Контакт

Свет

НАТО ќе ја поддржи интервенцијата во Либија

Објавено пред

Француското министерство за надворешни работи соопшти денес дека НАТО ќе пружи поддршка на меѓународната војна интервенција во Либија кога САД ќе одлучи да го намали своето учество

„Кога Американците ќе решат малку да се повлечат, НАТО може да дојде како поткрепа“, рече портпаролката на француското министерство за надворешни работи Кристин Фаге, пренесе Reuters.Амбасадорите на НАТО не успеаја да се договорат вчера околу тоа дали НАТО треба да биде на чело на операцијата за воведување на зона за забрана на летови.Американскиот претседател Барак Обама , соочен со бројни прашања околу воениот ангажман во третата муслиманска земја по Ирак и Авганистан, рече дека Вашингтон ќе ја препушти контролата над либиската операција за неколку дена.Обама не потенцираше кој ќе ја преземе главната улога, но Франција и Британија беа главни во поддржувањето на интервенцијата во Либија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

САД воведуваат санкции за Русија поради ситуацијата со Навални

Објавено пред

СAД ќе воведат санкции против седум претставници на руската влада поради ситуацијата со Алексеј Навални, изјави претставник на американската администрација.

Информацијата била соопштена за време на специјален телефонски состанок.

Како што се наведува, администрацијата на претседателот Џо Бајден сака односите меѓу Русија и САД да бидат стабилни и предвидливи, но нема да бара нивно ресетирање.

Американските власти усвоиле санкции против руски официјални лица и компании бидејќи заклучиле дека Русија се обидела да го убие опозицискиот лидер Алексеј Навални со нервен агенс, соопштија неименувани официјални лица од администрацијата на Бајден.

Зборувајќи пред новинарите преку конференциски повик, официјалните лица изјавиле дека потегот е направен во координација со Европската Унија, објави „Ројтерс“.

Тие исто така го повториле повикот на претседателот на САД, Русија да го ослободи Навални од затвор.

Претходно денеска, рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, изјави дека Москва сигурно ќе одговори на евентуалните санкции што би ги вовеле Соединетите Американски Држави поради ситуацијата со осудениот Навални.

„Ние ќе одговориме без сомнение. Едно од основните правила во дипломатијата е реципроцитет. Нема смисла да се коментира ваков чекор. Ние неколкупати повторивме што мислиме за нелегитимните еднострани санкции што американските колеги планираат да ги користат. Тоа се случува секогаш, а потоа Европската Унија ги копира потезите на САД“, рече Лавров, а пренесе агенијата „Тасс“.

Лавров исто така додаде и дека САД немаат што конкретно да кажат во врска со наводите за наводното труење на Навални.

Прикажи повеќе...

Свет

До мај ќе бидат испорачани речиси 237 милиони вакцини во 142 земји

Објавено пред

Речиси 237 милиони дози од вакцината на „Астра зенека“ против Ковид-19 се очекува да бидат доставени во 142 земји до крајот на мај во рамките на програмата „Ковакс“, изјави денеска генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом Гебрејсус.

Тој рече дека е предвидена испорака на вакцини во Ангола, Камбоџа, Демократска Република Конго и во Нигерија, јави „Ројтерс“.

Претседателот на Гана, Нана Акуфо-Адо, изјави дека во неговата земја почнала имунизацијата со вакцини од програмата „Ковакс“.

Денес, преку програмата „Ковакс“ беше одобрена набавка на речиси 1,8 милијарда дози вакцини во 2021 година, што е речиси 500 милиони повеќе од планираното на крајот на минатата година, објави организацијата задолжена за координација на програмата „Ковакс“.

Првиот човек, Сет Беркли, рече дека се надева дека преку „Ковакс“ успешно ќе завршат преговорите за набавка на дополнителни 1,1 милион дози вакцини „новавакс“.

Тој објасни дека има доцнење во испораката на одреден број вакцини за „Ковакс“ од компанијата „Фајзер/ Бионтек“ поради дополнителни барања од производителите во врска со исплатата од обесштетување, објави „Ројтерс“.

Советникот на Светската здравствена организација, Брус Ејлворд, потврди дека планот за почнување на вакцинацијата во рамките на програмата „Ковакс“ во првите 100 дена од оваа година во сите земји што учествуваат во таа програма е сè уште валиден под услов производителите да се придржуваат до договорените рокови за испорака.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Србија расте бројот на новозаразени од коронавирус, 16 починати

Објавено пред

Во последните 24 часа во Србија на коронавирус биле тестирани 16.743 лица, од кои позитивни биле 4.157, а починале 16 лица.

Според најновите податоци на Министерството за здравство и Институтот „Батут“, 168 пациенти се приклучени на апарати за дишење.

Од овој викенд во сила се нови мерки – угостителските објекти и трговските центри се отворени само до 14 часот, а храната и услужните активности може да бидат отворени до 20 часот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Потврдени 726 нови случаи на коронавирус во Македонија, седум лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 726 нови случаи на коронавирус, 368 оздравени и седум починати лица, соопшти...

Македонија2 часа

Заев за новиот систем против корупција: Ќе се дигитализираат сите обвинителства, нема веќе предмети во фиока

Ќе се екипираат и дигитализираат јавните обвинителства со оперативни истражни центри, за сите 23 јавни обвинителства во државата заедно со...

Свет4 часа

До 60 проценти од луѓето што прележале коронавирус може да се заразат со бразилскиот вид

Шест од 10 лица што прележале Ковид-19 се ранливи на бразилскиот вид П1, покажа истражувањето спроведено во градот Манаус, во...

Македонија6 часа

На следниот конгрес СДСМ ќе го смени своето име во согласност со договорот од Преспа

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вели дека името на партијата сè уште не е сменето поради пречките што ги предизвикала...

Европа7 часа

Во Диселдорф забрана за стоење во место: „Јадете само во движење“

Градската управа на Диселдорф донесе одлука граѓаните да не смее да стојат на едно место на главните шеталишта во градот...

Свет8 часа

Експертите на СЗО против употребата на лекот „хидроксихлорокин“

Лекот „хидроксихлорокин“, за кој поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврдеше дека ќе го промени текот на пандемијата, не треба да...

Свет9 часа

Шок-бомби, кациги и импровизирани шлемови на протестите во Мјанмар

Полицијата во Мјанмар активира шок-бомби за да ги растера демонстрантите во Јангон, најголемиот град во Мјанмар. Тие се собраа пред...

Свет20 часа

Кина им забрани на наставниците да ги тепаат и навредуваат учениците

Кина воведе забрана за казнување во училиштата што може да предизвика физичка и психолошка траума, бидејќи неколку ученици починаа во...

Свет20 часа

Навални, Грета Тунберг, СЗО и Трамп номинирани за Нобелова награда за мир

Приближно 329 номинации пристигнаа за Нобеловата награда за мир оваа година, како одраз на бројни горливи прашања низ целиот свет...

Европа23 часа

(Видео) Франција и Германија сега уверуваат дека вакцината на „Астразенека“ е ефикасна

Поради бавниот напредок на вакцинацијата против Ковид-19, со оглед дека има недостиг на вакцини, француските и германските власти се обидуваат...

Свет23 часа

ОН: Русија е одговорна за труењето на Навални

Според меѓународното право, Русија е одговорна за труењето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, наведуваат во прелиминарните наоди експертите за...

Македонија1 ден

234 нови случаи на Ковид-19 и седуммина починати

Според податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа регистрирани се 234 нови случаи на Ковид-19 од направени...

Македонија1 ден

(Видео) Oрганизаторите на настани протестираа пред Владата: Наместо да пуштаме гласна музика, една година сме тивки

Со мотото „ПОМЕН – една година тишина“, со транспаренти во рацете „Спасете ја ивент-индустријата“, вработените во продукциските компании за организирање...

Македонија1 ден

Од мај почнува реконструкцијата на Универзалната сала, идејното решение е донација од архитектот

Универзалната сала во Скопје ќе биде реконструирана во постојниот облик и габарит задржувајќи го својот автентичен изглед со цел и...

Регион1 ден

Во Хрватска помалку од 100 новозаразени од коронавирус, од денес попуштање на мерките

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 91 нов случај на зараза со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни...

Македонија1 ден

Шекеринска: Можевме да не кажеме дека ни е вратен капарот за кинеската вакцина

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, вели дека, доколку сакале, можеле да скријат дека кинеската компанија за производство на вакцини ни...

Европа1 ден

Германија ги попушта мерките, се отвораат фризерските салони

Фризерите во Германија од денес ги отвораат салоните по двомесечна забрана, што е уште еден претпазлив чекор кон отворање на...

Свет1 ден

„Модерна“ почнува да ја испитува вакцината против јужноафриканскиот вид коронавирус

Испитувањата на вакцината што ја разви лабораторијата на „Модерна“ против јужноафриканскиот вид ќе почнат во средината на март во САД,...

Топ1 ден

Во Струмичко растурена свадба со 300 гости, МВР подготвува кривични пријави

Струмичката полиција на 28 февруари добила дојава по што службеници извршиле контрола во селото Банско, каде што била организирана свадба,...

Свет1 ден

Нетанјаху: Иран е нашиот најголем непријател, јас сум решен да го запрам и ќе удриме во целиот регион

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, денес го обвини Иран дека стои зад експлозијата што се случи минатата недела во израелски...

Досие