Контакт

Европа

Истрага за нападот во Берлин покажа големи пропусти, ослободен приведениот Тунижанец

Објавено пред

Системот за автоматско кочење го запрел камионот и избегнати се повеќе жртви, соопшти германското државно обвинителство во четвртокот на прес-конференција за истрагата за нападот на божикниот базар во Берлин вечерта на 19-ти декември која покажала големи безбедносни пропусти, но засега не открила ниеден од соучесниците ниту налогодавачи.

dobivaj vesti na viber

Во понеделникот 19-ти декември околу 20 часот 24-годишниот Тунижанец Анис Амри, уби 11 лица со украден камион во центарот на Берлин, а непосредно пред масакрот со огнено оружје го убил полскиот возач на камионот.

Смртоносниот поход на камионот е запрен по 70 до 80 метри благодарејќи на системот против судири кој го покренал автоматското кочење на камионот и со тоа „се избегнати уште потешки последици“, соопшти германското државно обвинителство. Со тоа ги потврди претходните информации кои ги пренесоа одредени германски медиуми.

Со истрагата е утврдено дека лицето коешто беше уапсено во средата, 40-годишен Тунижанец, не можел да биде лице за контакт со Анис Амри, соопшти портпаролката на сојузното обвинителство надлежно за тероризам, Фрауке Кохлер, и објави дека тој е ослободен од притвор.

Ова лице е уапсено бидејќи се сметало дека осомничениот како извршител на атентатот му испратило фотографија и порака, Според дневниот весник Suddeutsche Zeitung, неколку минути пред да се залета во толпата на божикниот базар, Амри на неидентификувано лице по испратило селфи и порака „Брату мој моли се, сé е добро, Господ тоа го сака, во кола сум, моли се за мене“.

Тие информации ја поткрепуваат тезата за барем пасивно соучесништво и на неа иследниците ги насочуваат своите напори подолго од една седмица, но засега без резултат.

„Со непроменет интензитет се продолжуваат истрагите за можното постоење на други учесници, налогодавачи или лица запознаени со плановите за атентатот“, изјави портпаролката.

Десет дена по атентатот и натаму не е јасно како Амри се провлекол по повеќемесечното набљудување и пред носот им избега на германската и на европската полиција.

Според Suddeutsche Zeitung, германскиот центар за борба против тероризмот GTAZ во текот на 2016 година повеќепати го разгледувал неговиот случај, но проценил дека постојат мали веројатности да изврши терористички напад. Во последниот извештај пет дена пред нападот, антитерористичкиот центар навел дека Амри бил запознаен со функционирањето на полицијата.

Германските власти знаеле дека младиот Тунижанец одржува блиски врски со германските џихадистички кругови и полицијата во Дортмунд го проценила како симпатизер на Исламската држава. Сојузното обвинителство во четвртокот ја потврди веродостојноста на видео снимката во која Исламската држава ја презема одговорноста за најкрвавиот исламистички напад извршен на германска почва.

Иследниците, исто така, долго време знаеле дека Амри на интернет проучувал начини за производство на бомби и во еден онлајн форум ги понудил своите услуги на бомбаш самоубиец, веројатно на еден член на Исламската држава, пишува уште Suddeutsche Zeitung.

Стручњаците од GTAZ утврдиле дека Тунижанецот менувал осум идентитети и оти слободно и постојано се движел по германската територија, како и дека одел во едно исламско училиште во Дортмунд за кое се сомневаат дека подготвува лица кои сакаат да ѝ се придружат на Исламската држава.

Веднаш по нападот германските власти признаа дека Тунижанецот, кој пристигнал од Италија како барател на азил, ѝ бил познат на полицијата и со месеци бил на списокот на потенцијално опасни лица. Од февруари до септември годинава во Берлин бил ставен под надзор на полицијата, бидејќи се сомневале дека подготвува атентат, по што поради недостиг од докази, неговиот предмет бил затворен.

Меѓу дилемите во истрагата се и 48-те часа по атентатот, а иследниците ја губат трагата на Амри во понеделникот навечер во Берлина и ја пронаоѓаат во средата вечерта во Холандија. Тој потоа со автобус 15 часа патува до француски Лион и потоа со воз до Шамбери и Милано, каде во текот на рутинска полициска контрола рано утрото на 23-ти декември пукал кон полицаецот по што е застрелан./крај/мф/сн

Европа

Украинска политичарка застрелана во глава: „Ситуацијата е сериозна“

Објавено пред

Непознат сторител пукал во Ирина Фарион, поранешна украинска пратеничка од крајната десница, соопштија украинските власти. Фарион (60) е хоспитализирана со прострелна рана во главата, соопшти украинската национална полиција. Нејзината состојба е „исклучително сериозна“, додаваат тие.

dobivaj vesti na viber

Полицајците се обидуваат да го идентификуваат напаѓачот, пишува Киев Индепендент. Претседателот Володимир Зеленски беше информиран за ситуацијата од страна на министерот за внатрешни работи и шефот на Службата за безбедност на Украина (СБУ).

„Секое насилство е за осуда и кој и да е одговорен мора да ги сноси последиците“, рече Зеленски.

Ирина Фарион, која е позната по нејзините контроверзни изјави за употребата на рускиот јазик во Украина, се приклучи на ултранационалистичката партија Свобода во 2005 година и беше пратеник во парламентот меѓу 2012 и 2014 година.

Во јуни 2024 година, таа беше вратена како професорка на Катедрата за украински јазик на Политехничкиот универзитет во Лавов, набргу откако беше отпуштена. Фарион предизвика бес кога на 6 ноември рече дека не може да ги нарекува украинските војници украински ако зборуваат руски.

Скандалот околу нејзините изјави ескалира откако таа наводно добила порака за поддршка од Максим Хлебов, проукраински студент кој живее на окупираниот Крим. Таа го објави мејлот на своите социјални мрежи, по што наиде на остри критики.

Службата за безбедност на Украина (СБУ) во ноември 2023 година соопшти дека Фарион е под кривична истрага и за нејзините изјави за војниците кои зборуваат руски и за протекувањето на пораката на Хлебов.

Прикажи повеќе...

Европа

Русите нудат парична награда за првиот уништен Ф-16

Објавено пред

Руски фирми нудат парични награди за уништување на F-16 Fighting Falcons, охрабрувајќи ја својата војска да ги уништи западните авиони кои наскоро ќе се појават над небото на Украина.

dobivaj vesti na viber

Ова првпат беше објавено на каналот Телеграм на руското Министерство за одбрана на почетокот на оваа недела.

„Ќе има награда за уништување на борбените авиони Ф-15 и Ф-16. Наградата за првиот ќе биде 15 милиони рубли“, се вели во објавата, цитирајќи го директорот на руската нафтена компанија ФОРЕС Илја Потанин.

Инаку, 15 милиони рубљи се еднакви на околу 170.000 долари или околу 155.500 евра.

Министерството за одбрана соопшти дека се понудени и парични награди од 500.000 рубљи за уништување на тенковите на НАТО во Авдиивка, пренесува „Њузвик“.

На приложеното видео во објавата на Телеграм, може да се видат руски војници како добиваат награди и се ракуваат со нивните претпоставени офицери.

Прикажи повеќе...

Европа

Зеленски ја моли новата британска влада: „Дозволете ни да ја нападнеме Русија со моќни ракети“

Објавено пред

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска им се обрати на министрите на новата британска влада, на покана на премиерот Кир Стармер, и го повтори апелот до западните сојузници да дозволат напади врз Русија со ракети со долг дострел.

dobivaj vesti na viber

Зеленски е првиот странски лидер кој лично се обратил пред британскиот кабинет откако поранешниот американски претседател Бил Клинтон го стори тоа во 1997 година.

Украинскиот претседател рече и дека Британија треба да ги убеди своите партнери, кои зазедоа различни позиции за тоа како Украина може да го користи оружјето што им е доставено, да ги укинат ограничувањата за употреба на оружје и муниција.

„Во моментов го немаме главниот одговор на тоа прашање, што се однесува на нашите долгорочни можности. Ве молиме, убедете ги другите партнери да ги укинат овие ограничувања“, рече Зеленски.

Стармер му рекол на Зеленски дека Британија ќе ја забрза испораката на клучната помош за Украина, откако неговиот министер за одбрана на почетокот на овој месец потврди дека помошта ветена од претходната конзервативна влада ќе биде доставена за 100 дена.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ2 часа

Џип со странски таблички усмрти велосипедист во Тетово, возачот побегнал

Шеесет и седумгодишен маж од Џепчиште, кој управувал велосипед, загина кога во него се забил џип со швајцарски регистерски ознаки...

Македонија2 часа

(Видео) Кузеска: Панче Тошковски и Игор Јанушев имаат станови во поклонетиот имот на Јанушев

Скандалот со подарокот од 325.000 евра за генералниот секретар на Владата, Игор Јанушев добива нови димензии, истакна на денешната прес-конференција...

Македонија2 часа

Од Скопје до Софија ќе се стигнува за два и пол часа, до Нова година готов експресниот пат Ранковце – Крива Паланка

Експресниот пат Ранковце – Крива Паланка, место наесен, како што најави претходната влада, ќе биде готов до Нова година. Денес,...

Македонија3 часа

Состојбата со издавање лични документи се стабилизира, управните служби ќе нудат брзи и квалитетни услуги, вели Тошковски

Министерот за внатрешни работи, Панче Тошковски, денеска, беше во посета на Одделот за граѓански работи, каде што одржа работен состанок...

Топ4 часа

Запленети возила, цигари, облека: Царинската управа спречи обиди за шверцување разна стока

Во текот на минатата седмица царинските службеници спречија повеќе обиди за шверцување разна стока, при што привремено се задржани цигари,...

Свет5 часа

Осуммина повредени од удар на гром, три деца се во животна опасност во Германија

Осум лица се повредени во удар на гром за време на силното невреме што вчера го погоди Делменхорст во Долна...

Македонија6 часа

Собранието ќе избира заменик-министри; „Влен“: Нашите кандидати се без дамка на корупција

Собранието, денеска, ќе ја одржи 11. седница, на која треба да бидат изгласани заменик-министрите во Владата за комплетирање на владиниот...

Македонија6 часа

(Видео) Активни пожарите на Серта и Огражден: гори во Кумановско, Велешко, Штипско, Битолско, Охридско

Регионалниот ЦУК Куманово, известува дека околу 12:00 часот започнат е пожар во атар на с.Алгуња, Маало Голиновци. Со пожарот е...

Македонија22 часа

Таравари нема да се слика со акцелераторот во „8 Септември“ пред да се пушти во употреба, како што правеа Филипче и Сали

Најмалку шест месеци ќе требаат за да биде ставен во употреба акцелераторот во ГОБ „8 Септември“  за зрачна терапија на...

Македонија23 часа

Најголема плата во Владата зема Мицкоски – 2.280 евра, а најмалата министерска плата е 1.880 евра, објавени платите на премиерот и министрите

Владата ги објави платите на претседателот на Владата и на министрите. Највисока нето-плата зема претседателот на Владата, Христијан Мицкоски –...

Македонија1 ден

Таравари: Вработувања во здравството ќе има, но покачување плати, да бидам искрен, тешко до крајот на годинава

Министерот за здравство, Арбен Таравари, ќе преговара со синдикатите за нивните барања за нови колективни договори во здравството, но она...

Македонија1 ден

Пандов: Затвореници влегуваат и излегуваат кога сакаат, седум години не е направена контрола

По моето назначување на функцијата, од повеќе страни дојдоа до мене информации дека во затворот „Скопје“ секојдневно отсуствуваат поголем број...

Македонија1 ден

Лоши хигиенски услови во кујните, храна со поминат рок: уништени 8,7 тони небезбедна храна по спроведените вонредни контроли во Дојран, Охрид, Струга и во Преспа

Инспекциски тимови на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) минатата недела (од 16 до 19 јули) спровеле вонредни заселени контроли...

Свет1 ден

„Тајм“ објави нова насловна по повлекувањето на Бајден, ѝ ја посвети на Камала

Магазинот „Тајм“ објави нова насловна страница по повлекувањето н Џо Бајден од трката за претседател на САД. Се чини дека...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и функционерите на СДСМ се шетаа со хеликоптерот, а резултат од патувањата беше блокада на Македонија на сите полиња

Додека СДСМ беше на власт, а Зоран Заев премиер тој низ Македонија се возеше со хеликоптер. Истото го правеше и...

Свет1 ден

Зеленски: Ние сме му благодарни на Бајден и ја почитуваме неговата тешка, но силна одлука

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека Украина ја почитува тешката, но силна одлука на американскиот претседател Џозеф Бајден да...

Македонија1 ден

СДСМ: Скапи билети и бизнис-класи, Мицкоски и министрите душмански ги трошат народните пари

Според СДСМ, скандалот со луксузните патувања на Мицкоски и неговите министри, со бизнис класи и карти од речиси 20.000 евра...

Македонија1 ден

(Видео) Седум сѐ уште активни пожари во државата, во последното деноноќие имало 29, информира ЦУК

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека имало вкупно 29 пожари во последното деноноќие, од коишто 7 се се...

Свет1 ден

Захарова: Медиумите и политичките кругови ја криеја вистината за психичката состојба на Бајден

Истрагата за заговорот на американските медиуми и политичари, кои ја криеја вистината за психичката состојба на претседателот на САД, Џо...

Свет1 ден

Трамп: Утре, расипаниот Џо Бајден ќе се разбуди и ќе заборави дека се откажа од трката

Во телефонски разговор со Си-ен-ен неколку минути откако претседателот Џо Бајден го објави своето излегување од трката во 2024 година,...