Контакт

Европа

Австриската влада размислува за задолжителна вакцинација за сите граѓани

Објавено пред

Австриската влада ја разгледува можноста за воведување задолжителна вакцинација за сите граѓани.

dobivaj vesti na viber

Министерката за правда Алма Задиќ денеска по владината седница потврди дека се разгледува таква можност. Таа рече дека во моментов законски се анализира прашањето за воведување задолжителна вакцинација, не само за сите вработени во здравството, туку за сите граѓани, пренесуваат медиумите во регионот.

„Сето тоа го проверуваме. Министерот за здравство разговара со странки и експерти по уставно право“, објасни Задиќ.

И министерката за туризам Елизабет Кестингер потврди дека се размислува за воведување на обврската за вакцинација.

Таа, како што пишуваат агенциите посочила дека постои една опозициска партија, мислејќи притоа на Партијата на слободата (ФПО), за која како што рекла, значително делува против вакцинацијата, шири лажни вести и поради која граѓаните се несигурни.

Инаку, австриската влада има намера в петок да ја анализира моменталната епидемиолошка состојба. Потоа се планира следната средба со гувернерите на провинциите на која ќе се разговара за состојбата, но и потребата од дополнителни епидемиолошки мерки.

Имено, министерот Микштајн најави дека следната мерка би можела да биде ноќно „заклучување“ за сите граѓани, но досега канцеларот Александар Шаленберг одби, велејќи дека не сака никакво заклучување на вакцинираните, бидејќи тоа ќе ги обесхрабри тие што треба да се вакцинираат.

Карантинот во Австрија започна од понеделникот за сите постари од 12 години кои не се целосно вакцинирани против Ковид-19.

Европа

„Одвратен чин“ – ЕУ го осуди уривањето на браната и ја обвини Русија

Објавено пред

Европската Унија денеска го осуди уништувањето на големата брана на југот на Украина, со оценка дека тоа е нов пример за „варварска агресија“ од страна на Русија.

dobivaj vesti na viber

„Ова е нов знак на ескалација, страшен чин кој ја потврдува варварската природа на невидената руска агресија врз Украина“, изјави портпаролот на Европската комисија Петер Стано на прес-конференција во Брисел.

Германскиот канцелар Олаф Шолц во интервју за германскиот државен медиумски сервис WDR рече дека уривањето е одвратен чин,  додавајќи дека истиот е во согласност и со ескалацијата на руското насилство во Украина и со стратегијата на Путин за напад врз цивилни цели.

Претседателот на Литванија и министрите за надворешни работи на Летонија и Естонија се согласуваат дека уништувањето на браната Каховка во јужна Украина е воено злосторство за кое Русија мора да одговара.

Сепак, тие не понудија докази дека Русија стои зад уништувањето, наведува Ројтерс.

Русија ја обвини Украина.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Во контејнер пронајдена женска глава: син ја искасапил мајка си во Одеса по расправија

Објавено пред

Украинската полиција уапси 38-годишен маж под сомнение дека на 30 мај ја убил мајка си, а потоа нејзиното тело го исекол на парчиња и ги фрлил во контејнери низ Одеса.

dobivaj vesti na viber

Грозоморниот случај бил откриен кога граѓанин пријавил дека пронашол женска глава во контејнер додека исфрлал ѓубре.

Полицијата набргу пристигнала на местото на настанот, а потоа почнале да пристигнуваат извештаи дека се пронајдени и други делови од телото.

Набргу било утврдено дека жртвата е 60-годишна Украинка, жителка на Одеса, според медиумите во регионот.

Според сомнежите, нејзиниот син, по расправија, ја удрил неколкупати со секира, а кога таа беспомошно паднала на подот, ја задавил. После тоа, телото го одвлекол во бањата, каде што го исекол телото на парчиња и ги спакувал во вреќи.

Потоа отишол дома и се вратил следниот ден за да ги отстрани деловите од телото.

Полицијата за неполни 24 часа успеала да го идентификува и уапси.

Доколку се докаже дека е виновен, му се заканува затворска казна до 15 години.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Нереални сцени од Турција: големи поплави, уништени згради, надојдената вода го исфрла мебелот од становите

Објавено пред

Во последните неколку дена Турција страда од страшни поплави што го зафатија главниот град по обилните дождови, пренесуваат медиумите во регионот.

dobivaj vesti na viber

Портокаловата метеоролошка тревога е во сила во дури 27 провинции, а обилните дождови целосно го парализираа животот во Анкара.

Во изминатите неколку денови спасувачките екипи постојано се на терен и испумпуваат вода од зградите, а многу патишта често се непроодни поради пороите што носеа сѐ пред себе.

Колку е драматична ситуацијата во Турција најдобро сведочи видеото од Анкара, каде што може да се види како водата навлегла во станбена зграда, а потоа водниот бран ја крши балконската врата од станот и водата почнува да го исфрла мебелот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 минути

Ковачевски и Мицкоски денес ќе се соочат на лидерска средба

Премиерот Димитар Ковачевски и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес во Клубот на пратеници ќе се состанат на лидерска средба....

Свет10 часа

„Еколошка катастрофа, Чернобил, помор и поплави“ – последиците од рушењето на браната во Украина би можеле да бидат огромни

Украинските научници чекаат водата да се повлече пред целосно да го проценат влијанието врз животната средина од уништувањето на браната...

Македонија12 часа

Зоран Трифуновски е нов директор на Железници

Владата го назначи  Зоран Трифуновски за нов директор на Јавното претпријатие за железничка инфраструктура Железници на Република Северна Македонија – Скопје....

Македонија13 часа

(Вознемирувачко видео) Пациенти тепаат новодојден пациент во „Бардовци“

Вознемирувачко видео на кое пациенти во психијатриската болница Бардовци снимаат и тепаат новодојден пациент се појави на социјалните мрежи. На...

Македонија14 часа

Хари Локвенец поднесе оставка од директорската позиција во Железници

Хари Локвенец поднесе оствка од директорската позиција во Железници-инфраструктура. Локвенец за „Макфакс“ изјави дека се повлекува од функцијата од лични...

Топ15 часа

Двајца затвореници најдени мртви во „Идризово“

Двајца затвореници од Скопје биле најдени починати во затворот „Идризово“. Како што објави МВР, едниот починал синоќа по 3 часот...

Македонија17 часа

Двајца судии поднесоа оставки од Судскиот совет по хаосот и кавгите

Судиите Зоран Герасимовски и Мирјана Радевска-Стефкова поднесоа оставки од функциите членови на Судскиот совет. Причините за овој чекор се непознати...

Топ19 часа

(Видео) Меџити се налутил оти Јовев доцна му пратил покана за настан, тврди докторот, кој рече дека е жртва

Професорот Сашко Јовев, кој е сменет од директорската позиција на Кардиохирургија, посочува дека министерот за здравство, Фатмир Миџити, го сменил...

Македонија19 часа

(Видео) Револт за разрешувањето на Јовев, пациенти пред Кардиологија: Срамота е ова што се прави

Пред Кардиохирургија дојдоа пациенти, кои му изразуваат поддршка на професорот доктор Сашко Јовев, разрешен од министерот за здравство, Фатмир Меџити....

Македонија20 часа

Зад смената на Јовев, апсолутно политика не стои, секаде каде што има злоупотреби, ќе има санкционирање, уверува Меџити

Смената на директорот на Клиниката за кардиологија, Сашко Јовев, кој ги предводеше трансплантациите на срце во земјат,а не е политичка,...

Македонија21 час

Вмровските пратеници пред лидерската на Мицкоски: Уставни измени? Ни под разно!

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш го потврдија веќе познатиот став за уставните измени. Во објави на социјалните мрежи тие реагираат...

Топ22 часа

Бегајќи од полиција, излетал од патот со полн автомобил мигранти: приведени двајца тетовци

Синоќа, на регионалниот пат Удово – Демир Капија, кај местото наречено раскрсница Удово, полицијата привела две лица, кои со автомобил...

Свет23 часа

(Видео) Зеленски го свика Советот за безбедност: „Ова е доказ дека Русите се терористи“

Украинскиот претседател Володимир Зеленски на „Твитер“ објави видео од уништената брана „Нова Каховка“ нарекувајќи ги руските сили во Украина „терористи“....

Регион23 часа

Ердоган го постави својот портпарол за шеф на државната разузнавачка служба

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го назначи својот портпарол Ибрахим Калин за шеф на Националната разузнавачка агенција (МИТ). Ова го...

Свет23 часа

(Видео) Разнесена клучна брана кај Херсон, го снабдува Крим со вода: наредена итна евакуација

Украинската јужна оперативна команда рано утринава извести дека руските сили ја разнеле хидроцентралата „Каховка“. На социјалните мрежи се споделуваат видеа...

Македонија1 ден

На нож дочекано разрешувањето на кардиохирургот Јовев: „Не вирее професионалец овде“, „Меџити, добар ли си со глаата?!“

Разрешувањето на кардиохирургот Сашко Јовев од функцијата директор на Кардиологија наиде на бурни реакции во јавноста, како од фелата, така...

Македонија1 ден

Мицкоски: Ќе дојдам на лидерска и ќе кажам не за уставни измени по бугарски диктат

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вечерашната дебата во Велес насловена како „Развојни политики за стабилна економија“ се осврна за...

Топ1 ден

МВР со информации за несреќата кај „Борис Трајковски“: повредени се две лица

Две лица се повредени во сообраќајната несреќа на булеварот 8-ми Септември во близина на спортскиот центар Борис Трајковски. Според информациите...

Македонија2 дена

Останува во притвор првиот уапсен за двојното убиство во чаршиското кафуле „Шиша бар“

Притворот на скопјанецот осомничен за двојното убиство во чаршиското кафуле „Шиша бар“ е продолжен на 30 дена. Од Обвинителството за...

Македонија2 дена

(Видео) Функционерите во хотел, фракционерите под шатор на дожд – две роденденски прослави на ДУИ

Додека функционерите за роденденот на ДУИ се собраа во хотелот „Александар палас“ во Скопје на дебатата „Европски фронт“, фракционерите се криеја под шатор...