Контакт

Свет

Ајман ал-Завахири нов лидер на Ал Каеда

Објавено пред

Меѓународната терористичка организација Ал Каеда го назначи својот нов лидер, Ајман ал-Завахри (проширено)

„Командата на Ал Каеда“, по направетните консултации го објавува назначувањето на шеик Ајман ал-Завахири, за прв човек на организацијата“, стои во соопштението објавено на еден од екстремистичките портали цитирано од AFP.Претходно повеќето аналитичари и познавачи на состојбите во глобалната терористичка мрежа сметаа дека ал-Завахири, „човекот број два“ во Ал Каеда до ликвидацијата на 2-ри мај во пакистанскиот град Аботабад на челнико Осама бин Ладен, е логичниот наследник за шеф на организацијата. Сепак, привремен „вршител на должноста“ стана водачот на оперативците на Ал Каеда, Египќанецот, Сеиф ал-Адел. Според некои медиуми од Блискиот исток, ал-Завахири се сретнал со лидерите на опозицијата од некои организации кои сакаа раководството со мрежата да мине во рацете на помладата генерација. Лекар по професија, ал-Завахри, кој во 19 јуни ќе наполни 60 години, е основачот на „Египетскиот исламски џихад“ (Egyptian Islamic Jihad, EIJ). Вашингтон го обвинува за убиство американските државјани надвор од нивната земја, заговор за убиство на американски државјани, напади врз американските владини агенции во кои има жртви.Ал-Завахири се бара со потерница од 7 август 1998 година во врска со учество во бомбашките напади врз американските амбасади во Дар ес Салам (Танзанија) и Најроби (Кенија), во кои загинаа над 240 луѓе. За информации кои ќе придонесат за апсење на ал-Завахири, ФБИ нуди награда од 25 милиони долари.. По ликвидацијата на Осма бин Ладен, по автоматизам Ајман ал-Завахири станува во моментот најбараниот терорист во светот.Ал-Завахири речиси десет години се крие, по атентатите од 11-ти септември 2001 година во САД . Неговата сопруг, синот и двете ќерки се убиени во американските напади на авганистанската провинција Кандахар во 2001 година. Оттогаш, препознатливиот по долгата брада и со големи очила и „џумката“ на челото Завахири редовно се појавува со аудио и видео пораки преку исламистичките интернет страници повикувајќи на војна против Западот. Роден е на 19-ти јуни 1951 година ви гратчето Маада, близу Каиро во добростоечко семејство. Неговиот татко бил реномиран лекар а неговиот дедо е познат египетски исламски теолог. Ајман ал-Завахири по професија е хирург. Неговите пријатели го опишуваат како „поет“. Секако, неговите убедувања се она што предизвикува големо внимание на светската јавност. Имено тој уште на 15-годишна возраст се приклучил на организацијата Муслимански браќа во Египет. Поради учеството во атентатот врз египетскиот претседател Анвар ел-Садат во 1980 година минал три години во затор а потоа живеел во Саудиска Арабија, САД и на крајот во Пакистан. Ајман ал-Завахири во текот на „џихадот“ против силите на поранешниот СССР во Авганистан го запознал Осама бин Ладен. Оттогаш нивните судбини се поврзани. Иако ал-Завахири и’ припаѓаше на групата на египетскиот исламски џихад која во Ал Каеда се приклучи дури во 1998 година.Ал-Завахири беше вклучен во многуте светски судири, како на пример во Чеченија, потоа се најде на „црната листа“ на САД затоа што ги поддржуваше нападите на амбасадите на САД во Кенија и Танзанија во 1998 година. Во неговата татковина во отсуство е осуден на смрт пораду учества во многу атентати, особено во оној во градот Луксор во кој во 1997 година загинаа 62 лица, од кои 58 беа странски туристи. Стана десна рака на Осама бин Ладен и негов личен лекар. Го сметаат дека е „мозокот“ на терористичките напади на САД од 11-ти септември 2001 години, и е ставен на второто место на најбараните терористи на светот. „Ајман ал-Завахири  е мозокот н аОСама бин Ладен“, оценува египетскито адвокат Мунтасаер ал-Зајад кој добро го познава ал–Завахири.Повеќепати светските медиуми објавуваа вести дека ал-Завахири е убиени, но секогаш тој одново се појавуваше и жестоко ја критикуваше американската политика. Според податоците добиени од неговите пријатели, Ајман ал-Завахири наводно повторно се оженил и во 2005 година добил ќерка.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Србија ќе ги зајакнува контролите за заразените кои се во домашна изолација

Објавено пред

Полицијата, во соработка со санитарната инспекција, ќе контролира дали заразените пациенти без симптоми, кои се лекуваат дома, ја почитуваат мерката за самоизолација. Ние мора да вратиме сè што направивме порано, а тоа е телефонска контрола и казнување“, рече српскиот министер за здравство, Златибор Лончар, пред новинарите во Белград.

Заразените лица кои немаат никакви симптоми на болеста се испраќаат на домашна изолација. Епидемиологот Радован Шеканац посочи утрово дека голем проблем се заразените пациенти кои се на домашно лекување и кои не ја почитуваат мерката на самоизолација, ја напуштаат куќата и шетаат низ градот затоа што немаат никакви симптоми.

Прикажи повеќе...

Свет

Руските власти ископале ров околу село за да го заштитат од Ковид-19

Објавено пред

Руските власти ископале ров околу оддалечено сибирско село за да го стават во карантин, откако десетици жители се заразиле со Ковид-19. Локалните власти веруваат дека се проширил преку традиционален шамански обред.

Селото Шулута, кое се наоѓа на околу 30 километри југоисточно од езерото Бајкал во сибирската провинција Бурјатија, има 37 потврдени случаи заразени со вирусот, од вкупно 390 жители.
Се верува дека уште 25 лица биле во контакт со заразените, и тие мора да бидат во карантин.

Заразата почнала откако десетина селани учествувале во шамански ритуали на 10 јуни, кои ги извршувала заразена жена. Рововите околу Шулута биле ископани на 29 јуни, како мерка за да се спречат туристите да возат низ селото кон блискиот Национален парк Тунк, како и за да го ограничат движењето на локалните жители, од кои некои биле скептични за наредбата да се самоизолираат.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Вухан се бори со поплавите, загрозени милиони луѓе

Објавено пред

Mилиони луѓе се загрозени од силните дождови и поплави коишто ја зафатија Кина, особено местата лоцирани на реката Јангцекјанг, а нивото на заштита од поплави е подигнато на втор степен.

Многу пороен дожд паѓа веќе два дена во Вухан и околината, а во некои делови, паднаа дури 250 милиметри дожд за 24 часа, или 250 литри на метар квадратен, објави „Ксинхуа“. На многу места, реките го преминале нивото на одбрана од поплави, а во Вухан се борат да го спасат градот од поплавување.

Според „Ксинхуа“, се очекува врнежите да продолжат не само во Вухан, туку и во многу други градови во Кина, кои се во опасност од поплавување, а милиони луѓе се загрозени.

Најризично е во провинцијата Хубеи, јаде главен град е Вухан, кој до неодамна беше најтешко погоден од коронавирусот. Како што сметаат во СЗО, пандемијата зибувнала токму во овој град , во кој имаше речиси 3.900 починати.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Руските власти ископале ров околу село за да го заштитат од Ковид-19

Руските власти ископале ров околу оддалечено сибирско село за да го стават во карантин, откако десетици жители се заразиле со...

Регион3 часа

Во Србија шест лица починаа од коронавирус, регистрирани 289 новозаразени

Во последните 24 часа во Србија од ефектите на коронавирусот починаа уште шест лица, додека  регистриранисе  289 новозаразени лица, соопшти...

Македонија5 часа

ДИК со герила-акција во Охрид и Струга: Ти си на ред! Гласај безбедно!

Државната изборна комисија ја води кампањата „Ти си на ред“ за претстојните предвремени парламентарни избори 2020. Со герила-акција, за првпат...

Топ6 часа

Скопјанец починал во својот стан по каснување од стршен

Скопјанец на возраст од 49 години бил пронајден починат од страна на итната медицинска помош во неговиот стан, на улицата...

Македонија7 часа

Во просек 13 отсто од тестираните на коронавирус во земјата се позитивни

Во просек 13 отсто од тестираните на Ковид-19 се позитивни, а неделно се прават 8.000 теста, истакна министерот за здравство,...

Македонија7 часа

(Интервју) Бачев: Ќе коалираме со онаа партија што ќе се залага за враќање на уставното име

Поништување на преспанскиот договор, поништување на договорот со Бугарија, враќање на уставното име на државата – се црвените линии под...

Македонија7 часа

Обвинителот Бубевски заболен од коронавирус, Фатиме Фетаи е во самоизолација

Обвинителот Гаврил Бубевски, кој беше дел од СЈО, а сега е дел од скопското Обвинителство и ги застапува предметите „Насилство...

Регион8 часа

Чедомир Јовановиќ објави фотографија од болница: Уморен сум, сè уште ми е неопходен кислород

Лидерот на српската Либерално-демократска партија ЛДП, Чедомир Јовановиќ, се огласи на „Твитер“ од Клиниката за инфективни болести во Белград, каде...

Македонија8 часа

Петмина починати и 78 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на...

Македонија9 часа

(Видео) Санчез: Се надевам дека по 15 јули, Северна Македонија ќе остане со проевропска влада

Се надевам дека по изборите на 15 јули, Северна Македонија ќе продолжи со ваква проевропска влада, влада што ќе остане...

Регион10 часа

(Видео) И покрај забраната, Грција им дозволи влез на српските туристи кои со часови чекале на граница

Грција донесе одлука од денеска од 6 часот наутро повторно да ги затвори границите за Србија по порастот на бројот...

Топ11 час

Притвор за двајцата скопјани што киднапираа Италијанка

Судот им определи притвор од осум дена на двајцата скопјани што киднапираа Италијанка. Тие се осомничени за кривично дело противправно...

Култура11 час

Почина легендарниот композитор Енио Мориконе

Познатиот италијански композитор Енио Мориконе почина на 91-годишна возраст. Мориконе се смета за еден од највлијателните филмски композитори од доцните...

Македонија11 час

Над 7.000 заразени со коронавирус во земјата

Бројот на заразени од коронавирус во земјата надмина 7.000 лица кога вчера беа регистрирани 115 новозаболени. Во моментот активни се...

Регион1 ден

Во Грција 25 новозаразени со коронавирус, осуммина се странски туристи

Грчките власти објавија дека регистрирале уште 25 заразени со коронавирус во изминатите 24 часа и дека нема смртни случаи. Од...

Регион1 ден

На изборите во Хрватска гласале 107.000 гласачи помалку од 2016 година

До попладне, околу 107.000 помалку гласачи излегоа на гласање за хрватскиот парламент отколку во 2016 година, покажуваат податоците на Државната...

Забава1 ден

Индиец со златна маска се штити од коронавирус

Индискиот бизнисмен Шанкар Курхаде рече дека платил околу 3.550 евра за златна маска направена по мерка којашто треба да го...

Свет1 ден

Во поплавите во Јапонија настрадаа 16 лица, а 20 се тешко повредени

Најмалку 16 лица загинаа, а 20 се повредени и се во сериозна состојба во западниот дел на Јапонија каде обилните...

Спорт1 ден

Руски голман заврши во болница откако го удрил гром на тренинг

Иван Заборовски, голман на рускиот третолигаш Знамја Труда завршил во болница, откако го погодил гром на тренинг на тимот. Иако...

Македонија1 ден

Регистрирани 115 новозаразени и седуммина починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.032 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на...

Досие