Контакт

Свет

Непознато лице го нападна Саркози во јужна Франција

Објавено пред

Непознат маж денеска го повлече за рамо францускиот претседател, Никола Саркози и замалку ќе го турнел на земја, доколку не реагирало обезбедувањето.

Непознат маж денеска го повлече за рамо францускиот претседател, Никола Саркози и замалку ќе го турнел на земја, доколку не реагирало обезбедувањето.До инцидентот дошло додека Саркози се ракувал со насобраниот народ во градот Бракс, во јужна Франција.Идентитетот и мотивот на напаѓачот засега не се познати, а француската полиција соопшти дека напаѓачот е во притвор.На снимката, што ја емитуваше француската телевизија, се гледа како Саркози преку метално ограда се ракува со насобраниот народ, при што една рака грубо го повлекува за рамото накај толпата.Саркози за загубил рамнотежата и почнал да паѓа, но сепак успеал да се задржи на нозете. /крај/он©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

САД ја заменуваат венецуелската нафта за руски производи

Објавено пред

САД во изминатата година и половина го зголемуваат увозот на гориво од Русија откако воведоа санкции за извозот на нафта од Венецуела, пренесува РТ цитирајќи ги податоците на „Рефинитив Еикон“.

Тешката сурова нафта од Венецуела е погодна за преработка во комплексните рафинерии на Голфското крајбрежје на САД, но санкциите гп прекинаа дотокот на венецуелска нафта во САД.

Минатата година, кога САД ги наметнаа санкциите кон Венецуела, рафинерите почнаа да го зголемуваат увозот на гориво од Русија, увезувајќи рекордни 11 милиони тони за целата 2019 година, двојно од увозот од Русија во претходната година.

Оваа година до јуни, американскиот увоз на гориво од Русија изнесуваше 5,3 милиони тони и во моментов е на пат да го достигне минатогодишниот рекорден увоз, според податоците на „Рефинитив Еикон“.

Вкупниот увоз на сурова нафта и нафтени производи од Русија значително се зголеми по март 2019 година, на 566,000 барели во април 2019 година од 361,000 барели во март, покажуваат податоците на ЕИА.

Ова се случи веднаш по почетокот на максималниот притисок на САД врз Венецуела и Мадуро на почетокот на минатата година, кога администрацијата Трамп во суштина забрани американски увоз на венецуелска нафта и нафтени производи во обид да ги минимзира приходите од извоз на нафта во Венецуела и да ги намали приходите во американски долари за Мадуро и неговиот круг.

Во САД има побарувачка за нафта од Русија затоа што е поевтина од руската водечка сурова нафта „Урал“, која неодамна забележа скок во цената поради рекордните намалувања на производството на ОПЕК +.

Руското гориво се пренесува претежно во Мексиканскиот Залив – Хјустон и Галвестон во Тексас и Паскагула во Мисисипи, покажаа податоците од „Рефинитив Еикон“.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Сирија приведени милитанти кои собирале податоци за руските воени објекти

Објавено пред

Сириската армија уапсила тројца милитанти на екстремистичката група Магавир ал-Тавра чија задача била да соберат податоци за руските воени објекти, пренесува ТАСС.

Екстремистите биле однесени во Тадмор, во близина на Палмира. Претходно вооружената група беше разнесена од мина и беа убиени неколку радикали.

„Ние сме дел од организацијата Магавир ал-Тавта. Нашата група се состоеше од осум лица: седум борци и еден водач, кој беше вклучен во трговија со дрога и превезуваше персонал. Отидовме со мотоцикли да ги исполниме мисиите и заглавивме во минско поле. Убиени беа командантот на групата, водич и друго лице.Ние се изгубивме начин и не знаевме каде да одиме, затоа што водичот почина. Бевме земени како заложници и сириските сили нè доведоа овде “, изјави Јасем ал Али, еден од уапсените.

Вооружената група добила задача за шпионажа: екстремистите морале да соберат податоци за воените објекти, признава тој.

„Бевме испратени за исполнување на мисијата во провинцијата Рака, во Ал-Манзура. Целта беше да се соберат информации. Моравме да собереме податоци за руски, ирански и сириски објекти“, рече милитантот, истакнувајќи дека мисијата почнала во Ал-Танф.

Милитантите добиле големи суми пари од нивните спонзори. Запленети се неколку гранати и „калашникови“, голем број муниција, како и пари и дрога.

Прикажи повеќе...

Свет

Главниот советник на „Роскосмос“, Сафронов, обвинет за велепредавство

Објавено пред

Истрагата официјално го обвини советникот на шефот на руската вселенска агенција „Роскосмос“ и поранешен новинар на весниците „Комерсант“ и „Ведомости“, Иван Сафронов, за велепредавство, изјави за ТАСС бранителот на Сафронов, Иван Павлов.

„Мојот клиент беше обвинет по Член 275 од рускиот Кривичен законик (велепредавство). Тој се изјасни за невин“, изјави адвокатот.

Сафронов беше приведен од страна на руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) на 7 јули под сомнение за предавство. Московскиот суд Лефортово го смести во притвор до 6 септември. На Сафронов му се заканува затворска казна до 20 години ако биде прогласен за виновен.

ФСБ вели дека Сафронов бил регрутиран во 2012 година, а во 2017 година на чешките разузнавачки агенции им доставувал информации за руските испораки на оружје на Блискиот Исток и во Африка. Информациите подоцна беа предадени на американските разузнавачи.

Сафронов работел за весникот „Комерсант“ до мај 2019 година, а во јули 2019 година се вработил во „Ведомости“. Тој беше вработен како советник на „Роскосмос“ на 18 јуни 2020 година.

 

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија33 минути

Две телевизии го прекршиле изборниот молк

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги при проверка на начинот на известување на радијата и телевизиите за време на...

Топ3 часа

Kривична пријава за скопјанецот осомничен дека ја убил невенчаната сопруга, а телото го фрлил покрај пат

Полицијата поднесе кривична пријава против 36-годишен скопјанец кој е осомничен дека ја убил невенчаната сопруга. Според информациите на МВР, И.Е.(36)...

Македонија3 часа

Австрија забрани летови од Македонија и другите земји од Западен Балкан

Со цел да се избори со пандемијата на коронавирус, Австрија го прошири списокот на земји на кои им е забрането...

Македонија3 часа

Најголем дел од заболените изминатата недела се лица над 60 години

Минатата недела, односно за седум дена, регистрирани се вкупно 1.073 нови позитивни случаи на коронавирус од вкупно направени 9.995 тестови....

Македонија5 часа

Во Македонија досега се излечени над 4.000 пациенти од коронавирус

Од почетокот на пандемијата, бројката на оздравени пациенти изнесува 4.326 лица. Во текот на вчерашниот ден надлежните соопштија за 123...

Македонија5 часа

Денеска гласаат болните, немоќните и затворениците

Во тек е вториот ден од гласањето за предвремените парламентарни избори. Откако вчера своето гласачко право го остварија заразените со...

Свет5 часа

СЗО: Многу земји одат во погрешна насока, нема враќање во нормала во скоро време

Светот во догледна иднина нема да се врати во некогашната нормала, оцени Светската здравствена организација (СЗО), еден ден по рекордните...

Европа6 часа

Судот во Каталонија го забрани карантинот

Судот во Каталонија ја оспори одлуката на регионалната власт да воведе целосна забрана за движење на околу 200.000 луѓе кои...

Регион6 часа

Шест часа траеше сослушувањето на Тачи во Хаг, рочиштето продолжува и денеска

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, по шестчасовно испрашување ги напушти просториите на Специјалното јавно обвинителство во Хаг, а рочиштето ќе продолжи...

Македонија17 часа

Гласале 723 лица заболени од Ковид-19 и во самоизолација

Вкупно 723 лица, кои се заболени од Ковид-19 или се наоѓаат во самоизолација, гласале денеска. Како што информира претседателот на...

Македонија19 часа

На базен со маска, задолжително е туширање пред влегување во водата

На денешната владина седница веше усвоен протоколот за работата на базените, кој вклучува носење маска на лицето и држење растојание,...

Македонија19 часа

Растојание помеѓу лежалките и во водата, забрана за играње одбојка – објавен протоколот за плажите

Владата на денешната седница го усвои протоколот за работа на плажите во текот на пандемијата. Во согласност со протоколот, покрај...

Македонија21 час

Планинар синоќа залутал на косовска територија, утрово е пронајден на бачило

Утрово е пронајден 42-годишен планинар од планинарското друштво „Љуботен“, кој синоќа залутал на косовска територија. Тој се движел во група...

Топ22 часа

Нова мигрантска драма во кумановското село Ваксинце – Пакистанци во залошништво држеле мигранти

Нова мигрантска драма деновиве се случувала во кумановското село Ваксинце, каде што две лица од Пакистан во засложништво држеле 19...

Македонија22 часа

Косово воведе задолжителен тест за влез на граѓаните од Македонија, Црна Гора и од БиХ

Косовската влада воведе задолжителен негативен тест РТ-ПЦР при влез во земјата за граѓаните од Македонија, Црна Гора и од Босна...

Македонија23 часа

Тројца починати и 88 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија регистрирани се три смртни случаи и 88 новозаболени од коронавирус. Излекувани се 123 пациенти,...

Свет1 ден

Италијански лекари: Ковид-19 не е само распираторно заболување, туку убиец што го погодува целото тело

Последиците од Ковид-19 врз пациентите кои се излечени би можеле да бидат полоши од што се мислеше. Италијански лекари предупредуваат...

Европа1 ден

Германците одложиле 50.000 онколошки операции поради коронавирусот

Поради пандемијата на коронавирус во Германија се одложени десетици илјади онколошки операции, терапии и мерки за рано откривање на карцином,...

Топ1 ден

Повредени 11 мигранти во сообраќајна несреќа на патот Радовиш – Штип

Единаесет мигранти се повредени во сообраќајна несреќа што се случила вчера на патот Радовиш – Штип во која учествувале два...

Топ1 ден

Ангела Ѓорѓиевска осудена на 19 години затвор за соучесништво во убиството на Пино

Ангела Ѓорѓиевска доби 19-годишна казна затвор поради свирепото убиство на Пино Секондо. Судијката Ленка Давитковска ја прогласи за виновна, односно...

Досие