Контакт

Свет

Путин: На Украина и се случи неуставен државен удар

Објавено пред

Рускиот претседател, Владимир Путин, во вторникот изјави дека во Украина е извршен неуставен државен удар и вооружено преземање на власта, која никој не ја оспори.

На првата конференција за новинари откако беше разрешен украинскиот претседател, Путин истакнал дека Виктор Јанукович ги исполнил сите услови предвидени во договорот од 21-ви февруари склучен со претставниците на опозицијата и дека ја предал целата власт. Јанукович, според него, и понатаму е легитимен претседател на Украина, но истакнал дека сега во земјата нема власт, пренесува Ројтерс.

„Украинскиот народ сакаше промени, но не смеат да се охрабруваат со „незаконски промени”, рекол Путин.

Тој порачал дека Русија ќе му даде финансиска помош на украинскиот регион Крим и додал дека се надева оти нема да мора да употреби сила врз Украина.

Путин потсетил дека воените конфликти во Авганистан, Ирак и Либија биле пример за противзаконитост, со оглед на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН.

Тој додал и дека руските војници не истрелале ниту еден куршум на Крим. Сите акции кои Русија ги презела се од хуманитарен карактер.

Коментирајќи ги заканите од САД и ЕУ за можни санкции кон Русија, Путин истакнал дека последиците од таквите мерки ќе бидат мултилатерални.

На крај истакнал дека не се обидува Крим да го отцепи од Украина и да го припои кон Русија./крај/мф/ап©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Во Британија некои пациенти се селат во хотели за да се ослободат болнички кревети

Објавено пред

Голем број пациенти во Британија ќе бидат преместени во хотели за да се намали притисокот врз Националната здравствена служба (NHS).

За време на пилот програмата, која ќе трае три месеци, до 15 пациенти ќе добијат нега во хотел во центарот на Норвич, соопшти НХС.

Пилот програмата, која треба да започне за неколку дена, е наменета за пациенти кои можат да ја напуштат болницата, но имаат потреба од дополнителна нега пред да се вратат дома.

„ Оваа мерка ќе помогне да се забрза протокот на пациенти низ локалните болници за да можеме да имаме повеќе кревети за оние на кои им е најпотребно“, рече Кет Бајфорд, главна медицинска сестра на Групата за клиничко пуштање во работа (CCG).

„ Персоналот на НХС работи неуморно за да се осигура дека луѓето ќе ја добијат потребната медицинска нега што е можно побрзо. Оваа иновативна пилот-програма ќе обезбеди краткорочна и безбедна средина за оние кои се подготвени да ја напуштат болницата, но сепак им треба медицинска поддршка “, додаде таа.

Прикажи повеќе...

Европа

Германија ѝ нуди на Русија соработка за обновливи извори на енергија

Објавено пред

Проширувањето на економската соработка со Русија во области како што се обновливите извори на енергија може да помогне во намалувањето на тензиите околу Украина, изјави германскиот министер за економија Роберт Хабек во интервју за домашните медиуми.

„Треба да разгледаме и нови области на бизнисот кои можат да им помогнат на двете страни да излезат од позицијата на конфликт“, рече министерот и вицеканцелар во интервју за неделникот „Шпигел“.

Коментирајќи ја можноста за исклучување на Русија од меѓународниот платен систем „Свифт“, Хабек рече дека општото набројување на санкциите нема смисла.

Тоа е крајната економска санкција, истакна тој, сепак, нагласувајќи дека неговата цел е да ги намали тензиите.

Водечките руски и американски дипломати треба да се сретнат во петок во Швајцарија за повторно да разговараат за зголемените тензии околу Украина, откако минатонеделните состаноци не дадоа резултат.

Германската министерка за надворешни работи Аналена Баербок во четвртокот ја повика Русија да ја прекине својата политика на ескалација на тензиите, предупредувајќи дека ќе се соочи со серија санкции во случај на агресивни потези.

Германија е подготвена да ги брани своите основни вредности во сегашниот ќор-сокак, дури и ако треба да плати висока економска цена, рече Баербок ден претходно во Москва.

Прикажи повеќе...

Европа

Орбан: Брисел не ни помага, туку ни пука во грб

Објавено пред

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека Брисел не успева да придонесе во напорите за сузбивање на илегалната миграција.

Тој рече дека Унгарија во моментов работи на заштита на цела Европа.

„ Навистина, тоа е напад врз Унгарија“, изјави Орбан за унгарското радио Кошут, а пренесува унгарската агенција МТИ.

Унгарскиот премиер изјави дека само минатата година биле уапсени 122.000 лица кои илегално влегле во земјата, наспроти 45.000 една година претходно, што според него покажува дека бројот на нелегални влегувања во земјата се зголемува.

„ Проблемот со илегалната миграција е далеку од решен. Напротив, тој ќе биде со нас во следните неколку години“, предупреди Орбан.

Тој додаде дека мора да се зајакне граничната контрола и да се ангажираат нови сили.

„ Потребни ни се што повеќе војници само за гранична контрола“, рече унгарскиот премиер.

Тој нагласи дека Унгарците биле задолжени за тврдината, заштитувајќи ги границите на цела Европа, но дека Брисел не помага во овие напори, туку напротив ни пука во грб“ порача Орбан.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Плевнелиев: Не сакаме да ги внесеме Тито и Сталин во ЕУ

Северна Македонија не ги спроведе потребните реформи за почеток на преговори со Европската Унија. Македонските тајни служби се огранок на...

Топ1 час

Момчето кое вчера беше прегазено на „Партизанска“ е отпуштено од болница, возачот се’ уште е во полиција

Возачот на возраст од 22-години кој управуваше со автомобилот „цитроен“, и натаму се наоѓа во полициска станица, каде е спроведен...

Топ2 часа

Нова трагедија кај Струма: возач загина во сообраќајна несреќа со македонски камион

Возач на автомобил загина по сообраќајна несреќа што се случила со македонски камион на патот помеѓу Благоевград и граничниот премин...

Македонија3 часа

ВМРО-ДПМНЕ и натаму инсистира на предвремени избори, од СДСМ велат дека барањето е од пуста желба за власт

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и денеска порача дека е неопходно да се одржат предвремени парламентарни избори. Тие инсистираат на брзи избори, без...

Македонија3 часа

Снег и забрана за товарни возила на дел од патиштата

Утрово, поради обилни врнежи од снег, воведена е забрана за тешки товарни возила кај планинскиот премини Стража, патниот правец Деве...

Свет3 часа

Властите во Калифорнија предлагаат тинејџерите да се вакцинираат без согласност од родителите

Калифорнија треба да дозволи вакцинација на деца на возраст од 12 и повеќе години без согласност од родителите, предложи синоќа...

Македонија16 часа

Загина 24-годишна девојка – автомобил ја прегази на пешачки пред Сити мол

Загина 24-годишна девојка откако вечерва беше прегазена на пешачки премин во близина на Сити мол во Скопје. Девојката преминувала улица...

Економија17 часа

ЕСМ ќе управува со БЕГ заради континуирано обезбедување топлинска енергија

Владата донесе одлука за обезбедување дополнителни количини топлинска енергија во услови на кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија. „...

Свет18 часа

Бајден со нова закана кон Путин: Русија ќе плати висока цена

Американскиот претседател Бајден рече дека јасно му кажал на рускиот претседател Владимир Путин дека секое движење на руските воени сили...

Свет18 часа

Шведска ги менува препораките – лицата со слаби симптоми на настинка не мора ни да се тестираат

Под силен притисок од ширењето на омикрон и зголемениот број на заразени и здрави, но изолирани, кои почнаа да ги...

Македонија20 часа

Нови 13 починати и 1.172 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 4.021 тестови,...

Македонија21 час

(Видео) Катица Јанева сака лично да ги следи судењата во кои Камчев ѝ бара да му врати дел од милионот

Експецијалната јавна обвинителка, Катица Јанева, има желба и самата да присуствува на судењата против неа, Бојан Јовановски-Боки 13, Зоран Милески-Кичеец,...

Македонија23 часа

Камчев не сака Кичеец да му врати дел од милионот, парите ги бара од Јанева, Боки-13 и државата

Бизнисменот Орце Камчев нема да бара од Зоран Милевски-Кичеец, осуден во случајот „Рекет“, да му врати дел од 1,5 милион...

Свет23 часа

Си-ен-ен: Папата Бенедикт XVI знаел за злоупотребата на деца во Црквата

Папата Бенедикт Шеснаесетти знаел за свештеници што злоупотребиле деца додека тој бил надбискуп во Минхен од 1977 до 1981 година,...

Македонија1 ден

Бектеши: Нема да се намалува топлината на парното

Министерот за економија, Крешник Бектеши, тврди дека нема да се скратат часовите во кои скопјани ќе добиваат топлинска енергија. Од...

Македонија1 ден

Радев: Има позитивни сигнали од посетата на Кирил Петков во Скопје, но да не ги заборавиме главните прашања

Секој чекор што ја продлабочува нашата врска мора да биде поддржан, изјави бугарскиот претседател Румен Радев, прашан за посетата на...

Свет1 ден

Москва одговори на заканите на Бајден: Санкциите повеќе ќе ја погодат Америка отколку Русија

Забраната на руските банки да користат долари повеќе ќе ѝ нанесе удар на Америка отколку на Русија бидејќи големите светски сили,...

Свет1 ден

(Видео) Еколошка катастрофа во Перу – по ерупцијата во Тонга, дошло до силно излевање нафта

Властите во Перу соопштија дека излевањето нафта кај брегот на земјата предизвикало еколошка катастрофа. Имено, од рафинеријата „Ла Пампила“ протекоа...

Спорт1 ден

Ѓоковиќ ќе ја тужи Австралија за 3.800.000 евра

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, ќе ја тужи Владата на Австралија. Ѓоковиќ. во неделата, беше депортиран од Австралија. Федералниот суд...

Европа1 ден

Британскиот министер за здравство: 20.000 луѓе годишно умираат и од грип, па не ја затвораме земјата

Британија мора да научи да живее со Ковид-19 бидејќи болеста може да остане меѓу нас засекогаш, рече британскиот министер за...

Досие