Контакт

Европа

Меркел за побрзи депортации по нападот во Берлин

Објавено пред

Германската канцеларка Ангела Меркел најави во понеделникот побрзи депортации за барателите на азил на коишто им е одбиено барањето, како одговор на терористичкиот напад во Берлин на божикниот базар кога во напад со камион беа убиени 12 луѓе.

dobivaj vesti na viber

„Ужасниот напад во Берлин нé обврзува да не застанеме само кај најавите за поостри мерки, туку да испратиме јасна порака“, изјави германската канцеларка ангела Меркел на годишниот конгрес на Сојузот на германските државни службеници (DBB) во понеделникот во Келн.

Најави дека една од најважните задачи следните месеци ќе биде протерувањето на оние коишто престојуваат во Германија нелегално, и сетот тоа под мотото „Сигурност и слобода“.

„Онаму каде што постојат законите, тие мора и да се применуваат. Оние коишто ја уживаат перспективата на долгорочен престој во Германија треба што поскоро да се интегрираат, а оние на коишто не им е потребна заштита треба да ја напуштат Германија што поскоро“, порача Меркел.

Признава дека во минатото таа обврска не се спроведувала „сосема сериозно“. „Потребно е да се обединат сите сили на национално ниво за оние ои тука не би требало да престојуваат да ја напуштат земјата. Тоа е задача и предизвик за целата влада“, додаде германската канцеларка.

Напаѓачот во Берлин, 24-годишниот Тунижанец Анис Амри на властите им бил познат како потенцијален терорист, но не е протеран бидејќи властите во неговата татковина во Германија не ги испратиле потребните документи.

Во врска со побрзите депортации, Меркел се надева на соработката на Буднесратот, горниот дом на германскиот парламент кој ги застапува интересите на сојузните покраини. Оние, каде што во власта учествува партијата на Зелените досега спречуваа земјите од Магреб да бидат прогласени за безбедни земји, што би го олеснило протерувањето на државјаните на земјите од северна Африка кои натпросечно се вклучени во криминалот и радикализмот.

Во вторник треба да се одржи средбата на министрите за внатрешни работи и за правосудство, Томас де Мезиер, од Христијанско-демократската унија (CDU) и Хеио Маас од Социјалдемократската партија на Германија (SPD), кои треба да предложат заострување на законот за полесно протерување на потенцијално опасните доселеници на кои им се заканува протерувањето.

Медиумите оценуваат дека доколку таквиот закон досега би бил на сила, и атентаторот од Берлин, како и некои учесници во претходни инциденти, со месеци пред нападот не би бил на слобода.

Консолидирањето на бегалската политика и воведувањето закон со кој би се зголемила безбедноста е еден од најважните задачи на партиите од демохристијанско-сицијалдемократската коалиција во оваа изборна година./крај/мф/сн

Европа

Белорусија ја зајакна одбраната; Лукашенко-остро ќе одговориме на можните украински напади

Објавено пред

Белорусија ја зајакна заштитата и одбраната на инфраструктурните објекти во близина на украинската граница, а во случај на потенцијални напади од украинска страна, силно ќе одговори, изјави лидерот на земјата, Александар Лукашенко за новинарите во Кремљ.

dobivaj vesti na viber

Лукашенко најави и дека со Путин разговарал за безбедносни прашања кои не ја засегаат само Украина.

Претседателот на Белорусија смета дека НАТО сака да ја вовлече Белорусија во украинскиот конфликт.

Според него, ако Минск сега влезе во војна против Украина, тоа нема да донесе ништо, бидејќи украинската граница е целосно минирана и бетонирана.

Покрај тоа, белорускиот лидер подвлече дека Украина треба да ја разбере неизбежноста од брз и повеќекратен одговор доколку испрати беспилотни летала во Русија.

Тој исто така посочи дека сега е погоден момент Украинците и Западот да седнат на преговарачка маса и да се договорат.

Тој потсети дека во мај завршува мандатот на украинскиот претседател Володимир Зеленски и може да дојде до ситуација во која Русија нема да има со кого да потпише мировен договор.

Коментирајќи го планираниот мировен форум во Швајцарија за решавање на украинскиот конфликт, белорускиот лидер рече дека мировните преговори во Швајцарија за Украина не се можни без Русија.

Лукашенко, исто така, истакна дека Белорусија многу внимателно следи што се случува во Украина, вклучително и колку брзо паѓа рејтингот на Зеленски меѓу граѓаните.

Лукашенко исто така рече дека ниту тој ниту Путин не сакаат братскиот украински народ да страда.

-Вчера реков дека на Русија сега и е потребна Белорусија која е мирна, тивка, која си ја врши работата. Нема да ви кажам детално што правиме. Но, јас директно велам: ниту јас, ниту Путин – и вчера разговаравме на оваа тема – не сакаме да страда нашиот братски украински народ. Не сакаме! – ја пренесе државната агенција „Белта“ изјавата на Лукашенко.

Прикажи повеќе...

Европа

Лукашенко: Русија мора да разговара со силите кои стојат зад Украина, нема смисла да се преговара со Киев

Објавено пред

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко изјави дека по терористичкиот напад во Красногорск кај Москва, неопходно е справување со силите зад Украина.

dobivaj vesti na viber

„Сега е неопходно да се дојде до суштината. Украинците се Украинци, сепак има одредени сили зад Украинците и треба да разговараме со нив“, изјави Лукашено на новинарите.

Лукашенко, кој денеска пристигна во Москва, истакна дека сега е малку веројатна каква било комуникација со Киев.

„Вие не разговарате со нив и тешко дека ќе разговарате со нив во иднина. Можеме да ви помогнеме доколку ви треба некој да помогне во преговорите“, рече Лукашенко.

Тој додаде дека не гледа смисла во обидот да преговара со Украина.

„Русија мора да разговара со силите зад Украина, нема смисла да се преговара со Киев“, изјави Лукашенко.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Авион итно слета во Белград: тeпaчка меѓу патници, врисоци, па тотален хаос, реагираше полицијата

Објавено пред

Авионот „Сан експрес“ кој на 9 април во 19 часот и 30 минути полета од аеродромот во Манчестер кон Даламан во Турција, мораше принудно да слета во Белград поради патник кој предизвика тотален хаос.

dobivaj vesti na viber

Поради драмата, авионот доцнел на својата дестинација два часа, пишува Дејли мејл.

На видеата што ги снимија шокираните патници и ги споделија на социјалните мрежи, јасно се гледа како еден маж вика и навредува друг патник, покажувајќи со прст кон него.

На крајот се огласи авиокомпанијата „Сан експрес“:

„По слетувањето во Белград, локалната полиција го извади патникот од авионот, а авионот продолжи кон Даламан, планираната дестинација“.

Тие исто така нагласуваат дека безбедноста на патниците им е најголем приоритет.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија26 минути

Над еден милион евра незаконски се поделени како социјална помош, најмногу пари потрошени во Гостивар и Прилеп

Над еден милион евра државни пари се поделени како социјална помош на лица кои не ги исполнувале условите оти на...

Македонија3 часа

Универзалната сала не изгоре, изгоре она што требаше да биде дислоцирано, вели Арсовски

Надзорниците на изградбата на Универзална сала, објект што во вторникот пламна во пожар, по денешниот брифинг со медиумите, рекоа дека...

Македонија3 часа

Постојан приход на родителите е решение на проблемот со децата питачи, омбудсманот алармира дека сегашните мерки не даваат резултат

Досегашните мерки за згрижување на децата од улица и работата со нив не го даваат посакуваниот резултат, вели Васка Бајрамовска-Мустафа...

Македонија3 часа

(Видео) Господ ми даде сила, ја фатив за уши и успеав да ја турнам, раскажа сточарот кој беше нападнат од мечка

Директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, се сретна и разговара со повредениот Цане Србиновски, 61-годишник, жител на село Дреновци во општина...

Македонија5 часа

Грција реагира за употребата на името Македонија во кампањата, а сѐ уште ги нема ратификувано меморандумите поврзани со преспанскиот договор

Грчките медиуми пишуваат дека Атина одблиску ги следи политичките изјави поврзани со преспанскиот договор и употребата на името Македонија во...

Топ5 часа

МВР со детали: Непознато лице пукало од автомобил во движење во семејната куќа во Тетово

Непознато лице од автомобил во движење пукало во семејната куќа во Тетово. МВР се огласи по инцидентот што синоќа ги...

Македонија6 часа

(Видео) Пендаровски заигра оро во Кавадарци, Силјановска со коментар: „Ни се случува ‘Тешкото’“

Кандидатот за претседател од СДСМ, Стево Пендаровски, повторно се фати за оро за време на митинзите. Во Кавадарци му се...

Регион7 часа

Братот на убиецот закопан, мештаните револтирани: За неговиот гроб се знае, но каде е на Данка?“

Далибор Драгијевиќ (40) од Злот, брат на Дејан Драгијевиќ (50), кој е осомничен дека на 26 март ја уби малата...

Свет7 часа

Најтешките поплави во последните децении во Русија, евакуации и во Казахстан – „Целиот град ни е под вода“

Русија соопшти дека ситуацијата е многу напната бидејќи нивото на водата продолжи да расте во градот Оренбург и околните области....

Свет7 часа

Америка предупредува: Очекуваме ирански напад врз Израел

САД очекуваат дека ќе има напад од Иран врз Израел, но тој нема да биде од толку голем обем за...

Регион8 часа

(Видео) Голем пожар кај Нови Сад, повеќе од 10 возила на противпожарната служба се на терен

Голем пожар утрово околу 4.30 часот ја зафати населбата Бангладеш кај Нови Сад. На терен има повеќе од десет противпожарни...

Македонија8 часа

Пендаровски: Јас сум првиот претседател што постави жена за аѓутант во Армијата, прва во историјата на нашата држава

Пред граѓаните на Гевгелија, кандидатот за претседател Стево Пендаровски даде коментар на обвинувањата од страна на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски...

Македонија23 часа

По завршување на истрагата, ќе продолжи реконструкцијата на Универзална, да не се шират шпекулации, рече министерката Костадиновска-Стојчевска

Министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска, по пожарот што ја зафати Универзална сала, денеска изјави дека Министерството за култура ги чека...

Македонија1 ден

Во затворот „Идризово“ се извршија претреси на повеќе простории, извести МВР

Министерството за внатрешни работи извести дека денеска под координација на ОЈО Скопје и по барање на КПУ „Идризово“, даде асистенција...

Топ1 ден

Велосипедист загина по удар од комбе во Скопје – МВР со детали за несреќата

Шеесет и осумгодишен велосипедист загина во сообраќајна несреќа во Скопје. Според информациите од МВР, несреќата се случила вчера околу 11...

Економија1 ден

Тутунопроизводителите да си ги проверат сметките, денес исплатени 1,5 милијарда денари за субвенции, порача Николовски

Денеска, на сметките на речиси 14.300 тутунопроизводители се исплатени субвенциите за реколтата од 2023 година во вредност од речиси една...

Македонија1 ден

Министерството за здравство: Поради дефект на компресорите, беа одложени елективните програми, а не итните случаи

Министерството за здравство информира дека поради дефект на еден од компресорите, во текот на два дена беше одложен елективниот програм,...

Топ1 ден

Во тек е голема полициска акција во затворот „Идризово“, извршени претреси

Во тек е голема полициска акција во затворот „Идризово“. Се вршат претреси, а од Обвинителството ја потврдуваат акцијата. „Во акција...

Македонија1 ден

Цикличен хибрид – Македонија назадува во правото и борбата против корупцијата, нотира извештајот на „Фридом хаус“

Назадување во владеењето на правото и борбата против корупцијата во Северна Македонија бележи најновиот извештај „Државите во транзиција“ (Nations in...

Регион1 ден

Телото на Данка од Србија се бара во бунари, септички јами, шахти – осомничените дале 20 погрешни локации

По исчезнувањето на девојчето Данка Илиќ (2) од Бор, припадниците на српското МВР активно трагаа по неа. Полицијата веќе во...