Контакт

Свет

ЕП го започнува сослушувањето на номинираните комесари

Објавено пред

Сослушување на номинираните комесари, чија листа на 27. ноември 2009. година ја претстави претседателот на ЕК Жозе Мануел Баросо, започнува во понеделник пред Европскиот парламент(ЕП). ЕП за новите 26 комесари, односно новата Европска комисија(ЕК), ќе гласа на

Сослушување на номинираните комесари, чија листа на 27. ноември 2009. година ја претстави претседателот на ЕК Жозе Мануел Баросо, започнува во понеделник пред Европскиот парламент(ЕП).ЕП за новите 26 комесари, односно новата Европска комисија(ЕК), ќе гласа на 26. јануари на посебна пленарна седница во Брисел.Парламентот, што на 16. ноември 2009. година му ја потврди номинацијата на Баросо за втор мандат на чело на ЕК, може да ја одобри или отфрли новата Комисија само во целина.Новата комисија би требало да стапи на должност на 1. февруари, до кога на должност останува стариот состав на ЕК, иако мандатот и истече уште на 31. октомври минатата година.На именувањето и распределбата на ресорите во новата Комисија му претходеше воведувањето на новите функции според Лисабонскиот договор, кој по ратификацијата од сите 27 земји-членки на ЕУ стапи на сила на 1. декември 2009.Мандатот на комесарите трае пет години, а меѓу 26 именувани, девет се жени. Најголем број именувани комесари се од Европската народна партија, партии на европската десница, а потоа од редовите на социјалистите и либералите. /крај/б/ст©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Уапсен маж за кој се сомнева дека е поврзан со нападот во Ница

Објавено пред

Четириесет и седумгодишен маж беше уапсен денес под сомнение дека бил во контакт со напаѓачот кој уби тројца и повреди неколку лица во Ница во четвртокот наутро, објави француската телевизија БФМ, повикувајќи се на полициски извори.

Човекот е осомничен дека бил во контакт со напаѓачот еден ден пред нападот.

Во четвртокот наутро, напаѓачот, по потекло од Тунис, за кој е утврдено дека пристигнал во Франција пред неколку дена, убил три лица извикувајќи „Алах акбар“.

Прикажи повеќе...

Свет

Фаучи: Првите дози од вакцината ќе бидат достапни кон крајот на декември или почетокот на јануари

Објавено пред

Ако сè оди добро, првите дози на безбедна и ефикасна вакцина против коронавирус најверојатно ќе бидат достапни кон крајот на декември или почетокот на јануари за Американците со висок ризик, рече во четвртокот водечкиот американски епидемиолог Ентони Фаучи.

„Врз основа на тековните проекции на водечките производители на вакцини Модерна и Фајзер, Американците најверојатно во текот на декември ќе дознаат дали ќе имаме безбедна и ефикасна вакцина“, рече Фаучи, директор на Националниот институт за алергија и заразни болести.

„Се надеваме дека ќе ги имаме првите привремени резултати од клиничките испитувања во рок од неколку недели“, додаде тој.

Двете компании, „Модерна“ и „Фајзер“, ја започнаа последната фаза на клинички испитувања кон крајот на јули, а десетици илјади луѓе учествуваат во обете клинички испитувања.

„Модерна“ во четвртокот објави дека може да ги има првите привремени резултати од тестот следниот месец, додека „Фајзер“, кој првично требаше да ги објави привремените резултати во октомври, сега го префрли тој рок за подоцнежен датум, најверојатно веднаш по претседателските избори во САД на 3 ноември.

Фаучи рече дека во пракса тоа би значело оти првите дози на вакцината треба да ги добијат лицата на кои им е најпотребна „до крајот на декември или почетокот на јануари“.

Тој сепак додаде дека дури и ако вакцината е ефикасна во заштитата од коронавирус, ќе мине долго време додека да зајакне имунитетот на национално и глобално ниво.

Прикажи повеќе...

Регион

Строгите мерки во Словенија остануваат на сила и следната недела

Објавено пред

Ригорозните мерки на запирање на социјалниот живот во Словенија ќе останат на сила и следната недела, одлучи владата на Јанез Јанша бидејќи епидемиолозите проценуваат дека вториот бран на епидемијата на Ковид-19 сè уште не го достигнал својот врв.

„За жал, проекциите велат дека бројот на пациенти ќе продолжи да расте, па затоа мерките се продолжуваат за уште една недела“, рече премиерот Јанша на „Твитер“ по состанокот на владата со епидемиолозите.

„Ако ги поддржиме напорите на здравствените работници со нашето однесување, тогаш за седум до десет дена можеме да очекуваме олеснување на мерките“, рече премиерот на Словенија.

Соодветно на тоа, владата донесе одлука учениците и студентите да останат дома следната недела, што ќе се смета за есенски одмор, така што нема да има ниту онлајн настава. Детските градинки ќе бидат делумно отворени за вработените кои работат во важни служби како што се вработени во здравството, пожарникарството, цивилна заштита и полиција.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет39 минути

Фаучи: Првите дози од вакцината ќе бидат достапни кон крајот на декември или почетокот на јануари

Ако сè оди добро, првите дози на безбедна и ефикасна вакцина против коронавирус најверојатно ќе бидат достапни кон крајот на...

Македонија46 минути

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Скандал е што наместо оставка, Шилегов го награди Караџовски

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ на град Скопје реагира за доделената награда „13 Ноември“ на епидемиологот Жарко Караџовски. Тие велат дека...

Европа1 час

Научник од Оксфорд: Вакцината е подготвена, создава имунолошки одговор и може да се започне со вакцинација

Хрватскиот научник Кристијан Рамадан, професор по молекуларна медицина од Оксфорд, откри дека во првата и втората фаза се покажало дека...

Регион2 часа

Во Хрватска 2.772 новозаразени од коронавирус, 20 починати

Во Хрватска се евидентирани 2.772 нови случаја на зараза од коронавирус, така што бројот на активни случаи во Хрватска е...

Македонија2 часа

Мицкоски предлага здравствените работници еднаш месечно бесплатно да се тестираат

Во време на ковид-пандемија, во насока да ги заштитиме тие што се грижат за нашето здравје и спасуваат животи, предлагам...

Актуелно3 часа

Почина актерот Данчо Чевревски

На 69 години синоќа во Скопје почина Данчо Чевревски, македонски театарски и филмски актер и продуцент. Чевревски е роден на...

Европа3 часа

Дарманин: Франција е во војна против исламистите

Францускиот министер за внатрешни работи, Жерар Дарманин, вели дека е можно повеќе напади да се случат на територијата на Франција...

Европа4 часа

ЕУ обезбеди 220 милиони евра за прекуграничен превоз на заболени од корона

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, во четвртокот објави 220 милиони евра помош за прекуграничен транспорт на луѓе...

Европа4 часа

(Видео) Огромен метеж во Париз, луѓето повторно празнеа полици пред новото затворање

Десетици илјади парижани синоќа предизвикаа масовен сообраќаен метеж во обид да ја напуштат француската престолнина пред почетокот на новото затворање...

Свет16 часа

Автомобил удри во група луѓе во Германија – загина дете, а има и тешко повредени

Дванаесетгодишно момче загина, а тројца се тешко повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи доцна попладнево во Германија, пренесуваат...

Македонија17 часа

Во Скопје 390 новозаболени и петмина починати, најмладата жртва има 35 години

Во Скопје во изминатите 24 часа се регистрирани 390 нови случаи на Ковид-19 и петмина починати. Меѓу починатите најмладата жртва...

Македонија18 часа

Нови 862 заразени и 14 починати од Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на...

Свет19 часа

(Видео) Макрон се обрати на нацијата – нема да се откажеме од нашите вредности

Франција повторно беше цел на терористички напад, порача францускиот претседател, Емануел Макрон, во Ница, каде што утрово беа убиени тројца...

Македонија21 час

Кривична за Лидија Димова, се товари дека злоупотребила милиони од европски фондови

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе кривични пријави против директорката на...

Македонија22 часа

(Видео) За Заев е неприфатливо тоа дека македонскиот јазик извира од бугарскиот

Премиерот Зоран Заев изјави дека не се прифатливи некои од сигналите што доаѓаат од Бугарија. „Не е прифатливо“, изречно рече...

Македонија22 часа

Пендаровски: До овој момент не се размислува за полициски час каков што имавме

Претседателот Стево Пендаровски, по денешната седница на Советот на безбедност, изјави дека во овој момент не се размислува за полициски...

Македонија23 часа

Спасовски пренесен на Инфективната клиника во Скопје

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, вчеравечер е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Согласно протоколите, тој со...

Економија1 ден

АЕК ќе спроведува физибилити-студија за влијанието на 5Г-мрежата врз здравјето на луѓето

Агенцијата за електронски комуникации набргу ќе распише меѓународен тендер за избор на компанија што ќе изработи физибилити-студија за влијанието на...

Македонија1 ден

Задолжителна самоизолација од закажувањето тестирање на Ковид-19, казните се 50 евра

Со новите законски измени самоизолацијата е задолжителна при тестирање на Ковид-19 од закажување на тестот или самото тестирање, па сè...

Свет1 ден

Во нападот во Ница убиени три лица, една жена е обезглавена

Во нападот што се случи во Ница, за кој се сомнева дека е терористички, убиени се три лица со нож,...

Досие