Контакт

Свет

Либиските авиони го бомбардираат истокот

Објавено пред

Либиските воени авиони во петокот доцна навечер почнаа бомбардирање на засолништата на бунтовниците во градовите Брега и Рас-Лануф, на источниот брег од земјата, пренесува катарската сателитска телевизија Al Jazeera не наведувајќи повеќе детали

Телевизијата цитира сведок и еден од своите дописници кои рекле дека во Брага се убиени шест а о Рас-Лануф – осум бунтовници. Меѓутоа телевизијата не ги поврзува овие убиства со авионските напади на владините сили лојални на либискиот водач Моамер ел-Гадафи. Во петокот навечер владата во Триполи им понуди прошка на бунтовниците кои ќе го остават оружјето. „Кој ќе го остави оружјето не смее да биде казнет и можеби Господ ќе им прости претходните дела“, објави либиската државна телевизија Al Shababy цитирајќи го соопштението на либиската влада која им понуди прошка на бунтовниците кои ќе се откажат од насилствата и борбите со владините сили.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Навални, Грета Тунберг, СЗО и Трамп номинирани за Нобелова награда за мир

Објавено пред

Приближно 329 номинации пристигнаа за Нобеловата награда за мир оваа година, како одраз на бројни горливи прашања низ целиот свет во областа на човековите права, соопшти секретарот на Комитетот за доделување награди.

„Ова е трет најголем број номинирани досега“, изјави за „Ројтерс“ секретарот на норвешкиот Нобелов одбор, Олав Њолстад. Во 2016 година имаше рекордни 376 кандидати.

Од вкупниот број оваа година, 234 се физички лица и 95 организации.

„Тоа го одразува големиот меѓународен интерес за Нобеловата награда за мир. Тоа веројатно укажува на постоење на голем број нерешени конфликти, војни и проблеми со човековите права низ целиот свет“, додаде тој.

Нобеловиот комитет не коментира кој е номиниран, но оние што ги номинирале, вклучително и членови на парламенти ширум светот и поранешни добитници, можат да ги откријат своите кандидати.

Русинот Алексеј Навални, Светската здравствена организација и Швеѓанката Грета Тунберг се меѓу номинираните за годинешната награда, според анкетата на „Ројтерс“ за норвешките пратеници чии номинации победија во последните неколку години.

Програмата Ковакс, која обезбедува фер пристап до вакцините против Ковид-19 за сиромашните земји, е исто така во прашање, како и американската активистка за човекови права Стејси Абрамс и белоруските дисиденти Светлана Тихановскаја, Марија Колесникова и Вероника Цепкало.

Номинирани беа и Репортери без граници, Меѓународната мрежа за откривање факти и Комитетот за заштита на новинарите.

На списокот се и поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, неговиот зет Џаред Кушнер и помошникот на Кушнер од Белата куќа, Ави Берковиц, номинирани за неговата улога во посредување во нормализацијата на односите меѓу Израел и неколку арапски нации.

Петчлениот одбор го одржа својот прв состанок во петокот, а ќе се состанат приближно еднаш месечно за да разговараат за кандидатите пред да ги објават лауреатите во октомври.

Прикажи повеќе...

Свет

Над 60 проценти од Русите не веруваат во „спутник В“, го сметаат Ковид-19 за биолошко оружје

Објавено пред

Речиси две третини од Русите не сакаат да ја примат руската вакцина „спутник В“, против коронавирус, а приближно ист број веруваат дека вирусот е вештачки произведено биолошко оружје, покажало независно истражување на јавното мислење, кое го објави „Ројтерс“.

Институтот „Левада Центар“ наведува дека истражувањето спроведено минатиот месец открило дека 62 проценти од испитаниците не сакаат да ја примат руската вакцина, повеќето од нив на возраст од 18 до 24 години. Повеќето како главна причина зошто не сакаат да се вакцинираат ги навеле несаканите ефекти, вклучително треска и замор.

Студијата спроведена на 1.601 лице во 50 региони покажала дека 64 проценти од луѓето веруваат дека новиот коронавирус е биолошко оружје.

Потеклото на Ковид-19 е високо исполитизирано, но повеќето вирусолози и експерти за инфективни болести сметаат дека најверојатно неговото потекло е по природен пат.

Мисијата на СЗО што ја посети Кина минатиот месец објави дека не истражува дали вирусот избегал од лабораторијата, сметајќи дека тоа е многу малку веројатно. Експертите на СЗО веруваат дека вирусот потекнува од лилјаци и има повеќе можности бидејќи се шири на луѓето, можеби преку некое друго животно.

Верувањето дека вирусот е биолошко оружје го делат 71 процент од Русите на возраст меѓу 40 и 54 години, а само 23 проценти веруваат дека тој се појавил природно.

Русија пријави речиси 4,3 милиони заразени од почетокот на пандемијата. Три вакцини Ковид-19 се одобрени во Русија. Земјата, со околу 145 милиони жители, почна масовна вакцинација со „спутник В“ во декември.

До 10 февруари, барем првата доза ја примија повеќе од два милиони Руси.

Прикажи повеќе...

Свет

Пукање во училиште во САД, има повредени

Објавено пред

Најмалку едно малолетно лице е тешко повредено, откако во средно училиште во Арканзас, од оружје пукал еден ученик, пренесуваат американските медиуми.

Инцидентот во средното училиште Вотсон Чепел во Пајн Блаф се случил на првиот ден кога училиштата во окрузите се вратиле на целодневна настава, по повеќемесечните ограничувања поради коронавирусот.

Според претставници од училишниот округ, сите кампуси се затворени, а полицијата пристигнала на лице место за да ја држи под контрола целата ситуација.

Како што навеле од полицијата, осомничено машко лице, чија возраст засега е непозната, се наоѓа во притвор. Малолетникот, кој е застрелан е жив, но во тешка состојба.

Сите ученици се на безбедно, а пукањето е окарактеризирано како „изолиран инцидент“.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет11 минута

Навални, Грета Тунберг, СЗО и Трамп номинирани за Нобелова награда за мир

Приближно 329 номинации пристигнаа за Нобеловата награда за мир оваа година, како одраз на бројни горливи прашања низ целиот свет...

Свет3 часа

ОН: Русија е одговорна за труењето на Навални

Според меѓународното право, Русија е одговорна за труењето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, наведуваат во прелиминарните наоди експертите за...

Македонија5 часа

234 нови случаи на Ковид-19 и седуммина починати

Според податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа регистрирани се 234 нови случаи на Ковид-19 од направени...

Македонија7 часа

(Видео) Oрганизаторите на настани протестираа пред Владата: Наместо да пуштаме гласна музика, една година сме тивки

Со мотото „ПОМЕН – една година тишина“, со транспаренти во рацете „Спасете ја ивент-индустријата“, вработените во продукциските компании за организирање...

Македонија7 часа

Од мај почнува реконструкцијата на Универзалната сала, идејното решение е донација од архитектот

Универзалната сала во Скопје ќе биде реконструирана во постојниот облик и габарит задржувајќи го својот автентичен изглед со цел и...

Регион9 часа

Во Хрватска помалку од 100 новозаразени од коронавирус, од денес попуштање на мерките

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 91 нов случај на зараза со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни...

Македонија10 часа

Шекеринска: Можевме да не кажеме дека ни е вратен капарот за кинеската вакцина

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, вели дека, доколку сакале, можеле да скријат дека кинеската компанија за производство на вакцини ни...

Европа10 часа

Германија ги попушта мерките, се отвораат фризерските салони

Фризерите во Германија од денес ги отвораат салоните по двомесечна забрана, што е уште еден претпазлив чекор кон отворање на...

Свет11 час

„Модерна“ почнува да ја испитува вакцината против јужноафриканскиот вид коронавирус

Испитувањата на вакцината што ја разви лабораторијата на „Модерна“ против јужноафриканскиот вид ќе почнат во средината на март во САД,...

Топ12 часа

Во Струмичко растурена свадба со 300 гости, МВР подготвува кривични пријави

Струмичката полиција на 28 февруари добила дојава по што службеници извршиле контрола во селото Банско, каде што била организирана свадба,...

Свет12 часа

Нетанјаху: Иран е нашиот најголем непријател, јас сум решен да го запрам и ќе удриме во целиот регион

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, денес го обвини Иран дека стои зад експлозијата што се случи минатата недела во израелски...

Македонија13 часа

Почнува попишувањето на иселениците, дипломатите, затворениците и бездомниците

Од денеска почнува првата фаза на пописот, со која ќе бидат опфатени дијаспората, армијата, дипломатските претставништва, бездомниците и затворениците. Попишувањето...

Свет22 часа

(Видео) Израел повторно ја гранатира Сирија

Израел повторно ја гранатира Сирија, соопшти сириската државна агенција. Израел ги гранатира иранските позиции во близина на Дамаск. Како што...

Регион24 часа

Карантин за Подгорица и уште неколку градови во Црна Гора 

Комисијата за заштита на населението од Ковид-19 на предлог на Институтот за јавно здравје, денеска донесе нови мерки. Според нив,...

Македонија1 ден

Пратеник направил скандал на Блаце: „Никаде не чекам ред, нема ни тука да чекам“

Пратеникот Абдула Салиу од Алијансата на Албанците, на враќање од Косово направил скандал на граничниот премин Блаце. Тој бил со...

Македонија1 ден

Повлечен e авансот за кинеските вакцини, од Министерството за здравство велат дека договорот не е откажан

Министерството за здравство потврди дека го повлекло авансот што беше уплатен за набавка на кинеските вакцини од „Синофарм“. Оттука сепак...

Македонија1 ден

Регистрирани 305 нови случаи на Ковид-19, починаа 11 лицa

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.533 тестирања, а регистрирани се 305 нови...

Топ1 ден

Девојка загина во сообраќајна несреќа кај Пониква

Триесет и едногодишна девојка од селото Прибачево, Кочанско, загина во сообраќајна несреќа што се случи доцна синоќа на регионалниот пат Кочани-Пониква....

Македонија1 ден

Георгиевски објави план во пет чекори за решавање на спорот со Бугарија

Експремиерот и претседател на ВМРО-Народна, Љубчо Георгиевски, на социјалните мрежи објави акциски план за излез од, како што вели, ќориот-сокак...

Регион1 ден

Во Србија денеска ќе пристигнат уште 100.000 дози од руската вакцина

Вечерва 100.000 нови руски вакцини „Спутник В“ ќе пристигнат во Србија и тие ќе бидат пренесени од аеродромот „Никола Тесла“...

Досие