Контакт

Свет

Најмалку 27 загинати во експлозија во рудник во Индонезија

Објавено пред

Најмалку 27 рудари смртно настрадаа, а десетмина се исчезнати по експлозијата што се случила во илегален рудник за јаглен во Индонезија

Најмалку 27 рудари смртно настрадаа, а десетмина се исчезнати по експлозијата што се случила во илегален рудник за јаглен во Индонезија, официјално е соопштено.

Првичните информации говореа за 17 загинати.

Спасувачите денеска извадиле уште десет тела од рудникот што се урнал во вторникот по експлозија на метан во областа Савах Лунто, во западниот дел на островот Суматра, соопшти шефот за вонредни ситуации при Министерството за здравство./крај/хи/амп©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

(Видео) Бебе кое има само 17 дена излечено од коронавирус

Објавено пред

17-дневно бебе од Вухан, на кое му беше дијагностицирана инфекција со коронавирус КОВИД-19 веднаш по неговото раѓање, се опоравило без лекување и е отпуштено од болницата во Вухан.

Според кинеските медиуми, девојчето е најмладиот пациент кој се опоравил од вирусот. Бебето било пренесено во детската болница Вухан истиот ден кога го родила мајката која била заразена со вирусот. Набргу потоа, откриено е дека и бебето го има вирусот.

„Девојчето Кјао Ксиао имаше респираторна инфекција и благо оштетување на срцевиот мускул“, вели докторот Ценг Лингконг.

Бидејќи тоа немало очигледни симптоми, лекарите решиле да не му даваат антибиотици и го оставиле бебето само да се избори со вирусот.

„Таа немаше видливи потешкотии во дишењето, не кашлаше и немаше треска, па токму затоа ние и’ дадовме само лек за срцето“, рече докторот. Бебето е пуштено од болница во петокот вечер, откако три последователни тестови покажале дека е негативно на вирусот. Според лекарите, бебето целосно се опоравило од вирусот, но и од срцевите заболувања.

„Таа дури и расте и е здебелена“, вели докторот.

Лекарите во Кина стравуваа дека инфекцијата може да се пренесе од мајка на бебе во матката. Претходно овој месец, на бебе родено од пациент заразен со новиот коронавирус му беше дијагностицирана смртоносната болест 30 часа откако се роди во Вухан.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Грција потврден прв случај на коронавирус

Објавено пред

Прв случај на новиот коронавирус е потврден денеска во Солун, во соседна Грција, соопшти грчкото Министерство за здравство.

Станува збор за 38-годишна државјанка на Грција која допатувала од Италија, изјави претставникот на грчкото министерство, Сотирис Циодрас.

Жената е во добра здравствена состојба, а во моментов се проверуваат нејзините блиски контакти.

Тие доброволно ќе бидат ставени во изолација, со цел да се следи нивната состојба.

Прикажи повеќе...

Регион

Масовна тепачка меѓу мигранти во Сараево, користеле и ножеви

Објавено пред

Синоќа, околу пет минути по полноќ, се случила голема тепачка меѓу мигранти во Сараево, пренесува хрватски „Индекс“.

Четири лица се повредени, а еден мигрант се здобил со убодна рана од нож. Болнички извори за локалните медиуми откриле дека станува збор за полесни повреди.

Конфликтот се случил во населбата Храсно, во близина на деловниот и станбен облакодер „Босмал“.

На терен интервенирале брза помош и полиција.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет12 минути

(Видео) Бебе кое има само 17 дена излечено од коронавирус

17-дневно бебе од Вухан, на кое му беше дијагностицирана инфекција со коронавирус КОВИД-19 веднаш по неговото раѓање, се опоравило без...

Македонија34 минути

(Видео) Обвинетите за организација на крвавиот четврток во судот рекоа дека ќе докажат оти не се виновни

Заврши главната расправа за организација на насилствата на 27 април. За случајот обвинети се поранешниот собраниски спикер Трајко Вељаноски, поранешните...

Регион37 минути

Во Грција потврден прв случај на коронавирус

Прв случај на новиот коронавирус е потврден денеска во Солун, во соседна Грција, соопшти грчкото Министерство за здравство. Станува збор...

Регион2 часа

Близнаци заразени со коронавирус во Хрватска

Двајцата заразени од коронавирус во Хрватска се близнаци. Како што пишуваат хрватските медиуми, затворена е фирмата каде што работел едниот...

Европа3 часа

Во Италија заразени пет деца, во Австрија почина италијанска туристка

Петмина малолетници се заразени со коронавирус во Италија. Четворица од нив се во Ломбардија, а еден случај е забележан во...

Забава3 часа

НАСА објави видео за Месечината снимена од астрoнаутите на Аполо 13

Дали некогаш сте посакале да ја видите Месечината снимена одблизу од астронаутите од Аполо 13 на нивната мисија во вселената?...

Економија4 часа

Најбогатите во светот за само еден ден изгубија 120 милијарди евра

Најбогатите 500 луѓе во светот во понеделникот изгубија 139 милијарди долари, или над 120 милијарди евра на берзите, што ги...

Македонија4 часа

Од денеска до 11 март граѓаните ќе можат да извршат увид во Избирачкиот список

Од денеска до 11 март на полноќ граѓаните ќе можат да извршат увид во Избирачкиот список преку апликацијата на веб-страницата...

Македонија5 часа

Патничката од Милано нема коронавирус, покажаа анализите

Резултатите на пациентката која синоќа беше тестирана на коронавирус на Инфективната клиника во Скопје се негативни, соопшти Министерството за здравство,...

Спорт15 часа

За три месеци ќе се знае дали ќе има Олимпијада во Токио

Членот на Интернационалниот олимписки комитет (ИОЦ), Дик Паунд предупредува дека наскоро ќе мора да се донесе одлука за откажување на...

Македонија17 часа

Продолжен притворот за Емил Јакимовски, пресуда на 6 март

Нови 30 дена притвор му биле определени на Емил Јакимовски, поранешниот вработен во Централниот регистар и член на ВМРО-ДПМНЕ, обвинет...

Македонија17 часа

Мицкоски побара да се поведе истрага за Заев: „Слушнавме како ја егзекутира правдата“

„Ова е протестен марш со кој почнува крајот на неславното владеење на СДСМ“. Вака лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, го...

Македонија21 час

Филипче: Дојдените од Италија да побараат преглед дома ако почувствуваат симптоми на коронавирус

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција порача дека оние што допатувале од Италија и имаат симптоми на болеста...

Македонија21 час

Патникот од Дубаи нема коронавирус

Министерот за здравство, Венко Филипче, соопшти дека патникот од Дубаи, кој јавил симптоми, нема коронавирус. „Вториот случај што го тестиравме...

Македонија23 часа

Владата со препораки за коронавирусот – да се откажат сите патувања и екскурзии на учениците во Италија

Владата донесе повеќе заклучоци и препораки за превенција и заштита на јавното здравје и здравјето на граѓаните од коронавирусот. Како...

Регион24 часа

Во Хрватска потврден првиот случај на коронавирус

Потврден еден случај на заразен со коронавирус во Хрватска. „Се работи за помлад човек, кој се наоѓа на Клиниката за...

Македонија1 ден

Маж варел кафе на плин и го предизвикал пожарот во Ново Лисиче

Од запалениот стан во Ново Лисиче пожарникарите извлекле петмина, меѓу кои една неподвижна жена и маж, кој од стресот не...

Актуелно1 ден

Режисерите на „Медена земја“ подготвуваат нови филмови

Тамара Котевска и Љубомир Стефанов, македонските режисери на документарниот филм со двојна номинација за Оскар „Медена земја“, се подготвуваат за...

Македонија1 ден

(Видео) Милошоски ја предаде „бомбата” за Заев во Обвинителствотo

„Она што го поседувавав како материјал, аудио и транскрипти во кои се слуша гласот на Зоран Заев, го предадов во...

Регион1 ден

Двајца Срби, членови на екипажот на крузерот, имаат коронавирус

Двајца државјани на Србија, членови на екипажот на бродот „Дајмонд принцес“, е потврдено дека се заразени со коронавирусот. Информацијата ја...

Досие