Контакт

Свет

Австралијци бегаат од новите пожари

Објавено пред

Стотина луѓе денеска ги напуштија своите домови во јужна Австралија поради новото распламтување на неколку пожари.

Стотина луѓе денеска ги напуштија своите домови во јужна Австралија поради новото распламтување на неколку пожари.

Над 100 жители источно од Мелбурн, во паника избегаа од домовите, во страв дека ќе се повтори катастрофата од почетокот на месецот, кога загинаа над 200 луѓе.

Најмалку два нови пожари избија денеска во државата Викторија, каде на 7. февруари се појави огнена стихија од огромни размери, која што уништи 1.800 домови.

Некои од пожарите продолжија да горат со недели, иако пожарникарите главно ги ставија под контрола со навлажнување на земјата и издигнување бариери.

По неколкудневниот период со умерени температури од околу 20 степени Целзиусови, температурата денеска се искачи на над 30 степени, а ветровите успеале да распламтат еден голем пожар и предизвикале уште два нови./крај/бе/хи/амп©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Белгиската министерка за здравство се појави во парламентот со невообичаена маска

Објавено пред

Белгиската министерка за здравство, Меги де Блок, бчера во парламентот носела невообичаена маска за лице со која привлекла големо медиумско внимание. На маската ѝ било испечатено нејзиното лице.

Фотографијата со маска ја прикачила на својот твитер-профил и напишала дека целиот приход од продажбата на маски оди во хуманитарни цели.

Белгија, која по смртноста од коронавирус беше меѓу државите со средна големина на најтешко погодените од Ковид-19, успеа да ја стави пандемијата под контрола и вчера првпат од 10 јуни објави дека нема ниту една жртва.

Во Белгија, која има 11,5 милиони жители, бројот на смртност изнесува 850 на еден милион, што, освен државата Сан Марино, е највисока стапка на смртност во светот.

Прикажи повеќе...

Свет

Двајца планинари загинаа на Монблан, паднале од 200 метри висина

Објавено пред

Двајца италијански планинари загинаа денеска на Монблан, а се претпоставува дека се изгубиле поради лошото време пред да паднат од сртот Кафнер.

Се смета дека планинарите, на возраст од 56 и 57 години, паднале од висина од речиси 200 метри на француската страна на највисокиот европски врв, пренесе „Анса“.

Карабинерите кои ги пронашле навеле дека планинарите биле цврсто поврзани поради што и мислат дека паднал едниот и го повлекол со себе и другиот планинар.

Во меѓувреме, италијанската полиција пронашла планинарка на возраст од 54 години во ров во градот Белуњи откако било пријавено нејзиното исчезнување.

Прикажи повеќе...

Свет

Во светот се воведуваат нови рестрикции – надеж влеваат завршните испитувања за вакцина

Објавено пред

Милиони луѓе се соочени со нови рестрикции додека расте бројот на заразени од коронавирус во светот, но надеж дава почетокот на завршната фаза од тестирањето на вакцината против Ковид-19 на американската компанија „Модерна“.

Владите на земјите во поголем дел од светот повторно воведуваат мерки за ограничување на новиот бран на ширење на коронавирусот, а бројот на случаи во светот надмина 13,2 милиони, со над 576 илјади починати од Ковид-19.

Делови на Азиско-пацифичкиот Регион, кој досега беше мошне успешен во справувањето со епидемијата, поради порастот на новозаразени, повторно воведе рестрикции. Хонгконг денеска повторно ги затвори кафулињата, центите за вежбање и салоните за убавина, а ги забрани и собирите на повеќе од четири лица, во борбата против новиот бран на заразата откако со месеци успешно го држеше вирусот под контрола. Многу жители на Хонгконг од почетокот на пандемијата доброволно носеа маски, но сега тие станаа задолжителни во јавниот превоз. Вонредна состојба е прогласена и во Токио, каде што властите предупредија дека бројот на заразата достигнува нови рекорди.

Индиската сојузна држава Бихар, во која живеат 125 милиони луѓе, објави 15-дневен карантин, кој почнува утре.

Австралиските власти денеска ги повикаа граѓаните да држат физичка дистанца, а околу 5 милиони жители на Мелбурн уште од минатата недела се во изолација од преостанатиот дел од земјата за да се спречи ширењето на коронавирусот од тоа жариште.

Секој ден во САД се пријавуваат нови десетици илјади заразени, а државните и локалните власти повторно воведуваат мерки што веќе беа укинати. Според Универзитетот „Џонс Хопкинс“, само вчера во САД биле заболени 63.000 луѓе.

Сепак, надеж влева најавата на американската компанија „Модерна“ дека на 27 јули ќе бидат изведени завршните испитувања на вакцината против Ковид-19. Се работи за трета, клучна фаза, во испитувањето на вакцината мРНА-1273 на луѓе. Клиничкото испитување ќе го води Националниот институт за здравство, а американската влада во тој проект на „Модерна“ вложила речиси половина милијарда долари. Се смета дека оваа компанија отишла најдалеку во глобалната трка за развој на вакцината. Иако оваа студија би требало да трае до 2022 година, прелиминарните резултати би требало да бидат познати многу порано.

Завршните клинички испитувања ќе бидат извршени на 87 локации, сите во САД. Ќе бидат вклучени околу 30.000 возрасни лица, кои имаат големи изгледи да се заразат со коронавирус. За време на испитувањата, ќе се спореди бројот на новозаразени меѓу лицата што ја примиле новата вакцина и меѓу оние што добиле плацебо.

Водечкиот американски експерт за епидемии, Ентони Фаучи, првите резултати од вакцината на „Модерна“ ги нарече охрабрувачки. Тој минатата недела предупреди на прераното укинување на мерките против коронавирусот нагласувајќи дека многу Американци премногу се неодговорни.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

ДИК: Одѕивот до 17 часот најголем во Крива Паланка 58,7 отсто, во земјата 38,78 отсто

Одѕивот на предвремените парламентарни избори до 17 часот е 38,78 отсто, а со оглед на ситуацијата во која се гласа...

Македонија1 час

Нови 198 заболени и четворица починати од коронавирус во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.382 тестирања, а регистрирани се 198 нови случаи на...

Македонија2 часа

ДИК: Гласањето во Бутел не е прекинато, се работело за недоразбирање

По обвинувањата дека на избирачко место во Бутел било фотографирано гласачко ливче, портпаролот на Државната изборна комисија, Адмир Шабани, вели...

Македонија2 часа

Поради неусогласени сериски броеви на ливчињата, имало кус прекин на гласањето во Лојане

На избирачкото место во селото Лојане, општина Липково, имало кус прекин на гласањето поради неусогласени сериски броеви на гласачките ливчиња,...

Македонија2 часа

Одѕивот до 15 часот е 31 отсто, најголем во Вевчани – 49,22 отсто

До 15 часот на гласање излегле 576.576 гласачи, односно одѕивот е 31 отсто, соопшти Адмир Шабани, портпарол на Државната изборна...

Македонија3 часа

МОСТ: Во сите изборни единици одзивот е околу 30 отсто, нема нерегуларности

Изборниот процес тече без неправилности, според потврдените информации добиени од набљудувачите и регионалните канцеларии на МОСТ. Според податоците добиени од...

Македонија4 часа

Експретседателот на кривичниот суд сам се пријавил во затворот во Шуто Оризари

Експретседателот на кривичен суд Владимир Панчевски сам се пријавил во затворот „Скопје“ во Шуто Оризари, откако вчера Основниот суд во...

Македонија5 часа

Пријавени случаи на организиран превоз, гласање во туѓо име и еден приведен на изборниот ден

Од отварањето на гласачките места до сега е регистрирано едно нарушување на јавниот ред и мир, соопшти на прес-конференција портпаролот...

Регион5 часа

Нови мерки во Србија: Забрана за собирање на повеќе од 10 лица, задолжително носење маски и на отворено

Српските медиуми јавуваат дека Кризниот штаб во Србија донел одлука за забрана на собирање на повеќе од 10 лица на...

Свет6 часа

Индиската компанија „Зидус“ го почна тестирањето на вакцина против коронавирус врз луѓе

Индиската фармацевтска компанија „Зидус“ потврди дека нејзините експерти почнале клинички да тестираат можна вакцина против Ковид-19 врз луѓето. „Првите дози...

Македонија7 часа

МОСТ: Гласањето се одвива непречено

Според потврдените информации добиени од набљудувачите и регионалните канцеларии на МОСТ, на гласачките места покриени од МОСТ нема неправилности, а...

Македонија9 часа

МОСТ: Избирачките места се отворени и гласањето се одвива безбедно

Граѓанската асоцијација МОСТ го следи денешното гласање со 900 набљудувачи. На 696 гласачки места, избрани според случаен и репрезентативен примерок,...

Регион9 часа

Црна Гора со најмногу активни случаи на Ковид-19 по глава на жител во регионот

Откако црногорскиот Институт за јавно здравје во системот ги внесе резултатите од 2.000 тестови кои претходно поради малиот капацитет во...

Македонија10 часа

Граѓаните може да пријавуваат прекршувања на избирачкото право во Хелсиншкиот комитет

Со оглед дека веќе почна гласањето во рамки на предвремените избори за пратеници во Собранието, Хелсиншкиот комитет за човекови права...

Македонија11 час

Бесплатна телефонска линија на Народниот правобранител за пријавување повреда на избирачкото право

Во канцеларијата на Народниoт правобранител денеска во периодот од 7 до 21 часот ќе функционира беслатната телефонска линија: 0800-54321, на...

Македонија11 час

Во Македонија се одржуваат десеттите парламентарни избори

Под специфични услови денеска во Македонија се одржуваат десеттите парламентарни избори, петти предвремени парламентарни избори од независноста, на кои право...

Македонија19 часа

На вториот ден гласаа околу 86 отсто од пријавените гласачи

На вториот ден од гласање своето избирачко право го искористиле 9.330 гласачи, соопшти вечерва портпаролот на Државната изборна комисија, Адмир...

Свет21 час

Американска компанија почнува со завршни испитувања на вакцината против коронавирусот

Американскиот фармацевтски концерн „Модерна“ објави дека завршните клинички испитувања за вакцината против Ковид-19 ќе почнат на или околу 27 јули....

Македонија1 ден

Регистрирани 135 новозаразени од Ковид-19 и четири смртни случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.259 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на...

Македонија1 ден

Се бара со потерница експретседателот на кривичниот суд Владимир Панчевски

Експретседателот на кривичен суд, Владимир Панчевски, се бара со национална потерница што ја распиша МВР по наредба на Основниот суд...

Досие