Контакт

Европа

Антонио Тајани нов претседател на Европскиот парламент

Објавено пред

Досегашниот потпретседател на Европскиот парламент, Антониот Тајани од Европската народна партија (EPP) е новиот претседател на Европскиот парламент, откако победи во четвртиот и решавачкиот круг од гласањето во вторникот вечерта со поддршка од 351 пратеник, додека неговиот конкурент социјалдемократот Џани Питела (S&D) освои 282 гласови и 80 воздржани од 751 пратеник.

dobivaj vesti na viber

Сега со Антони Тајани на чело на Европскиот парламент, Жан-Клод Јункер на Европската комисија и Доналд Туск на Европскиот совет, Европската народна партија (EPP), всушност во целост ќе раководи со Брисел, како и американските републиканци по инаугурацијата на Доналд Трамп во петок кои суверено ќе владеат во Вашинтон, имајќи го мнозинството Претставничкиот дом и во Сенатот, и новиот станар на Белата куќа.

Генералните оцени во Стразбур се дека изборот на Тајани бил гарантиран оној момент кога се договорија челникот на ЕРР, Манферд Вебер, и лидерот на Сојузот на либералите и демократите за Европа (ALDE), поранешниот белгиски премиер, Ги Вергофштад, кој ја повлече својата кандидатура во полза на новата коалиција.

Вебер беше потполно уверен во победата, а за медиумите изјави дека нивниот пристап секогаш бил „да се градат мостови и склучуваат партнерства“. „За жал, Питела и другите сакаа борба, сакаа да се одвојат и да создадат поделби“, рече Вебер.

Во договорот на EPP и либералите, коешто предизвика негодување на социјалдемократите, се истакнува дека „Европа е во криза, и е важно заеднички да се работи за да се спречи деструктивното дејствување на националистите и популистите“.

„Националистите и популистите од сите бои се трудат да ја уништат Унијата однатре и однадвор (…), оттаму EPP и ALDE, и покрај своите разлики, одлучивме заедно тесно да работиме и да понудиме платформа како почетна точка на оваа проевропска соработка. Ги повикуваме сите други проевропски сили во парламентот да се придружат на иницијативата и да ги додадат своите идеи и приоритети на нашата реформска агенда“, го објасни својот потег за коалицирање Верхофштад.

„Со новиот американски претседател Доналд Трампи и рускиот претседател Владимир Путин и другите предизвици во Европа, клучно е да соработуваме на реформирање на Унијата“, порача поранешниот белгиски премиер.

Во Стразбур беше кажано дека четирите теми околу кои се согласиле двете групи се: иднината на Европската унија која е разнишана но не и загрозена, вработувањето и трговскиот раст, трговските договори Трансатлантското трговско и инвестициско партнерство (TTIP) меѓу Европската унија и САД и договорот за слободна трговија на Европската унија со Канада, односно Сеопфатниот економски и трговски договор (Comprehensive Economic and Trade Agreement – CETА), безбедноста и одбранбената политиак.

Овие избори во ЕП ги одбележи крајот на коалицијата меѓу EPP и S&D околу поделбата на челните должности во Европската унија, чие раскинување го објави Питела порачувајќи во неговиот говор при претставувањето на кандидатурата дека „ние потребна јасност“, како и повлекувањето на кандидатурата на челникот на либералите Ги Вергофтшад и неговиот сојуз со „народњаците“. „Европа и нашата демократија имаат потреба под јасна поделба меѓу идеите“, изјави во вторникот Питела.

Антонио Тајани, поранешен офицер на италијанското воено воздухопловство и новинар на јавниот телевизиски сервис RAI и дневниот весник Il Giornale, вети претходно дека доколку стане претседател на ЕП „ќе го смени темпото“. Овој 63-годишниј четирипати е избиран за пратеник во ЕП. Беше шеф на пратеничката грипа на партијата на поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони Напред Италија (Forza Italia) во ЕП о д1999 до 2008 година, а потоа беше комесар за транспорт, индустрија и претприемништво. Многумина и денес му забележуваат дека како комесар малку сторил за спречување на сандалот позната како „Дизелгејт“. Станува збор за скандалот од 2015 година со германскиот произведувач на автомобили „Volkswagen“ околу лажирањето на податоците за емисијата на штетните гасови во возилата со дизел мотори, што го откри Американската агенција за екологија.

Тајани го наследува на должноста социјалдемократот Мартин Шулц, кој се повлече за да учествува на германските парламентарни избори оваа есен. /крај/мф/сн

Европа

(Видео) Италијанските служби спасија најмалку 76 лица откако патнички брод почна да тоне

Објавено пред

Италијанските служби спасија најмалку 76 лица откако патничкиот брод „Аудас“ почна да пропушта вода и да тоне.

dobivaj vesti na viber

Крајбрежната стража на Трст успеала да ги однесе сите патници на безбедно, пишува „Скај Њуз“. Новиот брод што пловел на релација Трст – Градо наиде на сериозни проблеми во лагуната Градо.

Бродот почнал да пропушта вода и постоел ризик да потоне. Италијанските власти ги ангажираа сите расположливи ресурси – крајбрежната стража, полицијата и пожарникарите – за да ги евакуираат патниците.

Властите добија повик за помош во 11:50 часот. „Аудас“ започна со пловење во 2023 година. Со бродот управува Azienda Provinciale Trasporti (APT), член на конзорциумот TPL FVG, кој го надгледува регионалниот јавен превоз, според InTrieste.

Прикажи повеќе...

Европа

Чешка купува тенкови „Леопард“ заедно со Германија

Објавено пред

Чешката влада го одобри планот да и се придружи на Германија во заедничко купување до 77 тенкови „Леопард 2А8“ за да го замени вооружувањето на Чешката Република од советската ера, објави премиерот Петр Фиала.

dobivaj vesti na viber

Одобрувањето е чекор кон финалниот план за заедничка набавка од германско-францускиот производител КНДС, која се очекува до крајот на годинава.

„Владата одобри да се приклучи кон заедничкото купување на тенкови „Леопард“ кои потоа ќе ја заменат советската опрема од нашите магацини“, рече Фиала.

Заедничките набавки ќе помогнат да се намали крајната цена и да се овозможи учество на чешката индустрија, рече тој.

Членката на НАТО, Чешка веќе доби 15 постари тенкови „Леопард 2А4“ од Германија, во замена за оние што Прага му ги даде на Киев.

Чешката влада се согласи и со германската понуда да добие уште 15 бесплатно и да купи уште 15. Со тоа Чешката Република ќе добие вкупно 122 „Леопарди“ од различни модели.

Цената на новите 77 тенкови 2А8 може да достигне 2,29 милијарди долари до 2030 година, објави Министерството. Државата првично е заинтересирана да купи 61 од нив, со опција за уште 16.

Новите тенкови заедно со веќе договорената набавка на оклопниот транспортер ЦВ-90 ќе и овозможат на Чешка да формира моторизирана бригада.

Прикажи повеќе...

Европа

Ерменија: Ќе ја напуштиме безбедносната алијанса на Путин

Објавено пред

Ерменскиот премиер Никол Пашинјан денеска ја објави својата намера да ја повлече земјата од безбедносната алијанса на неколку поранешни советски држави во која доминира Русија.

dobivaj vesti na viber

Тој истакна дека неговата влада допрва треба да одлучи кога ќе ја напушти Организацијата на Договорот за колективна безбедност (CSTO), група која ги вклучува Русија, Казахстан, Киргистан, Таџикистан и Белорусија. Одлуката доаѓа во време на зголемени тензии меѓу Ерменија и Русија, некогаш блиски сојузници.

Ерменија веќе го замрзна членството во алијансата, го откажа учеството на заедничките воени вежби и самити. Руските власти не го коментираа последното соопштение од Ерменија, пишува Асошиејтед прес.

Врските меѓу двете земји станаа сè позатегнати откако Азербејџан лани во септември започна молскавична воена кампања за да го заземе регионот Нагорно-Карабах и да стави крај на тридецениското сепаратистичко владеење на етничките Ерменци.

Ерменските власти ги обвинија руските мировници, распоредени во Нагорно-Карабах по претходниот конфликт во 2020 година, дека не ја запреле азербејџанската офанзива. Москва, која има воена база во Ерменија, ги отфрли обвинувањата, тврдејќи дека нејзините војници немаат мандат да интервенираат.

Кремљ, во меѓувреме, беше бесен на напорите на Пашинјан да ги продлабочи врските со Западот и да ја оддалечи својата земја од сојузот во кој доминира Москва. Русите беа вознемирени од одлуката на Ерменија да се приклучи на Меѓународниот кривичен суд, кој минатата година го обвини Путин за наводни воени злосторства во Украина.

Пашинјан го прави овој потег додека се соочува со бран од големи протести. Демонстрантите бараат тој да се повлече поради одлуката на неговата влада да му предаде на Азербејџан четири погранични села.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ15 часа

Скопјанец истепан од неколку лица пред кафеана во Аеродром, со убодни рани пренесен во болница

Вчера во СВР Скопје, 48-годишниот А.Л. од Скопје пријавил дека на 08.06.2024 пред угостителски објект на подрачјето на општина Аеродром...

Македонија15 часа

Поради високите температури, МОН препорачува основните училишта да работат со скратени наставни часови

Со оглед на високите температури кои ја зафатија територијата на Република Северна Македонија, а имајќи предвид дека наставната година за...

Македонија17 часа

Мицкоски: Македонија во фуриозен стил ќе биде дел од европското семејство, ќе го откочиме патот

Мандатарот за состав на нова влада, Христијан Мицкоск, очекува Македонија фуриозно да влезе во Европската Унија. Одговарајќи на новинарско прашање...

Македонија17 часа

Мицкоски: Лога ја урна довербата во судството, а следната влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе се обиде да ја зголеми

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ на новинарско прашање поврзано со изјавата на Кренар Лога дека предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за распуштање...

Македонија19 часа

Искинати кабли, уништени огради, детските игралишта навечер се места за пиење алкохол, Герасимовски апелира на подигање на свеста

Во текот на изминатите денови непознати сторители уништиле дел од урбаната опрема во Капиштец, на Водно и во Дебар Маало....

Македонија20 часа

Левицата: Партнерот на Мицкоски, Африм Гаши, одби амандман затоа што не пишува „Северна“

Новиот претседател на Собранието на Република Македонија избран со гласовите од пратениците на ДПМНЕ, ЗНАМ и ВЛЕН – Африм Гаши,...

Македонија21 час

ОЈО ги повлече основните две-три обвиненија против Цветан Панделевски за случајот „Империја“

Обвинителството мината недела донесе одлука да се повлече од двете дела против Цветан Панделевски во случајот „Империја“. OJO со овој...

Македонија22 часа

Хан: Ме загрижува случајот со Северна Македонија, сите инволвирани страни да се држат до договорот од Преспа

Јоханес Хан, еврокомесарот за буџет и администрација, го изрази својот поттик до сите страни, вклучително и новата влада на Северна...

Македонија22 часа

Силјановска-Давкова се сретна со германскиот претседател Штајнмајер: разменети мислења и очекувања за спроведување на реформите на евроинтегративниот пат

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова вчеравечер присуствуваше на приемот, што за учесниците на Конференцијата за обнова на Украина во Берлин го...

Регион23 часа

Во Грција најавени пеколни горештини: затворија и училиштата

Во Грција денеска се најавени пеколни горештини, а многу високите температури, според најавите, ќе траат до викендот. Највисоки температури се...

Македонија2 дена

МЗ: Паднатиот потпорен ѕид позади Детската клиника е изграден на државно земјиште, а Министерството нема прибележано право за трајно користење на тоа земјиште

Министерството за здравство информира дека во случајот со паднатиот потпорен ѕид позади Клиниката за детски болести истиот е изграден на...

Македонија2 дена

Агелер го пофали Мицкоски на енергетскиот форум: Вашето присуство дава многу важна порака за навигација на енергетскиот пејзаж

Енергетската сигурност и зелената енергија се два суштински приоритета што треба да ги надминат партиските политики, рече денес амбасадорката на...

Македонија2 дена

Деспотовски ги повика кандидатите за претседател на СДСМ да се соочат на дебата: Охрабрува тоа што моите колеги ги промовираат клучните точки од мојата програма

Јован Деспотовски ги повика уште еднаш сите кандидати за претседател на СДСМ да му се придружат на јавна дебата, на...

Економија2 дена

Мицкоски најави инвестиција во енергетиката: Нов ветропарк помеѓу Карбинци, Штип и Радовиш за производство на електрична енергија

„Кога се работи за енергетската транзиција треба да имаме предвид дека е сложена и доста скапа таа транзиција. Секогаш кога...

Скопје2 дена

Герасимовски: Да беше наша надлежност, ѕидот одамна ќе беше саниран

Општина Центар остро ги демантира наводите и шпекулациите дека санацијата на потпорниот ѕид на Клинички Центар и улица „Белградска“ се...

Регион2 дена

(Видео) Маж се полеа со бензин и се запали пред зградата на хрватската влада

Околу 9.40 часот пред оградата на јужната страна на плоштадот Свети Марко во Загреб, пред зградата на хрватската влада, непознато...

Регион2 дена

Неколку земјотреси го погодија Крит, најсилниот со јачина од 4,3 степени според Рихтеровата скала

Неколку земјотреси, од кои најсилниот беше со јачина од 4,3 степени според Рихтеровата скала, утрово за краток временски период го...

Македонија2 дена

20-годишник тешко повреден во сообраќајна несреќа синоќа на булеварот Србија

Синоќа се случи тeшка сообраќајна незгода на булевар Србија. „На 10.06.2024 околу 21.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека на...

Свет2 дена

Стотици животни загинаа во пожар на познат тајландски пазар

Неколку стотици животни во кафези загинаа во пожар на пазарот Чатучак во Бангкок, еден од најпознатите пазари во Тајланд, соопштија...

Регион2 дена

Осум лица се повредени кога автобус излетал од патот во општина Лазаревац

Осум лица се повредени кога автобусот на Ласта излетал од патот на територијата на општина Лазаревац, соопштија за Танјуг во...