Контакт

Европа

(ВИДЕО) Украина го претстави првиот “Антонов” без руски делови

Објавено пред

 

dobivaj vesti na viber

Украинската компанија за производство на авиони “Антонов” во петокот во Киев го претстави првиот лет на својот Ен-132D – прв нејзин модел, конструиран без руски делови.

 

Авионот е за средни и долги товарни летови. Брзина му е 500 км / ч, а максималната висина е 9.000 метри, со носивост од 9.2 тони.

 

Во изградбата на авионот учествуваа партнери од САД, Канада, Велика Британија, Германија, Франција и др. Меѓу нив се светски имиња како Honeywell (Авионика) Pratt & Whitney (мотори), Liebherr-Aerospace Toulouse SAS (систем за подготовка на летот) Dowty Propellers (пропелери на турбовитлениот мотор).

 

Сите наведени земји се членки на НАТО и во говорот по повод настанот претседателот Петро Порошенко не пропушти да го забележи овој факт.

 

“Со земјите од НАТО се гради соработка, што одговара на насоката на стратешкиот развој на нашата земја”, додаде тој.

Од компанијата тврдат дека тој е создаден само за 18 месеци и е првиот производ на авионската компанија односно проект, формиран во 2016 г. Кој бил воден во рамките на реформата на одбранбената индустрија на Украина.

Со Саудиска Арабија е потпишан принципиелен договор за изградба на 80 авиони Ан-132 , но дел од нив би требало да се составуваат во арапското кралство.

 

Токму по желба на Саудијците авионот е опремен со мотори Pratt & Whitney. Конечната одлука на Ријад дали ќе има договор ќе биде донесена по испораката на првиот авион.крај/мф/кс

 

Европа

Сијарто: Бугарија и Романија заслужија да влезат во шенген

Објавено пред

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто рече дека на Романија и на Бугарија требало да им биде дозволено да се приклучат на шенген-зоната бидејќи тие работат напорно за да ги заштитат своите граници и направиле многу за да ја спречат илегалната миграција.

dobivaj vesti na viber

Во објава на Фејсбук, Сијарто напиша дека Хрватска доби статус на шенген-земја, додека Романија и Бугарија беа одбиени иако го заслужија тој статус.

Како што напиша тој, одбивањето е последица на ветата што ги ставија Австрија и Холандија, додека „сите други ги поддржаа“ Бугарија и Романија да влезат во шенген.

Прикажи повеќе...

Европа

Ердоган: Ќе разговарам со Путин и Зеленски за иницијативата за жито во Црното Море

Објавено пред

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека ќе разговара со рускиот претседател Владимир Путин и со украинскиот претседател Володимир Зеленски за зајакнување на иницијативата за црноморско жито поддржана од ОН.

dobivaj vesti na viber

Договорот за извоз на земјоделски производи од Украина, со посредство на Турција и ОН, беше склучен на 22 јули, а на 17 ноември беше продолжен за 120 дена, пренесува „Ројтерс“.

Договорот помогна да се избегне глобална прехранбена криза со тоа што дозволи извоз на храна и ѓубрива од неколку црноморски пристаништа во Украина блокирани од Русија, проценува британската агенција.

Прикажи повеќе...

Европа

Британски парламентарец предложи да им се одземат титулите на принцот Хари и Меган Маркл

Објавено пред

Британскиот пратеник и член на Конзервативната партија Боб Сили најави дека планира да воведе закон што ќе им овозможи на принцот Хари и Меган Маркл да им бидат одземени титулите на војводата и војвотката од Сасекс.

dobivaj vesti na viber

Нацрт-законот треба да биде готов до крајот на годината и ќе им овозможи на британските парламентарци да гласаат за давање овластување на Советот за тајни да го намали кралскиот статус на двојката.

Сили потврди дека ќе ја напише новата сметка, само еден ден по објавувањето на документарниот филм за Хари и Меган на Нетфликс, што предизвика бес кај некои кралски фанови.

Сепак, тој тврди дека размислувал за законот уште пред документарниот филм, посочувајќи дека има „политички проблем“ со коментарите на Хари, бидејќи Хари престанал да работи како постар член на кралското семејство пред повеќе од две години.

Нему му е нејасно зошто Хари продолжил да ја користи својата титула додека ја „уништувал институцијата на монархијата и неговото семејство во исто време“.

„Освен што го уништува семејството и ја заработува својата беда, тој напаѓа и некои важни институции во оваа земја“, рече Сели, според „Скај њуз“.

На темата за потенцијалното отстранување на титули коментираше и министерот за вработување Гај Оперман, кој е убеден дека Хари и Меган се „целосно ирелевантни“ за напредокот на Обединетото Кралство, но и на целото кралско семејство.

„Мислам дека тие се очигледно многу проблематична двојка, што мислам дека секој што ќе ги погледне може да каже колку е тажна состојбата на работите. Затоа се согласувам дека тие се целосно ирелевантни за оваа земја и напредокот на оваа земја и кралското семејство што сите ние го поддржуваме“, рече Оперман, пренесе Индекс.хр.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет11 минути

(Видео) Кошаркарска ѕвезда за „трговецот на смртта“: Америка и Русија разменија затвореници на аеродром во Абу Даби

Снимките од руските државни медиуми го покажуваат моментот на размена на американската кошаркарска ѕвезда Бритни Грајнер и озлогласениот трговец со...

Македонија54 минути

„Ист гејт“: Дојавата за бомба е лажна, трговскиот центар продолжува со работа

По најавите за бомба во „Ист гејт“ се огласија од трговскиот центар. Со статус на својот фејсбук-профил ги информираа закупците...

Регион2 часа

Брнабиќ за ситуацијата на Косово: Курти нè доведе до раб на војна

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, на аеродромот „Никола Тесла“ во Белград ја коментираше ситуацијата во Косово. „Денес имате ваков ден,...

Свет2 часа

Путин: Западот поттикнува хаос за да ја задржи својата доминација во светот

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека е сигурен оти Западот намерно поттикнува хаос и ја влошува ситуацијата во светот...

Македонија2 часа

Закани за бомби добиле полициската станица Центар, „Ист гејт“ и „Бисер“, Железничката станица и зградата „Пегла“

Закани за бомби утрово пристигнаа до трговските центри „Ист гејт“ и „Бисер“, Транспортниот центар, зградата „Пегла“ и полициската станица Центар,...

Македонија3 часа

Нови дојави за бомби во скопски училишта

Неколку средни училишта и утрово добиле закани за бомби на електронските адреси. МВР е на терен и ја спроведува стандардната...

Свет4 часа

Јапонија, Велика Британија и Италија заеднички градат борбен авион од новата генерација

Јапонија ќе работи со Велика Британија и Италија на проектот за нова генерација борбени авиони, рекоа трите земји, додека Токио...

Македонија5 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Нема поголем пораз дека власта е корумпирана од тоа странци да расчистуваат со криминалот во државата

„Уште еден целосен дебакл за државата е фактот дека странци ќе го расчистуваат со криминалот во Македонија. Нема поголем пораз...

Македонија5 часа

СДСМ: Блокадите на Скопје целосно да прекинат, Мицкоски и ДПМНЕ да најдат решение за проблемот што го создадоа

Христијан Мицкоски и ДПМНЕ да најдат решение за проблемот што го создадоа со блокадите на Скопје, кои со денови им...

Свет5 часа

САД ѝ испраќаат на Украина противвоздушна одбрана во вредност од 275 милиони долари

Соединетите Држави се подготвуваат да испратат воена помош на Украина во вредност од 275 милиони долари, што ќе ѝ овозможи...

Свет5 часа

САД планираат да воведат нови санкции против Русија и Кина

Соединетите Американски Држави планираат да воведат нови санкции кон Кина и Русија, кои ќе вклучуваат казнување на Москва за употребата...

Европа5 часа

(Видео) Гори трговски центар во близина на Москва, еден од најголемите во Европа

Пожар рано утринава зафатил еден од најголемите трговски центри во близина на Москва, соопштија локалните служби за итни случаи. Дел...

Македонија23 часа

Приватните превозници утре ќе ja блокираат „Илинденска“

Автобусите на приватните превозници од утре ќе се преселат кај бараките на Град Скопје информираат од „Слобода превоз“. Во кординација...

Регион23 часа

Хрватска влезе во Шенген, за Бугарија и Романија потврдено е ветото

Бугарија и Романија остануваат надвор од Шенген зоната, откако не успеаја да добијат едногласна поддршка од Европскиот совет во Брисел,...

Македонија23 часа

Мицкоски: Со мачнина ја гледам пинг понг играта на коалицијата на хаосот – Арсовска и Ковачевски додека граѓаните страдаат

„Со мачнина ја гледам пинг понг играта на новата коалиција на хаосот, Градот Скопје и власта на Ковачевски за проблемите...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски од лидерскиот самит во Виена: Солидарност и правда се најсоодветни одговори за кризата

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски, денеска учествува и има свое обраќање на Самитот на лидери од Западен Балкан во Виена,...

Европа1 ден

Ердоган: Ќе и го скршиме рбетот на инфлацијата

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека турската влада се надева дека ќе и го „скрши рбетот“ на високата инфлација...

Македонија1 ден

Грковска: Популизмот е најштетен за една демократија, треба храброст за да ја одржиш државата на вистинскиот пат

Политиките за добро владеење се основа за стабилноста на секоја држава. Доколку сакаме стабилност мора граѓаните да имаат доверба во...

Свет1 ден

Погубен е демонстрант во Иран

Иран денеска погуби демонстрант осуден за прободување на припадник на безбедносните сили и блокирање улици за време на неодамнешните протести...

Европа1 ден

Десет лица загинаа во гранатирање на истокот на Украина

Најмалку десет лица загинаа во руско гранатирање на истокот на Украина, а многумина се ранети, изјави претседателот Володимир Зеленски. Зеленски...