Контакт

Свет

Партиите ги кријат финансиерите

Објавено пред

Политичките партии ги кријат изворите на приходи како змијата нозете. И покрај законската обврска за транспарентност, досега ниедна од нив не го објавила списокот со донатори, фирми и поединци.

НЕТРАНСПАРЕНТНОСТ

Политичките партии ги кријат изворите на приходи како змијата нозете. И покрај законската обврска за транспарентност, досега ниедна од нив не го објавила списокот со донатори, фирми и поединци.

По нашето барање да ни дозволат увид во регистарот на донации, СДСМ не одговори, ВМРО-ДПМНЕ се согласи, но дури на крајот на годината, ЛДП се пожали дека ретко им донираат, а ДУИ и ДПА ветија дека наскоро ќе ни закажат термин.

“Финансирањето на политичките партии е јавно и транспарентно. Изворите на финансирање на политичките партии, како и нивните расходи, исто така се јавни и транспарентни. Секој граѓанин или член на политичка партија има право на еднаков пристап во увидот на финансирањето на партијата.”

Така пишува во Законот за финансирање на политички партии, донесен во октомври минатата година, со кој партиите се обврзаа да водат јавни регистри со сите донации што ќе легнат на нивните сметки. Законот предвидува казна од 100.000 до 300.000 денари за партијата што нема да достави извештај за донациите до Државниот завод за ревизија, но нема казна за тие што на граѓаните нема да им дозволат увид во регистарот.

Откако го прашавме за начинот на финансирање на партијата, Борис Кондарко, портпарол на СДСМ, не упати кај генералниот секретар Никола Ќуркчиев. Тој прво не замоли да почекаме да заврши седницата на собраниската комисија на која учествуваше, а потоа не беше достапен за одговор.

Во ВМРО-ДПМНЕ ни рекоа дека ќе ја објават листата со донатори на крајот на годината, кога ќе ја достават и завршната сметка.

– Добивме писмо од Државниот завод за ревизија и во согласност со Законот ги доставивме сите барани податоци – вели Миле Јанаќиески, шеф на кабинетот на Никола Груевски.

Во партијата велат дека се финансираат од донации и од членарина. Членарината е 100 денари месечно, а од плаќање се ослободени невработените и социјалните случаи.

Роза Топузова-Каревска, генерална секретарка на ЛДП, се жали дека партијата ретко добива донации, откако е на власт.

– Се смета дека функционира буџетското финансирање и дека нема потреба за дополнителни средства. Затоа моравме да воведеме огромни членарини за функционерите од нашата партија. Тие треба да плаќаат 5 отсто од платата. Јас како пратеничка давам 1.000 денари месечно – вели Каревска. Од неа исто така побаравме увид во партискиот регистар.

Портпаролката на ДУИ, Ермира Мехмети, вели дека нивната партија е транспарентна и оти секој може да се информира како се финансира.

– За финансиите во партијата е одговорен Гзим Острени. За жал, тој е на пат во странство, па ќе мора да го почекате за да се договорите – ни рече Мехмети.

И во ДПА велат дека се транспарентна партија, која им дозволува на сите заинтересирани да направат увид во финансиското работење. Но, тие не замолија да не ги објавуваме имињата на фирмите што ги помагаат за да немаат последици.

Државниот завод за ревизија планира овој месец да почне да го претресува финансиското работење на партиите.

– Во согласност со програмата за 2005 година, потпишана од главниот државен ревизор Методија Тошевски, контрола ќе се врши само во трите партии со најголем обрт на средства – СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. Ревизијата ќе почне до крајот на јуни, а резултати може да се очекуваат кон крајот на август или во почетокот на септември – изјави портпаролот на Заводот, Мијалче Дургутов.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

(Видео) Во Лондон протест против владините мерки за заштита од коронавирусот

Објавено пред

Граѓани на Лондон излегоа на протест против рестриктивните мерки преземени од британската влада во борбата против коронавирусот, а полицијата приведе неколку лица.

Учесниците го започнаа маршот во Хајд парк, претежно носејќи транспаренти и знаци и повикувајќи на откажување од обврската за носење заштитна маска. Демонстрантите ги осудуваат владините мерки како пат кон тиранија и надзор на државата.

Полицијата не даде никакви информации за бројот на луѓе, но британската новинска агенција ПА и Гардијан тврдат дека илјадници луѓе излегле на протестот. Полицијата подоцна ја растера толпата, а најмалку две лица биле приведени.

Протестот беше организиран од движењето „Да ги зачуваме нашите права“.

Правило од шест лица

На северот на земјата, каде што вирусот брзо се шири, пабовите и баровите се затворени во некои области, а на луѓето не им е дозволено да се дружат со оние од други домаќинства.

Низ целата земја, важи „правилото од шест лица“, што значи дека не смее да се состанат повеќе од шест лица.

Бројот на заразени расте, а во повеќе наврати неодамна се пријавени повеќе од 20.000 случаи за 24 часа.

Прикажи повеќе...

Свет

Авганистанските сили убиja еден од лидерите на Ал Каеда

Објавено пред

Безбедносните сили на Авганистан го убија Абу Мухсен ал-Мисри, еден од високите водачи на Ал Каеда, кој беше на списокот на ФБИ на најбарани терористи, објави доцна во саботата авганистанската разузнавачка служба (НДС).

За Ал-Мисри, за кој се верува дека е втор во синџирот на команданти на Ал Каеда, и е убиен во специјална операција во провинцијата Газни во источен Авганистан, објави НДС на Твитер, додавајќи дека тој бил врховен водач на индискиот потконтинент.

Овој високо рангиран лидер на Ал Каеда е обвинет во САД за давање материјална поддршка на странска терористичка организација и заговор за убиство на американски граѓани.

Државниот секретар на САД, Мајк Помпео, минатиот месец изјави дека помалку од 200 оперативци на исламистичката група Ал Каеда останале во Авганистан.

Овој месец се навршуваат 19 години откако Соединетите Држави го соборија режимот на Талибанците кој стоеше зад терористичкиот напад на Соединетите држави на 11 септември 2001 година.

Прикажи повеќе...

Свет

Нигериската полиција се мобилизира по немирите и убиствата на протестите

Објавено пред

Началникот на нигериската полиција во саботата нареди мобилизација на сите сили и ресурси за да се стават под контрола уличните протести, најголеми во последните две децении.

Протестите против полициската бруталност претставуваат најголема политичка криза со која се соочува претседателот Мухамаду Бухари, поранешен воен лидер избран за претседател на Нигерија во 2015 година.

Како одговор на насилството и грабежите, Нигериските власти воведоа полициски час за милиони луѓе во последните неколку дена.

Протестите прераснаа во насилство, особено во главниот град Лагос, откако во текот на денот и ноќниот полициски час беше отворен оган врз демонстрантите. Очевидци велат дека демонстрантите биле застрелани од војници, додека групата за човекови права Амнести Интернешнл соопшти дека припадниците на армијата и полицијата убиле најмалку 12 демонстранти во два округа, што армијата и полицијата го негираат.

Полицискиот час беше воведен од неколку држави, претежно во јужна Нигерија, по две недели судири меѓу демонстрантите и припадниците на безбедносните сили.

Во саботата повторно избувнаа протести во делови од земјата, а властите велат дека неколку згради, вклучувајќи банка и трговски центар, биле вандализирани во изминатите два дена.

Нигериската полиција извести дека нивниот генерален директор наредил итно распоредување на сите сили и ресурси за да се стави крај на насилството, грабежот и уништување на имотот.

Претседателот повика на смиреност и разбирање

Претседателот Мухамаду Бухари претходно повика на „смиреност и разбирање“ и рече дека ќе обезбеди правда за жртвите на полициска бруталност и ќе започне реформа на полицискиот систем.

Протестите првично беа насочени против специјалната полициска единица, Специјалниот одред за борба против грабеж (САРС), чии членови се обвинуваат за изнуда, малтретирање, тортура и убиство. Единицата беше распуштена на 11 октомври, но протестите продолжија со барања за сеопфатна реформа на спроведувањето на законот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија46 минути

Шилегов: Би ги укинал централните инспекции, да не постои државен инспекторат

На дебатата „Како до ефикасни и независни инспекциски служби во Скопје“ што ја организираше НВО Инфоцентарот, градоначалникот Петре Шилегов се...

Македонија2 часа

Денеска ќе биде погребан Амди Бајрам

Лидерот на Сојузот на Роми, Амди Бајрам, кој почина вчера на 64-годишна возраст, во текот на денот ќе биде погребан....

Македонија2 часа

СДСМ на онлајн конгрес за изборните резултати и досега сработеното

Денеска со почеток во 13 часот, СДСМ ќе одржи 25. Конгрес, коj за прв пат во земјава ќе биде дигитален,...

Македонија2 часа

Во болниците се лекуваат 595 пациенти од коронавирус, капацитетите се прошируваат

Со вчерашните нови 404 случаи со Ковид-19 регистриани во земјава, во болниците низ Македонија се лекуваат 595 пациенти. Од нив...

Македонија2 часа

Маричиќ: Судството покажа дека може да функционира онлајн

Судството покажа дека може да функционира онлајн, вели министерот за правда Бојан Маричиќ по повод Европскиот ден на правдата. „Ова ново...

Македонија14 часа

Амди Бајрам бил позитивен на коронавирус, епидемиолозите ќе прават анкети со семејството

Министерството за здравство информира дека кај починатиот Амди Бајрам постмортем е утврдено дека бил позитивен на Ковид-19. Од страна на...

Македонија17 часа

Починаа 14 лица, регистрирани 404 новозаразени

Денеска се регистрирани 404 нови случаи на Ковид 19, оздравени се 182 пациенти, а починаа 14 лица. Министерството за здравство...

Регион17 часа

На Балакнот рекордни бројки на заразени со коронавирус

Дел од државите на Балканот денеска регистрираа рекордни бројки на заразени со коронавирус од почетокот на пандемијата. Во Србија рекордни...

Свет17 часа

(Видео) Трамп гласаше на претседателските избори во САД

Претседателот на САД, Доналд Трамп гласаше на претседателските избори во САД. „Само што гласав! Голема чест“, напиша Трамп на социјалните...

Свет19 часа

Американските компании продолжуваат со тестирање на вакцината против Ковид-19

Фармацевтската компанија „Астра Зенека“ ќе продолжи со клиничките испитувања на својата експериментална вакцина против Ковид-19 во САД, откако доби одобрение...

Македонија21 час

Филипче најави проширување на болничките капацитети и надополнување на кадарот

Прширување на болничките капацитети и надополнување на кадарот најави министерот за здравство Венко Филипче, кој денеска ги посети болниците во...

Македонија22 часа

Почина Амди Бајрам

Поради кардиоваскуларни проблеми, почина Амди Бајрам, експратеникот и претседател на Сојуз на Ромите. Тој починал на приватна клиника во Скопје....

Економија22 часа

(Видео) Компаниите кои се потешко погодени од кризата ќе добијат поголема финансиска поддршка

Со измените на Законот за поддршка на исплата на плати, компаниите кои се потешко погодени од кризата, ќе добијат поголема финансиска...

Регион24 часа

Грција воведе дополнителни мерки, вклучително и полициски час во Атина и Солун

Поради зголемувањето на ширењето на Ковид-19, Грција воведе дополнителни мерки, вклучително и полициски час во Атина и Солун. Мерките стапуваат...

Македонија1 ден

Георгиевски во Софија: Историската комисија има направено големо поместување

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски при својата посета во соседна Бугарија оствари средби со министерката за надворешни работи, Екатерина...

Свет1 ден

СЗО работи на насоки за употреба на Ремдесивир

Светската здравствена организација објави дека работи на развој на упатства за употребата на лекот Ремдесивир за третман на пациенти со...

Македонија1 ден

Активни 6.861 случаи на заразени со коронавирус во земјата

Во моментов бројот на активни случаи со коронавирус во земјата изнесува 6.861 лице, откако вчера потврдени 518 новозаразени, 200 оздравени...

Македонија1 ден

Ноќва почнува зимското сметање на времето

Со поместување на часовникот за еден час наназад, од ноќва почнува зимското сметање на времето, со што времето во 3...

Македонија2 дена

Филипче: Лабораториите за тестирање работат во три смени

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче информира дека силниот есенски бран ги оптерети лабораториите за тестирање, но се работи...

Македонија2 дена

518 нови случаи на Ковид-19 во земјава, починаа девет лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2367 тестирања, а регистрирани се 518 нови случаи на...

Досие