Контакт

Свет

Еуростар повторно заглави под Ла Манш

Објавено пред

Брзиот воз Еуростар на релација Брисел-Лондон во четврток повторно застана во тунелот под каналот Ла Манш, јавија западните агенции, додавајќи дека се уште не е позната причината за запирањето

Брзиот воз Еуростар на релација Брисел-Лондон во четврток повторно застана во тунелот под каналот Ла Манш, јавија западните агенции, додавајќи дека се уште не е позната причината за запирањето.

Возот веќе е извлечен на британската страна на Ла Манш, а се очекуваат пречки во железничкиот сообраќај под каналот.

Пред три недели во тунелот останаа заробени повеќе возови поради ниските температури, по што неколку денови беше прекината железничката врска меѓу Лондон и Париз, односно Брисел./крај/ста/мп©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Лавров: Русофобните земји на ЕУ се пречка за зајакнување на руско-хрватските односи

Објавено пред

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека русофобните земји од ЕУ и санкциите се пречка за понатамошно зајакнување на руско-хрватските односи.

„Санкциите или, подобро кажано, виорот на санкции што го промовираат Брисел и бројни русофобни земји во рамките на ЕУ по директна наредба на Вашингтон, продолжуваат да бидат сериозна пречка за натамошно зајакнување на руско-хрватските врски. Неодамна, ваквата антируска линија стана многу поактивна”, рече Лавров во интервју за загрепски „Вечерњи лист“.

Тој така одговори на прашањето што доведе до ќор-сокак во руско-хрватските односи и кои се препреките за да се  подобри соработката на ниво што го имаат Словенија или Србија.

Лавров, сепак, рече дека нема да ги квалификува билатералните односи како ќор-сокак, потсетувајќи на низата состаноци што ги имаше со хрватските власти во последните неколку години, како и на економската соработка.

Прикажи повеќе...

Свет

ОН: Неухранетоста на децата во Јемен е на највисоко ниво до сега

Објавено пред

Вo делови во Јемен, акутната неухранетост кај децата е на највисоко ниво, што ги засулува предупредувањата дека земјата се приближува кон страшна криза за храна, предупредуваат ОН.

Неухранетоста во Јемен се влоши и во текот на годинава, бидејќи пандемијата на коронавирусот, економскиот пад, поплавите, ескалацијата на конфликтот дополнително ја влошија веќе безнадежната состојба поради глад по скоро шест години војна.

„Од јули предупредуваме дека Јемен е на работ на катастрофална криза со храна. Ако војната не заврши сега, се приближуваме кон неповратна ситуација и ризикуваме да умре цела генерација на мали деца во Јемен“, рече Лисе Гранде, координатор за хуманитарни работи на ОН во оваа земја.

Според класификацијата на ОН за ситуацијата со неухранетост во јужен Јемен, во извештајот IPC (Integrated Food Security Phase Classification) се наведува дека случаите на акутна неухранетост на деца под петгодишна возраст се зголемиле за околу 10 проценти во 2020 година, на повеќе од половина милион.

Случаите на деца со тешка акутна неухранетост се зголемиле за 15,5 проценти, а најмалку 250.000 бремени жени или доилки имаат потреба од третман поради неухранетост.

Околу 1,4 милион деца на возраст под 5 години живеат во јужен Јемен, што е под надзор на меѓународно признаената јеменска влада. Сè уште не се достапни податоците за северен Јемен, каде живеат повеќето Јеменци, а територијата е контролирирана од Хутите под иранско влијание.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Словенија 1.499 новозаболени од Ковид-19, стапија во сила нови мерки

Објавено пред

Според најновите податоци, во Словенија во последните 24 часа се потврдени 1.499 нови случаи на коронавирус, засновани на 5.756 тестирани примероци.

Тоа значи дека 26 проценти од испитаниците се позитивни.

Во Словенија од полноќ стапија во сила нови мерки, вклучително и забрана за движење меѓу општините, што ќе важат низ целата земја.

Забраната, која ќе биде во сила седум дена, постепено ќе се олеснува во оние региони кои најуспешно ќе се борат против пандемијата на коронавирус.

Прикажи повеќе...

Најново

Наука2 часа

Научниците предупредуваат: Нема мраз на Арктикот

Научниците предупредуваат дека поголемиот дел од Арктикот сè уште не започнал да замрзнува, иако е крај на октомври, што е...

Македонија2 часа

ИЈЗ дневно ќе прави до 1.000 теста, од денеска ќе функционираат две одделенија

Во Институтот за јавно здравје од денеска, покрај постојното приемно одделение, ќе функционира уште едно одделение за прием со лаборант...

Македонија2 часа

„Фронт 21/42“: Експанзијата на мали хидроцентрали се заканува трајно да ги уништи нашите реки

„Фронт 21/42“ се приклучува кон манифестот потпишан од над 150 европски невладини организации, со кој се бара од Европската Унија,...

Македонија3 часа

Мицкоски: Поради пандемијата и загаденостa, хронично болните да се ослободат од работа

„Поради високата загаденост на воздухот, паралелно со пандемијата од #COVID апелирам до Владата, министерот за здравство, Филипче, и до политичката...

Македонија3 часа

МОН: Помалку од еден процент од учениците и наставниците се позитивни на Ковид-19

Министерството за образование и наука информира дека помалку од еден процент од учениците и кадарот во основните и средните училишта...

Регион4 часа

Коронавирус и во детското одделение во болница во Хрватска

Коронавирус има и во Хрватска на одделот за рехабилитација на деца во Специјалната болница за медицинска рехабилитација во Крапинска Топлица...

Регион4 часа

Во Бугарија 1.948 лекари се заразиле со Ковид-19

Во последните 24 часа во Бугарија се потврдени 2.243 нови случаи на коронавирус, што е највисок дневен биланс од почетокот...

Свет5 часа

Норвешка воведува нови ограничувања на јавни собири и божикни забави

Норвешка воведе ограничување на јавни собири од 50 лица далеку под претходниот максимум од 200 лица, а во исто време...

Свет5 часа

Кина воведува санкции за американските компании

Кина одлучи да воведе санкции за неколку американски компании поради нивната улога во продажба на оружје на Тајван. Портпаролот на...

Европа5 часа

Чешка воведува седумдневен полициски час

Чешката влада одлучи од утре да воведе седумдневен полициски час во земјата, од 21 до 5 часот наутро, и дополнително...

Македонија14 часа

Министерот Спасовски позитивен на коронавирус

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, вечерва на социјалните мрежи објави дека добил позитивен тест на Ковид-19. „Би сакал да...

Свет16 часа

СЗО: Луѓето се уморни, но не смееме да се откажеме

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Гебрејсус, денеска изјави дека човештвото не смее да се откаже од борбата...

Европа17 часа

Во Белгија се бара заразени лекари да продолжат со работа за да го спасат системот од колапс

Од докторите заразени со коронавирус во белгискиот град Лиеж е побарано да продолжат да работат за да се избегне колапс...

Македонија19 часа

15 починати и 247 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 737 тестирања, а регистрирани се 247 нови случаи на...

Македонија23 часа

Филипче: Коморбидитетите и доцното доаѓање во болница се причина за зголемената смртност

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека зголемениот процент на смртност од Ковид-19 се должи на коморбидитетите и доцното доаѓање...

Македонија23 часа

Караџовски: Ја разгледувавме и опцијата да се прават тестови преку Фондот во приватните лаборатории

Комисијата за заразни болести ја разгледува одлуката граѓаните да може да се тестираат на Ковид-19 во приватните лаборатории, а на...

Европа23 часа

Австриски инфектолог: Секој од нас, порано или подоцна, ќе се зарази со коронавирус

Австрискиот инфектолог Франц Алербергер не верува дека коронавирусот ќе се искорени и верува дека секој од нас ќе се зарази...

Свет24 часа

Во Мелбурн нема нови случаи на коронавирус по повеќе од четири месеци

По повеќе од четири месеци во Мелбурн денес не се пријавени нови случаи на коронавирус. Владата на австралиската држава Викторија...

Економија24 часа

Бензините поевтинуваат

Од вечерва на полноќ малопродажните цени на бензините и на екстра-лесното масло за домаќинство се намалуваат половина денар, а цената...

Свет1 ден

Мадуро тврди дека венецуелските научници создале лек против Ковид-19 без несакани ефекти

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, рече дека неговата земја дизајнирала високоефективен антивирусен лек, што го десеткува коронавирусот без никакви несакани...

Досие