Контакт

Свет

Барак: Израел не мора да соработува

Објавено пред

Израел не треба да соработува со истражителите на ООН кои испитуваат евентуални воени злосторства во текот на офанзивата во Газа

Израел не треба да соработува со истражителите на ООН кои испитуваат евентуални воени злосторства во текот на офанзивата во Газа.

Ова синоќа го изјави израелскиот министер за одбрана Ехуд Барак.

Според него, Израел знае дека истражителите на ООН нема да бидат во состојба да продрат во “терористичките акции“ на палестинското движење Хамас за да ја испитаат одговорноста за испалување ракети на Израел и да донесат “непристрасен заклучок“.

“Не мислам дека Израел мора да соработува со ООН во оваа истрага“, рече министерот за одбрана по средбата со генералниот секретар на ООН Бан Ки Мун во Њујорк.

Барак додаде дека со Ки Мун разговарал за блискоисточните прашања, како и за севернокорејскиот нуклеарен тест и офанзива на пакистанската војска водолината Сват.

Израелската офанзива, во декември минатата година и јавуари годинава, е изведена како одговор на палестинските ракетни напади врз Израел./крај/ме/ис

Европа

Европска Унија постигна договор сo „Астразенека“: купува 300 милиони дози вакцина против „Ковид-19“

Објавено пред

Европската комисија денеска соопшти дека постигнала договор со британската компанија „Астразенека“ за набавка на најмалку 300 милиони дози од нејзината потенцијална вакцина против „Ковид-19“.

Извршното тело на ЕУ, кое преговара во име на 27. членки на блокот, рече дека договорот вклучува опција за купување дополнителни 100 милиони дози, доколку вакцината се потврди дека е безбедна и ефикасна.

Претходно, американската компанија „Новавакс“ објави дека Велика Британија ќе купи 60 милиони дози од потенцијалната вакцина против „Ковид-19“ од неа.

Компанијата и британската влада ќе соработуваат во третата фаза од клиничкото испитување со цел да се процени ефикасноста на вакцината кај британското население, се наведува во соопштението.

Не се објавени финансиски детали за договорот.

Ќе биде објавена студија за околу 9000 лица на возраст од 18 до 85 години.

Прикажи повеќе...

Регион

Европската комисија есенва ќе го претстави планот за раст на економијата на Балканот

Објавено пред

Европската комисија есенва ќе го претстави Економскиот и инвестициски план за Балканот, кој треба да го забрза економскиот раст и да создаде нови работни места во регионот, како дел од напорите за закрепнување од пандемијата на коронавирус.

„Износот од 12,6 милијарди евра предвиден за инструментот на претпристапна помош е многу важен пакет“, изјави извор од Европската комисија за „Дневни аваз“.

Сумата треба да и овозможи на Европската комисија да го претстави Економскиот и инвестициски план за Балканот, со цел да ги зајакне врските во областа на енергетиката, транспортот, зелената агенда, како и вклучување на регионот во дигиталната програма на ЕУ и поддршка на напорите за реформи со кои земјите од Балканот ќе се приближат кон ЕУ, пренесува порталот Bankar.me.

Европската комисија посочува дека целта е да се поддржи долгорочно економско закрепнување.

„Планот ќе се фокусира на клучните области, како што е поврзаноста, особено во транспортот и енергетиката, зелената транзиција и дигиталната трансформација. Овој план треба да донесе раст и работни места во регионот, што е исто така дел од нашите заеднички напори да закрепнеме од пандемијата на коронавирусот“, додаваат од Европската комисија.

Прикажи повеќе...

Свет

Немири во Хаг, приведени 20 лица

Објавено пред

Хашката полиција уапси повеќе од 20 лица кои фрлале по нив со камења, јајца и петарди, за време на немирите во една сиромашна населба.

Немирите започнале пред две ноќи кога официјалните лица им забрануваниле на младите луѓе да ги пуштат хидрантите за гаснење на пожари за да се разладат, пренесува АП.

Повеќе од 20 лица се уапсени под обвинение дека биле насилни или поттикнуваат насилство против полицијата, а заради немирите што не престанаа ни синоќа, локалните власти и дадоа дополнителни овластувања на полицијата за апсење на лицата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Србија воведе задолжителен ПЦР тест за македонските граѓани

Странците кои доаѓаат во Србија од одредени земји ќе мора да имаат негативен ПЦР тест не постар од 48 часа,...

Топ2 часа

Воз удри во „цитроен“ во Тетово, две лица се повредени

Две лица се тешко повредени кога воз удрил во „цитроен“ пред влезот на железничката станица во Тетово. Како што информира...

Македонија2 часа

Хелсиншкиот комитет: Итно да се создадат услови за образование и на децата со попреченост

Надлежните мора итно да создадат услови за образование на децата со попреченост, порачаа од Хелсиншкиот комитет за човекови права, од...

Топ3 часа

Убиство во Инџиково – му барале пари, па го застрелале пред сопругата

Четириесет и деветгодишен жител на скопското село Инџиково синоќа бил убиен во својот дом. Според информациите на полицијата, зад убиството...

Македонија4 часа

Апасиев најавува предлог-мерки за реформа на банкарскиот сектор, ќе бара и канцеларија во Собранието

Пратеникот од Левицата, Димитар Апасиев, најави дека партијата набгру ќе предложи мерки за реформа на банкарскиот сектор по случувањата со...

Македонија4 часа

Црна Гора ги отвора границите за македонските граѓани

Директорот на Институтот за јавно здравје, Бобан Мугоша, изјави дека Црна Гора од утре ќе ги отвори своите граници за...

Топ4 часа

Уапсен тетовец, кој запалил две возила на ЕВН

Пожарникарите во Тетово во текот на ноќта интервенирале на две запалени возила, сопственост на компанијата „ЕВН Македонија“, на две одвоени...

Свет5 часа

Германка заразена со Ковид-19 ќе плати глоба од 10 илјади евра бидејќи го напуштила карантинот

Судот во Австрија казни жена со 10.800 евра бидејќи го напуштила карантинот додека била заразена со коронавирус. Регионалниот суд во...

Свет5 часа

СЗО: Руската вакцина не е меѓу деветте кои се во напредна фаза на тестирање

Светската здравствена организација соопшти дека вакцината одобрена од Русија оваа недела не е меѓу деветте, за кои се смета дека...

Свет8 часа

Поради поплаките на Трамп, се менува стандардот за тушевите

Кога американскиот претседател, Доналд Трамп, повеќепати се пожали дека не му се допаѓа начинот на кој работат тушевите, американските власти...

Свет16 часа

(Видео) Маж спасен во последната секунда, му се заглавила инвалидската количка во пругата додека доаѓал воз

Камера од опремата на полицајка во Калифорнија сними неверојатно спасување во последен миг на лице со попреченост, чијашто инвалидска количка...

Свет17 часа

Израел и Обединетите Арапски Емирати постигнаа историски договор со посредство на Трамп

Претседателот на САД, Доналд Трамп соопшти дека телефонски разговарал со лидерите на Израел и Обединетите Арапски Емирати и дека е постигнат...

Европа18 часа

Белгија воведува пилот програма за брзо тестирање на Ковид-19 во домашни услови

Илјадници студенти од белгискиот Универзитет во Лијеж од септември секоја недела дома ќе собираат примерок од плунката за брз тест...

Македонија19 часа

Пендаровски: Заев ќе го врати мандатот ако не обезбеди мнозинство

Зоран Заев го добил мандатот поради тоа што истекуваат уставните рокови, сепак, ако не успее да формира Влада, мандатот ќе...

Македонија20 часа

Заев и Ахмети по средбата: Постојат добри основи за напредок

Попладнево заврши работната средба меѓу СДСМ и коалицијата “Можеме” и ДУИ на која учествуваа претседателите Зоран Заев и Али Ахмети...

Македонија20 часа

ВМРО-ДПМНЕ ги замрзнува односите со Пендаровски

ВМРО-ДПМНЕ донесе заклучок дека од овој момент ги замрзнува односите и комуникацијата со претседателот Стево Пендаровски и ќе ги преиспита...

Топ21 час

Женско тело извадено од водите на Пчиња

Безживотно женско тело било забележано во водите на реката Пчиња. Како што информираат од полицијата, телото било пронајдено вчера под...

Македонија21 час

Американската амбасадорка му го честита мандатот на Заев

Американската амбасадорка, Кејт Мари Брнз, му го честита мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев за состав на нова влада....

Економија23 часа

Пропаѓањето на Еуростандард банка го блокира платниот промет во „Македонска пошта“

Поради пропаѓањето на Еуростандард банка, платниот промет во „Македонска пошта“ е блокиран, соопшти генералниот директор Ејуп Рустеми. Тоа значи дека...

Македонија1 ден

141 нов случај на Kовид-19 во земјата, починале 2 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.848 тестирања, а регистрирани се 141 нов случај на...

Досие