Контакт

Свет

Њукасл се продава за 100 милиони фунти

Објавено пред

Англискиот фудбалски клуб Њукасл, кој сезонава испадна од Премиер лигата, денеска е ставен на продажба за 100 милиони фунти, пренесува Макфакс

Англискиот фудбалски клуб Њукасл, кој сезонава испадна од Премиер лигата, денеска е ставен на продажба за 100 милиони фунти, пренесува Макфакс.

Сопственикот на клубот Мајк Ешли, кој се збогати од продажба на спортска опрема, го купи Њукасл во 2007 година за 134 милиони фунти и вложи дополнителни 100 милиони фунти. Минатата година се обидуваше да го продаде Њукасл за 400 милиони фунти, но без успех.

Њукасл е клуб со богата традиција и голема навивачка поддршка, а негов навивач е и поранешниот британски премиер Тони Блер./крај/х/ег/©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Либанската Служба за безбедност почнала истрага за амониум нитратот уште пред пет месеци

Објавено пред

Либанската Служба за национална безбедност пред пет месеци почнала истрага по откривањето на големо количество амониум нитрат во пристаништето во Бејрут, објави либанскиот телевизиски канал ОТВ, повикувајќи се на свои извори во службата за безбедност.

Според ОТВ, истрагата утврдила дека супстанциите во хангарот се исклучително опасни. Имајќи го предвид тоа, испратена е наредба да се назначи одговорно лице од државата и пристанишниот орган да преземат мерки за да се спречат какви било инциденти, вклучително и експлозија.

Моќна експлозија го потресе синоќа пристаништето во Бејрут. Гувернерот на Бејрут рече дека половина од зградите во градот се оштетени, а болниците се преполни поради големиот број повредени.

Според Министерството за здравство, повеќе од 4.000 лица се повредени, а над 78 починале. Шефот на генералната служба за безбедност во земјата, генералот Абас Ибрахим, рече дека според прелиминарните податоци, биле активирани  експлозивни материи што долго време биле чувани во пристаништето.

Премиерот на Либан, Хасан Диаб, изјави дека експлозијата е предизвикана од несоодветно складирање на 2.750 тони амониум нитрат во пристаништето во Бејрут. Либанската влада прогласи тридневна жалост за жртвите од трагедијата.

Прикажи повеќе...

Свет

Австралискиот премиер: Војната меѓу САД и Кина веќе не е замислива

Објавено пред

Премиерот на Австралија, Скот Морисон, изјави дека неговата влада помалку драматично гледа на стратешките тензии на САД и Кина од владата на неговиот претходник кој предупредуваше на потенцијална „жешка војна“ пред претседателските избори во САД во ноември, пренесува „Сиетл тајмс“.

Поранешниот австралски премиер Кевин Рад неделава во магазинот „Форин аферс“ напиша дека ризикот од вооружен судир меѓу САД и Кина во наредните три месеци е особено голем.

Морисон рече дека неговата администрација изразила слични ставови во ажурирањето на одбранбената политика минатиот месец, кога најави трошење 270 милијарди австралиски долари за зајакнување на воената способност, вклучително и ракети со долг дострел.

Морисон не се согласува со многумина во Вашингтон дека САД се во нова Студена војна со Кина, велејќи дека околностите се многу различни. Тој нема одговор на тоа како треба да се справат со притисокот на Кина за моќ во Јужното Кинеско Море, на индиската граница и во Хонг Конг.

„Јас сум оптимист, Австралијците се непоправливи оптимисти за овие работи. Мора да заземеме оптимистички, но не и нереален или наивен став. Мора да се поставиме и да се свртиме кон целите овде и тоа не е потиснување или контролирање на ниту една држава, тоа е за продуктивната и стратешката рамнотежа што може да се постигне“, рече Морисон.

Австралија и САД имаат билатерален договор за безбедност, како и сојуз со Индија и Јапонија преку Квадрилатералниот безбедносен дијалог, што Кина го гледа со недоверба.

Односите на Австралија со Кина, нејзиниот најважен трговски партнер, се на ново ниско ниво по австралиските повици за независна истрага за потеклото и реакцијата на пандемијата со коронавирус.

Морисон изјави дека не се сретнал со кинескиот претседател Си Џинпинг од средбата на маргините на самитот на Г20 во Јапонија во јуни минатата година. Австралија упати отворена покана за понатамошни разговори.

Прикажи повеќе...

Свет

Русија ќе распореди мобилна болница во Бејрут

Објавено пред

Москва објави дека ќе му помогне на Бејрут да закрепне по големата експлозија во која загинаа стотина и се повредени илјадници лица, уништувајќи притоа повеќе згради пренесува „Спутник“.

„Авионите на руското Министерство за вонредни состојби ќе достават мобилна болница, медицински лица и трупи за итна помош како и експерти на “Роспотребнадзор“ со лабораторија за дијагностицирање на Ковид-19. Сите експерти ќе имаат специјална заштитна облека и заштитни средства, имајќи ја предвид ситуацијата“, се вели во официјалното соопштение, додавајќи дека кон Либан ќе се упатат пет авиони.

Точната причина за пожарот и експлозијата останува нејасна, но според првичните извештаи, можно е да експлодирале 2.750 тони амониум нитрат складирани во пристаништето, што резултираше со катастрофа.

Освен Русија, повеќе држави ја понудија својата помош за Либан, вклучувајќи ги САД, Велика Британија, Франција, Грција, Кипар и Израел.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет36 минути

СЗО: Нема чудотворен лек за коронавирусот, вакцината би можела да штити неколку месеци

Во време кога експертите од целиот свет работат на пронаоѓање вакцина, кога некои од нив се во последната фаза на...

Македонија1 час

Министерство за одбрана: Македонските војници во Либан се безбедни

Министерството за одбрана информира дека припадниците на Армијата на Република Северна Македонија во мисијата на Обединетите нации во Либан, УНИФИЛ,...

Свет3 часа

СЗО: Ковид-19 е шест пати посмртоносен од сезонскиот грип

Според најновите процени на Светската здравствена организација, просечната смртност на заболените од Ковид-19 е 0,6 проценти. Ова го прави коронавирусот...

Свет4 часа

(Видео) Бејрут ден по експлозијата – болниците преполни, луѓето во шок бараат преживеани под урнатините

Чад сè уште се чувствува во Бејрут по вчерашните експлозии што разнесоа магацин и многубројни објекти на пристаништето. Спасувачите ги...

Македонија4 часа

СДСМ: Почнуваме сериозни разговори за формирање стабилно мнозинство

СДСМ почнува сериозни разговори за формирање стабилно мнозинство и влада што движи бргу напред по европскиот пат, патот на економијата...

Свет4 часа

(Видео) Над 100 починати и 4.000 повредени во експлозијата во Бејрут

Според последните информациите што ги пренесуваат медиумите, бројот на жртвите од експлозијата во Бејрут се искачи над 100, а повеќе...

Македонија4 часа

Најголем број од новозаболените и починатите од Ковид-19 се лица над 60 години

Најголем број од новозаболените и починатите од Ковид-19 во периодот од 27 јули до 2 август се лица над 60...

Свет5 часа

(Видео) Трамп: Бејрут е нападнат, тоа беше бомба

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека генерали на американската армија му пренеле оти експлозијата во Бејрут, во која загинаа најмалку...

Свет5 часа

(Видео) Над 2.000 тони амониумнитрат експлодирале во магацинот во Бејрут

Над 2.750 тони амониумнитрат експлодирале во магацин за пиротехника во пристаништето во главниот град на Либан, што предизвика стравотна експлозија,...

Македонија15 часа

Експретседателот на кривичниот суд, Владимир Панчевски, осуден на три ипол години затвор

Поранешниот претседател на скопскиот кривичен суд, Владимир Панчевски, е осуден на три години и шест месеци затворска казна за злоупотреби...

Свет17 часа

Вознемирувачки видеа од Бејрут, за секунда срамнети со земја огромни згради

Стравотни снимки од експлозијата што попладнево се случи во Бејрут се споделуваат во јавноста, а очевидци раскажуваат за драматични сцени...

Македонија20 часа

ДИК не го тестирала софтверот пред изборите, направила и други пропусти за заштита на личните податоци

Агенцијата за заштита на личните податоци утврди повеќе повреди на прописите за заштита на личните податоци од страна на Државната изборна...

Топ21 час

Уапсена скопјанка, членка на ИСИС

Полицијата уапси 38-годишна скопјанка која патувала во Сирија и учествувала во активности на ИСИС. Според информациите на МВР, Секторот за борба...

Македонија22 часа

Мицкоски: Ќе се фокусираме на предлози што значат борба против криминалот и корупцијата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, најави дека неговата партија ќе биде фокусирана да состави парламентарно мнозинство и да ја состави...

Македонија22 часа

Пронајдено телото на 16-годишното момче што се удави во Преспанското Езеро

По два дена трагање, пронајдено е телото на 16-годишното момче што се удави во Преспанското Езеро. Од МВР велат дека...

Македонија22 часа

Заев: За 10 до 15 дена ќе има исход од преговорите за влада, сите опции се отворени

Претседателот на СДСМ и пратеник во Собранието, Зоран Заев, посочи дека во деновите што следуваат ќе се разговара со сите...

Македонија22 часа

Петмина починати и 75 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 75 нови случаи на...

Македонија23 часа

Собранието им ги верификува мандатите на сите 120 пратеници

Со 116 гласа „за“, без ниту еден воздржан ниту, пак, против, верифицирани им се мандатите на сите 120 пратеници, со...

Македонија23 часа

42-годишен маж спасен на Клиниката за кардиологија со стентирање на трауматска трансекција на торакалната аорта

Маж на возраст од 42 години е спасен од сигурна смрт кога на Клиниката за кардиологија му било извршено стентирање...

Македонија24 часа

Јагода Шахпаска избрана за претседател на Верификациската комисија на Собранието

Со интонирање на химната почна првата седница на новиот парламентарен состав, која се одржува во салата Голема купола, со засилени...

Досие