Контакт

Свет

Хакирана страната на шпанското претседателство со ЕУ

Објавено пред

Хакерите успеаа на кратко да ја пробијат интернет страницата на шпанското претседателство со Европската унија(ЕУ), поставувајќи го комичниот лик на Мистер Бин, соопштија медиумите.

Хакерите успеаа на кратко да ја пробијат интернет страницата на шпанското претседателство со Европската унија(ЕУ), поставувајќи го комичниот лик на Мистер Бин, соопштија медиумите.

Во соопштението се наведува дека шпанската влада има потрошено 12 милиони евра на телефонски и мобилни оператори за техничката помош и за сигурноста на страницата за претседателството со ЕУ, но хакерите, и покрај сите безбедносни мерки, успеале да ја пробијат.

Фотографијата со Мистер Бин  беше отстранета за 15 минути. Таа имаше за цел да ги развесели корисниците на Твитер мрежата, се вели во соопштението ./крај/хи/бк©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

(Видео) Во Лондон протест против владините мерки за заштита од коронавирусот

Објавено пред

Граѓани на Лондон излегоа на протест против рестриктивните мерки преземени од британската влада во борбата против коронавирусот, а полицијата приведе неколку лица.

Учесниците го започнаа маршот во Хајд парк, претежно носејќи транспаренти и знаци и повикувајќи на откажување од обврската за носење заштитна маска. Демонстрантите ги осудуваат владините мерки како пат кон тиранија и надзор на државата.

Полицијата не даде никакви информации за бројот на луѓе, но британската новинска агенција ПА и Гардијан тврдат дека илјадници луѓе излегле на протестот. Полицијата подоцна ја растера толпата, а најмалку две лица биле приведени.

Протестот беше организиран од движењето „Да ги зачуваме нашите права“.

Правило од шест лица

На северот на земјата, каде што вирусот брзо се шири, пабовите и баровите се затворени во некои области, а на луѓето не им е дозволено да се дружат со оние од други домаќинства.

Низ целата земја, важи „правилото од шест лица“, што значи дека не смее да се состанат повеќе од шест лица.

Бројот на заразени расте, а во повеќе наврати неодамна се пријавени повеќе од 20.000 случаи за 24 часа.

Прикажи повеќе...

Свет

Авганистанските сили убиja еден од лидерите на Ал Каеда

Објавено пред

Безбедносните сили на Авганистан го убија Абу Мухсен ал-Мисри, еден од високите водачи на Ал Каеда, кој беше на списокот на ФБИ на најбарани терористи, објави доцна во саботата авганистанската разузнавачка служба (НДС).

За Ал-Мисри, за кој се верува дека е втор во синџирот на команданти на Ал Каеда, и е убиен во специјална операција во провинцијата Газни во источен Авганистан, објави НДС на Твитер, додавајќи дека тој бил врховен водач на индискиот потконтинент.

Овој високо рангиран лидер на Ал Каеда е обвинет во САД за давање материјална поддршка на странска терористичка организација и заговор за убиство на американски граѓани.

Државниот секретар на САД, Мајк Помпео, минатиот месец изјави дека помалку од 200 оперативци на исламистичката група Ал Каеда останале во Авганистан.

Овој месец се навршуваат 19 години откако Соединетите Држави го соборија режимот на Талибанците кој стоеше зад терористичкиот напад на Соединетите држави на 11 септември 2001 година.

Прикажи повеќе...

Свет

Нигериската полиција се мобилизира по немирите и убиствата на протестите

Објавено пред

Началникот на нигериската полиција во саботата нареди мобилизација на сите сили и ресурси за да се стават под контрола уличните протести, најголеми во последните две децении.

Протестите против полициската бруталност претставуваат најголема политичка криза со која се соочува претседателот Мухамаду Бухари, поранешен воен лидер избран за претседател на Нигерија во 2015 година.

Како одговор на насилството и грабежите, Нигериските власти воведоа полициски час за милиони луѓе во последните неколку дена.

Протестите прераснаа во насилство, особено во главниот град Лагос, откако во текот на денот и ноќниот полициски час беше отворен оган врз демонстрантите. Очевидци велат дека демонстрантите биле застрелани од војници, додека групата за човекови права Амнести Интернешнл соопшти дека припадниците на армијата и полицијата убиле најмалку 12 демонстранти во два округа, што армијата и полицијата го негираат.

Полицискиот час беше воведен од неколку држави, претежно во јужна Нигерија, по две недели судири меѓу демонстрантите и припадниците на безбедносните сили.

Во саботата повторно избувнаа протести во делови од земјата, а властите велат дека неколку згради, вклучувајќи банка и трговски центар, биле вандализирани во изминатите два дена.

Нигериската полиција извести дека нивниот генерален директор наредил итно распоредување на сите сили и ресурси за да се стави крај на насилството, грабежот и уништување на имотот.

Претседателот повика на смиреност и разбирање

Претседателот Мухамаду Бухари претходно повика на „смиреност и разбирање“ и рече дека ќе обезбеди правда за жртвите на полициска бруталност и ќе започне реформа на полицискиот систем.

Протестите првично беа насочени против специјалната полициска единица, Специјалниот одред за борба против грабеж (САРС), чии членови се обвинуваат за изнуда, малтретирање, тортура и убиство. Единицата беше распуштена на 11 октомври, но протестите продолжија со барања за сеопфатна реформа на спроведувањето на законот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Шилегов: Би ги укинал централните инспекции, да не постои државен инспекторат

На дебатата „Како до ефикасни и независни инспекциски служби во Скопје“ што ја организираше НВО Инфоцентарот, градоначалникот Петре Шилегов се...

Македонија2 часа

Денеска ќе биде погребан Амди Бајрам

Лидерот на Сојузот на Роми, Амди Бајрам, кој почина вчера на 64-годишна возраст, во текот на денот ќе биде погребан....

Македонија2 часа

СДСМ на онлајн конгрес за изборните резултати и досега сработеното

Денеска со почеток во 13 часот, СДСМ ќе одржи 25. Конгрес, коj за прв пат во земјава ќе биде дигитален,...

Македонија2 часа

Во болниците се лекуваат 595 пациенти од коронавирус, капацитетите се прошируваат

Со вчерашните нови 404 случаи со Ковид-19 регистриани во земјава, во болниците низ Македонија се лекуваат 595 пациенти. Од нив...

Македонија3 часа

Маричиќ: Судството покажа дека може да функционира онлајн

Судството покажа дека може да функционира онлајн, вели министерот за правда Бојан Маричиќ по повод Европскиот ден на правдата. „Ова ново...

Македонија15 часа

Амди Бајрам бил позитивен на коронавирус, епидемиолозите ќе прават анкети со семејството

Министерството за здравство информира дека кај починатиот Амди Бајрам постмортем е утврдено дека бил позитивен на Ковид-19. Од страна на...

Македонија18 часа

Починаа 14 лица, регистрирани 404 новозаразени

Денеска се регистрирани 404 нови случаи на Ковид 19, оздравени се 182 пациенти, а починаа 14 лица. Министерството за здравство...

Регион18 часа

На Балакнот рекордни бројки на заразени со коронавирус

Дел од државите на Балканот денеска регистрираа рекордни бројки на заразени со коронавирус од почетокот на пандемијата. Во Србија рекордни...

Свет18 часа

(Видео) Трамп гласаше на претседателските избори во САД

Претседателот на САД, Доналд Трамп гласаше на претседателските избори во САД. „Само што гласав! Голема чест“, напиша Трамп на социјалните...

Свет20 часа

Американските компании продолжуваат со тестирање на вакцината против Ковид-19

Фармацевтската компанија „Астра Зенека“ ќе продолжи со клиничките испитувања на својата експериментална вакцина против Ковид-19 во САД, откако доби одобрение...

Македонија21 час

Филипче најави проширување на болничките капацитети и надополнување на кадарот

Прширување на болничките капацитети и надополнување на кадарот најави министерот за здравство Венко Филипче, кој денеска ги посети болниците во...

Македонија23 часа

Почина Амди Бајрам

Поради кардиоваскуларни проблеми, почина Амди Бајрам, експратеникот и претседател на Сојуз на Ромите. Тој починал на приватна клиника во Скопје....

Економија23 часа

(Видео) Компаниите кои се потешко погодени од кризата ќе добијат поголема финансиска поддршка

Со измените на Законот за поддршка на исплата на плати, компаниите кои се потешко погодени од кризата, ќе добијат поголема финансиска...

Регион1 ден

Грција воведе дополнителни мерки, вклучително и полициски час во Атина и Солун

Поради зголемувањето на ширењето на Ковид-19, Грција воведе дополнителни мерки, вклучително и полициски час во Атина и Солун. Мерките стапуваат...

Македонија1 ден

Георгиевски во Софија: Историската комисија има направено големо поместување

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски при својата посета во соседна Бугарија оствари средби со министерката за надворешни работи, Екатерина...

Свет1 ден

СЗО работи на насоки за употреба на Ремдесивир

Светската здравствена организација објави дека работи на развој на упатства за употребата на лекот Ремдесивир за третман на пациенти со...

Македонија1 ден

Активни 6.861 случаи на заразени со коронавирус во земјата

Во моментов бројот на активни случаи со коронавирус во земјата изнесува 6.861 лице, откако вчера потврдени 518 новозаразени, 200 оздравени...

Македонија1 ден

Ноќва почнува зимското сметање на времето

Со поместување на часовникот за еден час наназад, од ноќва почнува зимското сметање на времето, со што времето во 3...

Македонија2 дена

Филипче: Лабораториите за тестирање работат во три смени

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче информира дека силниот есенски бран ги оптерети лабораториите за тестирање, но се работи...

Македонија2 дена

518 нови случаи на Ковид-19 во земјава, починаа девет лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2367 тестирања, а регистрирани се 518 нови случаи на...

Досие