Контакт

Свет

Спречен банкрот на 100 банки во Русија

Објавено пред

Руските власти спречија банкрот на 100-те најсилни руски банки, изјави денеска рускиот министер за финансии Алексеј Кудрин

Руските власти спречија банкрот на 100-те најсилни руски банки, изјави денеска рускиот министер за финансии Алексеј Кудрин.

Тој, на 11.банкарска меѓународна конференција во Москва, изјави дека руските банки од 1 октомври 2008 година досега, вратиле кредити од вкупно 50 милијарди долари.

Кудрин оцени дека благодарение на активностите на Централната банка (ЦБ), ситуацијата во банкарскиот сектор се “подобрила“.

Според него, пример за ова е состојбата со активата и пасивата во банкарскиот систем, прецизирајќи дека меѓународната пасива, сега, е околу 150 милијарди долари, а меѓународната актива 147 милијарди.

“Практичното изедначување на овие цифри може да се нарече стабилизирачки фактор“, истакна Кудрин./крај/бе/ис©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Земјотрес со јачина од 4,9 степени го погоди Алжир

Објавено пред

Земјотрес со јачина од 4,9 степени според Рихтеровата скала го погоди источен Алжир, во кој за среќа никој не е повреден, соопшти Службата за цивилна заштита.

Земјотресот уништил три куќи, меѓу кои и вила на четири ката, додека 31 станови се оштетени, а луѓето излегле на улиците во паника, пренесе Ројтерс.

Земјотресот бил проследен со последователен земјотрес со јачина од 4,5 степени.

Земјотресот ја погоди провинцијата Мила, на околу 350 километри источно од главниот град на Алжир. Земјотресот предизвикал оштетување на патиштата, кои се затворени за сообраќај.

Во земјотресот со јачина од 6,7 степени кој се погоди Алжир во 2003 година загинаа 2.000 луѓе.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Авион со 190 патници излета од писта во Индија и се преполови

Објавено пред

Авион на „Ер Индија експрес“ со 191 патник од Дубаи се излизга од пистата и се преполови на аеродромот „Кожикоде“ во Керала, Индија.  Според првичните информации, загинале пилотот и двајца патници.

Медиумите јавуваат дека се повредени 40-тина патници.

Авионот се подготвувал да слета кога се случила несреќата. Откако ја промашил пистата, авионот се скршил на неколку дела. Инцидентот се случил во услови на многу силни врнежи од дожд во областа.

Една локална телевизија соопшти дека многу патници се примени во болница со повреди и дека, за среќа, авионот не се запалил.

Авионот „Ер Индија експрес“ наводно паднал во теснец длабок 9 метри додека слетувал на аеродромот „Карипур“ во Кожикоде.

На снимките кои се појавија на социјалните мрежи се гледа дека авионот е преполовен.

Прикажи повеќе...

Свет

15 лица загинаа во свлечиште во Индија

Објавено пред

Во свлечиште предизвикано од тропски дождови загинаа најмалку 15 работници на полињата со чај во јужната индиска држава Керала, а спасувачките екипи трагаат по повеќе од 50 лица за кои се верува дека се закопани под урнатини, велат официјалните лица.

Свлечиштето се појавило изутрината додека работниците спиеле во областа Идуки, изјави за „Ројтерс“ еден од берачите на чај.

Петнаесет тела се извлечени досега и се стравува дека уште педесетина лица се заробени под свлечиштето. Еден тим на Националните сили за помош при катастрофи стигнал до местото на несреќата. Хеликоптерите не можат да бидат испратени бидејќи видливоста е многу лоша.

Речиси 20 сантиметри дожд паднале во областа Идуки во четвртокот, соопшти државниот метеоролошки институт.

„Областа беше погодена од дожд во текот на изминатите два дена и лизгањето на земјиштето започна по полноќ. Најтешко погодени беа работниците за плантажа со чај кои спиеја во тоа време“, изјави Сурескумар, началник на полицијата во округот.

Во 2018 година, Керала беше погодена од најголемите поплави кога загинаа стотици луѓе, од кои повеќето од областа Идуки, пренесува „Ројтерс“.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

(Видео) Авион со 190 патници излета од писта во Индија и се преполови

Авион на „Ер Индија експрес“ со 191 патник од Дубаи се излизга од пистата и се преполови на аеродромот „Кожикоде“...

Македонија2 часа

155 нови случаи на Kовид-19 во земјава, починати се две лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.845 тестирања, а регистрирани се 155 нови случаи на...

Топ2 часа

Велешанец исчезна во водите на Вардар при обид да спаси екипа на ЕВН

Полицијата трага по маж од Велешко кој со трактор се обидел да извлече возило на ЕВН, но бил повлечен од...

Македонија5 часа

Малиот Илче од Охрид, кој беше напуштен од родителите, по десет дена лекување, ја напушти Детската клиника

По десетина дена лекување на Детската клиника, 11-годишниот Илче од Охрид, кого родителите го напуштија, ја напушта болницата здрав и...

Свет5 часа

Либанскиот претседател не исклучува надворешна вмешаност во експлозијата во Бејрут со ракета или бомба

Претседателот на Либан, Мишел Аун, не ја отфрла можноста за надворешна вмешаност во катастрофалната експлозија во главниот град Бејрут велејќи...

Свет6 часа

Првата вакцина против Ковид-19 во светот ќе биде регистрирана во Русија следната недела

Русија ќе ја регистрира својата прва вакцина против коронавирусот на 12 август, рече рускиот заменик-министер за здравство, Олег Гриднев, пренесува...

Македонија6 часа

Девојка пријавила дека била сексуално вознемирувана додека полагала возачки испит

Девојка, која полагала возачки испит, пријавила во Хелсиншкиот комитет дека била сексуално вознемирувана од еден од членовите на комисијата. Случајот...

Македонија6 часа

Хелсиншкиот комитет: Газди им дале 50 отсто помала плата на мајки на деца до десетгодишна возраст

Една од родовосензитивните мерки за справување со пандемијата предизвикана од вирусот Ковид-19, кои ги донесе Владата, e ослободувањето од работни...

Македонија7 часа

Ивица Коневски поднесе тужба за клевета против портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ

Поранешниот градоначалник на Аеродром и член на ВМРО-ДПМНЕ, Ивица Коневски, поднесе тужба за клевета против портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски....

Свет8 часа

Германија воведе задолжително тестирање на коронавирус на аеродромите

Бројот на заразени со коронавирус во Германија многу загрижувачки расте, најверојатно и поради големиот број повратници од ризични земји, пишува...

Свет8 часа

Пронајдена слабата точка на коронавирусот

Научниците од Универзитетот во Канзас ја открија слабата точка на коронавирусот „САРС-КоВ-2“. Порталот „Сајенс дејли“ известува дека експертите тестирале терапевтско...

Свет9 часа

Истражување: 60 отсто од излекуваните од Ковид-19 развиваат антитела

Уште на почетокот на јули виролозите од Медицинскиот универзитет во Виена известија дека само половина од заболените и излекуваните од...

Свет10 часа

Асимптоматските случаи имаат иста количина вирус како и оние со симптоми

Асимптоматските случаи на Ковид-19 носат иста количина вирус како и оние со симптоми, покажува јужнокорејска студија. Јужна Кореја можеше да...

Свет11 час

Сандерс предлага закон за даночење на добивката на милијардерите за време на пандемијата

Американскиот сенатор Берни Сандерс заедно со колегите сенатори, Ед Марли и Кирстен Гилбренд, предлага закон за даночење на милијардерите. Според...

Свет11 час

(Видео) Антивладини протести во Бејрут поради експлозијата

По силната експлозија во Бејрут, во која загинаа голем број луѓе, на улиците на престолнината следуваат демонстрации против владата. Демонстрантите...

Регион22 часа

(Видео) Дваесет полицајци во Шпанија апселе двајца бегалци од Србија, пронајдена е лабораторија за дрога

Шпанската полиција уапси двајца Срби за кои била распишана меѓународна потерница. Еден од нив се барал за нападот на стадионот...

Свет23 часа

Реконструкција на катастрофата: како се случи експлозијата во Бејрут што го шокираше светот

Силата на експлозијата што ја зафати либанската престолнина го шокираше светот. Повеќе од 300.000 луѓе останаа без покрив над главата,...

Свет1 ден

(Видео) Се запали зградата на Светскиот трговски центар во Брисел

Силен пожар избувна на врвот на зградата на Светскиот трговски центар во Брисел. Според медиумите, огнот избувнал во техничката просторија...

Свет1 ден

Херои кои се обиделе да го спасат Бејрут – последна фотографија од пожарникарите кои влегле во магацинот пред експлозијата

На социјалните мрежи се појави фотографија на која се прикажани последните моменти на пожарникарите кои се обиделе да спречат понатамошно...

Македонија1 ден

(Видео) Обилните дождови ги поплавија рудниците на РЕК „Битола“

Обилните врнежи од дожд во Битолско предизвикаа поплава на јагленовите откопни полиња во рудникот „Суводол“ на РЕК „Битола“. Ископот и...

Досие