Контакт

Свет

Питката вода е можна причина за сите идни војни

Објавено пред

За десетина години дури 45 проценти од светското население нема да има доволно вода за пиење, при што во најтешка положба се земјите од арапскиот свет, соопштија Обединетите Нации.

Многу земји се снабдуваат со вода за пиење од еден извор. Базенот на Нил го делат десетина држави. Египет, кој се наоѓа најниско, користи најголем дел од водата на Нил. Етиопија своевремено се обиде да изгради брана, но египетски авион го потопи бродот со опрема за изградба.

Сега ситуацијата е променета. Етиопија започна проект Обнова – за подигнување на хидроцентрала на Син Нил, кој е главна артерија на големата река.

Египет кој би можел да остане без значаен дел од водата поради изградбата, се обидува да се спротивстави на проектот. Но, оружјето за сега не е варијанта.

Реката Јордан и неговите притоки се главен извор за Блискиот Исток. Затоа водното прашање е прилично остро во јорданско-сириските, јорданско-израелските, сириско-ирачките, либанско-израелските и палестинско-израелските односи.

Сите држави кои земаат вода од еден извор стапуваат во конфликти со своите соседи. Но, освен Јордан, другите држави во регионот немаат дипломатски односи со Израел.

Ниту ситуацијата во централна Азија околу поделба на водата не е подобра. Узбекистан отворено му се заканува на Таџикистан дека ќе започне војна, ако владата во Душанбеј ја изгради Рогунската хидроцентрала на реката Вахш.

Експертите предупредуваат дека проблемот со питката вода наскоро ќе стане едно од клучните прашања на светската дипломатија. крај/мф/©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Грција го намалува рокот за важност на ковид-сертификатите

Објавено пред

Грчкото Министерство за здравство денеска поднесе амандман со кој се намалува важноста на сертификатот за вакцинација против Ковид-19 на три месеци, од сегашните шест, по препорака на експертската комисија.

Врз основа на таа одлука, сите потврди издадени до 30 октомври 2021 година престануваат да важат на 31 јануари 2022 година, а сите други потоа за три месеци, објави грчкиот весник „Катимерини“.

Единствен исклучок се луѓето кои не можат да ја примат вакцината од здравствени причини.

Прикажи повеќе...

Свет

Мутираниот омикрон-сој во неколку земји – потешко се разликува на тестовите

Објавено пред

Нова верзија на сојот омикрон се појави во неколку земји во светот и сега се снима состојбата во Јужна Африка, Австралија и во Канада.

Откривањето на новата варијанта омикрон ги поттикна истражувачите да ја поделат лозата B.1.1.529 на стандарден омикрон, познат како BA.1, и понова варијанта, позната како BA.2.

Имено, пред неколку дена научниците идентификуваа скриена верзија на омикрон, која не може да се разликува од претходните варијанти на Ковид-19 користејќи ПЦР-тестови, пишува „Бизнис инсајдер“.

Оваа варијанта има многу заеднички мутации со стандардниот омикрон, но и недостига одредена генетска промена, која овозможува користење лабораториски ПЦР-тестови како средство за докажување на варијантата. Дополнително, ова укажува на фактот дека овие две омикронски линии може да се однесуваат поинаку на теренот.

„Иако оваа промена го отежнува следењето на варијантата, сè уште нема причина за страв“, вели компјутерскиот биолог Винод Скарија од Институтот за геномика и интегративна биологија ЦСИР.

Во моментот најважната мутација во новата верзија е онаа што ја користат научниците како брз начин за идентификување на омикрон-сојот – мутацијата 69/70del во генот S. Тестовите со ПЦР анализираат разни маркери за да утврдат дали некој е заразен од коронавирус, еден што го таргетира генот S.

Кога PCR тестира некој инфициран со лозата BA.1 на омикрон, еден од маркерите нема да работи, што се нарекува – ослободување на генот S. Ова не се случува во претходните варијанти на ковида-19 и на тој начин лесно идентификуван омикрон.

Сепак, новата верзија на omicron (BA.2) не реагира на ист начин на PCR тестирањето. Односно, тестот ќе покаже дали лицето е заразено со Ковид, но ќе биде потешко да се одреди за кој вид се работи. Ова значи дека научниците ќе мора да користат пософистицирани и одземаат многу време методи за секвенционирање за да идентификуваат дали некој е заразен со омикрон.

Прикажи повеќе...

Европа

Во Виена може да работат борделите, но не и рестораните

Објавено пред

Во Виена, која се одлучи за внимателно и постепено укинување на заклучувањето, критичарите предупредуваат на многубројни нелогичности во одлуката за завршување на целосното затворање.

Така, борделите може повторно да почнат со работа на 13 декември, а угостителството мора да почека уште една недела плус – до 20 декември.

Претседателката на Здружението на хотелиерите на Австрија, Михаела Рајтерер, ја оцени како погрешна одлуката на виенските власти угостителството и хотелите да останат под клуч уште една недела.

И лидерот на Партијата на слободата на Австрија (ФПО) во Виена, Доминик Неп, не може да разбере зашто борделите може да ги отворат вратите една недела пред угостителите.

Со одлука на виенските власти од 13 декември повторно ќе бидат отворени продавниците, но и услужните дејности, во кои, според властите, се вклучени и борделите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија20 минути

168 нови случаи на Ковид-19 и седуммина починати за 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.478 тестирања, а регистрирани се 168 нови случаи на...

Македонија2 часа

(Видео) Запленета дрога вредна 600.000 евра, пресечен канал за шверц од Косово

Во координирана акција на полицијата, во текот на вчерашниот ден (8 декември) бил пресечен меѓународен канал за транспорт на дрога...

Македонија3 часа

Со караница помеѓу обвинетиот Бојан Јовановски и судијката заврши рочиштето за Меѓународниот сојуз

Со караница помеѓу обвинетиот Бојан Јовановски и судијката Софче Гаврилова-Ефремова заврши рочиштето за Меѓународниот сојуз Јовановски побара нејзино изземање од...

Свет3 часа

Од компанијата „Фајзер“ со најава: Можеби ќе биде потребна четврта доза за заштита од омикрон-сојот

Фармацевтските компании „Фајзер“ и „Бионтек“ велат дека две дози од нивната вакцина не обезбедуваат силна заштита од омикрон-сојот, па затоа...

Свет5 часа

Бајден: Дали да испратам војска во Украина доколку Русите нападнат – тоа не е опција

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека нема да нареди испраќање американски војници во Украина како одговор на можна руска инвазија....

Европа6 часа

(Видео) Tепачка во турскиот парламент

Синоќешната расправа за буџетот во турскиот парламент завршила со тепачка меѓу пратениците, јавуваат медиумите во регионот. Имено, додека се расправало...

Свет7 часа

Aкутната фаза на пандемијата на коронавирусот ќе заврши во 2022, предвидува Бил Гејтс

Акутната фаза на пандемијата на коронавирусот ќе заврши во 2022 година, предвиде основачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, на својот блог,...

Македонија22 часа

Бектеши: Цената на струјата нема да поскапи повеќе од 10%

Поскапувањето на струјата нема да биде повеќе од 10%, изјави денеска министерот за економија, Крешник Бектеши. „Согласно сите проекции, зголемување...

Македонија22 часа

419 новозаразени и 14 починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.285 тестирања,...

Свет1 ден

Три дози од вакцината на „Фајзер“ штитат од омикрон – официјална изјава од појавата на новиот сој

Фармацевтските компании „Фајзер“ и „Бионтек“ денеска објавија дека нивните три дози од вакцината против коронавирус за време на лабораториски тест...

Европа1 ден

Олаф Шолц официјално избран за канцелар на Германија

Германскиот парламент го избра Олаф Шолц за наследник на Ангела Меркел како канцелар на Германија. Лидерот на Социјалдемократската партија (СПД),...

Свет1 ден

Швајцарија одобри капсула за евтаназија: Смртта настапува за помалку од една минута

Еутаназијата е поддржана легално во Швајцарија, а оние што ја сакаат ќе имаат на располагање нов метод. Капсулите Сарко го...

Европа1 ден

Рации во Германија поради трговија со работници од Балканот – има уапсени и запленет имот

Германските полицајци и цариници денеска спроведоа десетици рации ширум земјата со цел да ја потиснат наводната трговија со привремени работници...

Свет1 ден

(Видео) Јапонски милијардер стана првиот руски турист во вселената

Јапонскиот милијардер Јусаку Маезава денеска полета до Меѓународната вселенска станица (ISS) во својот прв вселенски лет. Руското вселенско летало Сојуз,...

Свет1 ден

Објавена фотогафија од омикрон со помош на електронски микроскоп

Универзитетот во Хонг Конг објави фотографија од новиот сој на коронавирусот, омикрон, добиена со помош на електронски микроскоп. Омикрон првпат...

Свет1 ден

(Видео) Во Индија се урна хеликоптер во кој бил шефот за безбедност и неговата сопруга

Индиски воен хеликоптер утрово се урна во Тамил Хад. Според светските медиуми, во авионот бил и шефот на индискиот безбедносен...

Свет1 ден

Во разговорот на Путин и Бајден покрај сериозни теми имало и шеги

Разговорот помеѓу претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Џо Бајден бил деловен, но се слушале и шеги и...

Европа2 дена

Белорусија воведува ембарго за производи од непријателски земји, меѓу нив и Македонија

Официјален Минск од следната година ќе воведе ембарго на стоки од земји кои водат непријателска политика кон Белорусија, соопшти прес-службата...

Европа2 дена

Банкнотите на еврото преку нов дизајн ќе промовираат различност и инклузивност

Европската централна банка (ЕЦБ) во понеделникот објави дека планира да ги редизајнира банкнотите на еврото во следните три години за...

Македонија2 дена

Вкупно 16 починати и 375 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.744 тестирања, а регистрирани се 375 нови случаи на...

Досие