Контакт

Свет

Баросо: ЕУ се подготвува за можен прекин на испораката на гас

Објавено пред

Европската унија (ЕУ) мора многу добро да се подготви за можен прекин на испораката на рускиот гас

Европската унија (ЕУ) мора многу добро да се подготви за можен прекин на испораката на рускиот гас, изјави претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо.

„Со продолжувањето на „гасниот спор“ помеѓу Русија и Украина околу цената на транзитот на гас, ЕУ мора да биде подготвена на најлошото, односно на нов прекин на испораката на гас“, оцени Баросо.

Тој се заложи за подобрување на инфраструктурата, која би овозможила непречено доставување на гас „таму каде што е неопходен“.

Баросо предложи да се посвети поголемо внимание на изградбата на нови подземни складишта на гас во Европа и да се зголемат резервите на нафтата како алтернативно гориво. /крај/по/ап/©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Грета Тунберг ќе го заштити своето име од комерцијална злоупотреба

Објавено пред

Активистката за заштита на животната средина, Грета Тунберг, изјави дека поднела пријава да го заштити своето име и името на движењето „Петок за иднината“ што таа го инспирира.

Грета се одлучила на ваквиот потег поради заштита од злоупотреба на нејзиното име во комерцијални цели.

Седумнаесетгодишната Швеѓанка наведува дека таа и нејзините колеги активисти немаат апсолутно никаков интрес да го заштитат името и да имаат свој заштитен знак, но дека, за жал, мора да го направат тоа.

 

View this post on Instagram

 

Impostors, trademarks, commercial interests, royalties and foundation… First: Unfortunately there are still people who are trying to impersonate me or falsely claim that they “represent” me in order to communicate with high profile people, politicians, media, artists etc. Please be aware that this is happening and be extremely suspicious if you are contacted by ”me” or someone saying they ”represent” me. I apologize to anyone who has been contacted – and even misled – by this kind of behavior. Second: My name and the #FridaysForFuture movement are constantly being used for commercial purposes without any consent whatsoever. It happens for instance in marketing, selling of products and people collecting money in my and the movement’s name. That is why I’ve applied to register my name, Fridays For Future, Skolstrejk för klimatet etc as trademarks. This action is to protect the movement and its activities. It is also needed to enable my pro bono legal help to take necessary action against people or corporations etc who are trying to use me and the movement in purposes not in line with what the movement stands for. I assure you, I and the other school strikers have absolutely no interests in trademarks. But unfortunately it needs to be done. Fridays For Future is a global movement founded by me. It belongs to anyone taking part in it, above all the young people. It can – and must – not be used for individual or commercial purposes. And third: together with my family I’m setting up a foundation. It’s already registered and existing, but it not is not yet up and running. This is strictly nonprofit of course and there are no interests in philanthropy. It is just something that is needed for handling money (book royalties, donations, prize money etc) in a completely transparent way. For instance, taxes have to be paid before we can give them away to specified purposes and charities. This takes a lot of time and work, and when the foundation is fully up and running I will tell you more. The foundation’s aim will be to promote ecological, climatic and social sustainability as well as mental health. Love/ Greta

A post shared by Greta Thunberg (@gretathunberg) on

Тунберг наведе дека со пријавата се штити нејзиното име, името на движењето „Петок за иднината“ и „Училиштен штрајк за климата“, што беше слоган што таа го држеше на протестот пред шведскиот парламент, кој инспирира слични акции на младите во светот.

Таа вели дека заштитата е потребна затоа што постојано нејзиното име се користи за комерцијални цели без дозвола.

„Тоа, на пример, се случува во маркетингот, се продаваат и производи, а има и луѓе што собираат пари во мое име и во име на движењето“, напиша Тунберг на „Инстаграм“.

Таа додава дека со семејството ќе основа непрофитна организација, која транспарентно ќе ракува со парите од авторски права, донации и награди.

Прикажи повеќе...

Европа

Европскиот парламент го одобри договорот за брегзит

Објавено пред

Европскиот парламент вечерва даде конечно одобрение на британскиот договор за излегување од Европската Унија обезбедувајќи на тој начин брегзитот да почне в петок, 31 јануари.

Парламентарците го изгласаа договорот со 621 глас „за“ наспроти 49 „против“, а 13 биле воздржани.

Последната официјална етапа треба да се случи утре кога Советот на Европа по писмен пат треба да го усвои договорот по што Велика Британија ќе стане прва земја што ја напуштила Унијата.

Прикажи повеќе...

Свет

„Луфтханза“, „Бритиш ервејс“, „Аустријан ерлајнс“ и „Свис“ ги запреа летовите за Кина

Објавено пред

„Луфтханза“, „Бритиш ервејс“, „Аустријан ерлајнс“ и „Свис“ ги запреа летовите за Кина до 9 февруари поради коронавирусот.

Од Австрија последниот лет за Кина ќе се реализира вечерва од аеродромот во Виена, а загарантирано е враќањето на авионот и на екипажот. По тоа, ќе бидат запрени сите летови.

Европската комисија соопшти дека околу 600 граѓани од земјите на Европската Унија сакаат да се вратат од Кина.

„Одреден број европски државјани во Кина би сакале да ја напуштат земјата. Бројката е околу 600 и засега не се во можност да го сторат тоа“, рекол Јанез Ленарчиќ, комесар задолжен за управување со кризата.

Тој рекол дека меѓу нив има државјани на Австрија, Белгија, Бугарија, Германија, Шпанија, Финска, Франција, Италија, Летонија, Холандија, Полска, Португалија, Романија и на Велика Британија.

Некои земји членки сè уште немаат доставено податоци за свои државјани во Кина.

Франција вчера го активира механизмот на ЕУ за цивилна заштита за да се координира враќањето на Европејците од Вухан, центарот на епидемијата на коронавирусот. Француските власти се во контакт со кинеските за да ги утврдат оперативните детали за најавените летови на авиони за евакуација.

Засега се потврдени само два такви лета, а ЕК ќе ги плати трошоците.

Во Европа има осум потврдени случаи на коронавирус, по четири во Франција и Германија.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет3 часа

(Видео) Отворена првата болница во Кина за заболени од коронавирус, зградата била опремена за два дена

Првата кинеска болница за лекување заболени од коронавирус е отворена во градот Хуанганг, во близина на Вухан, кога работници и...

Македонија4 часа

Дескоска: Предлог-законот ја гарантира независноста на Обвинителството

Предлог-законот за Јавното обвинителство подразбира градење силно Обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, кој, покрај тековните надлежности што ги...

Македонија4 часа

Приведени две лица за лажната дојава за бомба во „Сити мол“

Полицијата приведе две лица за лажната дојава за бомба во „Сити мол“, соопшти МВР. Приведени се П. Ц. (19) и...

Македонија4 часа

Извршени вонредни проверки на 11 камиони со отпад од Италија, резултатите ќе се знаат за десетина дена

Со цел поголема безбедност и заштита на здравјето на граѓаните, а во контекст на актуализирањето на увозот на отпад во...

Економија5 часа

Граѓаните ќе може да се исклучат од парно ако докажат дека ќе се греат поефикасно

Пратеникот Артан Груби предложи амандман на предлог-законот за енергетска ефикасност за допрецизирање на прашањето поврзано со правото на потрошувачот на...

Македонија5 часа

Карпош и годинава ќе доделува субвенции за велосипеди, електрични тротинети, фасади и лифтови

Од понеделник, 3 февруари, ќе почне субвенционирањето за нови велосипеди и електрични тротинети за граѓаните на општина Карпош. Карпошани ќе...

Топ5 часа

Скопјани изградиле куќа во заштитена зона во Националниот парк „Галичица“

Двајца скопјани изградиле куќа на државно земјиште во Трпејца во зоната на строга заштита, која е дел од Националниот парк...

Свет7 часа

(Видео) Кина: Носат шишиња за вода на главата, а ги завиткаа и децата во пластика

Во Кина, каде што е жариштето на коронавирусот, постои голема побарувачка за маски кои речиси воопшто ги нема на пазарот,...

Македонија9 часа

Затворена порнографската група на „Телеграм“, избришани се сите членови

Повеќе не постои порнографската група на „Телеграм“ во која имаше над 7.000 членови, а се постираа фотографии и видеа од...

Македонија9 часа

Обвинение против негувателката која малтретираше дете во игротека во Аеродром

Скопското основното јавно обвинителство поднесе обвинение против негувателката која на 21 ноември минатата година беше забележана како малтеретира двегодишно дете...

Македонија10 часа

(Видео) Лила Филиповска дала 25 илјади евра донација и 8 илјади евра позајмица за 1ТВ

„Не сме скарани, но не сме повеќе пријатели со Боки 13”. Вака го почна сведочењето водителката Лила Филиповска за случајот...

Македонија11 час

Судијка сведочи во „Рекет“: Боки 13 доаѓа од просечно семејство, но неговата финансиска состојба брзо се подобри

Апелациската судијка Мери Дика-Георгиевска сведочи пред судот за случајот „Рекет“ каде што обвинети се Бојан Јовановски и ексшефицата на СЈО,...

Македонија11 час

Напладне запираат вонредните мерки за загадувањето, се укинува и бесплатниот јавен превоз

Град Скопје ги известува граѓаните дека денеска од 12 часот се укинуваат вонредните мерки меѓу кои сe и бесплатниот јавен...

Свет11 час

Австралиски научници на чекор од откривање вакцина против коронавирусот

Научници од Австралија соопштија дека во лабораторија успешно развиле верзија на новиот коронавирус, што би можело да го забрза создавањето...

Регион12 часа

Српски стилист уапсен поради педофилија

Полицијата во Нови Сад го уапсила стилистот и диџеј Срѓан Швељо под сомнение дека сексуално вознемирувал и злоупотребувал малолетни лица,...

Свет13 часа

Турција го отфрли планот на Трамп: Ова е кражба на палестинската земја

Турција го отфрли мировниот план на американскиот претседател Доналд Трамп за Блискиот Исток како обид за анексија на палестинска земја....

Регион13 часа

Сасоли: Регионот и ЕУ имаат заедничка судбина, итно е потребен нов поттик за проширување

Претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли, по средбата со спикерите на парламентите од западниот Балкан повика на нов поттик за...

Регион13 часа

Србија ќе забрани увоз на автомобили со Евро 3-мотори

Во Србија се подготвува забрана за увоз на стари автомобили со Евро 3-мотори, која може да стапи во сила во...

Економија14 часа

Без работа 3,5 милиони Руси

Во декември во Русија имало речиси 3,5 милиони невработени. Тоа е 4,6 проценти од економски активната популација, покажуваат прелиминарните податоци...

Македонија24 часа

Земјотрес со јачина од 4,5 степени почувствуван во земјата

Земјотрес со јачина од 4,5 степени вечерва беше почувствуван во земјата и регионот. Епицентарот, како што јавуваат медиумите од регионот,...

Досие