек „молнупиравир“ може да го смени текот на епидемијата на коронавирусот, бидејќи за време на експерименталното истражување е...

Забава6 часа

Меган тврди монархијата одбила да го направи Арчи принц поради бојата на кожата

Меган, сопругата на принцот Хари, изјави дека пред раѓањето на нејзиниот син Арчи постоела загриженост дека неговата кожа ќе биде...

Македонија7 часа

„Држава што не постапува е држава што силува“ – марш за женските права по повод 8 Март

Денеска по повод Меѓународниот ден на жената, со почеток во 15 часот, од пред Министерство за внатрешни работи ќе започне...

Свет19 часа

Зошто е речиси невозможно да се заразите со коронавирус на отворено?

Аеросолите, ситни честички што лебдат во воздухот, се главниот виновник за пренесување на коронавирусот. Според наодите на научниците, ова особено...

Свет21 час

Градоначалник во Италија даде оставка откако јавноста дозна дека се вакцинирал преку ред

Градоначалникот на сицилијанскиот град Корлеоне денес објави дека дава оставка откако преку ред се вакцинира против Ковид-19, а полицијата отвори...

Македонија22 часа

Во Македонија 333 нови случаи на коронавирус, починаа 10 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 333 нови случаи на коронавирус, 268 оздравени и 10 починати лица, соопшти...

Македонија22 часа

Филипче: Состојбата на Мицкоски е стабилна

Состојбата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој се лекува од коронавирус е стабилна, кажа министерот за здравство, Венко Филипче....

Македонија23 часа

Пристигна првата пратка од руските вакцини во Македонија

На скопскиот аеродром попладнево пристигна првата пратка од руската вакцина „спутник В“. Министерот за здравство Венко Филипче заедно со рускиот...

Европа24 часа

Скандал во Бундестагот: Пратеници профитирале со трговија со маски за време на ковид-кризата

Скандал ја тресе Германија. Пратеници од Бундестагот оствариле профит од трговија со заштитини маски на самиот почеток на пандемијата на...

Свет24 часа

Семејства на починати од коронавирус го тужат британскиот премиер

Британскиот премиер Борис Џонсон, го тужат околу 2.000 семејства кои изгубиле еден или повеќе членови на семејството поради коронавирусот. Досега...

Македонија1 ден

Досега попишани 32.752 лица од дијаспората

Државниот завод за статистика соопшти дека досега се попишани 32752 лица од дијаспората. Оттаму велат дека бројот на попишани расте...

Македонија1 ден

Лекарска комора: Ковид може да предизвика сериозни стомачни крварења, да не се занемарат симптомите

Пациенти кои имаат инфекција со SARS-CoV-2 вирусот може да развијат сериозни компликации на гастроинтестиналниот систем кои во некои случаи се...

Македонија1 ден

(Видео) Пресечени меѓународни канали за транспорт на дрога

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (06.03.2021) во две одделни акции пресече два канала за меѓународен транспорт...

Европа1 ден

Нови ограничувања во цела Италија

Во Италија, во последните 24 часа, имало 307 смртни случаи од коронавирус и повеќе од 23.000 нови инфекции, пренесува агенцијата...

Македонија1 ден

Земјотрес почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово

Земјотрес со јачина од три степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 22 часот и 43 минути бил почувствуван од...

Досие