Контакт

Свет

Авионот на Ер Франс се урнал во Атлантикот, пронајдени остатоците

Објавено пред

Остатоците, кои се пронајдени во Атлантскиот океан, без сомнение се од „Ербасот’ што исчезна на летот од Рио де Женеиро до Париз, со 228 патници

Остатоците, кои се пронајдени во Атлантскиот океан, без сомнение се од „Ербасот’ што исчезна на летот од Рио де Женеиро до Париз, со 228 патници во леталото.

Веста синоќа ја потврди бразилскиот министер за одбрана Нелсон Жоабим, на прес конференција, пренесуваат светските агенции.

Авион на бразилските воено – воздухопловни сили ги открил остатоците на „Ербасот“во радиус од пет километри во Атлантикот.

„Откритието потврдува дека авионот се урнал во тоа подрачје,неколку стотина километри од бразилскиот архипелаг Фернандо де Нороња“, изјави министерот за одбрана на Бразил.

Тој додаде дека меѓу остатоците има метални и неметални делови. Меѓу откриените предмети имало седиште од авион и портокалов појас за спасување.

Не се забележани тела на настрадани, но се верува дека загинале сите 228 патници и членови на екипажот во авионот на француската авиокомпанија.

Потрагата во која се вклучени бразилски, француски и американски авиони продолжува.

Се очекува бродовите кои се упатени кон местото, каде од воздух се забележани остатоците на авионот, денеска да пристигнат на локацијата./крај/бгнес/х/ег/©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Борисов подготвен да си даде оставка, но под еден услов

Објавено пред

Бојко Борисов рече дека ќе поднесе оставка ако бугарскиот парламент го одобри неговиот план да распише избори за Големото народно собрание, заради промена на Уставот.

Тој рече дека сака да го подобри судството и да го преполови бројот на пратеници, пренесува „Ројтерс“.

Како што е соопштено, две третини од 240 бугарски пратеници мора да гласаат за да се распишат избори за Големото народно собрание.

Борисов, кој веќе 37 дена е под притисок на протестите во Бугарија, рече дека ваквите измени ќе помогнат да се рестартира земјата и нејзиниот претерано голем политички систем.

Прикажи повеќе...

Европа

Германските компании очекуваат да закрепнат од коронавирусот за 11 месеци

Објавено пред

Германските компании очекуваат дека нивниот бизнис, по хаосот предизвикан од пандемијата на коронавирусот, ќе се нормализира во просек за околу 11 месеци, според истражувањето на економскиот институт ИФО.

Компаниите во услужниот сектор очекуваат нивното закрепнување од кризата со коронавирусот да трае 11,7 месеци, додека во градежниот сектор очекуваат да трае 11,1 месец, во секторот на мало 10,3 месеци, а во индустријата 10,1 месец, покажа истражувањето на ИФО, пренесува порталот „Индекс“.

Пандемијата особено тешко ги погоди туристичките агенции и хотелите кои очекуваат нормализација за 14,6 односно 16 месеци, а закрепнување во секторот за уметноста и забавата би требало да трае најдолго, речиси 18 месеци. Спротивно на тоа, секторот за безбедносни услуги се очекува да закрепне до крајот на оваа година.

„Многу компании ги чека долг пат до нормалноста. Откако ќе се укинат сите јавни ограничувања, тие сепак ќе треба да се справат со нивните последици“, објаснува истражувачот на ИФО, Клаус Волрабе.

Прикажи повеќе...

Европа

Велика Британија купува вакцини од уште две компании

Објавено пред

Британската влада потпиша уште два договорa за набавка на вакцини против коронавирусот – со американските фармацевтски компании „Џонсон и Џонсон“ и „Новавакс“.

Ова го изјави членката на британскиот кризен штаб, Кејти Бингам.

Во посебна изјава, претставникот на компанијата „Новавакс“ кажа дека Велика Британија најавила купување на 60 милиони дози на новата вакцина, која е во завршна, трета фаза на тестирање, пренесе „Ројтерс“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија35 минути

Србија воведе задолжителен ПЦР тест за македонските граѓани

Странците кои доаѓаат во Србија од одредени земји ќе мора да имаат негативен ПЦР тест не постар од 48 часа,...

Топ1 час

Воз удри во „цитроен“ во Тетово, две лица се повредени

Две лица се тешко повредени кога воз удрил во „цитроен“ пред влезот на железничката станица во Тетово. Како што информира...

Македонија2 часа

Хелсиншкиот комитет: Итно да се создадат услови за образование и на децата со попреченост

Надлежните мора итно да создадат услови за образование на децата со попреченост, порачаа од Хелсиншкиот комитет за човекови права, од...

Топ2 часа

Убиство во Инџиково – му барале пари, па го застрелале пред сопругата

Четириесет и деветгодишен жител на скопското село Инџиково синоќа бил убиен во својот дом. Според информациите на полицијата, зад убиството...

Македонија3 часа

Апасиев најавува предлог-мерки за реформа на банкарскиот сектор, ќе бара и канцеларија во Собранието

Пратеникот од Левицата, Димитар Апасиев, најави дека партијата набгру ќе предложи мерки за реформа на банкарскиот сектор по случувањата со...

Македонија4 часа

Црна Гора ги отвора границите за македонските граѓани

Директорот на Институтот за јавно здравје, Бобан Мугоша, изјави дека Црна Гора од утре ќе ги отвори своите граници за...

Топ4 часа

Уапсен тетовец, кој запалил две возила на ЕВН

Пожарникарите во Тетово во текот на ноќта интервенирале на две запалени возила, сопственост на компанијата „ЕВН Македонија“, на две одвоени...

Свет4 часа

Германка заразена со Ковид-19 ќе плати глоба од 10 илјади евра бидејќи го напуштила карантинот

Судот во Австрија казни жена со 10.800 евра бидејќи го напуштила карантинот додека била заразена со коронавирус. Регионалниот суд во...

Свет5 часа

СЗО: Руската вакцина не е меѓу деветте кои се во напредна фаза на тестирање

Светската здравствена организација соопшти дека вакцината одобрена од Русија оваа недела не е меѓу деветте, за кои се смета дека...

Свет7 часа

Поради поплаките на Трамп, се менува стандардот за тушевите

Кога американскиот претседател, Доналд Трамп, повеќепати се пожали дека не му се допаѓа начинот на кој работат тушевите, американските власти...

Свет16 часа

(Видео) Маж спасен во последната секунда, му се заглавила инвалидската количка во пругата додека доаѓал воз

Камера од опремата на полицајка во Калифорнија сними неверојатно спасување во последен миг на лице со попреченост, чијашто инвалидска количка...

Свет16 часа

Израел и Обединетите Арапски Емирати постигнаа историски договор со посредство на Трамп

Претседателот на САД, Доналд Трамп соопшти дека телефонски разговарал со лидерите на Израел и Обединетите Арапски Емирати и дека е постигнат...

Европа17 часа

Белгија воведува пилот програма за брзо тестирање на Ковид-19 во домашни услови

Илјадници студенти од белгискиот Универзитет во Лијеж од септември секоја недела дома ќе собираат примерок од плунката за брз тест...

Македонија19 часа

Пендаровски: Заев ќе го врати мандатот ако не обезбеди мнозинство

Зоран Заев го добил мандатот поради тоа што истекуваат уставните рокови, сепак, ако не успее да формира Влада, мандатот ќе...

Македонија19 часа

Заев и Ахмети по средбата: Постојат добри основи за напредок

Попладнево заврши работната средба меѓу СДСМ и коалицијата “Можеме” и ДУИ на која учествуваа претседателите Зоран Заев и Али Ахмети...

Македонија20 часа

ВМРО-ДПМНЕ ги замрзнува односите со Пендаровски

ВМРО-ДПМНЕ донесе заклучок дека од овој момент ги замрзнува односите и комуникацијата со претседателот Стево Пендаровски и ќе ги преиспита...

Топ21 час

Женско тело извадено од водите на Пчиња

Безживотно женско тело било забележано во водите на реката Пчиња. Како што информираат од полицијата, телото било пронајдено вчера под...

Македонија21 час

Американската амбасадорка му го честита мандатот на Заев

Американската амбасадорка, Кејт Мари Брнз, му го честита мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев за состав на нова влада....

Економија23 часа

Пропаѓањето на Еуростандард банка го блокира платниот промет во „Македонска пошта“

Поради пропаѓањето на Еуростандард банка, платниот промет во „Македонска пошта“ е блокиран, соопшти генералниот директор Ејуп Рустеми. Тоа значи дека...

Македонија23 часа

141 нов случај на Kовид-19 во земјата, починале 2 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.848 тестирања, а регистрирани се 141 нов случај на...

Досие