Контакт

Европа

Кремљ обвинет и за вмешување во француските избори

Објавено пред

Кремљ во вторникот ги отфрли обвиненијата дека стои зад интернетските напади врз кампањата на францускиот кандидат за претседател Емануел Макрон, иако неговиот изборен штаб ги повторува обвинувањата против руските медиуми и наводни хакерските групи кои наводно дејствуваат од Украина.

dobivaj vesti na viber

 

Апсурдни го нарече портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков, обвинувањата за наводните „руски хакерски напади“ врз кампањата на левичарскиот кандидат Емануел Макрон кои ги изнесе шефот на неговиот изборен штаб на Ришар Феран

„Не сме имале и немаме никакви намери да се мешаме во внатрешните прашања на државите, особено не во нивните изборни процеси“, изјави за новинарите акредитирани во Кремљ, Песков.

„Очигледен е фактот дека во странство постои хистерична кампања против претседателот Владимир Путин“, додаде неговиот портпаролот категорично отфрлајќи ги обвинувањата од Франција.

Ришар Фернан во понеделникот изјави дека Емануел Макрон, кој во моментов според анкетите ќе се пробие во вториот круг од претседателските избори на 7-ми мај и ќе ја победи кандидатката на крајната десница Национален фронт, Марин Лепен, која инаку има пријателски односи со Москва, станал жртва на „лажни вести“ кои ги пласирале руски медиуми, како и дека неговата кампања е „цел на илјадници хакерски напади“.

Фернан истакна дека официјална Москва ја поддржува политиката на Лепен, како и на кандидатот на конзервативците Фрсансоа Фијон.

„Двајцата се мистериозно поштедени од критики во руските медиуми“, рече Фернан и тврди дека на Москва „не ѝ се допаѓа проевропскиот став“ на Макрон

Тој алудираше на тоа дека Лепен на почетокот од кампањата објави дека слична како и Велика Британија, сака и Франција да ја подобри својата позиција во Европската унија прво најавувајќи финансиско осамостојување, односно излегување од еврозоната и враќање на националната валута франкот, и на нејзините изјави дека мнозинското руско и рускојаизчно население на црноморскиот полуостров Крим има право да избере во која земја ќе живее откако преку референдум се присоедини на Русија, што за Западот е нелегална руска анексија на украинска територија.

Фернан и во вторникот ги повторуваше овие обвинувања, наведувајќи дека хакери наводно го нападнале базите на податоци и електронската пошта на движењето „En Marche!“, (Напред) на Макрон.

„Доколку овие напади продолжат, кампањата En Marche!, ќе биде тешко да се спроведе, ако не и невозможно“, реле Фернан за весникот Le Monde. Тврди дека „половината од нападите доаѓаат од Украина“, како и дека ги организира и координира „структурирана групација“, а не поединечни хакери.

Социјалната мрежа Facebook на почетокот од февруари во Франција започна иницијатива за борба против лажните вести пред претседателските избори, откако беше критикувана дека во периодот на кампањата за американските претседателски избори не сторила доволно за спречување на лажните информации.

Од Facebook објавија дека во рамките на таа иницијатива ќе соработуваат со неколку водечки француски медиумски корпорации, меѓу другите и со новинската агенција AFP, телевизијата BFM TV и со весниците L’Express и Le Monde./крај/мф/сн

Европа

20-ина лица приведени по бомбашкиот напад во Анкара

Објавено пред

Во полициските операции во Истанбул и Киркларели против Курдистанската работничка партија (ПКК), која Турција ја смета за терористичка организација, по бомбашкиот напад во Анкара, беа приведени 20 лица.

dobivaj vesti na viber

Турскиот министер за внатрешни работи, Али Јерликаја, денеска изјави дека 20 лица се приведени во акции спроведени на 26 адреси во Истанбул и Киркларели, јавува „Анадолија“.

Тој наведе дека утврдиле кои „се лицата што собирале помош за членови на терористичка организација, кои биле уапсени и осудени за активности на терористичка организација“.

„Фатени се 20 луѓе. Со молитви и поддршка на нашата драга нација нашата борба ќе продолжи одлучно сè додека не биде неутрализиран и последниот терорист“, рече министерот.

Работничката партија на Курдистан ја презеде одговорноста за самоубиствениот напад вчера во Анкара.

Бомбаш самоубиец активира експлозив во близина на Министерството за внатрешни работи во турскиот главен град Анкара неколку часа пред почетокот на седницата на парламентот по летниот распуст.

Двајца припадници на полициските сили се полесно повредени, а другиот напаѓач е убиен во размената на оган со полицијата, јавуваат медиумите.

Прикажи повеќе...

Европа

Зголемена разликата во платите меѓу мажите и жените во Холандија

Објавено пред

Родовиот јаз во платите во Холандија се зголеми и разликата во платите меѓу мажите и жените, кои вршат иста работа со исто образование и искуство, се зголеми од пет проценти во 2021 година на 7,4 проценти оваа година.

dobivaj vesti na viber

Зголемувањето на јазот настанало затоа што платите на мажите биле зголемени во поголем процент од зголемувањата што ги добивале жените кога 70 отсто од вработените во Холандија добиле зголемување на платата во последните две години, пишува холандскиот портал „Тајмс“.

Во просек, мажите сега заработуваат 16,4 отсто повеќе отколку во 2021 година, а жените забележале просечен пораст на платите од 9,1 отсто. „Едно можно објаснување е дека мажите, едноставно, бараат погласно покачување од жените во последните две години“, вели професорот по економија, Јап ван Мијен, од Универзитетот за бизнис во Нинрод. И мажите добиваат поголема стимулација од жените.

„Се чини дека мажите повеќе се грижат за тешките услови за секундарно вработување, а жените повеќе се грижат за суштинските аспекти на работата“, рече Ван Мијен, пренесува „Танјуг“.

Според порталот, мажите имаат трипати поголема веројатност да имаат службено возило или картичка за гориво и двојно поголема веројатност да добијат додаток за споделување профит и преместување. Разликата во платите значи и дека жените се финансиски поранливи од мажите – додека 87 отсто од мажите заработуваат доволно за да ги покријат сите месечни трошоци, истото тоа важи и за 82 отсто од жените.

Прикажи повеќе...

Европа

Русија за потегот на САД: Ова е шоу за јавноста

Објавено пред

Рускиот заменик-министер за надворешни работи, Сергеј Рјабков, рече дека нацрт-законот за привремено финансирање, усвоен од американскиот Конгрес, кој ја изостави помошта за Украина, нема да промени ништо опишувајќи ја одлуката на Вашингтон како јавен настап, пренесе новинската агенција РИА.

dobivaj vesti na viber

Рјабков исто така рече дека ракетите од американско производство, кои претходно беа опфатени со сега веќе непостојниот договор за нуклеарни сили со среден дострел, може да се појават во Европа и во Азиско-пацифичкиот Регион, објави „Ројтерс“.

Вашингтон се повлече од договорот во 2019 година. Русија оттогаш рече дека нема да распореди такво оружје, освен ако Вашингтон не го направи тоа.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ2 часа

Приведен криумчар на мигранти, ги сокрил во бункер меѓу кабината и товарниот дел

Денеска (02.10.2023) околу 19 часот на регионалниот пат Стојаково-Богданци, полициски службеници од РЦГР Југ- ПС за ГП и ГН Богородица...

Регион2 часа

Вучиќ за Си-ен-ен:„Ги ценам извештаите од Белата куќа, но не се секогаш точни“

Српскиот претседател Александар Вучиќ во интервју за Си-Ен-Ен зборуваше се случувањата во Бањска на 24 септември. На почетокот тој рече...

Свет3 часа

Тајни документи го открија американскиот план за Украина

Според доверливите материјали, целите на САД во Украина варираат од спроведувањето на протоколите и стандардите на НАТО до приватизација на...

Македонија5 часа

Меџити за детето со аутизам: Било врзувано само кога било опасно за себе и другите

Министерот за здравство Фатмир Меџити изјави дека детето со аутизам, чија мајка ги обвини лекарите за нехуман третман, било лекувано...

Македонија6 часа

Заев: Пријателството меѓу Македонија и Грција и моето со Алексис преминуваат во трајни и скапоцени вредности

Експремиерот Зоран Заев објави заедничка фотографија со поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, кој денеска е во приватна посета на Струмица....

Македонија6 часа

Дете со аутизам било врзувано и малтретирано во болница, потресно сведоштво на мајката

Потресно сведоштво на мајка се шири по социјалните мрежи. Таа ги обвини лекарите од болницата „Демир Хисар“ дека нејзиното дете...

Топ9 часа

Млад возач од Гостивар удрил во столб, па починал на пат кон скопската клиника

Во 00.45 часот, во ОВР Гостиварм било пријавено дека на автопатот Гостивар – Тетово, на наплатната станица Гостивар, патничко возило...

Македонија10 часа

Не треба преку амнестии да се ослободува простор во затворите, тие што имаат казни, да ги издржуваат, порача Спасовски

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, истакна дека не се согласува со предлог-законот за амнестија и дека цврсто стои на...

Топ10 часа

18-годишник загина во сообраќајна незгода на автопатот Гостивар – Тетово

Ноќеска, четириесетина минути по полноќ, во СВР Тетово пријавено е дека на автопатот Гостивар – Тетово, на наплатната станица Гостивар,...

Македонија10 часа

Шефовите на дипломатиите на Хрватска, Австрија и на Словенија: Западен Балкан во ЕУ што е можно побргу

Западен Балкан треба да се интегрира во ЕУ бидејќи тоа е најдобриот начин да се стабилизира ситуацијата во тој дел...

Македонија11 часа

Министерот ќе бара учебници да се доставуваат и в сабота и в недела, шестоодделенците денес почнаа да ги добиваат  

Во октомври, наместо во септември, шестоодделенците почнаа да добиваат учебници. Министерот за образование Јетон Шаќири вели дека денес почнала дистрибуцијата...

Македонија11 часа

(Видео) Стоилковски: Со потпис на Груби, мафијаш од црната листа на САД, бизнис-партнер на Македонија?

„Владата на ДУИ и СДС, Ковачевски и Артан Груби, како потписник на документот за Државната Лотарија, државната компанија Државна Лотарија...

Македонија13 часа

Спречен обид за шверцување мотоцикли и друга стока, која македонски увозник се обидел да ја внесе без да ја пријави

Македонски увозник се обидел меѓу пријавена стока за царинење да шверцува стока во вкупна вредност од 473.632 денара. Меѓу непријавената...

Регион15 часа

(Фото+видео) Косовската полиција објави снимки од српските напаѓачи

Косовскиот министер за внатрешни работи, Џељаљ Свеќља, на прес-конференција изјави дека целта на нападот во Бањска била анексија на северот...

Македонија15 часа

Протест за скандалот на Онкологија: измените во Кривичниот законик нема да ги аболираат инволвираните од нивните злосторства ако ние тоа не го дозволиме

Денеска, во 18 часот, пред Владата повторно ќе се одржи протест за скандалот на Клиниката за онкологија. Протестот пред Владата...

Свет16 часа

(Видео) Во Мексико се урна покрив на црква за време на миса, најмалку седум загинати

Најмалку седум лица загинаа, а 10 се повредени, вчера, во Мексико, кога покривот на црквата се урна за време на...

Топ1 ден

Скопјанецот кој уби човек во Хром и го запали во станот може да добие доживотен затвор, мајката што донела бензин помала казна

Скопјанецот кој минатата недела со над 45 убоди усмрти човек во Хром и го запали станот заедно со мајка му...

Топ1 ден

Полицијата го уапси скопјанецот кој уби човек во Хром и со мајка му го запалија во станот за да ги сокријат трагите

Полицијата денеска во 14.20 часот на подрачјето на населба Влае, го уапси 39-годишниот А.Д. од Скопје, за кого пред два...

Билтен1 ден

Имаме сериозен план за премин кон чисти технологии за производство на енергија, кажа Николовски од СДСМ

За 20 месеци инсталирани се 450 мегавати од обновливи избори на енергија, капацитет доволен да ги обезбеди потребите на над...

Македонија1 ден

Ристески: 200 студенти на само ден пред почетокот на академската година без сместување во студентски

Катастрофалните политики и немањето ниту малку доблест и грижа за студентите, доведе до создавање на трул систем од кој се...