Контакт

Свет

Кардиологот Петревски осомничен за злоупотреба

Објавено пред

Петревски ќе се врати наскоро и

dobivaj vesti na viber

непотребно се создава слика дека тој е бегалец, вели адвокатот Драган

Малиновски

НОВ СКАНДАЛ ВО ЗДРАВСТВОТО

Петревски ќе се врати наскоро и

непотребно се создава слика дека тој е бегалец, вели адвокатот Драган

Малиновски

Кардиологот Борче Петревски е осомничен дека ја злоупотребил службата и ја

оштетил Клиниката за кардиологија за 1,95 милион денари, во времето додека бил

директор, од 2004 до 2006 година. Истрагата утврдила дека парите од пациентите,

наместо во касата на Клиниката, завршиле во неговиот џеб. Бидејќи Петровски во

петокот не се јавил на распит во полиција, МВР вчера поднесе кривична пријава

за злоупотреба на службената положба и распиша интерна потрага по него. Се

дознава дека тој останал на Косово откако полицијата во минатата недела на

неговата домашна адреса доставила покана за распит во МВР на кој требало да се

појави во петокот. Неговиот адвокат Драган Малиновски вели дека непотребно се

создава слика дека неговиот клиент е бегалец.

– Петревски службено е излезен од земјава и кога ќе ги заврши обврските ќе се

врати во земјава, а тоа ќе биде наскоро. Непотребно се создава атмосфера на

тензии и заложби за спектакуларно апсење и слика дека Петревски е бегалец и

криминалец. Тој и досега интензивно соработувал со МВР и нема причина и натаму

да не го прави тоа – вели адвокатот Малиновски.

Во МВР велат дека против Петревски е распишана интерна потрага.

– До сите гранични премини и полициски станици во земјава е пуштено известување

дека доколку го забележат тој веднаш да биде приведен. Утврдено е дека тој ја

напуштил земјава на граничниот премин кон Косово и претпоставуваме дека се крие

таму. Со поднесувањето на кривичната пријава му препорачуваме на Основното

јавно обвинителство да побара од надлежниот истражен судија да му изрече

притвор оти осомничениот е недостапен. Доколку Судот оцени дека треба да биде

распишана потерница, тогаш МВР веднаш ќе распише – вели Иво Котевски, помошник-министер

за односи со јавноста во МВР.

Според МВР, Петревски им овозможил лекување на 12 државјани од Албанија и од

Косово без да им биде извршена законска уплата за лекувањето. Кај деветмина од

нив, интервенцијата и отпустот од Клиниката ја извршил осомничениот и за кои

постои медицинска документација, додека пак за двајца пациенти нема никаква

документација, иако нивните имиња биле евидентирани во книгата во салата за

интервенции. Од ова било утврдено дека Петровски за интервенциите зел 551.700

денари.

Истрагата утврдила дека осомничениот, заедно со веледрогеријата „Д-р Пановски“,

склучил договор за набавка на медицински помагала, меѓу кои и 100 стента од

германско производство, за кои пак осомничениот знаел дека нема да бидат

употребливи доколку немаат активна супстанција за обложување. Тој употребил 60

стента, од кои само 20 биле фабрички обложени, додека другите 40, наводно, биле

обложени со потребната супстанција што пријавениот ја набавил нелегално.

На 14 од останатите 40 стентови лани им истекол рокот за употреба. Пријавениот,

иако знаел дека дел од стентовите се неисправни, не извршил набавка и не

реагирал кај доставувачот за нецелосната испорака на стентовите. Со тоа тој ја

оштетил Клиниката за кардиологија за 1.398.600 денари.

Се дознава дека Петревски работи на Клиниката за кардиологија во Ѓаковица,

Косово. Тој на државата и’ должи 143.000 евра поради непријавен данок на имот,

поради што Управата за јавни приходи му поднесе решение. Петревски се’ уште не

докажал со чии пари ја изградил куќата на Водно која чини околу 2 милиона евра.

Даниела

Вељановска©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Русија има сила повторно да го нападне Киев, изјави Зеленски за АФП

Објавено пред

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски во интервју за Агенцијата Франс прес (АФП) изјави дека не верува оти Русија има сила повторно да го нападне Киев.

dobivaj vesti na viber

Тие немаат сила за голема офанзива против главниот град, како што имаа на почетокот на инвазијата, посочи Зеленски додавајќи оти главни цели на Кремљ се Харков и Донбас.

Тој ги обвини западните земји што му забраниле да ја нападне Русија со нивното оружје.

„Русите можат да не нападнат на наша територија, тоа е најголемата предност што ја има Русија, но ние не можеме да направиме ништо со западното оружје на нивните вооружени системи лоцирани на руска територија. Немаме право“, вели Зеленски.

Според него, Западот се плаши и од руски и од украински пораз и оваа ситуација ја нарече апсурдна.

„Ние сме во апсурдна ситуација кога Западот се плаши дека Русија ќе ја изгуби војната. А во исто време тие не сакаат Украина да ја изгуби. Затоа што конечната победа на Украина ќе доведе до пораз на Русија и конечна победата на Русија ќе доведе до пораз на Украина“, истакна Зеленски.

 

Прикажи повеќе...

Регион

Пленковиќ, хрватскиот премиер кој доби трет мандат најави прва седница за понеделник

Објавено пред

Откако хрватскиот Сабор вчера ја поддржа 16. Влада на Република Хрватска, а третата предводена од лидерот на Хрватската демократска заедница (ХДЗ) Андреј Пленковиќ, тој во изјава за медиумите рече дека првата седница на новата Влада ќе биде во понеделник и најави продолжување на посветената работа во интерес на хрватскиот народ.

dobivaj vesti na viber

„Благодарам на мнозинството во хрватскиот Сабор што ни ја укажа довербата да станеме Влада на Република Хрватска по трет пат и ние, како што правевме претходните осум години, посветено ќе работиме во интерес на хрватскиот народ, сите наши сограѓани, економијата, врската меѓу татковината и иселениците Хрвати и да спроведеме програма врз основа на која ја добивме довербата на хрватските гласачи“, рече Пленковиќ откако Собранието гласаше за неговата трета Влада

Тој им се заблагодари на сите партнери кои ја поддржаа Владата.

Пратениците во хрватскиот Сабор вчера гласаа за доверба на новата влада на премиерот Андреј Пленковиќ.

За доверба на Владата гласаа 79 пратеници, против беа 61 пратеник, а еден беше воздржан.

Прикажи повеќе...

Свет

Убиени тројца странски туристи и еден Авганистанец

Објавено пред

Вчера од вооружени лица во централен Авганистан се убиени  тројца странски туристи и еден Авганистанец, а четворица странски државјани и тројца Авганистанци се ранети, соопшти талибанското Министерство за внатрешни работи.

dobivaj vesti na viber

Според светските агенции  не е позната националноста на туристите, ниту кој го извршил нападот за кој што се уапсени четири лица.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 минута

Русија има сила повторно да го нападне Киев, изјави Зеленски за АФП

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски во интервју за Агенцијата Франс прес (АФП) изјави дека не верува оти Русија има сила...

Свет2 часа

Убиени тројца странски туристи и еден Авганистанец

Вчера од вооружени лица во централен Авганистан се убиени  тројца странски туристи и еден Авганистанец, а четворица странски државјани и...

Македонија2 часа

Денес малку сонце, па облачно, попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи

Времето денес ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен...

Македонија16 часа

Мицотакис со предупредување: Ако некои веруваат дека можат да го игнорираат Договорот, треба да разберат дека нивниот пат кон Европа ќе остане затворен

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис уште еднаш ја предупредува Македонија дека прекршувањето на Договорот од Преспа, со кој се реши долгогодишниот...

Македонија18 часа

Понижувани сме и навредувани, стравуваме дека прозивките ќе преминат во лични напади, реагираат Даштевски и уште петмина од ДИК

Претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Александар Даштевски, и членовите Радица Ристеска, Оливер Ристовски, Борис Кондарко, Бобан Стојаноски и Абдуш...

Македонија19 часа

Рама до Бугарија: Ја блокирате Северна Македонија за да покажете дома колку сте силни, политиката е антиевропска

Албанскиот премиер Еди Рама упати критики до официјална Софија и до сите ЕУ-членки што користат билатерални прашања за блокади на...

Македонија19 часа

Кривичен суд го добил барањето од Палевски за адвокат

Кривичниот суд го добил барањето од Истражниот затвор „Скопје“ во Шуто Оризари за ангажирање адвокат што ќе го застапува осомничениот...

Топ20 часа

Екстрадиран Бесим Красниќи

Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека полициски службеници од Секторот за меѓународна полициска соработка при МВР и Единицата...

Македонија20 часа

„Европскиот фронт“: Ниту една влада не може да го раскине договорот со конзорциумот „Бехтел и Енка“

„Европскиот фронт“ смета дека е неприфатлив и невозможен чин раскинувањето на договорот со „Бехтел и Енка“. „Ниедна влада не може...

Македонија22 часа

Грчкиот министер: Договорот од Преспа е текст со огромни проблеми, лага е дека сум учествувал во изготвувањето

Грчкиот министер за надворешни работи, Јоргос Герапетритис, негира дека тој или неговата правна канцеларија го подготвиле или учествувале во изготвувањето...

Топ23 часа

Пронашле граната од Првата светска војна и ја однеле во Полициската станица Берово

Регионалниот ЦУК Штип известува дека, вчера, во 12.30 часот, во станицата на Полициската станица Берово беше донесено неексплодирано убојно средство,...

Свет23 часа

Извикал „Робо, дај ми рака“, па пукал кон словачкиот премиер – кој е човекот што стои зад атентатот на Фицо

Словачкиот премиер Роберт Фицо, кој беше застрелан во средата, сѐ уште е во тешка состојба. Според словачките медиуми, се очекува тој...

Свет24 часа

(Видео) Напад на синагога во Франција, полицијата го уби напаѓачот

Француската полиција уби вооружен маж, кој се обиде да запали синагога во северозападниот град Руан, соопшти францускиот министер за внатрешни...

Европа1 ден

Орбан: Фицо е меѓу животот и смртта

Словачкиот премиер Роберт Фицо е меѓу животот и смртта два дена по атентатот што ја шокира Европа, изјави унгарскиот премиер...

Свет1 ден

(Видео) Огромно невреме во Хјустон, четворица мртви, градот во мрак: „Не излегувајте“

Силна бура со урагански ветрови го зафати Хјустон вчера, однесе најмалку четири животи, искрши прозорци на облакодери и остави 800.000...

Свет1 ден

Моќната сестра на Ким Џонг-ун за испраќањето оружје во Русија: Тоа е фикција

Ким Јо Јонг, моќната сестра на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, повторно негира дека разменилe оружје со Русија, објави државната новинска...

Европа1 ден

(Видео) Украинците ги нападнаа Крим и два руски града, одекнуваат експлозии, избувнуваат пожари

Пристанишниот град Севастопол на окупираниот Крим е нападнат трета ноќ по ред. Десетици беспилотни летала го нападнаа Севастопол и блискиот...

Македонија1 ден

Управен оформи предмети за седумте тужби на „Европскиот фронт“ против решенијата на ДИК

Управниот суд оформи седум предмети за поднесените тужби од „Европскиот фронт“, кои се против одлуката на Државната изборна комисија (ДИК)...

Македонија2 дена

Демири не кажа дали договорците од Токсикологија се стручни: „Тоа прашање требаше да го поставите лани“

Министерот за здравство, Илир Демири не кажа дали осумнаесетте договорци од Токсикологија се стручни, туку рече дека бил загрижен за 18-те...

Македонија2 дена

Разговорите помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и Вреди за составот на новата Влада ќе продолжат и во наредниот период

Денес се одржа работна средба помеѓу работните групи на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Вреди во просториите на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. Од...