Контакт

Свет

Српската мафија на 8-мо, а албанската на 9-то место во светот

Објавено пред

На топ-листата најсилни мафии на светот српската и албанската се најдоа на високите осмо и деветто место, објавија лондонски „Дејли њус“ и шпанскиот „Дијарио“

За да се најдат на оваа листа, мафиите треба да се организации на организиран криминал на териториите на повеќе земји и кои ширум светот се борат за монопол над илегални активности како трговија со дрога, оружје и слично.Руската мафија е на прво место, а има околу 500 илјади членови. Се смета дека оваа мафија конторлира 70 отсто од руското стопанство на чело со „кумовите“. Таа управува со ланците на проституција во Мароко и Гванго, кина, со трговијата со наркотици во Узбекистан и Таџикистан, со перење пари на Кипар и во Израел, кражба на автомобили, нуклеарен материјал, кражба на накит, избегнување даноци и друго во уште неколку земји од светот. Италијанската мафија е втора, а е најпозната во светот, со традиција од 19 век. Брои 4.000 членови со десетина фамилии, а има многу надворешни соработници. Делува на територија на САД, Франција, Германија, Белгија, Холандија и други. За влез во мафијата треба да се изврши убиство.Колумбиските картели се трети на листата, а постојат од средината на 60-тите години, кога првите трговци почнале да продаваат дрога на територија на САД. Картелите Меделин и Чарли станале водечки производители на кокаин во светот.

Кинеската Тријада е четврта на листата и се смета дека денеска во нивни раце е третина од светскиот пазар на хероин. Се занимаваат и со трговија со луѓе на територија на Европа и САД. Имаат околу 30.000 члнови.Јапонските јакузи се петти, со 110.000 членови во 2.500 фамилии. Формирани се пред 300 години, а се познаваат по тетоважите по цело тело и по кратко потшишаната коса. Членовите, исто така, немаат ни мал прст на левата рака што после првиот „прекршок“ се дава на „таткото“ (ојабун). Ги контролираат игрите на среќа, се занимаваат со контрола на проституцијата, порнографија, имиграција, дрога и друго.

Мексиканската мафија е шеста, формирана во американските затвори, а има 30 илјади членови во САД. Се занимаваат со криумчарење наркотици, оружје и проституција преку океанот. Најголемиот профит им е од илегални влезови во САД. Ел Пасо поради нив е прогласен за Мал Чикаго, од времето на Ал Капоне.Седма е израелската мафија која е надзор на проституцијата во многу земји, трговија со дрога, а имаат монопол за извоз на хашиш во  европските земји и САД. Српската мафија е на осмо место, а делува на територија на Германија, САД, Италија, Велика Британија, Франција, скандинавските земји и други. Вклучена е во криумчарење дрога, рекет, платени убиства, надзор на коцкање. На листата на Интерпол се бараат 350 лица од Србија. Најпознати се по интелигентни кражби како од фимовите и по ликвидации без траги.Албанската мафија е на деветтото место, а се состои од голем број криминални банди на територија на Албанија. Активна е во САД и во западноевропските земји од 1980 година. Во Велика Британија се смета за една од најопасните. Се однесуваат според кодекс од правото на Албанија во 15 век. Тргува со дрога, бели робје, алкохол, проституција и друго.Јамајка е на десеттото место со својата мафија наречена Британски Јардис. Датира од 1950 година, а формирана е од емигранти од Јамајка во најсиромашните британски квартови. Трговијата со оружје, марихуана и кокаин се главните дејности, а познати се по брутални насилства и пресметки со британската полиција.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

(Видео) Милановиќ му се обрати на келнерот: А кокаин немате?

Објавено пред

За време на денешната прес-конференција на хрватскиот претседател Зоран Милановиќ, во еден момент му пријде келнер носејќи чаша вода за шефот на државата.

„Може, благодарам. А кокаин, немате?“, праша Милановиќ, алудирајќи на изјавата на хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, кој неодамна го нарече „54-годишен шмркач“.

Забелешката на Милановиќ упатена до келнерот предизвика силна смеа кај присутните новинари. Милановиќ ја толкуваше изјавата на Пленковиќ како да е зависник од кокаин.

„Само некој што е low-life може да го каже тоа“, рече Милановиќ, коментирајќи ја изјавата на Пленковиќ.

Пленковиќ подоцна им изјави на новинарите дека кога го нарекол кодош, мислел на „лигле“.

Прикажи повеќе...

Регион

Словенечки министер позитивен на коронавирус

Објавено пред

Словенечкиот министер за надворешни работи Анже Логар е позитивен на Ковид-19, јави агенцијата СТА.Логар не покажал никакви симптоми на Ковид-19, соопшти Министерството за надворешни работи на Словенија.

Неговите најблиски соработници кои деновиве биле во контакт со него се во самоизолација, кадешто ќе останат во следните десет дена, додава СТА.

Прикажи повеќе...

Регион

Земјотрес во БиХ – почувствуван и во Хрватска

Објавено пред

Земјотрес со јачина од 3,5 степени според Рихтеровата скала погоди дел од Херцеговина долж границата со Хрватска нешто после 16 часот.Епицентарот бил на осум километри од Љубушко.

Земјотресот се случил на само пет километри од границата со Хрватска, така што се почувствувал во поголемиот дел од Далмација, објавија медиумите во Сараево и Загреб.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Филипче: Лабораториите за тестирање работат во три смени

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче информира дека силниот есенски бран ги оптерети лабораториите за тестирање, но се работи...

Македонија4 часа

518 нови случаи на Ковид-19 во земјава, починаа девет лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2367 тестирања, а регистрирани се 518 нови случаи на...

Регион5 часа

Бугарскиот премиер во самоизолација

Бугарскиот премиер Бојко Борисов е во самоизолација по контактот со заменик министерот за градежништво, Николај Нанков, кој беше позитивен на...

Македонија5 часа

(Видео) Северна Македонија и САД потпишаа меморандум за безбедност на 5G технологии

Премиерот Зоран Заев и потсекретарот за економски раст, енергија и животна средина во Владата на САД, Кеит Крач, потпишаа меморандум...

Македонија6 часа

(Видео) Заев – Хоти: Ако има потреба повторно ќе се воведат ПЦР тестови на граница

Северна Македонија и Косово традиционално позитивниот политички дијалог наскоро ќе го потврдат со прва заедничка седница меѓу Владите на двете...

Македонија6 часа

Мицкоски: Ако Заев се откаже од Гоце Делчев и јазикот, идната влада на ВМРО ќе ја поништи одлуката

Претседател на ВМРО-ДПМНЕ  Христијан Мицкоски, на денешниот протест, како што наведуваат, против „мафијата, за правда и слобода“, нагласи дека доколу...

Топ7 часа

Тепачка со ножеви и пиштоли меѓу две семејства во Кондово, двајца завршиле во болница

Две лица се повредени во тепачка меѓу две семејства во Кондово, во која биле употребени нож и пиштол. Како што...

Македонија11 час

Свадба со 200 гости во Арачиново, полицијата најави пријави

Државниот пазарен инспекторат и полицијата растурија свадба во Арачиново со 200 гости и најавија кривични пријави за непочитување на мерките...

Регион12 часа

Во Словенија 1.656 нови случаи на коронавирус – се затвораат рестораните, хотелите, трговските центри

Во Словенија во последните 24 часа се потврдени 1.656 нови случаи на коронавирус, нешто помалку од претходниот ден. Бројот на...

Македонија13 часа

(Видео) Георгиевски за „Бгнес“: Сакаме зближување со Бугарија, Гоце Делчев нè обединува

И покрај „длабоката држава“ во Македонија, ние сакаме зближување со Бугарија, Гоце Делчев нè обединува, вели лидерот на ВМРО-Народна партија,...

Свет14 часа

Истражување: Лекувањето на Ковид-19 со крвна плазма дава слаби резултати

Употребата на таканаречената конвалесцентна плазма или антитела од крвта на пациенти кои оздравеле од Ковид-19 како потенцијален третман за хоспитализирани...

Македонија14 часа

Казнети рекордни 557 возачи за еден ден во Скопје

Полицијата вчера казнила рекордни 557 возачи во Скопје, од кои 93 за пречекорена брзина. Министерството за внатрешни работи во текот...

Свет14 часа

(Видео) Последна дебата пред изборите: Трамп вети вакцина до крајот на годинава, Бајден апелира да се носат маски

Доналд Трамп и Џо Бајден разменија сериозни обвинувања на последната дебата пред претседателските изборите во САД што се одржа во...

Македонија15 часа

Владата именува нови директори на јавни претпријатија и државни агенции

Владата на седница донесе одлука за именување директори, в.д. директори и членови на Управни одбори на повеќе јавни претпријатија и...

Македонија15 часа

23 Oктомври – Ден на македонската револуционерна борба

Во Македонија денеска се одбележува 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба, државен празник и неработен ден за сите...

Спорт1 ден

Во последната секунда Вардар пропушти победа над Порто и фантастичниот Митревски

Вардар во уште еден драматичен финиш, не успеа да ја забележи втората победа едноподруго во ЕХФ Лигата на шампионите, откако...

Македонија1 ден

Дурловски се повлекува од пратеничката функција

Пратеникот Игор Дурловски од ВМРО-ДПМНЕ го напушта Собранието. Тој на социјалните мрежи напиша дека негови приоритети се националните интереси по...

Македонија1 ден

Георгиевски во Софија на средба со Захариева

Лидерот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски, денеска имаше средба со министерката за надворешни работи на Република Бугарија, Екатерина Захариева. Информацијата...

Регион1 ден

Дачиќ е избран за претседател на српското собрание

Лидерот на Социјалистичката партија на Србија (СПС) и досегашен министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, е избран за претседател на...

Македонија1 ден

Нови 640 заболени и 12 починати од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.634 тестирања, а регистрирани се 640 нови случаи на...

Досие