Контакт

Свет

ЕУ да ги разреши споровите на Балканот

Објавено пред

Европската унија (ЕУ) треба да покаже храброст и да ги отстрани сите пречки што стојат на патот за влез на западниот Балкан во Унијата

Европската унија (ЕУ) треба да покаже храброст и да ги отстрани сите пречки што стојат на патот за влез на западниот Балкан во Унијата.

Ова, како што пренесува Макфакс, го пишува угледниот британски весник „Фајненшл тајмс“ (ФТ) во опширна анализа за блокирањето на евроинтеграциите на Македонија, Хрватска и Србија.

Весникот посочува дека пред влезот на Македонија е исправена Грција, за Хрватска пречка е Словенија, а Холандија ја блокира Србија, додека отворено се уште е и кипарското прашање.

„Кипарските Грци го наведуваат присуството на 30.000 турски војници во северниот, турски дел на островот. Спротивно на ова, не постои никаква воена причина за однесувањето на Грција, која упорно ги блокира македонските аспирации да оствари прогрес“, пишува ФТ.

Потсетувајќи дека Македонија е официјален кандидат за член на ЕУ уште од 2005 година, весникот наведува дека „на Грците им пречи употребата на зборот „Македонија“ во името на државата на нивниот сосед.

Нивниот аргумент е дека со тоа, Македонија претставува закана за грчкиот територијален интегритет, културно наследство и национален идентитет, посочува ФТ.

Поради тоа, Атина го спречи почетокот на преговорите со Македонија, не дозволувајќи и на Европската комисија да го изрази своето мислење за подготвеноста на земјата да стане член на Унијата.

Британскиот весник во анализата, наведува дека во овој спор „не е целата вина кај Грците“.

„Како пример може да послужи бизарната епизода во која учествува, никој друг туку, Александар Македонски. Македонските лидери го искористија името на Александар за да го именуваат делот од главниот Север-Југ трансевропски автопат (кој минува низ земјата). На овој начин се присвојува славниот македонски водач како јунак кој се става во контекст на современата држава, во која живее мнозинство Славо-македонско население. Кога пристигна веста за ова во Брисел, претставниците на ЕУ паднаа во очај. Грците го искористија овој потег да ги стврднат своите ставови уште повеќе„, пишува ФТ.

Весникот посочува дека „ЕУ треба да најде начин да ги разреши сите спорови, кои го блокираат процесот на проширување“ и нагласува дека Балканот е „многу чувствителен, но регион од голема стратешка важност“.

„Ако Балканот остане изолиран, тогаш ЕУ ќе биде принудена да плати висока цена за тоа“, заклучува угледниот британски весник „Фајненшл тајмс“./крај/ег/©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

САД подготвуваат нови санкции за Ирачаните

Објавено пред

САД подготвуваат нови санкции поради убиствата на антивладините демонстранти во Ирак, изјави висок претставник на американскиот Стејт департмент.

„Не сме готови. Процесот е во тек“, им рече на новинарите Дејвид Шенкер, помошник-државен секретар во Стејт депармтентот, пренесе „Ројтерс“.

САД, претходно денеска, на црната листа ставија тројца ирачки паравоени лидери, кои го поддржуваат Иран, поради нивната наводна улога во убиствата.

Прикажи повеќе...

Европа

Во Словачка најмалку петмина загинати во експлозија во зграда

Објавено пред

Најмалку пет лица загинаа во денешната експлозија на гас во 12-катна зграда во словачкиот град Прешов.

Речиси 85 пожарникари се борат со пожарот до кој дојде по експлозијата, а евакуирани се сите лица од објектот поради стравување дека зградата може да се урне. Во спасувачките операции учествува и војската со шест хеликоптери, јави „Ројтерс“.

Градоначалничката на Прешов, Андреа Турцанова, изјави дека има голем број повредени во најголемата трагедија во градот во последните 50 години.

Голем е бројот и на оние што останаа без покрив над главата.

Прикажи повеќе...

Свет

Чавушоглу: Анкара не направи никакви отстапувања на самитот на НАТО

Објавено пред

Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, изјави дека Анкара не направила никакви отстапувања на неодамнешниот самит на лидерите на НАТО и дека одобрувањето на Турција за издавањето на планот на НАТО за Балтичкиот Регион зависи од признавањето на пактот за заканата од терористичката организација ЈПГ/ПКК од северна Сирија, јавува агенцијата „Анадолија“.

Тој рече и дека Турција набавила ракетни системи „земја-воздух“ – „С-4003 од Русија поради одбивањето на НАТО да им продаде слично вооружување.

„На Турција ѝ требаат противвоздушни системи. Дали се обидовме да ги купиме од нашите сојузници? Да, се обидувавме во последните 10 години. Но, не можевме да ги добиеме. Значи, тоа нема никаква врска со политика“, изјави Чавушоглу.

Чавушоглу ги даде своите изјави за време на посетата на Рим, каде што моментно се наоѓа за да присуствува на петтото издание на конференцијата „Медитерански дијалози“.

Осврнувајќи се на неодамнешниот поморски договор на Турција со Либија, Чавушоглу изјави дека Анкара е отворена за билатерални и мултилатерални договори во регионот на источен Медитеран, со единствен исклучок на администрацијата на кипарските Грци, која не ја признава.

Тој ја осуди одлуката на Грција за протерувањето на либискиот претставник во врска со поморскиот договор склучен минатиот месец помеѓу Триполи и Анкара велејќи дека Атина го покажала своето лице со тој чекор.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија3 часа

(Видео) Деспотовски: Одговорноста за грантовите на Ласкова и на Анѓушев е моја, не избегав ни тогаш ни сега

На сите 320 фирми што досега добиле грантови од Фондот за иновации може да им се залепат етикети дека се...

Македонија4 часа

Одбиено барањето за апанажа на Катица Јанева

Членовите на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата едногласно го одбија барањето за апанажа на поранешната специјална јавна...

Македонија4 часа

(Видео) Камчев: Филипче ми e пријател и немаше никакви бизнис-зделки со Боки 13

Бизнисменот Орце Камчев по судењето за „Рекет“, запрашан за врските меѓу него и министерот за здравство, Венко Филипче, не сакаше...

Македонија5 часа

Благајник си присвоил пари од касата на „Македонска пошта“

Благајник во подружница на „Македонска пошта“ во Гостивар противправно присвоил за себе парични средства во износ од 1.925.128 денари, кои му...

Македонија5 часа

(Видео) Максим Ацевски најприфатлив предлог за генералан државен ревизор

Пратениците едногласно го прифатија предлогот Максим Ацевски да биде избран за генерален државен ревизор. Предлогот беше усвоен со консензус, без...

Македонија6 часа

(Видео) Камчев: Алчноста на Катица за пари беше клучна во оваа работа

Бизнисменот Орце Камчев по денешното сведочење за случајот „Рекет“ откако излезе од судот уште еднаш потенцираше дека Бојан Јовановски, Катица...

Македонија7 часа

На една од средбите меѓу Јовановски и Камчев бил и министерот Филипче

Бојан Јовановски во предметот за случајот „Рекет“ му поставува прашања на сведокот Орце Камчев во судницата. Јовановски го персира, додека...

Македонија8 часа

Боки 13 до Камчев: Oперациите вo „Систина“ не ви се успешни

Присутните се смееја во судницата на рочиштето за случајот „Рекет“ кога Бојан Јовановски почна да го испрашува сведокот Орце Камчев....

Македонија9 часа

Камчев: Не се само Катица и Боки 13, треба да има и други обвинети за „Рекет“

Веќе час и половина сведокот бизнисмен Орце Камчев го дава својот исказ во судот за случајот „Рекет“. Тој, освен кон...

Македонија11 час

Боки 13 се пожали на здравствената состојба, судијката го опомена дека ќе го извади од судницата

Судијката Васка Николовска-Масевска му рече на обвинетиот Бојан Јовановски, алијас Боки 13, дека ќе го извади од судницата ако говори...

Свет12 часа

Франција втор ден парализирана поради штрајкот

Втор ден продолжува штрајкот во Франција. И денеска нарушен е јавниот превоз, а училиштата се затворени. Синдикатите најавија дека планираат...

Свет12 часа

Меркел во прва посета на Аушвиц, ќе донира 60 милиони долари за Меморијалот

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска за првпат ќе го посети Меморијалот Аушвиц-Биркенау, откако ја презеде функцијата пред 14 години. Меркел...

Свет12 часа

150 пожари ја пустошат Австралија

Пожарникари се обидуваат да ги стават под контрола 150-те пожари во Нов Јужен Велс додека силни ветрови го шират чадот...

Свет13 часа

Пентагон размислува да испрати неколку илјади војници на Блискиот Исток

Министерството за одбрана на САД размислува за дополнително распоредување на 4-7 илјади војници на Блискиот Исток за да се спротивстави...

Македонија13 часа

Во кривичниот суд пак ќе се оценува обвинението за организаторите на насилниот упад во Собранието

Во кривичниот суд по вторпат ќе се оценува обвинителниот акт за организаторите на насилниот упад во Собранието од 2017 година...

Свет13 часа

Туск: Брегзит е најтажното искуство за време на мојот мандат

Брегзит е една од најспектакуларните грешки во историјата на Европската Унија, вели Доналд Туск во интервју за „Гардијан“, што е...

Македонија13 часа

Продолжува судењето за „Рекет“, ќе сведочат Орце Камчев и неговата сопруга

Бизнисменот Орце Камчев и неговата сопруга Ана Камчева денеска треба да се појават во кривичниот суд во Скопје како сведоци...

Европа24 часа

Над половина милион луѓе протестираа во Франција, сообраќајот во колапс

Повеќе од 510.000 демонстранти излегоа на улиците на 70 града во Франција во знак на протест против најавените пензиски реформи...

Свет1 ден

САД со обвинение против руски хакери кои во своите операции украле над 100 милиони долари

Американските власти денеска покренаа обвинениe против лидерот на руската криминална група за компјутерски криминал позната како Evil Corp „Зла корпорација“...

Македонија1 ден

Спасовски: Жалам што Обвинителството немаше храброст да одреди притвори за инцидентот во „Александар палас“

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, изрази жалење што Обвинителството немало храброст да одреди притвори за осомничените за пукањето во...

Досие