Контакт

Европа

Качински: Полска е единствената држава во ЕУ која и се спротивставува на Германија

Објавено пред


 

Лидерот на владејачката полска партија „Право и правда“, Јарослав Качински, ја обвинил германската канцеларка Ангела Меркел дека ја сноси вината за Brexit и додал дека Полска е единствената држава во ЕУ која има храброст да и се спротивстави на Германија, пренесуваат светските агенции.

 

„Германците увидоа дека мораат да се движат напред, да ги интернационализираат долговите, да земат врз себе дополнителен товар. Без тоа може да падне целата ЕУ, а особено Еврозната, што не би било добро за Германија бидејќи има корист од еврото. Подобро да се плати отколку да се ризикува и се да се сруши. Особено поради тоа што веќе се случија доста работи. А Brexit, тоа е заслуга на Ангела Меркел“, рекол Качински.

 

Шефот на „Право и правда“, од кого зависат важните чекори на владата и шефот на државата иако тој лично е само пратеник, изјавил дека ЕУ на чело на Европскиот совет, и покрај отпорот на осамената Полска го избра Доналд Туск за уште две ипол години, само поради тоа што Германија преку него сака да наметна промена на ЕУ во „Европа во две брзини“.

 

„Бидејќи падна одлука да биде срушен нашиот отпор, тоа треба да се сфати како промена на концептот на германската политика, јасно изразена во декларацијата од Версај. Меркел, рачунајќи на Туск мора да биде сигурна дека тој ќе поддржи „Европа во две брзини““, рекол Качински.

 

По големиот дипломатски пораз на Полска на самитот минатата недела во Брисел, бидејќи Варшава беше осамена против преостанатите 27 членки а за Туск гласаа и нејзините најблиску сојузници Чешка, Словачка и Унгарија, кои и се лути на Полска бидејќи поради домашната политика го минира заедничкиот кандидат на Вишеградската група, анкетите покажале голем пад на поддршката на владејачките конзервативци од 36 на 29 проценти.

 

„Не се сомневаме дека ќе има пад на поддршката во анкетите. Тоа е цената кои свесно ја пресметавме во трошоците. Цената која можеби треба да се плати за Полска да не биде топка која ќе шутираат другите“, рекол Качински, нагласувајќи дека неуспешниот обид да се спречи реизборот на Туск е „капитал за иднината на Полска“.

 

„Држава која умее да им се спротивстави на сите, меѓу кои и Германија по доста важни прашања, тоа е држава од висок ранг, и тоа доста висок ранг. Можеби никој друг во Европа не би смеел да се осуди да направи нешто слично“, порачал Качински./крај/мф/бс

 

 

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Условите за користење.

Европа

Најмалку 54 лица повредени во железничка несреќа во Салцбург

Објавено пред

Од

Најмалку 54 лица се повредени во железничка несреќа во Салцбург, соопштија претставници на австриската железница. Портпаролот на железницата ОББ изјави дека 54 лица биле пренесени во болница и дека сите се со лесни повреди.

Несреќата се случила додека возот бил на станицата во текот на маневр за спојување вагони од два воза од линиите Венеција-Салцбург и Цирих-Салцбург.

Во вагоните во моментот на судирот имало околу 240 патници. Возот од Салцбург требало да продолжи за Виена.

 

Прикажи повеќе...

Европа

Фондацијата на Сорос од Будимпешта ќе се пресели во Берлин

Објавено пред

Од

Фондацијата „Отворено општество“ на американскиот милијардер Џорџ Сорос ќе ја затвори канцеларијата во Будимпешта и ќе ги пренесе своите операции во Берлин, објавија унгарските медиуми, кои се повикуваат на информација од австриски извори.

Унгарскиот премиер Виктор Орбан го обвини Сорос, кој е роден во Унгарија, за многу зла и се залага за законот „Стоп, Сорос“, со кој треба да се забрани работата на некои невладини организации.

Унгарските медиуми пренесуваат дека канцеларијата на Фондацијата „Отворено општество“ ќе биде затворена на 31 август и ќе се пресели најпрвин во Виена, а потоа во Берлин.

Новинарите досега не успеале да стапат во контакт со канцелариите на Фондацијата во Будимпешта или во Њујорк.

Јанош Халас, портпаролот на партијата Фидес, која убедливо победи на неодамнешните парламентарни избори во Унгарија, најави дека еден од првите закони што би можел да биде усвоен е оној што на владата ќе ѝ овозможи да забрани невладини организации што поддржуваат миграција и претставуваат ризик за националната безбедност.

Орбан во февруари го достави ваквиот предлог-закон во парламентот. Законот исто така ќе овозможи донациите на невладините организации, кои го поддржуваат доаѓањето мигранти во Унгарија, да бидат оданочени со 25 отсто.

Прикажи повеќе...

Европа

Баскиските сепаратисти од ЕТА бараат прошка од своите жртви

Објавено пред

Од

Баскиската илегална организација ЕТА јавно ги призна злоделата предизвикани за време на вооружената борба за независност на Баскија и побара прошка од жртвите, стои во соопштението објавено во баскискиот дневен весник „Гара“.

Сепак, членовите на ЕТА тврдат дека не се единствените одговорни за страдањата во шпанска Баскија.

„Страдање постоело и пред основањето на ЕТА и продолжи кога ЕТА ги прекина вооружените акции“, се вели во текстот објавен од страна на „Гара“.

„Предизвикавме многу болка и непоправлива штета. Сакаме да ја изразиме нашата почит кон мртвите и повредените во акциите на ЕТА. Искрено и длабоко жалиме“, се вели во соопштението издадено во пресрет на најавениот распад на групата која уби повеќе од 800 луѓе во последните неколку децении борба против шпанската држава.

ЕТА посебно бара прошка од недолжните цивили.

„Принудени на секаков тип вооружена борба, знаеме дека нашите постапки им наштетија на граѓаните што на никаков начин не се вмешани во каузата што ја застапувавме. Предизвикавме голема штета што не може да се поправи. Бараме прошка од тие луѓе и нивните семејства“.

Бескиската сепаратистичка организација, основана под влијание на Франциско Франко, во 2011 година се откажа од вооружена борба. ЕТА официјално треба да објави распаѓање на 5 или 6 мај во француската Баскија, пренесоа неколку извори.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Владата допрва ќе одлучува дали Орце Камчев ќе стане почесен конзул на Бугарија

Владата допрва ќе одлучува за барањето на Бугарија бизнисменот Орце Камчев да биде именуван за почесен конзул во Македонија. Портпаролот...

Македонија3 часа

Скопје ќе добие нов екоавтобус

Нов екоавтобус ќе сообраќа на линијата со број 2 на релацијата од Автокоманда до Сарај и обратно, објави денеска градоначалникот...

Македонија3 часа

Манчевски: Регистарот на населението не е замена за попис

Министерството за информатичко општество и администрација денеска организира јавна трибина за Законот за централен регистар на населението и Законот за...

Македонија3 часа

Фејзи Азири ќе биде вратен во затвор

Фејзи Азири, обвинет во случајот „Монструм“, ќе биде вратен во затвор за издржување затворска казна за нелегално поседување оружје. Кривичниот...

Македонија4 часа

Двајца обвинети за крвавиот четврток излегуваат од притвор бидејќи понудиле гаранција

Две лица, кои се меѓу обвинетите за наслилствaта во Собранието од 27 април минатата година, ќе излезат од притвор бидејќи...

Македонија7 часа

Ердоган: Македонија има поддршка од Турција за влез во НАТО

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, во Анкара се сретна со турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган. Како што соопшти собраниската прес-служба,...

Свет7 часа

Лавров: Путин и Трамп нема да дозволат вооружен судир

Владимир Путин и Доналд Трамп нема да дозволат вооружен судир меѓу Русија и САД, изјави рускиот министер за надворешни работи,...

Македонија8 часа

Ново рочиште за набавката на „мерцедесот“ од 600.000 евра

Во кривичниот суд денеска се очекува да продолжи судењето за предметот „Тенк“ на специјалното јавно обвинителство, кој се однесува на...

Македонија8 часа

Јанакиески на суд за „Сончев Град“

Во кривичниот суд за денеска е закажано ново рочиште за предметот „Топлик“ на специјалното јавно обвинителство, во кој се обвинети...

Македонија1 ден

ЕЛЕМ: Децата на Грчев и Џафери се ангажирани оти имаа исклучителни биографии

По вработувањето на Димитар Грчев, син на архитектот Мирослав Грчев, и Бесијана Џафери, ќерка на собранискиот спикер Талат Џафери, од ЕЛЕМ за „Макфакс“...

Македонија1 ден

Мицкоски појадуваше со Могерини – „Постои сомнеж дека власта е вмешана во криминал“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска оствари работен појадок со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини,...

Македонија1 ден

Судењето за „Насилство во Центар“ одложено за 1 јуни

Судењето за предметот „Насилство во Центар“ е прекинато и одложено за 1 јуни поради неможноста на претседателот на кривичниот суд,...

Регион1 ден

Харадинај побара од Хан визна либерализација за Косово

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, побара од Европскиот комесар за проширување и добрососедство, Јоханес Хан, да ја вклучи Приштина во европскиот...

Македонија1 ден

Могерини: Да се продлабочат реформите за да има позитивни вести во јуни

Високата претставничка на Европската Унија за надворешна политика, Федерика Могерини, во обраќањето пред пратениците во Собранието забележа дека треба да...

Македонија1 ден

Кривична пријава за основките што претепаа соученичка во Неготино

Полицијата поднесе кривична пријава за насилство против трите ученички во основното училиште „Гоце Делчев“ во Неготино, кои истепаа своја соученичка....

Свет1 ден

Трамп: Никој не е поостар од мене кон Русија

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека никоја не е остар кон Русија како што е тој и порача дека на...

Македонија2 дена

(Фото) Премиерите од Западен Балкан вечераа во Скопје

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, и високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на ЕУ и...

Македонија2 дена

(Видео) Могерини: Може да славите половина ден, а потоа да се вратите на работа

Се вративте назад на патеката. Може да славите половина ден, а потоа да се вратите на работа. Ова го порача високата...

Македонија2 дена

(Видео) Заев: Препораката со години беше условена поради кризата и назадувањето со реформите

Македонските граѓани заслужуваат да бидат дел од Европската Унија, порача претседателот на Владата, Зоран Заев, на заедничката прес-конференција со високата...

Македонија2 дена

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ: Позитивниот извештај од Европската комисија не е новина

„Корупцијата останува распространета во многу области и продолжува да претставува сериозен проблем. Политичкото мешање останува ризик“. „Се крие опсегот на...

Досие