Контакт

Свет

Во напади врз Алепо 18 лица го загубија животот

Објавено пред

Сириската влада денеска продолжи со интензивните напади од воздух на подрачјата кои се под контрола на бунтовниците во градот Алепо на северот од земјата, при што во серија авионски напади убиени се најмалку 18 лица, меѓу кои и пет деца.

Военото воздухопловство на сирискиот претседател Башар ал Асад изведува напади врз овој поделен град од средината на месец декември 2013 година, а во неделата на мета бил источниот дел на Алепо, кој е под контрола на бунтовниците, при што беа убиени 40 луѓе.

Според Сириската опсерваторија за човекови права, која има седиште во Британија, во нападите во понеделникот била бомбардирана областа Ханано, Кеди Аскар и Моувасалат.

Оваа група која ги следи дејствијата во конфликтот преку мрежа активисти кои собираат информации од терен, соопштила дека од хеликоптер биле исфрлани „сурови бомби“ – буриња наполнети со експлозив, гориво и парчиња метал, кои предизвикале огромни штети.

Сириската влада не го намалила интензитетот на бомбардирање брз подрачјата под контрола на бунтовниците во Алепо откако ја започнала кампањата, а само за време на две недели во декември, според информациите на активистите, во авионските напади убиени се повеќе од 500 лица.

Сириската опозиција смета дека воздушните напади на Асад покажуваат оти претседателот на Сирија не сака мир, во пресрет на преговорите на делегациите во Швајцарија и организацијата на ОН, чија цел е прекин на огнот и крај на војната која трае скоро три години.

По првата рунда преговори не беше остварен никаков значаен напредок, туку беше договорено состанокот да продолжи кон крајот на овој месец.

Опсерваторијата соопшти дека само во текот на јануари оваа година забележан е најголем број жртви од почетокот на конфликтот во март 2011 година.

Неодамна беа евидентирани 5.794 мртви, на што се додаваат нови 1.000 за кои се знае дека се мртви но не се познати нивните имиња, ниту постојат нивни фотографии или снимки кои би го потврдиле нивниот идентитет./крај/мф/ап©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Мутираниот омикрон во неколку земји-потешко се разликува на тестовите

Објавено пред

Нова верзија на сојот омикрон се појави во неколку земји низ светот и сега се снима во Јужна Африка, Австралија и Канада.

Откривањето на новата форма на омикрон ги поттикна истражувачите да ја поделат лозата B.1.1.529 на стандарден омикрон, познат како BA.1, и понова варијанта, позната како BA.2.

Имено, пред неколку дена, научниците идентификуваа „скриена“ верзија на омикрон, која не може да се разликува од претходните варијанти на ковид-19 користејќи PCR тестови, пишува Бизнис инсајдер.

Оваа варијанта има многу заеднички мутации со стандардниот омикрон, но и недостига одредена генетска промена која овозможува користење на лабораториски ПЦР тестови како средство за докажување на варијантата. Дополнително, ова укажува на фактот дека овие две омикронски линии може да се однесуваат поинаку на теренот.

„Иако оваа промена го отежнува следењето на варијантата, сè уште нема причина за страв“, вели компјутерскиот биолог Винод Скарија од Институтот за геномика и интегративна биологија ЦСИР.

Во моментов, најважната мутација во новата верзија е онаа што ја користат научниците како брз начин за идентификување на омикроните – мутацијата 69/70del во генот S. Тестовите со ПЦР анализираат различни маркери за да утврдат дали некој е заразен со ковид-19, еден кој го таргетира генот S.

Кога PCR тестира некој инфициран со лозата BA.1 на омикрон, еден од маркерите нема да работи, што се нарекува – ослободување на генот S. Ова не се случува во претходните варијанти на ковида-19 и на тој начин лесно идентификуван омикрон.

Сепак, новата верзија на omicron (BA.2) не реагира на ист начин на PCR тестирањето. Односно, тестот ќе покаже дали лицето е заразено со Ковид, но ќе биде потешко да се одреди за кој вид се работи. Ова значи дека научниците ќе мора да користат пософистицирани и одземаат многу време методи за секвенционирање за да идентификуваат дали некој е заразен со омикрон.

Прикажи повеќе...

Европа

Во Виена може да работат борделите, но не и рестораните

Објавено пред

Во Виена, која се одлучи за внимателно и постепено укинување на заклучувањето, критичарите предупредуваат на многубројни нелогичности во одлуката за завршување на целосното затворање.

Така, борделите може повторно да почнат со работа на 13 декември, а угостителството мора да почека уште една недела плус – до 20 декември.

Претседателката на Здружението на хотелиерите на Австрија, Михаела Рајтерер, ја оцени како погрешна одлуката на виенските власти угостителството и хотелите да останат под клуч уште една недела.

И лидерот на Партијата на слободата на Австрија (ФПО) во Виена, Доминик Неп, не може да разбере зашто борделите може да ги отворат вратите една недела пред угостителите.

Со одлука на виенските власти од 13 декември повторно ќе бидат отворени продавниците, но и услужните дејности, во кои, според властите, се вклучени и борделите.

Прикажи повеќе...

Свет

Кина го одобри првиот лек против кoрoнавирусот

Објавено пред

Кина го одобри првиот лек за луѓето што имаат Ковид-19 две години откако болеста првпат беше откриена на нејзина почва, од каде што се прошири во пандемија.

За разлика од вакцината, која има превентивно дејство, лекот, кој доби зелено светло од кинеските служби, ги спречува заболените од Ковид-19 да развијат тешки компликации.

Таа азиска земја, која првпат го дијагностицира вирусот САРС-КоВ-2 во центарот на Вухан кон крајот на 2019 година, успеа речиси да ја искорени болеста со примена на многу радикални мерки, како што се строго затворање на границите, строги контроли на движењето и мерки за затворање.

Кинеските власти досега не одобрија ниту една вакцина, освен оние произведени од домашни научници, и велат дека повеќе од 70 отсто од населението е вакцинирано.

Сепак, земјата се соочи со нови локални жаришта во последните месеци, но тие бројки се ниски и неспоредливи со дневниот број на заразени во странство.

Националната агенција за лекови објави дека итно одобрила кинески лек против Ковид-19 базиран на моноклонални антитела.

Моноклоналните антитела се врзуваат за протеинот на коронавирусот и на тој начин ја намалуваат неговата способност да навлезе во човечките моноцити.

Според Универзитетот „Цингхуа“, клиничките испитувања покажаа дека третманот може да ги намали хоспитализирањата и заканата од смрт кај подложни пациенти за 80 проценти.

Локалните медиуми јавуваат дека лекот им бил даден на луѓе што неодамна се разболеле кога се појавиле нови соеви на коронавирусот.

Кина во четвртокот објави дека има 83 заразени во целата земја.

Во Кина се користат неколку вакцини развиени од тамошните научници, но нивната ефикасност е помала од вакцините развиени во странство.

Светската научна организација (СЗО) одобри две кинески вакцини, и тоа на производителите „Синовак“ и „Синофарм“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

(Видео) Запленета дрога вредна 600.000 евра, пресечен канал за шверц од Косово

Во координирана акција на полицијата, во текот на вчерашниот ден (8 декември) бил пресечен меѓународен канал за транспорт на дрога...

Македонија2 часа

Со караница помеѓу обвинетиот Бојан Јовановски и судијката заврши рочиштето за Меѓународниот сојуз

Со караница помеѓу обвинетиот Бојан Јовановски и судијката Софче Гаврилова-Ефремова заврши рочиштето за Меѓународниот сојуз Јовановски побара нејзино изземање од...

Свет3 часа

Од компанијата „Фајзер“ со најава: Можеби ќе биде потребна четврта доза за заштита од омикрон-сојот

Фармацевтските компании „Фајзер“ и „Бионтек“ велат дека две дози од нивната вакцина не обезбедуваат силна заштита од омикрон-сојот, па затоа...

Свет4 часа

Бајден: Дали да испратам војска во Украина доколку Русите нападнат – тоа не е опција

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека нема да нареди испраќање американски војници во Украина како одговор на можна руска инвазија....

Европа6 часа

(Видео) Tепачка во турскиот парламент

Синоќешната расправа за буџетот во турскиот парламент завршила со тепачка меѓу пратениците, јавуваат медиумите во регионот. Имено, додека се расправало...

Свет6 часа

Aкутната фаза на пандемијата на коронавирусот ќе заврши во 2022, предвидува Бил Гејтс

Акутната фаза на пандемијата на коронавирусот ќе заврши во 2022 година, предвиде основачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, на својот блог,...

Македонија21 час

Бектеши: Цената на струјата нема да поскапи повеќе од 10%

Поскапувањето на струјата нема да биде повеќе од 10%, изјави денеска министерот за економија, Крешник Бектеши. „Согласно сите проекции, зголемување...

Македонија22 часа

419 новозаразени и 14 починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.285 тестирања,...

Свет1 ден

Три дози од вакцината на „Фајзер“ штитат од омикрон – официјална изјава од појавата на новиот сој

Фармацевтските компании „Фајзер“ и „Бионтек“ денеска објавија дека нивните три дози од вакцината против коронавирус за време на лабораториски тест...

Европа1 ден

Олаф Шолц официјално избран за канцелар на Германија

Германскиот парламент го избра Олаф Шолц за наследник на Ангела Меркел како канцелар на Германија. Лидерот на Социјалдемократската партија (СПД),...

Свет1 ден

Швајцарија одобри капсула за евтаназија: Смртта настапува за помалку од една минута

Еутаназијата е поддржана легално во Швајцарија, а оние што ја сакаат ќе имаат на располагање нов метод. Капсулите Сарко го...

Европа1 ден

Рации во Германија поради трговија со работници од Балканот – има уапсени и запленет имот

Германските полицајци и цариници денеска спроведоа десетици рации ширум земјата со цел да ја потиснат наводната трговија со привремени работници...

Свет1 ден

(Видео) Јапонски милијардер стана првиот руски турист во вселената

Јапонскиот милијардер Јусаку Маезава денеска полета до Меѓународната вселенска станица (ISS) во својот прв вселенски лет. Руското вселенско летало Сојуз,...

Свет1 ден

Објавена фотогафија од омикрон со помош на електронски микроскоп

Универзитетот во Хонг Конг објави фотографија од новиот сој на коронавирусот, омикрон, добиена со помош на електронски микроскоп. Омикрон првпат...

Свет1 ден

(Видео) Во Индија се урна хеликоптер во кој бил шефот за безбедност и неговата сопруга

Индиски воен хеликоптер утрово се урна во Тамил Хад. Според светските медиуми, во авионот бил и шефот на индискиот безбедносен...

Свет1 ден

Во разговорот на Путин и Бајден покрај сериозни теми имало и шеги

Разговорот помеѓу претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Џо Бајден бил деловен, но се слушале и шеги и...

Европа2 дена

Белорусија воведува ембарго за производи од непријателски земји, меѓу нив и Македонија

Официјален Минск од следната година ќе воведе ембарго на стоки од земји кои водат непријателска политика кон Белорусија, соопшти прес-службата...

Европа2 дена

Банкнотите на еврото преку нов дизајн ќе промовираат различност и инклузивност

Европската централна банка (ЕЦБ) во понеделникот објави дека планира да ги редизајнира банкнотите на еврото во следните три години за...

Македонија2 дена

Вкупно 16 починати и 375 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.744 тестирања, а регистрирани се 375 нови случаи на...

Европа2 дена

Објавени нови сателитски снимки од руска војска на украинската граница

Американските медиуми продолжуваат да презентираат докази за руска акумулација на сили по должина на границата со Украина и подготовки за...

Досие