Контакт

Свет

Северна Кореја, сепак, ја лансираше ракетата

Објавено пред

Северна Кореја успешно ја лансирање во средата ракетата со долг дострел со што повторно ја предизвика осудат ана меѓународната заедница која дополнително ги нагласи заканите што оваа сиромашна и изолирана земја ги претпоставува за своите соседи во Азија.

Северна Кореја тврди дека ракетата со долг дострел „Инха-3“ е лансирана за во орбитата да го постави метеоролошкиот сателит „Кванменсон-3“., додека САД, Јапонија и соседот Јужна Кореја сметаат дека ова лансирање претставува само тест за технологијата со којашто комунистичкиот режим во Пјонгјанг еден ден би можел со нуклеарни боеви глави да достигна оддалечени цели, како на пример, континенталните делови на САД.

„Сателитот влезе во планираната орбита“, објави триумфално во средата наутро севернокорејската државна телевизија, откако на програмата биле емитувани патриотски и револуционерни песни, пренесува Reuters.

Лансирањето било успешно за разлика од обидот во април годинава кого ракетата од исти тип падна во морето по помалку од две минути лет, соопштија јапонските и јужнокорејските функционери од одбраната на двете земји кои со големо внимание ги следат активностите на севернокорејската ракетна програма.

Командата на одбраната на северноамериканскиот воздушен простор (NORAD) објави дека „изгледа дека лансираниот објект влегол во орбитата“, што е претставува првата независна потврда на тврдењата на Пјонгјанг.

Северна Кореја ја лансираше ракетата и покрај тоа што пред неколку денови објави дека поради технички проблеми ќе го одложи лансирањето на ракетата коешто беше првично закажано за периодот меѓу 10-ти и 22-ри декември. Во вторникот јужнокорејските воени власти врз основа на анализа на сателитски снимки од севернокорејскиот ракетен центар Шохеи, објавија дека се забележани активности, но според нив стануваше збор за повлекување на ракетата од просторот за лансирање.

Лансирањето го осудија САД, Јапонија, Јужна Кореја и Русија, бидејќи со него се прекршени резолуциите на Обединетите нации коишто на Северна Кореја и’ забрануваат развој на ракетна и нуклеарна технологија. Дури и Кина, којашто е единствениот сојузник на Северна Кореја, изрази „длабока загриженост“ поради лансирањето на ракетата.

Вашингтон лансирањето го осудија како „провокација“, а Јапонија повика на одржување итен состанок на Советот за безбедност на ОН.

„Меѓународната заедница мора да дејствува заеднички за на Северна Кореја да и’ испрати јасна порака дека кршењето на резолуциите на Советот за безбедност на ОН имаат последица“, објави Белата куќа во соопштение.

Јапонија во понеделникот соопшти дека поради најавеното лансирање на севернокорејската ракета состојбата на боева подготвеноста на нејзината армија е подигнато на највисоко ниво. Во очекување на лансирањето групираше ракетни системи земја-воздух од типот „Patriot PAC-3“ во околината на главниот град Токио и на островот Окинава, а беа распоредени и три разурнувача опремени со ракети за пресретнување од типот „SM-3“./крај/мф/сн©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Вакцината нa „Новавакс“ успешно произведува антитела

Објавено пред

Компанијата „Новавакс“ соопшти дека нејзината експериментална вакцина против Ковид-19 произведувала антитела против новиот коронавирус и е безбедна, според првичните податоци од малото клиничко испитување во рана фаза.

Компанијата за биотехнологија со седиште во Мериленд соопшти дека нивната вакцина, NVKS-CoV2373, произвела повисоки нивоа на антитела кај здрави доброволци од оние што се пронајдени кај пациенти кои прележале Ковид-19, пренесува „Ројтерс“.

Додавањето на супстанција наменета за зајакнување на имунолошкиот одговор на организмот го зголеми ефектот на вакцината, велат од компанијата.

Директорот на истражувањето, Грегори Глен, изјави за „Ројтерс“ дека компанијата наскоро ќе започне многу поголеми клинички испитувања во доцна фаза и потенцијално може да собере доволно податоци за да добие регулаторни одобренија уште во декември.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Бејрут ден по експлозијата – болниците се преполни, луѓето во шок бараат преживеани под урнатините

Објавено пред

Чад сè уште се чувствува во Бејрут по вчерашните експлозии кои што разнесоа магацин и бројни објекти на пристаништето. Спасувачите ги извлекуваат телата на починатите и на повредените од под урнатините, а според тамошните медиуми, во болниците нема веќе место за згрижување на повредените.

Според министерот за здравство Хасан Хамид, болниците се полни со повредени лица, така што во хотелите во центарот на Бејрут ќе бидат сместени пациенти на кои не им е потребна операција.

Делот од градот каде се случи експлозијата е уништен, а голем број на згради се сериозно оштетени. Експлозијата била еднаква на земјотрес со јачина од 3,5 степени, според германскиот геонаучен центар ГФЗ, а се слушнала и се чувствувала до Кипар, на повеќе од 200 километри преку Медитеранот, пренесува АП.

Силни сигнали од експлозијата во Бејрут беа откриени и од станиците на Меѓународниот систем за следење на спроведувањето на Договорот за забрана на нуклеарни тестови во Тунис и Германија.

Во експлозијата во магацин за пиротехника загинаа над 100 лица, а повеќе од 4.000 се повредени.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Над 100 починати и 4.000 повредени во експлозијата во Бејрут

Објавено пред

Според последните информациите коишто ги пренесуваат медиумите, бројот на жртвите од експлозијата во Бејрут се искачи над 100, додека над 4.000 се повредени. Експлозијата се случи синоќа во магацин за пиротехника во близина на пристаништето во Бејрут.

Првиот човек на службата за безбедност на Либан, генералот Абас Ибрахим на местото на експлозијата демантирал дека станува збор за детонација од пиротехника и изјавил дека станува збор за други експлозивни средства кои биле складирани долго време.

„Тоа што се случи не е експлозија од пиротехника, туку некои други експлозивни средства кои биле складирани долг временски период“, рекол Ибрахим.

Либанската телевизија „ЛБЦ интернешнл“ подоцна објавила дека експлодирале 2.700 тони калиум нитрат, пренесува Спутник.

„За време на заварување на отворот низ кој криминалците би можеле да извршат кражба, дошло до детонација на товарот складиран во магацинот со 2.700 тона калиум нитрат – шалитра“, пренела телевизијата.

Експлозијата се случи на пристаништето каде се сместени магацини со силен експлозивен материјал. Според податоците на германскиот геонаучен центар ГФЗ, експлозијата била еднаква на земјотрес со јачина од 3,5 степени, а се слушнала и подалеку од Кипар, на повеќе од 200 километри преку Медитеранот.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет20 минути

(Видео) Бејрут ден по експлозијата – болниците се преполни, луѓето во шок бараат преживеани под урнатините

Чад сè уште се чувствува во Бејрут по вчерашните експлозии кои што разнесоа магацин и бројни објекти на пристаништето. Спасувачите...

Македонија23 минути

СДСМ: Почнуваме сериозни разговори за формирање стабилно мнозинство

СДСМ почнува сериозни разговори за формирање стабилно мнозинство и Влада која движи брзо напред по европскиот пат, патот на економијата...

Свет42 минути

(Видео) Над 100 починати и 4.000 повредени во експлозијата во Бејрут

Според последните информациите коишто ги пренесуваат медиумите, бројот на жртвите од експлозијата во Бејрут се искачи над 100, додека над...

Македонија42 минути

Најголем број од новозаболените и починатите од Ковид-19 се лица над 60 години

Најголем број од новозаболените и починатите од Ковид-19 во периодот од 27 јули до 2 август се лица над 60...

Свет1 час

(Видео) Трамп: Бејрут е нападнат, тоа беше бомба

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека генерали на американската армија му пренеле дека експлозијата во Бејрут, во која загинаа најмалку...

Свет2 часа

(Видео) Над 2.000 тони амониум нитрат експлодирале во магацинот во Бејрут

Над 2.750 тони амониум нитрат експлодирале во магацин за пиротехника во пристаништето во главниот град на Либан, што предизвика страотна...

Македонија12 часа

Експретседателот на кривичниот суд, Владимир Панчевски, осуден на три ипол години затвор

Поранешниот претседател на скопскиот кривичен суд, Владимир Панчевски, е осуден на три години и шест месеци затворска казна за злоупотреби...

Свет14 часа

Вознемирувачки видеа од Бејрут, за секунда срамнети со земја огромни згради

Стравотни снимки од експлозијата што попладнево се случи во Бејрут се споделуваат во јавноста, а очевидци раскажуваат за драматични сцени...

Македонија17 часа

ДИК не го тестирала софтверот пред изборите, направила и други пропусти за заштита на личните податоци

Агенцијата за заштита на личните податоци утврди повеќе повреди на прописите за заштита на личните податоци од страна на Државната изборна...

Топ18 часа

Уапсена скопјанка, членка на ИСИС

Полицијата уапси 38-годишна скопјанка која патувала во Сирија и учествувала во активности на ИСИС. Според информациите на МВР, Секторот за борба...

Македонија18 часа

Мицкоски: Ќе се фокусираме на предлози што значат борба против криминалот и корупцијата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, најави дека неговата партија ќе биде фокусирана да состави парламентарно мнозинство и да ја состави...

Македонија19 часа

Пронајдено телото на 16-годишното момче што се удави во Преспанското Езеро

По два дена трагање, пронајдено е телото на 16-годишното момче што се удави во Преспанското Езеро. Од МВР велат дека...

Македонија19 часа

Заев: За 10 до 15 дена ќе има исход од преговорите за влада, сите опции се отворени

Претседателот на СДСМ и пратеник во Собранието, Зоран Заев, посочи дека во деновите што следуваат ќе се разговара со сите...

Македонија19 часа

Петмина починати и 75 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 75 нови случаи на...

Македонија20 часа

Собранието им ги верификува мандатите на сите 120 пратеници

Со 116 гласа „за“, без ниту еден воздржан ниту, пак, против, верифицирани им се мандатите на сите 120 пратеници, со...

Македонија20 часа

42-годишен маж спасен на Клиниката за кардиологија со стентирање на трауматска трансекција на торакалната аорта

Маж на возраст од 42 години е спасен од сигурна смрт кога на Клиниката за кардиологија му било извршено стентирање...

Македонија21 час

Јагода Шахпаска избрана за претседател на Верификациската комисија на Собранието

Со интонирање на химната почна првата седница на новиот парламентарен состав, која се одржува во салата Голема купола, со засилени...

Свет22 часа

В година Русите ќе ја тестираат вакцината против коронавирусот врз деца

Националниот истражувачки центар „Гамалеи“ во Русија планира да почне со тестирање на вакцината против коронавирусот врз деца во јануари-февруари в...

Регион23 часа

Грчките премини Дојрани и Ники ќе се отворат по 15 август

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека грчките гранични премини Дојрани и Ники ќе бидат целосно затворени за сообраќај до 15.8.2020...

Топ23 часа

Прегазена жена во Охрид

Деветнаесетгодишен скопјанец со „мерцедес“ на улицата Сирма Војвода во Охрид удрил во пешакот М. Т. (58) од Охрид. Жената била...

Досие