Контакт

Свет

Асад обвини дека џихадистите дошле до Палмира со поддршка на САД

Објавено пред

Сирискиот претседател Башар ал-Асад смета дека џихадистите од ултрарадикалната сунитска организација Исламска држава, кои деновиве повторно продреа во градот Палмира од кој беа протерани пред повеќе од една година, можеле да се групираат на ова боиште не само од ирачкиот град Мосул кои бегаат пред офанзивата на ирачките сили врз ова нивно упориште, туку и од сириските градови Рака и Деир-ез-Зор, каде што коридори им направиле опозициските сунитски групации поддржувани од Западот.

„Невозможно е прашањето на Палмира да се поврзува само со Мосул, бидејќи Исламската држава ја има и на територијата на Сирија, на северот од земјата во Рака, каде што коалицијата предводена од САД наводно ги бомбардира нивните позиции веќе две години. Секако, тоа не е точно, борците на Исламската држава ги има и во Деир ез-Зор, каде што американските сили и нивната авијација во составот на меѓународната коалиција ги бомбардираа позициите на нашите сили, наместо да ги бомбардира позициите на Исламската држава“, вели сирискиот претседател Башар ал-Асад во интервјуто за телевизијата Россия-24.

Кон средината на септември Централната команда на Вооружените сили на САД (CENTKOM) објави дека нападите на авијацијата на коалицијата предводена од САД во Деир-ез-Зор во кој беа убиени 80 сириски владини војници, биле изведени со верување дека се напаѓа џихадистичката Исламска држава а не позиции на сириската армија, додека Пентагон соопшти дека нападот бил преземен врз основа на податоци од американското разузнавање.

Сириската армија соопшти дека во време на нападот врз аеродромот крај Деир-ез-Зор нејзините единици биле во опсада на џихадистите на Исламската држава, кои по воздушните удари од коалицијата предводена од САД веднаш преминале во офанзива, сметајќи го тоа за доказ дека коалицијата ја помага оваа терористичка групација.

Еден месец подоцна сириската армија соопшти дека САД и Саудиска Арабија осигуриле безбеден коридор за извлекување на борците на Исламска држава од Мосул, каде што ирачките сили покренаа офанзива за преземање на контролата врз овој северен град од џихадистите, и за нивно префрлување во соседната Сирија.

Сирискиот претседател Асад во продолжение на интервјуто за руската телевизија од средата вели дека во џихадистичкиот напад што започна кон крајот на минатата седмица во Палмира учествуваат голем број борци со квалитетно ново оружје. Тоа, според него, сведочи дека тие добиваат поддршка. Доколку милитантите пристигнале од Мосул, не е јасно од каде екстремистите располагаат со видови оружје какво што претходно не поседувале, прашува сирискиот челник.

Покрај тоа, Асад обраќа внимание на неактивноста на американските воздухопловни сили коишто би можеле да го сопрат движењето на борците на Исламската држава кон Палмира.

„Вистината се состои во тоа дека поголемиот дел од овие терористи дојдоа од Рака и Деир-ез-Зор, или со директна поддршка на Американците или, пак, во најдобар случај Американците ги затвориле очите и им овозможиле на Турција, Катар и Саудиска Арабија да ја завршат оваа мисија преку поддршка и спонзорирање на Исламската држава, и тоа е она што навистина денеска се случува во Палмира“, истакнува сирискиот претседател Башар ал-Асад.

Во неделата борците на Исламската држава по дводневна жестока офанзива повторно продреа во древниот град Палмира, во сириската покраина Холмс. Тие повторно освен современиот град го заземаа и древното археолошко наоѓалиште кое е на списокот на историското и културно наследство на човештвото на УНЕСКО.

Според информациите на светските агенции, во нападот врз Палмира учествувале повеќе од пет илјади џихадисти, а продорот во градот го овозможиле стотина бомбаши самоубијци со автомобили бомби, а покрај тоа користеле и оклопни возила./крај/мф/сн

Свет

Макрон: САД да ги повлечат забраните за извоз на вакцини

Објавено пред

Францускиот претседател Емануел Макрон ги повика САД да се откажат од ограничувањата на извозот на вакцини против Ковид-19 и компонентите за нивно производство.

Неговиот повик следи по појавата на поделбата помеѓу делови од Европа и САД околу тоа како најдобро да се зголеми глобалното производство на вакцини.

Обраќајќи се на самитот на Европската унија во Португалија, Макрон рече дека богатите земји мора да го споделат својот капацитет за вакцини и на тој начин да им помогнат на помалку развиените земји.

Макрон исто така рече дека светот со вакцините против Ковид-19 може да се обиде да стори нешто слично на она што беше направено пред повеќе години со лековите за ХИВ, кога беа прескапи за сиромашните нации.

Во моментов, околу 1,25 милијарди дози вакцини се администрираат низ целиот свет. Сепак, помалку од 1% се дадени на 29 најсиромашни земји во светот, според новинската агенција АФП.

Прикажи повеќе...

Регион

Милановиќ: Не ја провоцираме Србија

Објавено пред

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ изјави денеска дека зголемувањето на бројот на хрватски војници во Косово и Метохија не претставува никаква провокација кон Србија.

„ Веќе го потпишав тој налог, но сега, ако знаев дека толку многу им пречи, можеби ќе разговаравме, без потсмев“, рече Милановиќ, додавајќи дека не смета дека луѓето во Белград, поточно Вучиќ да биде вознемирен од зголеменото присуство на хрватски војници на Косово.

Милановиќ пред новинарите во Ѓаково изјави дека хрватската армија е со години на Косово, а сега присуството е зголемено откако хрватските војници го напуштија Авганистан, пренесе Хина.

„ Тоа не е провокација кон Србија. Тоа е како да работите во недела, нели, тие постојано манипулираат со тоа. Но, работата во недела е бенигна тема, а прашањето за независност и позицијата на албанскиот народ е тема што доведе до војна и тоа до неколку војни“, рече Милановиќ.

Тој тврди дека српските власти не знаат како да излезат од стапицата во која паднале пред 30 години, со однесувањето на Милошевиќ на Косово, што ја предизвикало војната во Југославија.

Според Милановиќ, српските власти прават сè да не влезат во Европската унија.

Во петокот, српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека Белград сака да има добри и коректни односи со сите во регионот и дека постапките и изјавите од Загреб, во врска со најавата дека Хрватска ќе направи воен камп на Косово, не се израз на почит за Република Србија.

Прикажи повеќе...

Регион

Хрватски медиуми: Зошто Вучиќ создава најмоќна воена сила во регионот?

Објавено пред

Хрватските медиуми пишуваат дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ја создава најмоќната воена сила во регионот.

„ Во последно време се почесто се поставува прашањето во регионот – зошто Србија забрзано се вооружува и дали можеме да зборуваме за нова милитаризација на најголемата пост-југословенска држава која беше иницијатор или беше вклучена во сите војни во 90-тите во оваа област. Александар Вучиќ ги зголеми буџетските издвојувања за одбрана од дури 44 проценти, односно српските даночни обврзници ќе жртвуваат нешто помалку од 1,3 милијарди евра за „воените планови” на Вучиќ (што е најголем воен буџет во регионот), и третина од тоа одат за модернизација на армијата и купување ново оружје, што би значело дека Србија, доколку се случи се, би имала најсилна армија во регионот. Сите се прашуваат кој ја загрозува или пак го прави тоа за да шири паника?“, пишува „Јутарњи“.

Порталот наведува дека Србија добила „воени подароци“ од Русија и Белорусија.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет9 часа

Макрон: САД да ги повлечат забраните за извоз на вакцини

Францускиот претседател Емануел Макрон ги повика САД да се откажат од ограничувањата на извозот на вакцини против Ковид-19 и компонентите...

Регион10 часа

Хрватски медиуми: Зошто Вучиќ создава најмоќна воена сила во регионот?

Хрватските медиуми пишуваат дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ја создава најмоќната воена сила во регионот. „ Во последно време...

Спорт12 часа

Дејан Георгиевски обезбеди олимписка норма

Македонскиот репрезентативец во таеквондо, Дејан Георгиевски, избори пласман на Олимписките игри во Токио, во категоријата до 87 килограми. Европските квалификации...

Топ14 часа

Човечки труп извлечен од реката Вардар во Велес

Во Велес, во водите на реката Вардар, во близина на Нов мост, вчера бил пронајден човечки труп, кој бил извлечен...

Македонија15 часа

Досега во земјава две дози вакцина против коронавирус примиле 21.890 граѓани

Во државата вкупно се аплицирани 118.984 дози вакцини, а ревакцинирани се 21.890 граѓани. Со последните бројки, 32% од населението над...

Македонија15 часа

Во Македонија 198 нови случаи на коронавирус, 12 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 198 нови случаи на коронавирус, 12 лица починаа, а 333 пациенти оздравеа,...

Македонија18 часа

Мицкоски: Дволичноста на Пендаровски е заради притисокот врз него, реалноста е дека се согласи со мене за 27 април

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по денешната посета на Општина Делчево одговарајќи на новинарско прашање, рече дека претседателот Стево Пендаровски...

Топ19 часа

Автомобил удри во дете на велосипед во Прилеп, возачот избегал

Малолетен велосипедист е тешко повреден откако во него удрил автомобил, а возачот избегал. Според информациите на МВР, несреќата се случила...

Македонија19 часа

Во болниците во Македонија од коронавирус се лекуваат 806 пациенти

Вкупната бројка на пациенти со коронавирус кои се лекуваат на инфективните оддели во Скопје и во болниците низ земјава е...

Свет20 часа

(Видео) Судир во џамија во Ерусалим – полицијата употреби гумени куршуми и водени топови

Во судир меѓу израелската полиција и група Палестинци што се случи синоќа во Ерусалим, повредени се 205 Палестинци и 17...

Македонија21 час

СЗО: Децата не треба да се вакцинираат сѐ додека не бидат вакцинирани ризичните групи

Светската здравствена организација (СЗО) оцени дека децата не треба да се вакцинираат против Ковид-19 додека не се вакцинираат старите лица...

Македонија1 ден

Семејството на девојката чии органи беа донирани и спасија други животи ќе добие државен стан

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, на социјалните мрежи напиша дека на седница на Комисијата за станбени прашања било...

Македонија2 дена

Пендаровски негира дека службената белешка за Камчев излегла од неговиот кабинет

Шефот на државата, Стево Пендаровски, е загрижен што службената белешка со назнака „строго доверливо“ од Агенцијата за национална безбедност, по...

Македонија2 дена

Пендаровски: Казните за осудените за 27 април се заслужени и за тоа нема компромис

Претседателот Стево Пендаровски, по средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, рече дека не заговара преотворање на процесот и ново...

Македонија2 дена

Мицкоски: Не бараме амнестија, туку правда за осудените за нападот во Собранието

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, тврди дека заедно со шефот на државата, Стево Пендаровски, постигнале договор дека осудените за настаните...

Македонија2 дена

Министерството за здравство ќе ги објави цените на кинеските вакцини

Министерството за здравство ќе ги објави цените на кинеските вакцини и деловите од договорите за набавката за кои ќе добие...

Македонија2 дена

Филипче: Ефикасноста на вакцината на „Синовак“ е поголема од 50 проценти

Ефикасноста на кинеската вакцина „Синовак“ е многу поголема од педесет отсто, уверува министерот за здравство Венко Филипче. Во текот на...

Македонија2 дена

Во периодот што следи приоритет за вакцинирање ќе имаат хронично болните

Во периодот што следи приоритет ќе се даде на вакцинирање на возрасните гупи и хронично болните, а сосема мал дел...

Македонија2 дена

Филипче се вакцинираше: Вакцините се безбедни и сигурни

Министерот за здравство Венко Филипче денеска ја прими вакцината за заштита од Ковид-19 од кинеската „Синофарм“. Иако пред да стигнат...

Македонија2 дена

Вчера се вакцинирале 12.606 граѓани

Министерството за здравство соопшти дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Исто така се наведува дека интересот...

Досие