Контакт

Европа

Меркел подготвена за пензија, сака повеќе да чита, да се одмара и да патува

Објавено пред

Германската канцеларка во заминување Ангела Меркел изјави дека по 16 години на власт сега со нетрпение очекува да посвети повеќе време, како пензионер, на работи кои морала да ги запостави кога била на функцијата.

Меркел (67) рече дека сака да патува или малку да чита, или едноставно да ужива во слободното време знаејќи дека не може да се случи никаков можен пресврт во следните 20 минути, пишуваат германските медиуми.

Канцеларката, која во 2018 година најави дека нема повторно да се кандидира на парламентарните избори одржани во септември, ја водеше Германија низ низа кризи, вклучително и глобалната финансиска криза, мигрантската криза и пандемијата на коронавирус.

Изјавила дека годините кога била на функција ја исполнувале, но биле и предизвик поради постојаната потреба да привлекува внимание, да спречи нешто или да реагира на кризи.

„Можам со добро чувство да кажам дека е правилно некој друг да го преземе водството“, изјави Ангела Меркел.

Канцеларката во заминување, која ќе остане на функцијата до формирањето на новата влада, рече дека подоцна можеби ќе дојде и малку меланхолија, но додаде дека се чувствува благодарна што може да и служи на земјата.

Европа

Алексеј Резников: Можна е голема руска офанзива во јануари

Објавено пред

Русија собра повеќе од 94.000 војници во близина на границите на Украина и можеби се подготвува за голема воена офанзива кон крајот на јануари, изјави денеска во парламентот украинскиот министер за одбрана Алексеј Резников , повикувајќи се на разузнавачки извештаи.

Оваа недела Украина изврши притисок врз своите сојузници од Европската унија и НАТО да подготват остар пакет санкции со цел да ја одвратат Русија од офанзива.

Резников изјави дека Украина нема да направи ништо за да ја испровоцира ситуацијата, но дека е подготвена да возврати доколку Русија изврши напад, пренесува Ројтерс.

Прикажи повеќе...

Европа

Орбан: Во Европа владее лудило, не ми е грижа што вели Брисел за нашиот Закон за заштита на децата

Објавено пред

Унгарија ќе искористи референдум за своите измени на Законот за заштита на децата со цел да ја зајакне својата позиција против Брисел, кажа денеска унгарскиот премиер Виктор Орбан.

Тој во изјава за државното радио рече дека оваа стратегија досега покажала резултати во односите со Брисел, бидејќи благодарение на референдумот за миграциските прашања од 2016 година не се воведени задолжителни квоти за прифаќање бегалци, а оттогаш ниту еден мигрант не се населил во Унгарија.

„Не ми е гајле што вели Брисел за нашиот Закон за заштита на децата и не сакам Венециската комисија да се меша во тоа како Унгарците ги воспитуваат своите деца“, рече тој.

Орбан наведува дека Унгарија морала да го користи сопствениот здрав разум, бидејќи во Европа, како што тврди, „постои лудило, бран на непочитување на правата на родителите да ги воспитуваат своите деца“, вклучително и прашањето за нивното сексуално образование.

„Владата може да ги заштити интересите на земјата само доколку Унгарците ги поддржат нејзините напори“, заклучи Орбан.

Прикажи повеќе...

Европа

Европол со кампања за пронаоѓање бегалци

Објавено пред

Европската мрежа на активни тимови за пребарување бегалци (ЕНФАСТ) и Агенцијата за разузнавање на Европската Унија (Европол), денеска ја започнаа кампањата „Најбараните од ЕУ 2021“ чија цел е да се пронајдат европски бегалци кои се кријат од очите на јавноста.

Европол бара од граѓаните на ЕУ да ја посетат веб-страницата на EU Most Wanted, каде што можат да ги погледнат фотографиите на бегалците и да видат дали препознаваат некој од нив.

Сите криминалци во оваа кампања се бараат за извршување тешки кривични дела, како што се убиства, трговија со дрога и трговија со луѓе, се вели во соопштението на Европол доставено до „Танјуг“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 минути

342 нови случаи на Ковид-19 и седум починати за 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.349 тестирања, а регистрирани се 342 нови случаи на...

Македонија31 минута

Димитров: Токму европската интеграција е процес во кој гледам шанса за обединување

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров како член на Националниот совет за европски интеграции при Собранието,...

Македонија44 минути

Јован Деспотовски поднесе кандидатура за претседател на СДСМ

Денеска во седиштето на СДСМ, кандидатура за внатрепартиските непосредни избори поднесе Јован Деспотовски, информираат од владејачкиот СДСМ. „До Централната изборна...

Македонија3 часа

(Видео) Со највисоки државни почести преземени телата на загинатите – семејствата во тага и неверување

Со највисоки државни почести беа преземени телата на 45 македонски државјани кои трагично го загубија својот живот во автобуската несреќа...

Македонија3 часа

(Видео) Пристигнаа останките од трагично загинатите во автобуската несреќа

На Меѓународниот аеродром во Скопје пристигнаа двата авиона со останките од трагично загинатите патници во автобуската несреќа во Бугарија. Полетувањето...

Забава5 часа

Алек Болдвин навестува крај на кариерата по фаталното пукање

Алек Болдвин откри дека неговата актерска кариера најверојатно е завршена по фаталниот инцидент во кој загина снимателката Халина Хачинс на...

Свет5 часа

По Шаленберг, оставка најави и министерот за финансии на Австрија

Австрискиот министер за финансии, Гернот Блимел, најави оставка. Неговата оставка следи откако лидерот на Народната партија на Австрија (ОВП), Себастијан...

Свет6 часа

Стапија на сила санкциите на САД, ЕУ, Британија и Канада кон Белорусија

САД, Европската Унија, Велика Британија и Канада воведоа нови санкции за белоруски физички и правни лица. САД воведоа ограничувања за...

Свет16 часа

Омикрон има способност да избегне имунитет од претходна инфекција со коронавирус, предупредуваат научници

Омикрон има значителна способност да избегне имунитет од претходна инфекција со ковид, покажува првата вистинска студија во светот за ефектот...

Европа19 часа

Британија со речиси 54 илјади нови случаи во еден ден, највисока бројка по Европското фудбалско првенство

Велика Британија забележа 53.945 нови случаи на коронавирус – највисока дневна бројка од средината на јули по Европското фудбалско првенство....

Регион19 часа

Бугарските истражители: Познати причините за пожарот во автобусот во кој загинаа 45 луѓе

Познати се причините за пожарот во автобусот што се запали на автопатот „Струма“ во Бугарија. Ова го соопштија обвинителот Бисер...

Свет20 часа

Maж облечен како нинџа со меч нападна две полицајки во Франција

Маж облечен како нинџа нападнал со меч и повредил две полицајки во францускиот град Шербур, а досегашните податоци не укажуваат...

Македонија23 часа

333 нови случаи на Ковид-19 и 16 починати за 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.440 тестирања, а регистрирани се 333 нови случаи на...

Европа1 ден

Курц се повлекува од политиката: Не сум ниту светец, ниту злосторник

Поранешниот австриски канцелар Себастијан Курц се повлекува од политичкиот живот, објавија австриските медиуми. Курц денеска излезе пред новинарите и најави...

Економија1 ден

Цената на кесите да се зголемува постепено, примената на законот да се одложи, бараат стопанските комори

Заштитата на животната средина и одржливо располагање со ресурсите е важен општествен приоритет, но за оваа цел да биде реализирана...

Македонија1 ден

Јовески: Oбвинителите и судиите да работат непристрасно и професионално

Предизвикот на обвинителите и судиите во битката за обезбедување на владеењето на правото и еднаков пристап до правдата е секојдневен....

Европа1 ден

Зголемени тензиите на Западен Балкан, предупредува Столтенберг

Тензиите на Западен Балкан се зголемени , вклучително и во БиХ и Косово, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг....

Македонија1 ден

Сарафов: Идентификувани се сите 45 жртви од автобуската несреќа на автопатот Струма

Заменик-главниот обвинител и директор на Националната истражна служба Борислав Сарафов за БТА изјави дека веќе се идентификувани сите 45 жртви...

Свет1 ден

Гутереш: Затворањето на африканските граници поради омикрон е неправедно

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш, рече дека затворањето на границите поради новиот сој на коронавирус омикрон е многу неправедно,...

Македонија2 дена

(Видео) Во СДСМ и во Алтернативата неделава партиски консултации за преговорите помеѓу Заев и Гаши

Се очекува до крајот на оваа недела да се обезбеди усогласување за влез на Алтернативата во Владата. Партиските тела на...

Досие