Контакт

Европа

Локализиран пожарот на аеродромот во Лондон: во гаснењето учествувале 15 возила, пистата е отворена за авиони

Објавено пред

На аеродромот „Лутон“ во Лондон денеска беа обновени летовите, по повеќе од 17 часа прекин предизвикан од пожар.

dobivaj vesti na viber

Во соопштението од аеродромот „Лутон“ на социјалните мрежи, се наведува дека „пистата сега е отворена, а авионите почнаа да слетуваат и полетуваат“, објави Ројтерс.

Според извештаите, голем пожар го зафатил паркингот на терминалот, кој се проширил откако автомобил се запалил.

Би-би-си објави дека 15 противпожарни возила учествувале во гаснењето на пожарот кој зафатил половина од катната зграда.

Катниот паркинг на терминалот претрпел „значителна структурална штета“ а до 1.200 возила можеби биле на паркингот во моментот на пожарот и можеби биле оштетени потоа, соопшти противпожарната служба на округот Бедфордшир.

Четворица пожарникари и еден аеродромец се пренесени во болница поради вдишување чад.

Стотици луѓе во тоа време беа во „Лутон“, без начин да се вратат дома, а многумина потврдија дека нивните автомобили биле паркирани, пренесува медиумот.

Лондонскиот аеродром „Лутон“ е петти по големина аеродром во ОК по Хитроу, Гетвик, Манчестер и Станстед, со повеќе од 13 милиони патници во 2022 година.

Европа

(Видео) Зеленски првпат зборуваше за украинските жртви: „Десетици илјади беа убиени…“

Објавено пред

Замената на врховниот командант на вооружените сили на Украина, Валериј Залужни, е резултат на ресетирање на военото раководство, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски во интервју за каналот „Фокс њуз“. Зеленски разговараше со американскиот водител на „Фокс њуз“, Брет Баер, на една од локациите во близина на линијата на фронтот во Харков.

dobivaj vesti na viber

Одговарајќи на прашањето зошто се разрешени врховниот командант на армијата, Валериј Залужни, и остатокот од раководството на украинските вооружени сили, Зеленски рече дека станува збор за ресетирање, реструктуирање и промена на раководството на воената команда.

„Мораме да бидеме побрзи. Тоа значи да се ослободиме од целата бирократија што ја имаме. Во спротивно, нема да имаме шанси“, изјави тој за „Фокс њуз“.

Зеленски нагласи дека „мора да бидеме паметни, технолошки поопремени и, се разбира, брзи“.

„Времето е пари, но во нашиот случај тоа не се пари, тоа се луѓе, животи на луѓе“, додаде тој.

Зеленски беше прашан и за доделувањето на титулата херој на Украина на Валери Залужни и дали тоа значеше континуирана поддршка на генералот за политиката на претседателот или потенцијална промена кон опозицијата. Претседателот одговори дека тоа е избор на самиот Залужни.

„Тој го бранеше нашиот народ, нашата земја. Затоа му ја доделив титулата херој на Украина. Многу сум му благодарен“, изјави Зеленски.

Новинарот на „Фокс њуз“ го праша украинскиот лидер дали знае колку Украина загуби во оваа војна.

„Знаеме дека загинаа неколку десетици илјади луѓе. И десетици илјади деца беа депортирани, знаеме за тоа“, рече Зеленски.

„Односот е еден спрема пет. За еден убиен украински војник, има пет убиени руски војници“, додаде тој. Во текот на изминатите неколку месеци во украинските медиуми редовно се појавуваа шпекулации за конфликтот меѓу Залужни и Зеленски и за намерите на претседателот да го смени врховниот командант.

Зеленски на 8 февруари објави разрешување на врховниот командант на вооружените сили на Украина. Во објава на социјалните мрежи Зеленски изјави дека се сретнал со Залужни и му изразил благодарност за двегодишната одбрана на Украина. Се разговараше за неопходното обновување на вооружените сили и се разговараше за потенцијалните кандидати за влез во обновеното раководство на вооружените сили.

Зеленски побарал од Залужни да остане дел од тимот, но тој наводно одбил. Кога потврди дека е отпуштен, Залужни објави: „Задачите во 2022 година се разликуваат од оние во 2024 година. Затоа сите мора да се сменат и да се приспособат на новата реалност за да победиме заедно“.

Залужни беше заменет со Олександр Сирски, кој командуваше со украинските сили, кои успешно ги бранеа Киев и Харков.

Прикажи повеќе...

Европа

Америка воведува 500 нови санкции против Русија: „Путин скапо ќе плати за ова“

Објавено пред

Американскиот претседател Џо Бајден најави повеќе од 500 нови санкции против Русија поради нејзината инвазија на Украина и смртта на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални во затвор. Санкциите се насочени кон луѓе поврзани со затворањето на Навални и со руската воена машина, рече претседателот Џо Бајден.

dobivaj vesti na viber

Ограничувања за извозот ќе бидат воведени за речиси 100 компании или физички лица. ЕУ најави и санкции, на што Москва одговори со забрана за влез на претставници на ЕУ во Русија.

Не е јасно какво влијание ќе имаат санкциите врз руската економија. Претседателот Бајден рече дека ќе „обезбедат“ рускиот претседател Владимир Путин „да плати уште повисока цена за неговата агресија во странство и за репресијата дома“.

Санкциите одбележуваат една недела откако Навални ненадејно почина во брутален затвор лоциран во Арктичкиот круг. Бајден рече дека нема сомнеж оти рускиот претседател е одговорен за неговата смрт. Новите американски и европски санкции беа објавени во пресрет на втората годишнина од целосната инвазија на Русија на Украина.

„Пред две години тој се обиде да ја избрише Украина од мапата. Ако Путин не ја плати цената за оваа смрт и уништување, тој ќе продолжи“, рече Бајден.

ЕУ исто така објави санкции против речиси 200 субјекти и поединци обвинети дека ѝ помагале на Русија да набави оружје или за вмешаност во киднапирање украински деца, што Москва го негира.

Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека како одговор на санкциите значително го прошириле списокот на претставници и политичари на ЕУ, на кои им е забранет влез во Русија.

Прикажи повеќе...

Европа

Данската премиерка пристигна во Лавов, се сретна со Зеленски

Објавено пред

Данската премиерка Мете Фредериксен се сретна со украинскиот претседател Володимир Зеленски во западниот украински град Лавов во петокот, ден пред втората годишнина од руската инвазија. Данската премиерка и Зеленски ги посетија гробиштата и им оддадоа почит на загинатите војници, соопшти кабинетот на украинскиот претседател.

dobivaj vesti na viber

„Никогаш нема да ги заборавиме хероите што ги бранеа нашата независност, слободата и иднината“, напиша Зеленски на „Икс“.

Данска, членка на НАТО и ЕУ, ѝ дава силна поддршка на Украина и е една од земјите што му дава најголема воена поддршка на Киев во споредба со големината на нејзината економија. Во четвртокот Данска објави пакет воена помош во вредност од 247,4 милиони американски долари и ги повика сојузниците да ја зголемат помошта за Украина за да ја добијат војната против Русија.

Вкупната помош на Данска за Украина од почетокот на руската инвазија пред две години се зголеми на 33,3 милијарди дански круни или 4,84 милијарди американски долари.

Данска, која заедно со Холандија и САД ја предводат коалицијата чија цел е да ѝ помогне на Украина да изгради воздухопловни сили, очекува да ги испорача своите први борбени авиони „Ф-16“ на Украина ова лето, рече премиерката. Данска исто така потпиша 10-годишен безбедносен договор со Украина со други сојузници, вклучувајќи ги Обединетото Кралство и Германија.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Шведска има проблем со криминал и престрелки, дури 62.000 луѓе се поврзани со банди

Шведската полиција вчера соопшти дека во таа земја има околу 62.000 луѓе кои се поврзани со криминални мрежи, пишува Ројтерс....

Македонија3 часа

Над 1000 потписи имаат Османи, Ванковска и Димитриевски, ДИК од утре еднаш дневно ќе известува за собраните потписи

Државната изборна комисија на својата веб страна, од утре секојдневно ќе информира за бројот на собрани потписи за секој од...

Македонија4 часа

(Видео) Џафери направи увид на патот Кичево-Дебар: Наместо за одбранбени работи ќе се користи за слободно движење на граѓаните

Патот Кичево – Дебар би требало да биде завршен до крајот на годинава, најави денес техничкиот премиер Талат Џафери, откако...

Свет5 часа

Експлозии во Русија: Погодена челичарницата на еден од најбогатите Руси

Експлозии погодија руска фабрика за челик по наводен напад со дрон. Во последните месеци има зголемување на нападите со беспилотни...

Свет8 часа

(Видео) Пожар избувна во огромна зграда во Кина, има 15 загинати, а сомнежот е дека се запалил електричен велосипед

Петнаесет луѓе загинаа, а повеќе од 40 се повредени во пожар што зафати станбена зграда во источна Кина, соопштија локалните...

Свет10 часа

(Видео) Сопругата на Навални: Путин го измачува телото на Алексеј

Јулија Навална, вдовицата на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, денеска побара од руските власти да го предадат неговото тело за...

Македонија11 часа

По повод Светскиот ден на туристички водичи: Бесплатно разгледување на Скопје, Охрид и Битола

Македонската асоцијација на туристички водичи и придружници по повод Светскиот ден на туристички водичи денеска организира бесплатно разгледување на Град...

Македонија12 часа

РЦУК: Дел од Општина Карпош без струја

Без електрична енергија денеска од 9:00 до 13:30 часот ќе бидат дел од корисниците лоцирани околу пералната „Smartwash“ на крстосницата...

Македонија12 часа

Бојмацалиев: Од октомври до сега на 47.000 наши иселеници им се издадени нови патни исправи

Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев преку соопштение од МВР информира дека иселеници, македонски граѓани кои живеат во...

Македонија12 часа

Времето денеска променливо облачно и врнежливо

Времето денеска ќе биде променливо облачно и релативно топло со слаб локален дожд. Ќе дува умерен, а во источните делови...

Македонија1 ден

СДСМ: Претседателот на државата да се бира на непосредни избори, а не во Собрание

Остануваме на ставот претседателот на државата да се бира на непосредни избори, велат од СДСМ потенцирајќи дека идејата претседател да...

Македонија1 ден

Матичните бараат да им се одврзат рацете за рано да откриваат ретки болести: имаме ограничен пристап до лабораториски анализи

Кампања за рано откривање на ретките болести во март ќе почнат Здружението „Живот со предизвици“ и Здружението на лекарите по...

Топ1 ден

Пукање среде бел ден во угостителски објект во Чаир, маж застрелан во ногата

Маж бил застрелан во ногата во угостителски објект вчера на пладне во скопската населба Чаир. „Полицијата го приведе А.К.(36) од...

Македонија1 ден

Укинат притворот за шестемина осомничени за упадот во М-НАВ

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје до судии на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје, денеска, достави предлози...

Македонија1 ден

Ковачевски ја праша опозицијата кое им е мислењето за уставното име: Или Северна или никогаш Северна, ако си маж, биди маж до крај

Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски кажа дека рокот на траењето на патните исправи за меѓународна употреба е согласно закон, усогласен...

Македонија1 ден

Бочварски: Обезбедуваме брза лента за издавање патни документи за професионалните возачи

На сите транспортери и превозници, кои вршат транспортна дејност и поседуваат сертификати за професионални возачи, во следниот период им се...

Македонија1 ден

На Ковачевски не му е незгодно што побарал апанажа, вели: сѐ е според законот

Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски, кој беше во посета на компанијата Киел Македонија ДООЕЛ Желино, на прашањето дали не му...

Македонија1 ден

Бараме масивна поддршка од Албанците за Османи за да ни се овозможи да го измениме Уставот, вели Арбер Адеми

„Демократска Унија за Интеграција, како што најави во текот на вчерашниот ден лидерот Али Ахмети, започна со собирање на потписи...

Македонија1 ден

Прилепчанецот што исчезна пред два дена пронајден мртов, погребот ќе се одржи денеска

Александар Јошески од Прилеп, кому му беше изгубена трагата завчера попладне, синоќа беше пронајден починат. На „Фејсбук“ се огласи и...

Македонија1 ден

41-годишна Македонка избодена до смрт пред очите на малолетниот син во Германија: сопругот е главниот осомничен

41-годишна Македонка била избодена до смрт од нејзиниот сопруг пред нивниот 8-годишен син, пренесува германски „Билд“. Повредите на Македонката, како...