Контакт

Европа

Владејачката германска партија ЦДУ го прогласи Ердоган за непожелно лице

Објавено пред

 

dobivaj vesti na viber

Потпретседателот на владејачката Христијанско-демократска унија (ЦДУ) и премиер на сојузната покраина Хесен, Волкер Буфиер во вторникот ги прогласи турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган и членовите на турска влада за непожелни лица во Германија, пренесуваат светските агенции.

 

Непосредно по ваквата одлука на германските власти, турската влада ги откажа сите планирани посети на турските министри во Германија.

 

„Префрлањето на нацистички методи кон канцеларката Ангела Меркел е потсмевање со жртвите на националсоцијалистичкиот режим, и со тоа е помината црвената линија. Турскиот претседател и неговата влада веќе не се пожелни во Германија, тоа мора да биде јасно. Тоа сега е и прашање на самопочитување од наша страна“, рекол Буфиер во интервју за германските медиуми.

 

Тој го обвинил Ердоган дека преку „неверојатни навреди“ и со сите сили сака внатрешни судири во Турција да ги префрли во Германија. Германскиот претставник истовремено го одбранил умерениот тон на канцеларката Меркел, која досега одбиваше да изрече јасна забрана за настапите на турските политичари, кои во Германија ги повикуваат Турците кои живеат таму да гласаат на референдумот со кој преку уставни измени во Турција ќе се овозможат поголеми претседателски права. Во Германија инаку живеат околу 1,4 милиони турски државјани со право на глас за овој референдум.

 

„Ние имаме мудар државник кој мора да делува помеѓу разните Трампови и Ердогани“, порачал Буфиер./крај/мф/бс

 

Европа

„Ако некој ти ги украде тркалата на Тесла“, Зеленски во онлајн расправија со Маск

Објавено пред

Американскиот милијардер Илон Маск предизвика онлајн расправија со претседателот на Украина, откако побара од корисниците на „Твитер“ да гласаат за неговите идеи за ставање крај на инвазијата во Украина, пренесуваат медиумите во светот.

dobivaj vesti na viber

Во твит Маск предложи избори во окупираните региони под надзор на Обединетите нации. Тој понатаму предложи Крим да остане официјално дел од Русија „како што беше од 1783 година (до грешката на Хрушчов), да се обезбеди водоснабдување на полуостровот и Украина да остане неутрална.

„Русија ќе замине ако тоа е волјата на народот“, додаде тој.

Шефот на „Tесла“ побара од корисниците да гласаат „за“ и „не“ за неговата идеја. Но, неговата иницијатива, според написите, ги налути Украинците, при што реагираше и Володимир Зеленски, кој ја објави својата анкета.

„Кој Илон Маск го претпочитате?“, праша тој во објавата, нудејќи два одговори: „оној што ја поддржува Украина“ или „оној што ја поддржува Русија“.

Украинскиот амбасадор во заминување во Германија, Андриј Мелник го избра третиот одговор.

„Од***и е мојот многу дипломатски одговор на Илон Маск“, „твитна“ Мелник.

И други европски лидери се спротивставија на предлогот на Маск, објави „Гардијан“.

„Драг Илон Маск, кога некој ќе се обиде да ги украде тркалата на вашата Тесла, тоа не го прави законски сопственик на автомобилот или на тркалата. Само кажувам“, вели литванскиот претседател Гитанас Наузеда во објавата.

Михаило Подољак, советник на украинскиот премиер Володимир Зеленски, му одговори на Маск со, како што рече, подобар мировен план, според кој „Украина ги ослободува своите територии, вклучително и анектираниот Крим“. Според Подољак, во Русија треба да се изврши демилитаризација и задолжителна денуклеаризација, за да не може повеќе да биде закана за другите, а воените злосторници да одат на меѓународниот суд.

Се огласи и Антон Герашченко, советник на украинскиот министер за внатрешни работи, кој вели дека доколку се прифати планот на Маск, „Аљаска исто така треба да им се врати на Русите“.

„Таа исто така беше руска, а Путин сака да собира руски земји. Значи, очигледно, САД треба да ја вратат Алјаска пред Русија да им објави војна. За некои е толку лесно да ги контролираат животите и земјата на Украинците“, напиша тој.

После тоа, Маск се обиде со поинаква анкета.

„Ајде да се обидеме на овој начин: волјата на луѓето што живеат во Донбас и Крим треба да одлучи дали тие се дел од Русија или Украина“, рече тој.

Маск истакна дека не му е грижа што неговиот предлог се покажал како непопуларен, укажувајќи дека е загрижен што „милиони луѓе може непотребно да умрат“.

Прикажи повеќе...

Европа

САД, Јапонија и Јужна Кореја со осуда за истреланата балистичка ракета: Тоа е неприфатливо

Објавено пред

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен, заедно со министрите за надворешни работи на Јапонија и Јужна Кореја, остро го осудија севернокорејското истрелување на балистичка ракета над Јапонија, изјави портпаролот на Стејт департментот.

dobivaj vesti na viber

Тројцата, исто така, го осудија непочитувањето на резолуциите на Советот за безбедност на ОН од страна на Северна Кореја и дестабилизирачките последици за регионот, рече портпаролот Нед Прајс.

Блинкен истакна дека посветеноста на Америка за одбрана на Јужна Кореја и Јапонија останува силна и ја повтори важноста од блиска трилатерална соработка за да се бара одговорност од Северна Кореја за нејзиното неприфатливо однесување.

Медиумите потсетуваат дека денеска, за прв пат по пет години, нуклеарно вооружената Северна Кореја истрела балистичка ракета над Јапонија.
Јапонската влада издаде предупредување до граѓаните да се засолнат додека проектилот прелета над земјата, пред да падне во Тихиот Океан.

„Серијата акции на Северна Кореја, вклучително и повторените лансирања на балистички ракети, ги загрозуваат мирот и безбедноста на Јапонија, регионот и меѓународната заедница и претставуваат сериозен предизвик за целата меѓународна заедница, вклучително и Јапонија“, изјави владиниот портпарол Хирозаку Мацуно. Недолго потоа, јапонскиот премиер го нарече чинот на Пјонгјанг варварски.

Главниот штаб на јужнокорејската армија објави дека се чини дека станува збор за ракета со среден дострел лансирана од севернокорејската провинција Јаганга.

Јапонската телевизија Асахи, повикувајќи се на неименуван извор од владата, објави дека ракетата паднала на околу три илјади километри од Јапонија.

Поради севернокорејската ракета во прекин е железничкиот сообраќај во северните региони на Јапонија, јави јапонската телевизија NHK. Ракетните и нуклеарните програми на Северна Кореја се забранети со резолуциите на Советот за безбедност на Обединетите нации.

Прикажи повеќе...

Европа

Хорор во Ливерпул, кучиња убија 60 годишна жена

Објавено пред

Во Ливерпул попладнево 60 годишна жена била убиена од кучиња. Според извештаите, жената не била нападната на улица туку „внатре во имотот“, а за тоа биле известени нејзините роднини, пренесува „Мирор“.

dobivaj vesti na viber

Според детективскиот инспектор Гевин Мулкахи, шокот што овој настан ќе го предизвика во локалната заедница е разбирлив. Тој побара од соседството да контактираат со полицијата, која ќе продолжи со увид на местото на настанот, доколку има дополнителни информации.

Останува непознато дали жената била убиена од нејзините кучиња и од која раса биле тие.

Повеќе од 200 сопственици на кучиња се под истрага во Мерсисајд, Ливерпул, за напади од нивните миленици во последните 5 години, пишува „Liverpool Echo“.

Според Министерството за правда, бројките покажуваат дека минатата година 43 лица од Мерсисајд биле кривично гонети затоа што им дозволиле на нивните кучиња опасно да излезат од контрола на јавно место и за нанесување повреда на друго лице.

Од тој број, 38 резултираа со осудителна и само една затворска казна.

Десет сопственици на кучиња добија општокорисна работа, 18 прекршочни пријави, а 3 сопственици добија налози за обесштетување.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Азербејџан ја гранатираше Ерменија, нови судири на граничниот премин меѓу двете земји

Азербејџанските војници синоќа со минофрлачи и мало оружје ги гранатираа граничните позиции на Ерменија, соопшти Министерството за одбрана на Ерменија....

Свет1 час

Северна Кореја ја поддржува руската анексија на украинските територии

Северна Кореја ја поддржува руската анексија на четири украински региони, изјави денеска севернокорејскиот министер за надворешни работи Ко Сон Хуи,...

Свет1 час

(Видео) Повеќе од 100 луѓе загинаа од ураганот Ијан кој ги погоди Флорида и Северна Каролина

Бројот на загинати од ураганот Ијан во Флорида и Северна Каролина се искачи на 103, а спасувачките тимови по втор...

Свет2 часа

Трамп го тужи Си-Ен-Ен за клевета, бара отштета од 475 милиони долари

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп во понеделникот го тужеше Си-Ен-Ен за клевета, барајќи отштета од 475 милиони долари. Во својата...

Свет2 часа

Јапонија подигна борбени авиони откако Северна Кореја лансираше проектил

Откако Северна Кореја лансираше ракета со среден дострел што прелета дел од северна Јапонија, а властите во Токио наредија евакуација...

Свет2 часа

(Видео) Северна Кореја лансираше проектил во Јапонија, во Токио издадена наредба за евакуација

Северна Кореја истрела балистичка ракета која утринава прелета над Јапонија за прв пат по пет години, што предизвика предупредување до...

Регион15 часа

Радев не ја поддржа декларацијата за членство на Украина во НАТО

Бугарското претседателство објави официјален став за одбивањето на шефот на државата Румен Радев да ја поддржи декларацијата на деветмина негови...

Европа16 часа

Украинските сили со голема брзина ги пробија руските линии на југот на земјата

Украинските сили го постигнаа најголемиот успех на југот на земјата од почетокот на војната со пробивање на линијата на фронтот...

Свет17 часа

(Видео) Нов испад на Бајден, ја погреши насоката за движење

Еден ден по гафот на кој ја повика починатата конгресменка обраќајќи и се како да е сè уште жива, американскиот...

Македонија19 часа

(Видео) Ако не се извинат, Ковачевски најави тужба за ВМРО-ДПМНЕ: Јас сум веќе две недели под константни напади

Најдолни лаги, според премиерот Димитар Ковачевски, се обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ за тоа дека го избегнал служењето војска правејќи се неспособен...

Регион20 часа

(Видео) Вучиќ од Будимпешта: Србија нема да биде паркинг за мигрантите

Денеска, во Будимпешта се одржува трилатералниот самит на Унгарија, Србија и Австрија за мигрантската криза. Се работи за заедничка акција...

Македонија20 часа

Обвинетите за убиството на Тот имале гризење на совеста и чувство на вина, сведочеше психијатарот Марцикиќ

Дваесет и еден ден по убиството на ракометарот Денис Тот, сега обвинетите Анџело Ѓорѓиевски, Клементина Лефковска и Андреј Костовски имале...

Економија21 час

Поскапуваат бензините и дизелот

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ се зголемуваат 0,50 денари/л. Малопродажната цена на „евродизелот (Д-Е V)“ се...

Македонија21 час

Тупанчески на првиот академски час: Не учете за оцена! Учете да научите! Учете за да знаете!

Министерот за правда, Никола Тупанчески, се обрати на првиот академски час на Правниот факултет „Јустинијан Први“. На идните студенти им...

Економија21 час

Бонус до 3.000 евра ќе добијат вработените во Германија поради инфлацијата

Вработените во Германија ќе може да добиваат регреси и премии до 3.000 евра годишно, без даноци и придонеси, за полесно...

Свет22 часа

Рамзан Кадиров ги испраќа своите малолетни синови во војна

Лидерот на Чеченија, Рамзан Кадиров, најави дека тројца негови малолетни синови набргу ќе заминат на фронтот во Украина. „Тоа што...

Свет22 часа

Русија ќе го тестира новото оружје „Посејдон“, предупреди НАТО

Како што напредува војната во Украина, има сè повеќе информации за нов тип на оружје што го користат двете завојувани...

Економија23 часа

Меѓународната агенција за енергетика со совет до ЕУ: „Штедете гас“

Меѓународната агенција за енергетика (ИЕА) ја советува Европската Унија да штеди гас за да се избегнат празните магацини и ризикот...

Свет24 часа

Си-ен-ен: Времето на Путин истекува и тој тоа го знае

Времето на рускиот претседател Владимир Путин истекува и тој тоа го знае. Во меѓувреме, неговиот бомбастичен настап продолжува – објавувајќи...

Македонија24 часа

Без струја утрово во скопски Карпош, граѓаните во страв дека рестрикциите се почнати

Жители на Карпош 1, 2, 3 и 4 утрово пријавуваат дека останале без струја. Речиси еден час траел прекинот, а...