Контакт

Свет

Советот за безбедност го осуди Пјонгјанг за проектилите

Објавено пред

Совет за безбедност на Обединетите нации (ОН) ја осуди денеска Северна Кореја заради пробното тестирање на ракети минатиот викенд,

Совет за безбедност на Обединетите нации (ОН) ја осуди денеска Северна Кореја заради пробното тестирање на ракети минатиот викенд, оценувајќи дека станува збор за кршење на резолуцијата на ОН.

Рухакан Ругунда, амбасадорот на Уганда, чија што држава овој месец претседава со Советот за безбедност, соопшти дека членовите на Советот „го осудуваат и изразуваат најдлабока загриженост“ поради пробното лансирање на ракетите.

„Тоа претставува кршење на резолуциите на Советот за безбедност и претставува закана за регионалната и меѓународната безбедност“, истакна Ругунда.

Советот за безбедност се состана синоќа зад затворени врати за да ја разгледа ситуацијата која што настана откако Северна Кореја, и покрај заострувањето на санкциите на ОН минатиот месец, сепак лансираше седум ракети во водите источно од својот брег.

Ракетите имаат домет до 400 километри, што значи дека можат да ги погодат речиси секоја точка во Јужна Кореја, рече вчера неименуван претставник на јужнокорејското Министерство за одбрана./крај/бе/амп

Европа

Дрон на аеродромот во Даблин го запре целиот воздушен сообраќај

Објавено пред

Аеродромот во Даблин привремено ги суспендира сите летови во четвртокот откако над него беше забележано беспилотно летало.

„Од безбедносни причини привремено го укинуваме работењето на @DublinAirport поради забележано беспилотно летало над аеродромот“, напиша аеродромот на својот официјален Твитер профил, додавајќи дека патниците треба да контактираат со нивните авиокомпании за дополнителни информации со летовите.

Беспилотното летало било пријавено на Ирската воздухопловна управа (ИАА) од страна на еден пилот околу 11:30 часот по локално време, соопшти аеродромот.

Помалку од еден час подоцна, аеродромот соопшти дека продолжува со работа и се извини за непријатностите.

„Безбедноста и сигурноста на патниците ни е секогаш приоритет“, напишаа тие на Твитер.

Во Ирска управувањето со беспилотни летала е забрането во радиус од пет километри од аеродромот, додека пак беспилотните летала што тежат повеќе од 1 килограм мора да бидат регистрирани во ИАА, изјавија од аеродрмот.

Инцидентот на аеродромот во Даблин следува по оној од декември кога аеродромот „Гетвик“ беше затворен 36 часа од истата причина, како и двата инциденти на аеродромот во Њу Џерси и „Хитроу“ во Лондон.

Прикажи повеќе...

Свет

Венецуела ја затвора границата со Бразил

Објавено пред

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, ќе ја затвори границата со Бразил како резултат на зголемените тензии околу испораките на странска помош. Претседателот, исто така, размислува за затворање на границата со Колумбија, со што би се изолирал поголемиот дел од внатрешноста на Венецуела.

Во телевизискиот говор во четвртокот Мадуро го објави затворањето на границата во Бразил и предупреди да не се прават обиди за внесување хуманитарна помош во Венецуела на сила.

„Не сакам да донесам таква одлука, но го разгледувам тоа – апсолутно затворање на границата со Колумбија“, рече тој. „Ги презедовме сите мерки за сè да биде мирно“, додаде тој.

Странската помош моментално се собира во Бразил и во Колумбија, на барање на опозицискиот лидер и самопрогласен претседател Хуан Гуаидо. Иако минатата година Мадуро ја прифати помошта од Обединетите нации, тој се спротивстави на новите пратки хуманитарна помош велејќи дека кампањата за помош на опозицијата е „провокација“.

Венецуела веќе ги затвори своите воздушни и поморски граници со Куракао, како и островите Аруба и Бонаир, од каде што Гуаидо, исто така, очекуваше хуманитарна помош.

Иако тој рече дека сабота е крајниот рок за примање на помошта, војската на Венецуела е лојална на претседателот Мадуро и ги блокира сите премини што водат до границите. Гуаидо е на пат кон граничниот колумбиски град Кукута, каде што неколку пратки американска помош чекаат да бидат пренесени во Венецуела.

Обединетите нации и Црвениот крст го критикуваа политизирањето на хуманитарната помош.

Прикажи повеќе...

Свет

Земјотрес од 7,5 степени го погоди Еквадор

Објавено пред

Силен земјотрес со јачина од 7,5 степени е регистриран денеска во Еквадор, соопшти геолошкиот институт на САД.

Уште нема информации за човечки жртви или штета.

Жителите велат дека потресот бил многу силен и се треселе околу 30 секунди.

Последниот силен земјотрес во Еквадор, со јачина од 7,8 степени, се случи во 2016 година, кога загинаа 676 лица, а 16.600 беа повредени.

Прикажи повеќе...

Најново

Интервју/Дебата18 минути

(ИНТЕРВЈУ) Силјановска: Ме болат навредите, но јас сум инает и бунтовник

Кандидатката за претседател зад која застана опозициската ВМРО-ДПМНЕ, професорката Гордана Силјановска-Давкова, предизвика различни реакции во јавноста по објавувањето и изборот...

Македонија20 минути

Судска медицина: Не се вадени органи кај починатите лица

Институтот за судска медицина ги демантира шпекулациите во јавноста дека на некои од починатите лица кои претходно беа пријавувани за...

Македонија1 час

„Ги поминаа границите“ – директорот на СОЗР во Владата им забрани „Фејсбук“ на вработените

Директорот на Службата за општи и заеднички работи (СОЗР) во Владата, Пеце Мирчески, им забранил пристап до „Фејсбук“, „Инстаграм“ и...

Крвав четврток2 часа

На 15 март пресуда за крвавиот четврток

Претседателката на Судечкиот совет, кој го води случајот за насилствата од 27 април, Добрила Кацарска, следното рочиште на кое ќе...

Македонија2 часа

(Видео) Котевски: Одговорен човек сум, во понеделник поднесувам оставка

Директорот на КПУ „Скопје“, Ѓоко Котевски, пред новинарите рече дека во понеделник ќе поднесе оставка на функцијата поради физичкиот инцидент...

Македонија3 часа

Пратеничките Лашкоска и Манаскова обвинија дека Мисовски им се заканува со камен

Пауза на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања. Пратеничките од ВМРО-ДПМНЕ обвинија дека пратеникот од НСДП, Горан Мисовски, им се...

Македонија3 часа

(Видео) Александрова: Бараме домашен притвор за Јанакиески и Ристовски

Пратеничката Емилија Александрова од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ вчерашниот инцидент во затворот во Шуто Оризари го нарече настан без...

Македонија4 часа

Новини во системот „Мој термин“, се воведуваат два нови упати, „итен 24“ и „упат без термин“

Министерството за здравство и Управата за електронско здравство воведуваат новини во националниот систем Мојтермин со цел, како што велат од...

Македонија4 часа

Заев побара оставка од директорот на затворот во Шуто Оризари

Премиерот Зоран Заев побара оставка од директорот на затворот во Шуто Оризари, Ѓоко Котевски, по вчерашните вербални и физички напади...

Македонија5 часа

Момче почина од сепса по операција на хемороиди

Синоќа младо момче почина откако било донесено на скопските клиники каде што докторите констактирале дека има сепса. Според извори од...

Европа6 часа

Хаос на автопат во Италија: Повеќе од 80 возила учествуваа во верижен судир

Повеќе од 80 возила учествуваа во верижен судир во северна Италија, при што едно лице загина, а вкупно 37 се...

Македонија6 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Тепани луѓе во притвор, како да живееме во Северна Кореја

Вчерашниот ден ќе остане запаметен како црн ден за демократијата во Република Македонија. Власта го допре дното. Претепувањето на Миле...

Македонија6 часа

СДСМ по инцидентите во затворот: Не успеа насилничкото сценарио на Мицкоски и Груевски

Не успеа насилничкото сценарио на Мицкоски и Груевски, институциите и граѓаните нема да им дозволат да ја втурнат државата во...

Македонија7 часа

Попладне локални врнежи од дожд, на планините снег

Уште во текот на претпладнето облачноста насекаде ќе се зголеми, а во попладневните часови ќе има локални слаби врнежи од...

Македонија16 часа

Архитектите лути, барат итна заштита на ГТЦ без зелениот покрив и на Владата без барок

Зелениот покрив на Градскиот трговски центар иницираше низа барања на Асоцијацијата на архитекти на Македонија (ААМ) до Владата. Архитектите денес...

Македонија19 часа

(Видео) Костов: Јанакиески нема повреди, во затворот ќе биде под надзор на доктор

Директорот на болницата „8 Септември“, Христијан Костов, изјави дека кај ексминистерот Миле Јанакиески не биле евидентирани никакви повреди по инцидентот...

Македонија19 часа

Братот и сопругот на Мира Стојчевска се откажаа од вработувањето и унапредувањето, синот останува во ЕЛЕМ

Пратеничката Мира Стојчевска, по една недела молк за вработувањето на синот и братот и за унапредување на сопругот, се огласи...

Македонија21 час

(Видео) Мицкоски по посетата на Јанакиески: Не ме пуштија да го видам, го чуваат 50-ина полицајци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, пред болницата „8 Септември“, каде што попладнево беше пренесен ексминистерот Миле Јанакиески, рече дека денешниот...

Македонија21 час

Силјановска: Не можев да се пријавам на конкурс на СДСМ бидејќи не се согласувам со овие политики

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото...

Македонија22 часа

Годинава речиси секој ден исчезнува по еден човек

Пронајденото мртво тело на 35-годишниот Горан Атанасовски од Скопје, кој вчера беше пријавен за исчезнат, ја вознемири јавноста. Коментарите во...

Досие