Контакт

Свет

„Опел“ губи пет до шест милиони евра дневно

Објавено пред

Финансиската состојба на германскиот автомобилски гигант „Опел“ се влошува бидејќи компанијата губи по пет до шест милиони евра дневно

Финансиската состојба на германскиот автомобилски гигант „Опел“ се влошува бидејќи компанијата губи по пет до шест милиони евра дневно.

Германските медиуми, како што пренесува Макфакс, денеска информираат дека компанијата има многу поголеми загуби од планираното.

Првите луѓе на „Опел“ се во цајтнот да ги сопрат загубите, особено имајќи го в предвид фактот што државата во септември ќе повлече 1,5 милијарди евра, кои на компанијата и беа дадени како финансиска помош.

Во меѓувреме во тек се и преговорите на „Опел“ за спојување со „Џенерал моторс“ и „Магна“. /крај/бг/мс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Почнува судењето за импичмент на Трамп, адвокатите повикаа веднаш да се ослободи претседателот

Објавено пред

Во Сенатот на американскиот Конгрес почнува судскиот процес за импичмент на претседателот Доналд Трамп.

Минатата недела Претставничкиот дом ги испрати до Сенатот документите за импичмент на претседателот кој се обвинува за злоупотреба на функцијата и за опструкција на истрагата во врска со негов притисок врз Украина да покрене истрага против можниот ривал на претседателските избори Џо Бајден.

Демократскиот конгресмен Адам Шиф кој е еден од седумте менаџери за импичмент кои ќе го водат случајот против претседателот изјави дека ниту еден претседател досега не се обидел да ја спречи истрагата за импичмент толку темелно. Судскиот процес, според очекувањата треба да трае неколку недели.

Адвокатскиот тим на Доналд Трамп го повика американскиот Сенат, кој го започна процесот на отповикување на претседателот на САД, веднаш да го ослободи. Процесот е „опасна перверзија на Уставот“, напишаа адвокатите на Трамп во меморандумот од 110 страници.

„Сенатот треба да го отфрли обвинението и веднаш да го ослободи претседателот“, напишаа тие.

Во саботата, правниот тим на Трамп остро ги отфрли обвинувањата на Претставничкиот дом за неговиот импичмент и официјално изјави во документот со шест страници за две точки на импичмент – злоупотреба на службената должност и опструирање на Конгресот.

Претседателот Трамп е обвинет дека извршил притисок врз Украина да ја присили да го испита неговиот политички ривал, поранешниот потпретседател Џо Бајден и за мешање во Конгресот што го испитува случајот.Трамп негираше какво било злосторство и ги обвини демократите дека сакаат да ја оспорат неговата победа на претседателските избори во 2016 година.

Прикажи повеќе...

Регион

Во БиХ секоја година умираат по 3 300 луѓе како последица на загадениот воздух

Објавено пред

Во Босна и Херцеговина секоја година прерано умираат околу 3 300 луѓе како последица на изложеноста на воздух загаден со честички PM 2.5 , додека речиси една од секоја десетта смртност годишно во БиХ е резултат на загадувањето на воздухот. Ова се наведува во најновиот извештај за загаденоста на воздухот во Босна и Херцеговина којшто го објави Светската банка.

Во него се предупредува дека овие податоци се двојно поголеми во споредба со Северна Македонија, а четири пати во однос на Косово. Економските трошоци, како што се наведува во извештајот, изнесуваат во просек 1,38 милијарди долари, што е еквивалент на 8,2 проценти БДП од 2016 година.

Во извештајот се напоменува дека ефективното решавање на проблемот со загадувањето на воздухот бара стретешки, интегрирани решенија прилагодени на конкретниот град, односно област.

Жителите на голем број босански градови веќе со недели се гушат од загаден воздух, што содржи големо количество честички прашина и отровни гасови. Во извештајот на СБ посебно се истакнува проблемот со честичките прашина ПМ 2.5, кои продираат длабоко во системот за дишење предизвикувајќи болести на срцето и белите дробови, како и мозочни удари и тумори.

Според Светска здравствена организација концентрацијата на ПМ 2.5 не смее да биде поголема од 10 микрограми на метар квадратен, но во БиХ таа вредност е неколку пати поголема.Само во Сараево во текот на месецот забележани се и концентрации и до 500 микрограма честици ПМ 2.5 на метар квадратен.

Како последица на загадениот воздух со ПМ 2.5 секоја година во БиХ прерано умираат 3.300 луѓе. Од таа бројка околу 16 отсто смртни случаи се однесуваат на лицата кои живеат на подрачјето на Сараево и на Бања Лука, се наведува во извештајот.

Прикажи повеќе...

Свет

Макрон: Одличен разговор со Трамп за дигиталните такси

Објавено пред

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска објави дека имал одличен разговор со американскиот претседател Доналд Трамп за дигиталните такси, со порака дека двете држави ќе работат на спречување на ескалацијата на таксите.

„Ќе работиме заедно на добар договор за да избегнеме ескалација на таксите“, напиша Макрон на „Твитер“.

Во јули Париз одлучи да наметне данок од три проценти на приходите од дигитални услуги, што ги остваруваат фирми со приходи над 25 милиони евра во Франција и 750 милиони ширум светот, соопшти „Ројтерс“.

Вашингтон се закани дека ќе наметне даноци.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет17 минути

Почнува судењето за импичмент на Трамп, адвокатите повикаа веднаш да се ослободи претседателот

Во Сенатот на американскиот Конгрес почнува судскиот процес за импичмент на претседателот Доналд Трамп. Минатата недела Претставничкиот дом ги испрати...

Економија25 минути

Отворен 50. Светски економски форум во Давос

Педесетиот Светски економски форум во Давос беше отворен синоќа со концерт на Младинскиот оркестар на Европската унија, Симфонискиот оркестар од...

Регион33 минути

Во БиХ секоја година умираат по 3 300 луѓе како последица на загадениот воздух

Во Босна и Херцеговина секоја година прерано умираат околу 3 300 луѓе како последица на изложеноста на воздух загаден со...

Забава3 часа

Автомобилите на Пол Вокер продадени на аукција за 2,33 милиона долари

Дваесет и едно возило во сопственост на трагично починатиот актер Пол Вокер, најпознат по улогата во популарната филмска франшиза „Брзи...

Македонија13 часа

Атиџе од „Медена земја“ добива работа во Општина Лозово и ќе сними две песни

Градоначалникот на општина Лозово, Ацо Велковски, објави дека Атиџе Муратова од филмот „Медена земја“ по турнеите ќе биде работно ангажирана...

Македонија17 часа

Царинска управа: Го подигнавме степенот на проверка на секаков отпад

Во контекст на актуелизирањето на увозот на отпад во земјава, посебно по случувањата во соседството, Царинската управа дополнително го подигнала...

Економија17 часа

Дизелот поевтинува

Од ноќеска на полноќ дизелот ќе поевтини 1,5 денар, а цената на бензините ќе остане иста, соопшти Регулаторната комисија за...

Македонија19 часа

Командир од Полициската станицата Гази Баба сексуално вознемирувал полицајки

Командир во полициската станица Гази Баба сексуално вознемирувал три колешки. Против него ќе биде поведена постапка за утврдување дисциплинска одговорност...

Македонија19 часа

(Видео) Горан Ангелов ќе биде сменет, ќе се истражува каков отпад бил согоруван на „Дрисла“

Утре ќе биде разрешен досегашниот директор на депонијата „Дрисла“, а на 29 јануари на седница на Советот ќе бидат избрани...

Свет20 часа

Во светот има 2.153 милијардери со богатство поголемо од 4,6 милијарди луѓе

Во светот има 2.153 милијардери со поголемо богатство од 4,6 милијарди луѓе, што претставува 60 проценти од светската популација, се...

Македонија21 час

(Видео) Заев: Укинувањето на договорот од Преспа е опасност за државата

„Како што се наближуваат изборите, сегашното раководство на ВМРО-ДПМНЕ продолжува да заговара опасни идеи за укинување или поништување на договорот...

Македонија23 часа

(Видео) Рочиштето за „Рекет“ одложено, се разболеле адвокатите на Јанева

Поради влошена здравствена состојба на адвокатите на ексшeфицата на СЈО, Катица Јанева, Дељо Кадиев и Ирена Фрчкоска, утринава се одложи...

Македонија23 часа

Одложено судењето против Елизабета Канческа-Милевска

Поради новото закажано рочиште за ТНТ, се одложи судењето за „Тендери“, во кој првообвинета е ексминистерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска....

Топ23 часа

Еден загинат и тројца повредени во сообраќајна незгода во Струмичко

Еден човек загина, а тројца се тешко повредени во сообраќајна несреќа што се случи вчера попладне кај крстосницата кај Габровските...

Свет23 часа

Хари: Меган и јас немавме избор, одлуката не беше лесна

„Меган и јас продолжуваме кон непознато, но навистина немавме избор“, порача принцот Хари на првиот настап во јавноста по најавите...

Свет1 ден

Шестмина загинати во поплави во Бразил

Најмалку шест лица загинаа, а едно е пријавено за исчезнато по силните поплави во јужниот дел на Бразил, соопштија властите....

Македонија1 ден

Албанија, Црна Гора, Србија и Северна Македонија со рекорден број затвореници во регионот

Албанија, Црна Гора, Србија и Македонија имаат рекорден број затвореници во регионот. Ова го покажуваат податоците на Евростат, според кои...

Свет1 ден

Берлин: Постигнат договор да се почитува ембаргото за оружје во Либија

Земјите кои имаат интереси во долгогодишната граѓанска војна во Либија се договорија во Берлин да го почитуваат ембаргото за оружје...

Свет1 ден

Пожарите би можеле да го чинат австралискиот туризам 3,1 милијарди долари

Разорните пожари во Австралија би можеле да го чинат туристички сектор најмалку 3,1 милијарди американски долари до крајот на годината....

Свет1 ден

Како ќе заработуваат Хари и Меган по заминувањето од кралското семејство

Многу прашања остануваат отворени за иднината на принцот Хари и Меган по одлуката да не користат кралски титули и да...

Досие