Контакт

Свет

Апсења на ирански новинари

Објавено пред

Редица ирански новинари и блогери се уапсени, а многу други се засолниле, откако властите презедоа мерки за ограничување на правата на медиумите

dobivaj vesti na viber

Редица ирански новинари и блогери се уапсени, а многу други се засолниле, откако властите презедоа мерки за ограничување на правата на медиумите.

Информацијата синоќа ја соопшти француската невладина организација „Репортери без граници“.

Организацијата соопшти дека преку својата „црвена линија“ се обидува да стапи во контакт со иранските журналисти, кои се во опасност, по масовните протести поради оспорувањето на резултати од претседателските избори.

„Загубивме контакт со многумина од нив. Сметаме дека тие се засолниле во провинциите, каде состојбата е помирна, или можеби се уапсени“, соопшти организацијата „Репортери без граници“

Поразениот претседателски кандидат Хосеин Мусави за денеска го повика иранскиот народ на „ден на жалост” и мирни протести против изборните резултати, според кои, за шеф на државата е реизбран Махмуд Ахмадинеџад./крај/бгнес/ег/©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

САД, Франција, Германија и Австрија: Рано е за признавање на Палестина

Објавено пред

САД, Франција, Германија и Австрија порачаа дека се уште нема услови за признавање на Палестина и дека е потребно да се водат преговори за решение со две држави за блискоисточниот спор.

dobivaj vesti na viber

Ирска, Норвешка и Шпанија претходно најавија дека ќе ја признаат Палестина на 28 мај. Вашингтон, Париз, Берлин и Виена сметаат дека е рано за тоа.

Американскиот претседател Џо Бајден смета дека палестинската држава треба да се постигне со преговори, а не со еднострано признавање, објави во средата Белата куќа.

„Претседателот е силен поддржувач на решението за две држави и го поддржуваше во текот на неговата кариера“, изјави портпаролот на Советот за национална безбедност на Белата куќа.

„Тој смета дека палестинската држава треба да се реализира преку директни преговори меѓу страните, а не преку еднострано признавање.

Условите за официјално признавање на Палестина како држава сè уште не се исполнети, рече во средата францускиот министер за надворешни работи, откако групата европски нации го објавија потегот со надеж дека ќе помогне да се донесе мир во регионот.

„Ова не е само симболично прашање или прашање на политичко позиционирање, туку дипломатско средство во служба на решение на две држави кои живеат една до друга во мир и безбедност“, рече Стефан Сежурн во изјавата. „Франција не смета дека се уште се исполнети условите оваа одлука да има вистинско влијание врз тој процес.

Портпаролот на германското Министерство за надворешни работи ја истакна поддршката на Берлин за решението за две држави, одговарајќи на новинарско прашање за одлуката на европските земји да ја признаат Палестина.

„Независна палестинска држава останува цврста цел на германската надворешна политика“, рече портпаролот на редовната прес-конференција во Берлин, додавајќи дека за таа цел е потребен дијалог.

„Симболичното признавање нема да им помогне на Палестинците во овој момент“, изјавија од австриското Министерство за надворешни работи за австриската новинска агенција АПА. Тие уверуваат дека и покрај тоа, Австрија е долгогодишен поддржувач на решението за две држави.

Шпанија, Ирска и Норвешка внајавија дека ќе ја признаат независната палестинска држава на 28 мај, на што Израел веднаш реагираше со повлекување на амбасадорите од тие земји. Трите западноевропски земји со тоа и се приклучија на Шведска, која во 2014 година беше првата членка на ЕУ што го стори тоа. Чешка, Унгарија, Полска, Бугарија, Романија ја признаа Палестина во 1988 година како дел од советскиот блок, а истата година, тоа го направи и Кипар.

Признавањето на Палестина најавија Малта и Словенија, а дека оваа можност постои најави и Австралија. Палестина како држава во моментов е призната од 143 од 193 членки на Обединетите нации.

Прикажи повеќе...

Европа

Русија: Вративме шест украински деца на нивните семејства

Објавено пред

Руските власти во средата, по посредство на Катар, предале шест украински деца приведени во Русија на нивните роднини, објави руската државна агенција „Тасс“.

dobivaj vesti na viber

Шест момчиња на возраст од 6 до 17 години, меѓу кои и двајца браќа, беа вратени на нивните семејства во Амбасадата на Катар во Москва во присуство на претставникот на комесарот за детски прашања на Кремљ, Марија Лвова-Белова.

Меѓународниот кривичен суд (МКС) води кривична постапка против неа и рускиот претседател Владимир Путин за депортација на деца.

Западот го обвинува Кремљ дека организирал депортација на илјадници малолетници од Украина.

Украина бара враќање на речиси 20.000 малолетници, кои биле „депортирани или насилно раселени“ во Русија од почетокот на рускиот напад врз Украина на 24 февруари 2022 година.

Пред повеќе од една година МКС издаде налог за апсење на Владимир Путин и Лвова-Белова за депортација на деца.

Прикажи повеќе...

Европа

Командант на шведската армија: Путин го сака островот Готланд, ако нападне, почнува војна со НАТО

Објавено пред

Рускиот претседател Владимир Путин го сака шведскиот остров Готланд, предупреди шефот на шведското Министерство за одбрана, Микаел Биден.

dobivaj vesti na viber

Готланд, најголемиот остров во Шведска, споредлив по големина со Род Ајленд, е стратешки лоциран во средината на Балтичкото Море, помеѓу Стокхолм и руската ексклава Калининград.

Руското Министерство за одбрана објави план за проширување на територијалните води во Балтичкото Море, што предизвика меѓународна загриженост.

„Сигурен сум дека Путин со двете очи гледа во Готланд. Целта на Путин е да ја добие контролата над Балтичкото Море“, рече Биден, врховен командант на вооружените сили на Шведска.

„Ако Русија ја преземе контролата во Балтичкото Море, тоа би имало огромно влијание врз нашите животи – во Шведска и сите други земји што граничат со Балтичкото Море. Не можеме да го дозволиме тоа“, рече Биден.

„Балтичкото Море не смее да стане игралиште на Путин“, додава тој.

По демилитаризацијата во 2005 година, Шведска повторно воведе постојани трупи во Готланд во 2016 година по руската анексија на украинскиот полуостров Крим. Шведска исто така стана најновата членка на НАТО во март, што значи дека е опфатена со членот 5 од алијансата, кој гарантира дека сите други членки застануваат во меѓусебна одбрана доколку бидат нападнати.

„Ако Путин го нападне Готланд, тој може да им се закани на земјите на НАТО од морето. Тоа би бил крај на мирот и стабилноста во нордиските и балтичките региони“, рече Биден.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија51 минута

Директорот на „Идризово“ по пожарот со четворица задушени чувари: Се запали душек од сунѓер, кој може да пламне и од догорче од цигара

Четворицата задушени чувари од затворот „Идризово“ се во добра состојба и се очекува утре да бидат пуштени дома, вели директорот...

Македонија2 часа

Спорните договори за вработување се само со потписот на Иљази – ДСЗИ влезе на Токсикологија

Државниот санитарен и здравствен испекторат извршил контрола на Клиниката за токсикологија во однос на договорите за вработување на лицата за...

Свет3 часа

Кои земји досега ја признаа Палестина

Речиси три четвртини од земјите во светот ја признаа државата Палестина, која ја прогласи палестинското раководство во егзил пред повеќе...

Македонија4 часа

На скопскиот аеродром спречен влез на 1,7 тони медикаменти, кои се штетни за здравјето на граѓаните

Царинските службеници на влез на Меѓународниот аеродром „Скопје“ спречија влез на 1,7 тони медикаменти, „силденафил цитат упс“ и „сибутрамин“, кои...

Македонија5 часа

Велигденов: Владата да се заземе за интересот на „Македонска пошта“ бидејќи 2.000 вработени ќе останеме на улица

Првиот синдикалец на „Пошта“ информира дека и покрај претходните протести не е регулирано прашањето на редовно примање плата и не...

Македонија7 часа

Зголемување на водостојот и излевање на Крива Река во село Опила

По добиената пријава во ЦУК, за зголемување на водостојот и излевање на Крива Река во село Опила во општина Ранковце,...

Македонија7 часа

Граѓаните на Куманово да не ја користат водата за пиење од Водоводот, алармира ЦУК

Денеска, до Центарот за управување со кризи до Секторот за операции и координација е побарана координација помеѓу институциите заради надминување...

Европа8 часа

Норвешка ја призна палестинската држава

Владата на Норвешка денеска соопшти дека нордиската земја признава независна палестинска држава. Норвешкиот премиер Јонас Гар Стор денеска изјави дека...

Македонија8 часа

„Георгиев и Мемети се само дел од криминално судскиот октопод“, велат од ВМРО-ДПМНЕ

„СДС и ДУИ се причината поради која денеска правосудството е корумпирано. Наке Георгиев и Иџет Мемети се остатоците од криминалната...

Свет8 часа

Првиот случај на птичји грип откриен на фарма во Австралија, не е истиот вид како во САД

Птичјиот грип е откриен на живинарска фарма во близина на Мелбурн, Австралија, а првите резултати од тестовите покажуваат дека не...

Свет9 часа

На италијанскиот министер за одбрана му се слоши, хоспитализиран поради болки во градите

Во вторникот на италијанскиот министер за одбрана Гидо Крозе му се слошило за време на состанокот на Врховниот совет за...

Свет9 часа

Стотици илјади луѓе на улиците на Техеран, Хамнеи води молитва за Раиси

Стотици илјади луѓе се собраа утрово на улиците на Техеран за да присуствуваат на погребот на иранскиот претседател Ебрахим Раиси...

Свет9 часа

(Видео) Неколку лица загинаа во торнадо во Ајова, десетина повредени

Неколку луѓе загинаа во торнадо во градот Гринфилд во американската сојузна држава Ајова, додека десетина луѓе се повредени, пренесе Ројтерс....

Македонија20 часа

(Видео) Поплавувања и штети од пороен дожд и град во Куманово, Старо Нагоричане и Липково, се очекува зголемување на водостојот на Лепенец

Центарот за управување со кризи информира дека заради локалните врнежи на дожд има пријави за поплавувања и штети од град...

Македонија23 часа

Осомничениот за двојното убиство Љупчо Палевски – Палчо, спроведен во Кривичниот суд: одреден му е притвор од 30 дена

Осомничениот за двојното убиство во Скопје и Велес од ноември минатата година, Љ.П. кој на 15.05.2024 година беше екстрадиран од...

Македонија24 часа

30-дневен притвор за судијата Наќе Георгиев

Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје, постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал...

Македонија1 ден

Одземање на пасошот и мерки за претпазливост за Иџет Мемети, бара Обвинителството

Јавниот обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција до судијата на претходна постапка при Основниот...

Македонија1 ден

Иљази им забрани на докторите од Токсикологија да даваат изјави за медиумите

Економската директорка на Клиниката за токсикологија, Бесија Иљази, им забрани на вработените на Клиниката за токсикологија да даваат медиумиски изјави...

Македонија1 ден

Повеќе од 100 отсто зголемен бројот на претставки за дискриминација во 2023 година, Комисијата се жали на ограничен буџет и малкумина вработени

Комисијата за спречување и заштита од дискриминација минатата година добила двојно повеќе претставки во однос на 2022 година. Денес, Комисијата...

Топ1 ден

Загина маж во Кичевско: со возилото излетал од патот

Вчера во 13.00 часот во ОВР Кичево било пријавено дека на магистралниот пат А2, кај с.Трапчин Дол, кичевско, патничко возило...