Контакт

Европа

Авганистанци осомничени за напади врз Австријки на Нова година

Објавено пред

Шестмина Авганистанци се осомничени за сексуални напади врз жени на дочекот на Новата година во австриското зимувалиште Инсбрук, соопшти во понеделникот тамошната полиција.

dobivaj vesti na viber

Полицијата идентификувала група мажи на возраст од 18 до 22 години кои во Австрија пристигнале како бегалци, изјави шефот на полицијата Мартин Киршлер на прес-конференција.

Тие намерно ги допирале 18-те жени и девојки додека тие го славеле пречекот на Новата година во овој град во покраината Тирол. Еден од нив признал, додека другите изјавиле дека не се сеќаваат на ништо, додаде Киршлер.

Инцидентите се слични на оние кои се масовно се случија на минатогодината прослава во Келн и други германски и европски градови, кога беа обвинети големи групи имигранти од северноафриканските и блискоисточните земји за ограбување, сексуално напастување и силување стотици жени./крај/мф/сн

Европа

Лавров: Полска и балтичките земји би можеле да ги прекинат сите контакти со Русија

Објавено пред

Руското Министерство за надворешни работи објави текст во кој министерот Сергеј Лавров одговара на прашања поврзани со ситуацијата во Украина и наведува дека дипломатските односи меѓу Русија и нејзините балтички соседи се пропаднати.

dobivaj vesti na viber

„Во Полска и балтичките земји веќе долго време се води русофобна кампања и тие се обидуваат да бидат соработници во антируските напори на Западот. Неодамна билатералните односи со овие земји се влошија катастрофално, а односите се практично сведени на нула“, рече Лавров, а пренесува „Гардијан“.

„Ние не сме за прекин на дипломатските односи. Дури и во најтешката ситуација потребно е да се одржат каналите за дијалог. Не можеме да исклучиме дека тие земји, поради нивниот антируски однос, ќе одлучат целосно да ги прекинат контактите со нас. Ако тоа се случи, тогаш одговорноста за овој чекор и неговите последици целосно паѓаат на раководството на тие земји“, додаде тој.

„Ние имаме намера да ги браниме нашите национални интереси, а противниците мора да разберат дека нивните постапки ќе имаат долгорочни последици. Руската дипломатија ќе продолжи да се придржува до основните принципи на надворешната политика на нашата земја, како што се независноста, почитувањето на меѓународното право, грижата за националните интереси и отвореноста за заемно корисна соработка“, вели рускиот министер за надворешни работи, пренесе „Индекс.хр“.

Прикажи повеќе...

Европа

Ердоган: Можевме да ја пуштиме Финска во НАТО, но не и Шведска

Објавено пред

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган навести дека би можел да го поддржи членството на Финска во НАТО, но не и на Шведска.

dobivaj vesti na viber

„Ако е потребно, можеме да испратиме поинаква порака во врска со Финска“, рече Ердоган во синоќешниот говор, пренесе турската новинска агенција „Анадолија“.

Турскиот претседател додаде дека „Шведска ќе биде шокирана ако испратиме поинаква изјава во врска со Финска“, истовремено предупредувајќи го Хелсинки да не ги прави истите грешки како Стокхолм.

По една деценија неутралност, двете нордиски земји поднесоа барање за влез во НАТО минатата година по почетокот на руската инвазија на Украина.

За да станат дел од алијансата, тие мора да добијат одобрение од сите членки, а Турција во моментот го одбива тоа повикувајќи се на безбедносни причини. Оттогаш дипломатските преговори се во тек за решавање на стравовите на Анкара.

Ердоган минатата недела рече дека Шведска не може да смета на поддршката на Анкара откога десничарски екстремист запали Куран во близина на турската амбасада во Стокхолм.

Унгарија, членка на НАТО, исто така сè уште не го одобрила членството на Шведска и Финска.

Прикажи повеќе...

Европа

Ги чувале децата во вински подрум во Австрија, соседите се посомневале, реагира полицијата

Објавено пред

Шест британски деца се спасени во Австрија кога беа откриени дека живеат во напуштен вински подрум со своите родители.

dobivaj vesti na viber

Полицијата соопшти дека нивниот татко е Том Лендон (54), член на десничарското движење Рајхсбургер, познат по негирање на холокаустот.

Социјалните служби биле повикани на имот во Обрица, во близина на чешката граница, кога локалното население се загрижило за здравјето на децата. Но, кога се обиделе да влезат, таткото ги нападнал со бибер-спреј, пренесува „Скај њуз“.

Потоа била повикана полиција, а таткото бил уапсен. Сепак, тој е ослободен кога платил кауција. Истрагата е во тек.

Децата, кои се на возраст од седум месеци до пет години, се пренесени на прегледи во болница заедно со мајка им.

Портпаролот на полицијата, Стефан Лоидл, изјави дека тие се „во добра здравствена состојба и не се занемарени“.

Децата моментно се згрижени од социјалните служби.

Локалните власти соопштија дека веруваат оти семејството живеело во нелегално скривалиште неколку месеци, но за нив имало поплаки во последните неколку недели.

„Надзорните камери пред подрумот беа особено вознемирувачки, а станарите понекогаш слушаа детски гласови во подрумот и штом ќе се приближат, сè ќе се смири“, изјави заменик-градоначалникот на Обриц, Ерик Грил.

Полицијата соопшти дека нема индикации за каква било сексуална злоупотреба на децата пронајдени во подрумот.

Лоидл додаде дека во подрумот биле пронајдени „пиштол, два самострела и неколку оружја со компримиран воздух“, објави пренесува „Скај њуз“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 минути

(Видео) Јаневска: Доцни исплатата на стипендиите, а на студентите не им се исплатени ни парите за студентски оброк

„Учениците и студентите останаа без поддршка од државата. Доцни исплатата на ученичките и студентските стипендии. Наместо државата да ги мотивира,...

Регион2 часа

„Демостат“: Србија во ЕУ до 2030 година, ако го прифати европскиот план за косовското прашање

Јасната перспектива за членство на Србија во Европската унија, инвестициите во енергетскиот сектор и ослободувањето од зависноста од Русија во...

Европа3 часа

Ги чувале децата во вински подрум во Австрија, соседите се посомневале, реагира полицијата

Шест британски деца се спасени во Австрија кога беа откриени дека живеат во напуштен вински подрум со своите родители. Полицијата...

Македонија3 часа

Бугарскиот министер за внатрешни работи доаѓа во Скопје на средба со министерот Спасовски

Вицепремиерот за јавен ред и безбедност и министер за внатрешни работи на Бугарија, Иван Демерџиев, со придружна делегација, денеска, ќе...

Македонија3 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски и Пендаровски да не ги кријат и јавно да кажат кои странски агентури влијаат на односите со Бугарија

„Поданичкиот однос на Владата придонесе Македонија да биде понижувана од Бугарија. Виткањето ‘рбет е причина на барањата на Бугарија, кои...

Европа3 часа

Путин на Џонсон му се заканил со ракетен напад: Ќе трае само една минута

Борис Џонсон, поранешниот премиер на Велика Британија, откри дека Владимир Путин, претседателот на Русија, му се заканувал со ракетен напад...

Македонија3 часа

Османи во Брисел на средби во НАТО и ЕУ

Претседавачот со ОБСЕ, Министерот Османи денес и утре е во работна посета на Брисел каде ќе оствари средби со Високиот...

Македонија14 часа

Милков: Најважен чекор за заштита на правата на Бугарите во Македонија е вклучувањето во Уставот

„Сакаме во Северна Македонија да бидат заштитени правата на Бугарите. Ние се стремиме кон таква деескалација, која ќе доведе до...

Спорт22 часа

(Видео) Ѓоковиќ во солзи ја прослави победата, плачеа и фановите

Новак Ѓоковиќ е шампион на Австралија Опен и повторно прв на АТП листата. Српскиот тенисер ја освои Австралија една година...

Македонија23 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ бара од власта да ги преиспита тврдењата дека странски држави се вмешани во провокациите кон Македонија

Државата сериозно да ги преиспита наводите кои и самиот Пендаровски ги кажа дека здруженија, фондации, поединци и агентурни мрежи од...

Македонија1 ден

Полицијата упадна во над 200 локали и казина, приведени се лица за дрога и оружје

Синоќа по полноќ до 4 часот утринава, полицицијата спроведе акциска контрола во угостителски објекти на 272 локации. Во контролата беа...

Свет1 ден

По терористичките напади Израел размислува да им дозволи на цивилите да носат оружје

Кабинетот за безбедност на Израел одобри мерки со кои на Израелците ќе им се овозможи носењето оружје по двата одделни...

Свет1 ден

(Видео) Дронови нападнаа воена база во Иран

Со беспилотни летала извршен е напад врз воена фабрика во градот Исфахан во Иран, соопшти официјален Техеран. „Експлозијата се случи...

Македонија1 ден

Ќучук: Надворешни фактори не сакаат да бидеме во добри односи со Северна Македонија

Има надворешни фактори кои не сакаат Бугарија и Северна Македонија да бидат во добри односи. Тоа се сите оние луѓе...

Свет1 ден

Нетанјаху: Не сакаме ескалација, но подготвени сме на секое сценарио

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху најави силен и цврст одговор на тероризмот по двата палестински напади во источен Ерусалим, од кои...

Свет1 ден

Зеленски воведе санкции за 185 комапнии и поединци кои ја поддржуваат Москва

Украинскиот претседател Володимир Зеленски воведе санкции за 185 компании и поединци кои ја поддржуваат руската војна, која трае веќе 12...

Свет1 ден

Земјотрес од 5,9 степени го погоди Иран, најмалку тројца загинати и стотици повредени

Најмалку три лица загинаа, а стотици се повредени во земјотресот со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала што го...

Македонија2 дена

Место да ја плукате и мразите Македонија, подобрете го стандардот, за 30 отсто е намален бројот на жители во Бугарија, порача Мицкоски

Лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски ги повика македонските власти да престанат со аматеризмот кога се работи за македонско – бугарските...

Топ2 дена

Возачот кој прегази пензионер на пешачки во Бутел имал 17-години и возел брзо, обвинителството побара притвор

Обвинителството објави нови детали за синоќешната сообраќајна несреќа во скопската населба Бутел, каде што животот го загуби пешак. Од тука...

Свет2 дена

(Видео) 13-годишно дете стои зад денешниот напад во Ерусалим

Две лица се ранети денес при пукање во нов напад во источен Ерусалим, соопшти израелската полиција и го оквалификува како...