Контакт

Европа

Леден бран над Европа, десет жртви во Полска, Босфор затворен, најстуден Божик во Москва

Објавено пред

Во саботата во Европа се регистрирани поларни температури кои однесоа десет животи, во Истанбул донесоа снежна покривка и затворање на Босфор, а во Москва најстудениот Божик во последните 120 години.

dobivaj vesti na viber

Причината за поларниот студ кој на почетокот од викендов го зафати европскиот континент, и според најавите би требало да трае до недела, е поларниот фронт кои од Скандинавија продира во централна Европа.

Десет луѓе се смрзнале последните два дена во Полска, каде што температурите во некои делови од земјата паднаа и под минус 20 Целзиусови степени, соопшти во саботата државниот Институт за државна сигурност (RCB).

„Седум лица починаа од студ во петокот, кога се забележани и најмногу жртви годинава. Уште три лица починаа ден претходно“, изјави Божена Висоцка, портпаролката на Институтот и додаде дека со тоа „бројот на жртви од смрзнување од 1-ви декември се зголемил на 53“.

Бранот силен студ ја зафати Полска ноќта кон четвртокот Бројот на жртвите може да порасне во текот на викендот, имајќи предвид дека температурата ќе остане под минус 20 Целзиусови степени. Полицијата апелираше до Полјаците да бидат внимателни и да се засолната оние на коишто им се заканува хипотермија, особено бездомниците.

Руската престолнина каде што живата во термометарот се спуштила до минус 29,9 степени, а во околината до минус 33,4 Целзиусови степени според центарот Фобос, го славеше Божик на температури какви што не се регистрирани последните 120 години. Притоа се одбележува дека најниската температура за Божик во Москва е забележана во 1881 година кога биле измерени минус 35 степени.

Во „северната престолнина“ Санкт Петербург, каде што е забележана температура од минус 24 степени, полицијата нашла тело на маж кој се смрзнал ноќта кон саботата.

Турција е зафатена од снежна виулица којашто го парализираше мегалополисот Истанбул, каде што во саботата се откажани стотина летови во аеродромите, а прекинат е и сообраќајот преку Босфорскиот теснец. Сепак, метеоролозите најавуваат дека силниот ветар ќе стивне во текот на ноќта кон неделата, но дека температурите во Истанбул и следните денови ќе останат под нулата.

Во Бугарија, во близина на границата со Турција , откриени се телата на двајца илегални имигранта од Ирак, починати од студ. Во грчката престолнина Атина во саботата температурата е на нулата, а на северот од земјата до минус 15 степени.

Според сајтот Meteonews, и Швајцарија ноќта кон саботата била погодена од поларен студ. Така во Давос се измерени минус 19, во Берн минус 15,5 степени. Најниските температури оваа зима се измерени во петокот утрото во Ла Бревине, во масивот Јура, од минус 29,9 степени, на надморска височина од 1.000 метри. Ова село, инаку, го забележало апсолутниот рекорд по студ во Швајцарија, имено на 12-ти јануари 1987 година тау биле измерени минус 41,8 степени.

Студениот бран покрај Македонија, од петокот ги зафати и балканските земји, спуштајќи ги температурите и до минус 27 степени, главно во горските предел на Босна, и на југот и истокот од Србија. Но студот не ги спречи католичките верници во албанскиот град Драч, според традицијата да се искапат во морето по повод Богојавление, на температура од малку под нулата.

Во Франција, во прв ред во Париз и околината, температурата во текот на изминатата ноќ биле „изразено негативни“, од минус 3 до минус 11 степени, соопшти тамошната метеоролошка служба.

И во Германија ноќта кон саботата била најстудената досега оваа зима, па така во две села во Баварија се измерени минус 26, а во Берлин минус 15 степени./крај/мф/сн

Европа

Секој ден расте опасноста за нуклеарната централа Запорожје, велат украинските власти

Објавено пред

Опасноста од нуклеарната централа Запорожје на југот на Украина, за чие гранатирање меѓусебно се обвинуваат Киев и Москва повеќе од една недела, „се зголемува секој ден“, изјави градоначалникот на градот каде што е централата.

dobivaj vesti na viber

„Опасноста се зголемува секој ден“, рече Дмитро Орлов, градоначалник на Енерходар во телефонски разговор за АФП, осудувајќи го рускиот „вистински нуклеарен тероризам“, кој „во секој момент може да заврши со непредвидени последици“.

„Нуклеарната централа е гранатирана секој ден и ноќ од окупираните села“ – додаде тој и рече дека „ситуацијата е сериозна и најзагрижувачко е што нема процес на деескалација“.

Енерходар, како и нуклеарната централа Запорожје, беа заземени од руските сили на почетокот на март.

Дмитро Орлов, лојален на Киев, се засолни во Запорожје, голем град во областа.

Нуклеарната централа Запорожје од минатата недела е цел на гранатирање, за што двете страни меѓусебно се обвинуваат, што ги подгрева стравувањата од нуклеарна катастрофа, поради што во четвртокот се состана Советот за безбедност на ОН.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Полицијата го бара возачот кој со „формула“ возеше на автопат во Чешка

Објавено пред

Возачите на автопатот во Чешка беа изненадени кога забележаа „формула“ зад, до, но и пред нив.

dobivaj vesti na viber

Чешката полиција соопшти дека трага по возачот на „формула“, кој со голема брзина се движел по чешкиот автопат.

Социјалните мрежи беа преплавени со видео снимки од возачи на автопат кои ги престигнува Формула 1 болид.

Снимката доаѓа од автопатот кај Прибрам во Чешка, а припадниците на полициската служба бараат помош од граѓаните доколку имаат повеќе информации.

Анализирајќи го болидот, јасно е дека не се работи за болид од Формула 1, туку за постар модел на автомобил GP2, кој е забрането да се вози по јавни патишта.

Прикажи повеќе...

Европа

Голем пожар во Шпанија – осум села и 1.500 луѓе се евакуирани

Објавено пред

Голем пожар во североисточна Шпанија брзо се проширил во текот на ноќта и денеска е надвор од контрола, а осум села и 1.500 луѓе се евакуирани во провинцијата Сарагоса, соопштија пожарникарите.

dobivaj vesti na viber

Претседателот на локалната власт на Арагон, Хавиер Ламбан, изјави дека ситуацијата е критична во градот Анон де Монкајо и дека приоритет на 300-те пожарникари кои го гаснат пожарот е да ги заштитат човечките животи и селата, пренесе АП.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион4 часа

Исповед на Светлана Бориловиќ, мајката на монструмот од Цетиње: Подобро што и тој е мртов

Два дена по масакрот во Црна Гора, Светлана Бориловиќ, мајката на Вук Бориловиќ, жителот на Цетиње кој уби десетмина сограѓани...

Регион5 часа

(Видео) Автобус со деца од Србија се преврте во Бугарија

Автобус со деца од Србија се преврте во канал на автопатот „Тракија“ кај градот Стара Загора, изјави за Нова ТВ,...

Европа7 часа

Секој ден расте опасноста за нуклеарната централа Запорожје, велат украинските власти

Опасноста од нуклеарната централа Запорожје на југот на Украина, за чие гранатирање меѓусебно се обвинуваат Киев и Москва повеќе од...

Свет7 часа

Удрил во барикада пред Капитол, а потоа се застрелал

Непознат човек загина откако утринава прво удри со својот автомобил во барикада во близина на американскиот Капитол, а потоа пукаше...

Македонија7 часа

Во општина Чаир санкции за 12 објекти кои работеле во недела

Денеска во периодот 10.00 до 17.00 часот припадници на Единицата за интервентна полиција во координација со инспектори од Државниот инспекторат...

Свет10 часа

Авторката на Хари Потер со поддршка за Ружди, па доби закана: Ти си следна

Џеј Кеј Роулинг – авторката на Хари Потер се огласи на Твитер по нападот врз писателот Салман Ружди, па доби...

Македонија11 час

СДСМ: Анти-ЕУ Мицкоски може веднаш да си даде оставка

Од владејачката СДСМ со реакција за изнесени ставови на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Пд партијата велат „анти-ЕУ Мицкоски може...

Македонија12 часа

(Видео) Мицкоски: Ќе ја напуштам политиката ако додека сум претседател на ВМРО-ДПМНЕ биде променет Уставот

Целокупниот процес е предавнички и калкулантски. Македонската дипломатија капитулираше. Предупредував дека ќе се случуваат нови и нови барања од страна...

Европа12 часа

(Видео) Експлозија во трговски центар во Ереван, има и жртви

Експлозија се случи во трговски центар во Ереван, град во Ерменија. Над трговскиот центар е снимен густ црн чад, јавуваат...

Европа13 часа

Пожар во црква во Египет за време на миса, најмалку 35 загинати

Најмалку 35 лица загинаа, а 45 се повредени во пожар во црква во египетскиот град Гиза, изјавиле два безбедносни извори...

Топ14 часа

МВР: Приведени десет лица, пронајдена дрога и оружје во угостителски објекти во Битола

Денеска во периодот од 01.00 до 04.00 часот од страна на полициски службеници од СВР Битола заедно со Одделот за...

Европа14 часа

Возило влетало во толпа луѓе во САД, еден загинат, 17 повредени лица

Едно лице загина, а 17 други се повредени откако возило влетало во толпа луѓе во бар во Пенсилванија, јавуваат американските...

Европа17 часа

Мекорд: Претресот на Трамп е загриженост за националната безбедност, му давал на Лавров доверливи информации

Доналд Трамп е под истрага на ФБИ за можни прекршувања на Законот за шпионажа, што, меѓу другото, го оневозможува споделувањето...

Европа17 часа

Пукање на аеродромот во Канбера, полицијата уапсила маж со огнено оружје

Аеродромот на австралиската престолнина Канбера денеска е евакуиран, откако маж почнал да пука со огнено оружје, јавија локалните медиуми, а...

Европа17 часа

Ружди тргнат од респиратор и можел да зборува, напаѓачот се изјаснил за невин

Британскиот автор Салман Ружди останува во болница во тешка состојба, еден ден откако беше повеќекратно прободен со нож на литературен...

Европа18 часа

Ердоган: Нема да дозволиме терористите да дишат внатре, но и надвор од нашите граници

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека оваа земја нема да дозволи терористите да дишат во нејзините граници, но не...

Европа1 ден

Подољак: Преговори со Русија ќе значат само едно – дека Русија победи

Мировните преговори со Русија ќе значат вистинска загуба на Украина, Европа и демократските вредности, изјавил Михаил Подољак, шеф на кабинетот...

Европа1 ден

Кисинџер: САД се на работ на војна со Русија и Кина по одредени прашања

Поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер смета дека САД се „на работ на војна“ со Москва и Пекинг, „поради прашања“...

Македонија1 ден

ДУИ: Охридскиот мировен договор ја спаси земјата од идеологиите на уништување и омраза

Демократската унија за интеграција по повод 21-годишнината од потпишувањето на Охридскиот мировен договор, оценува дека тој правен акт кој утврди...

Топ1 ден

Скопјанец пукал со пиштол поради сообраќајна расправија па побегнал

Вчера во 11.40 часот во Полициска станица Бит Пазар е пријавено дека во близина на трговски центар на подрачјето на...