Контакт

Свет

Обвинение за убиството двајца полицајци во Алстер

Објавено пред

Против поранешниот член на Ирската републиканска армија (ИРА) Колин Дафи е подигнато обвинение за убиството на двајца британски војници во Северна Ир

Против поранешниот член на Ирската републиканска армија (ИРА) Колин Дафи е подигнато обвинение за убиството на двајца британски војници во Северна Ирска, извршено на 7 март.

Војниците Марк Квинсон (23) и Патрик Алимкар (21) беа застрелано од отцепеното крило на ИРА; кое се нарекува ИРА – вистинска.

Според северноирската полиција, против Дафи се подигнати вкупно осум обвиненија – две за убиство, пет за обид за убиство и едно за поседување огнено оружје.Тој беше уапсен пред две недели.

Колин Дафи (41) денеска треба да биде изведен на суд за да се изјасни по обвиненијата. /крај/бгнес/ег/©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Индија не успева да ја заузда епидемијата

Објавено пред

Во Индија се потврдени се 52.050 случаи на Ковид-19 во изминатите 24 часа, а како резултат на таа инфекција починале уште 803 лица, соопшти Министерството за здравство.

Веќе шести ден во Индија се пријавени повеќе од 50 000 нови случаи на коронавирус, пренесува „Си-ен-ен“.

Во земјата се заразени најмалку 1.855.745 луѓе, а 38.938 смртни случаи се потврдени од почетокот на пандемијата.

Во моментов има 586.229 активни случаи на коронавирус, а Индија е на третото место во светот по бројот на заразени, по САД и Бразил.

Прикажи повеќе...

Свет

Гутереш: Коронавирусот ќе уништи генерации поради затворањето на училиштата

Објавено пред

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш предупреди дека светот се соочува со „генерациска катастрофа“ поради затворањето на училиштата во екот на пандемијата со коронавирус.

Гутереш изјави дека пандемијата на коронавирус довела до најголемо нарушување на образованието во историјата во повеќе од 160 држави што ќе влијае врз повеќе од милијарда ученици. Покрај тоа, најмалку 40 милиони деца ширум светот ја пропуштиле „својата критична предучилишна година“.

Како резултат на тоа, тој предупреди дека светот се соочува со „генерациска катастрофа што може да доведе до губење на незамислив човечки потенцијал, да поткопа децении напредок и да ги влоши вкоренетите нееднаквости“.

„Ние сме во клучен момент за децата и младите од овој свет“, рече Гутереш во видео пораката на започнувањето на кампањата „Спаси ја нашата иднина“. Тој оцени дека враќањето на учениците во училниците треба да биде главен приоритет.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Јапонска компанија измисли паметна маска која преведува осум јазици

Објавено пред

Со оглед дека заштитните маски станаа дел од секојдневието, јапонскиот стартап „Донат Роботикс“ се сети на една интересна иновација – креира паметна маска која е дизајнирана за олеснување на комуникацијата за време на физичката дистанца.

Паметната маска Си-Фејс може во комбинација со апликација да препише диктат, да го зголеми волуменот на тонот на корисникот и да го преведе говорот на осум различни јазици, пишува Си-ен-ен.

Со оглед на тоа дека има отвори на предната страна заради циркулација на воздух, Си-Фејс не може сама по себе да понуди заштита од ковид-19. На место тоа, дизајнирана е за олеснување на комуникацијата и носење преку стандардна маска за лице.

Оваа нова маска е направена од пластика и силикон, а има вграден микрофон кој преку Блутут се поврзува со мобилен телефон на корисникот и може од јапонски да преведе на кинески, корејски, виетнамски, индонезиски, англиски, шпански и француски, како и обратно.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет32 минути

Гутереш: Коронавирусот ќе уништи генерации поради затворањето на училиштата

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш предупреди дека светот се соочува со „генерациска катастрофа“ поради затворањето на училиштата во...

Свет1 час

СЗО ќе распореди меѓународен тим експерти во Вухан

Светската здравствена организација соопшти дека тимот што го истражува потеклото на пандемијата на коронавирус ја завршил својата мисија во Кина...

Европа2 часа

Расте бројот на тешко заболени од коронавирус во Франција

Бројот на пациенти заразени со коронавирус во одделите за интензивна нега во Франција денеска се искачи на 384, што е...

Македонија2 часа

Напладне конститутивна седница на новиот парламентарен состав

Денеска напладне треба да се одржи конститутивна седница на новиот парламентарен состав, по предвремените избори коишто се одржаа на 15...

Македонија13 часа

Привремено е прекината потрагата по момчето кое се удави во Преспанското езеро

Потрагата по момчето кое исчезна во водите на Преспанското езеро е привремено прекината поради временските услови. Како што информираат од...

Регион13 часа

Преглед на состојбата во регионот: Во Албанија почина уште еден лекар, во Србија пад на бројот на новозаразени

Преглед на состојбата со коронавирусот во регионот во изминатото деноноќие. Уште еден лекар почина во Албанија од коронавирус Во болницата...

Македонија15 часа

Поранешни вработени во СЈО бараат од Пендаровски да им се извини: „Обвинителството не беше една личност“

Поранешни вработени во Специјалното јавно обвинителство реагираа на говорот на претседателот Стево Пендаровски во Пелинце. Тие велат дека СЈО не...

Топ17 часа

Лекар од Итната помош физички нападнат од татко на починато лице

Taтко на момче кое починало во сообраќајна несреќа, нападнал лекар од Итната медицинска помош. Лекарот бил на интервенција по претходно...

Македонија17 часа

Досега 500 лица починаа од коронавирус во Македонија

Бројот на починати од коронавирус во земјава достигна 500 лица, откако денеска беа потврдени 3 нови смртни случаи. Тројцата починати...

Македонија18 часа

Гостивар со најмногу новозаразени во изминатото деноноќие

Гостивар е на врвот на листата со најмногу новозаразени од коронавирус во земјава во изминатите 24 часа. Според податоците на...

Свет19 часа

СЗО: Mајките да ги дојат своите деца и кога имаат ковид-19

Светската здравствена организација денеска предупреди дека наспроти големите надежи за пронаоѓање на вакцина, можеби никогаш нема да има чудотворено решение...

Македонија20 часа

Нови 74 заболени и тројца починати од ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 689 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи на...

Свет21 час

Германските ученици се вратија во училишните клупи во екот на пандемијата

Десетици илјади училишни деца денеска се вратија во училиштата во северна Германија. Мекленбург-Западна Померанија е првата од 16 германски држави...

Македонија21 час

Џафери: Добро се чувствувам, јас ќе ја водам седницата

Претседателот на Собранието, Тала Џафери изјави дека утре тој ќе ја води конститутивната седница. Џафери денеска ја напушта Клиниката за...

Свет23 часа

Руски доктор: Пандемијата личи на проба за биолошка војна

Ситуацијата со пандемијата на коронавирус личи на проба за биолошка војна, изјави рускиот детски хирург, Леонид Рошаљ, пренесе „Спутник“. „...

Свет23 часа

Мелбурн ги затвора речиси сите продавници и фабрики за да го спречи вирусот

Вториот по големина австралиски град Мелбурн, во кој веќе на сила е ноќен полициски час, најави нови ограничувања за индустријата,...

Свет24 часа

Латинска Америка најтешко погоден регион во светот, има речиси пет милиони заразени

Аргентина вчера надмина 200.000 случаи на ковида-19, Колумбија поставува дневен рекорд, а во Латинска Америка се рушат црните рекорди со...

Свет24 часа

Трамп: Ретко кој заслужил смртна казна повеќе од бомбашот од Бостон

Американската сојузна влада би можела уште еднаш да побара смртна казна за Чеченецот Џохар Царнаев, изјави американскиот претседател Доналд Трамп....

Свет1 ден

Германците сакаат да продолжат да работат од дома и по пандемијата

Поголем дел од Германците сакаат да ја задржат можноста за работа од дома и по завршувањето на пандемијата на коронавирус,...

Свет1 ден

Американски и британски фармери добиваат мистериозни пакети со семиња од Кина

Фармери во Велика Британија и САД веќе некое време примаат чудни пакувања со семиња од Кина во пошта што не...

Досие