Контакт

Европа

Мас: Иднината на сите шест земји од Западен Балкан е во ЕУ

Објавено пред

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас отворајќи ја конференцијата на министри за надворешни работи кои учествуваат на „Берлинскиот процес“ одржан под германско претседателство, рече дека процесот на проширување на ЕУ мора да биде рестартиран.

dobivaj vesti na viber

„Сите нации во Европа имаат историски товар, но историјата не смее да биде пречка во создавањето на заедничка иднина“, нагласи тој.
Тој посочи дека процесот на проширување мора да биде рестартиран.

„Иднината на сите шест земји од Западен Балкан е во ЕУ. Германија е сè уште целосно посветена на таа цел“, истакна Мас, додавајќи дека кога земјите од регионот ќе покажат резултати, ЕУ мора да го стори својот дел, пренесуваат медиумите во регионот.

„Кога тие ќе го дадат своето, ние треба да го дадеме нашето – тоа мора да биде нашиот пристап кон проширувањето на ЕУ во иднина“, нагласи Мас.

Тој посочи дека земјите од регионот треба да го зајакнат владеењето на правото, да се борат против корупцијата и организираниот криминал, да работат на заштита на слободата на медиумите и да создадат простор во кој може да се развива демократијата.

„Ваквите реформи ќе придонесат за привлекување поголеми странски инвестиции, ќе создадат шанси за младите и ќе го запрат одливот на квалификувана работна сила од регионот“, објасни тој. Мас рече дека, од друга страна, ЕУ мора да застане зад своите ветувања.

Во таа насока, како што пренесуваат агенциите, тој ги споменал Северна Македонија и Албанија, наведувајќи дека тие земји постигнале одржлив напредок во судските реформи и борбата против корупцијата и организираниот криминал и дека Скопје постигна историски договор во Преспа со Атина.

„Затоа, преговорите за пристап со Северна Македонија и Албанија ќе започнат сега“, рече тој.

Мас рече дека е познато дека внатрешната политика може да го ограничи просторот за надворешна политика, како и дека има незгодни прашања од минатото и идентитетот, но, додаде тој, ваквите билатерални прашања не треба да го попречуваат целиот процес на пристапување.

Според него, сеопфатен договор меѓу Белград и Приштина не само што ќе ја зголеми регионалната стабилност, туку ќе ги отвори и шансите на „две земји“ за членство во ЕУ.

Мас рече дека Берлин безусловно ги поддржува напорите на високиот претставник на ЕУ Жосеп Борел и специјалниот пратеник на ЕУ за дијалог Мирослав Лајчак во реализацијата на таа задача.

Тој исто така рече дека ЕУ треба конечно да го исполни својот дел од прашањето за визната либерализација со Косово.

Говорејќи за Босна и Херцеговина, тој рече дека повеќе од 25 години по Дејтон има загрижувачки ќор-сокак и агресивна реторика, и тој се осврна на денешната пресуда за Ратко Младиќ.

„Ова судење нè потсетува на ужасните војни во 90-тите години со геноцид, масовни убиства и етничко чистење. Тие ужасни спомени треба да нè доведат до заклучок дека иднината на Западен Балкан е во мир и демократија“, нагласи тој.

„Пандемијата покажа дека повеќето предизвици со кои се соочуваме не стојат на границата на една земја. „За просперитетен и мирен Западен Балкан се потребни земјите од регионот кои меѓусебно си нудат рака на соработка, со прагматизам и храброст, со реален поглед и амбиции“, истакна Мас, додавајќи дека изборот на патот е во регионот и дека Германија ќе обезбеди поддршка, објавија агенциите од регионот.

Европа

Ги убил двајцата внуци, па си пресудил самиот на себе: пензионер се забарикадирал во куќа во Шпанија

Објавено пред

Трагедија се случи во мал шпански град кога пензионер ги уби своите двајца внуци на возраст од 10 и 13 години пред да се самоубие – два месеца откако сопруга и ќерката му загинаа во сообраќајна несреќа додека тој возел.

dobivaj vesti na viber

Полицијата ја опколила куќата на 72-годишниот маж откако тој синоќа се забарикадирал во имотот со момчињата.

Нивните три тела беа пронајдени околу 8.30 часот утринава во разни простории од куќата во Хуетор Тајар – град со околу 10.000 жители, во близина на градот Гранада во јужна Шпанија – кога насилно влегле вооружени полицајци.

Едното дете е убиено со огнено оружје, а другото се удавило.

Извори блиски до истрагата велат дека едно од децата имало прострелни рани, а другото се верува дека се удавило.

Истражителите на Цивилната гарда велат дека пензионерот се застрелал со истото огнено оружје што го користел за да го убие својот внук.

Неговата сопруга и ќерката, мајка на две деца, ја загубија борбата за живот кога беа исечени од остатоците од автомобилот што го управуваше 72-годишникот.

Прикажи повеќе...

Европа

Се огласи болницата во Банска Бистрица: Ова се последните информации за состојбата на Роберт Фицо

Објавено пред

Состојбата на словачкиот премиер Роберт Фицо, кој беше ранет во обид за атентат минатата недела, е стабилна, соопштија од болницата во Банска Бистрица.

dobivaj vesti na viber

„Клинички се подобрува, комуницира, воспалителните параметри полека се намалуваат. Премиерот останува под наша грижа“, соопштија од болницата во Банска Бистрица по денешната седница на советот.

Фицо беше тешко ранет минатата среда по состанокот на кабинетот кога се приближи до насобраните луѓе.

Тој со хеликоптер беше префрлен во болницата во Банска Бистрица, каде што итно беше опериран и оттогаш е таму.

Претходните денови се зборуваше за префрлање на премиерот во друга институција, но како што може да се заклучи од денешното соопштение на болницата, тој засега останува во Банска Бистрица.

Прикажи повеќе...

Европа

Украина со дронови нападна руска рафинерија: „Има штета, престана да работи“

Објавено пред

Руска нафтена рафинерија во Славјанск, во Краснодарската област, беше оштетена по напад со беспилотно летало кон крајот на минатата недела, објави денеска државната новинска агенција „Тасс“ цитирајќи претставник на компанијата за безбедност.

dobivaj vesti na viber

Шест беспилотни летала погодија област на нафтена рафинерија во Славјанск во јужниот дел на Русија Краснодар во раните утрински часови, според локалните власти.

Новинската агенција „Интерфакс“ објави дека рафинеријата престанала да работи по нападот.

„Причинета е штета. Ќе се утврдат нејзината големина и опсегот“, ја цитира „Тасс“ изјавата на безбедносниот претставник Едуард Труднев во понеделникот.

Рафинеријата во Славјанск е приватна постројка со капацитет од речиси 100.000 барели дневно. Произведува гориво за домашни потреби и за извоз.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 минути

Одземен имунитетот на судијата Наќе Георгиев – обвинителството отвори истрага против две лица

Обвинителството објави детали за случајот со апсењето на врховниот судија, Наќе Георгиев. Од тука информираа дека акцијата за апсење следела...

Македонија24 минути

МВР утврди неправилности: забавниот парк со панорамско тркало во Карпош ќе биде отстранет

Постапувајќи по допрен глас дека во Скопје, на подрачјето на Општина Карпош, поточно пред спортскиот центар Борис Трајковски без соодветни...

Свет28 минути

Франција го поддржува Хаг во повикот за налог за апсење на Нетанјаху

Министерството за надворешни работи на Франција соопшти дека ја поддржува независноста на Меѓународниот кривичен суд и неговата „борба против неказнивоста“,...

Свет50 минути

(Видео) Илјадници луѓе на погребот на загинатиот претседател на Иран, но има и такви кои ја слават неговата смрт

Почнаа обредите за погребот на иранскиот претседател Ебрахим Раиси и уште седуммина загинати во хеликоптерската несреќа, јавува Би-би-си. Првата церемонија...

Македонија59 минути

Претрес и кај Иџет Мемети во случајот со барањето поткуп

Синоќа по наредба на судија на претходна постапка извршен е претрес во домот на членот на Советот на јавни обвинители...

Свет2 часа

Најмоќната серија земјотреси во последните 40 години: Јужна Италија за пет часа регистрираше 150 потреси

Речиси 150 земјотреси, најсилни во последните 40 години, се регистрирани вчера вечерта и утринава на полињата Флегра во близина на...

Свет3 часа

Едно лице загина во напад со украинско беспилотно летало во регионот на Белгород

Една жена загина, а три лица се повредени во напад со дрон на Вооружените сили на Украина врз автомобил во...

Свет3 часа

Најмалку 10 лица повредени од удар на гром во Дрезден

Најмалку десет лица се повредени, од кои четворица потешко, во удар на гром за време на краткото, но силно невреме...

Свет3 часа

Во Полска уапсени девет лица за акти на саботажа во име на Русија

Полскиот премиер Доналд Туск соопшти дека полицијата уапсила девет лица кои извршиле саботажа во Полска за услугите на Русија. „Во...

Македонија16 часа

Уапсен врховен судија поради сомненија за примање поткуп

Врховниот судија Наке Георгиев е уапсен поради сомнеж за примање поткуп. „Денеска 20 мај, лишен од слобода е судија од...

Свет17 часа

Нови детали за трагедијата во Иран: технички дефект е причина за падот на хеликоптерот, јавуваат иранските медиуми

Причината за падот на хеликоптерот во кој се наоѓаше иранскиот претседател Ебрахим Раиси е технички дефект на леталото, јавува иранската...

Топ21 час

За пари, син со нож му се заканувал на таткото во Велешко

Основното јавно обвинителство Велес поведе постапка против лице од селото Раштани за кое постои сомнение дека сторило кривично дело загрозување...

Македонија22 часа

Шверцувале мигранти од Босна и Херцеговина во Хрватска: на цариниците им плаќале по 1.500 евра

По спроведена истрага, УСКОК поднесе обвинение пред судот во Осиек против групата, во која беа вклучени двајца царински службеници, осомничени...

Економија22 часа

Нови цени на дизелот и бензините од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад на Република Северна Македонија (РКЕ) донесе одлука...

Македонија23 часа

Данела Арсовска од новата влада ќе бара прв приоритет да ѝ бидат законски измени за зголемување на платите на пожарникарите

За Денот на пожарникарите, 20 Мај, Бригадата за противпожарна бригада на Скопје доби уште едно ветување за поголема плата и...

Македонија23 часа

Владата нема испратено пораки за надомест, граѓаните да не наседнуваат на измамата и да не внесуваат лични податоци на веб-страницата

„Владата на Република Северна Македонија нема испратено СМС и други пораки во кои нуди надомест. Во конкретниот случај, кој се...

Топ23 часа

Загина кумановец, возилото во кое се превезувал излетало од патот

Вчера околу 15.00 часот во СВР Куманово било пријавено дека на автопатот Скопје – Куманово, атар на с.Агино Село, кумановско,...

Македонија23 часа

Комисијата на ЕУ ги повика Скопје и Атина да се држат до преспанскиот договор

Портпаролот на Европската комисија изјави за „Еурактив“ дека договорот од Преспа меѓу Грција и Северна Македонија од 2018 година мора...

Македонија1 ден

Одземени дрога испратена во мала пратка и огнено оружје од скопјанец

Одземени 30 грама дрога и пиштол од скопјанец, по заедничка акција на инспектори од Одделението за истраги при Царинската управа...

Свет1 ден

Путин му изрази сочувство на Иран: „Раиси ѝ беше вистински пријател на Русија“

Рускиот претседател Владимир Путин упати сочувство до иранскиот врховен лидер, ајатолахот Али Хамнеи, опишувајќи го Раиси како вистински пријател на...