Контакт

Европа

„Оксфорд“: Вакцината на „Астразенека“ е безбедна

Објавено пред

Вакцината против Ковид-19 изработена од шведско-британската фармацевтска групација „Астра зенка“ заедно со Универзитетот „Оксфорд“ е безбедна, соопшти групата за вакцини во „Оксфорд“ откако повеќе земји престанаа да ја користат.

„Постојат многу смирувачки докази дека нема зголемување на појавата на згрутчување на крвта овде во Велика Британија, каде што досега се користеле повеќето дози во Европа“, изјави Ендру Полард, директор на групата за вакцини во „Оксфорд“.

Тој ја истакна важноста од продолжување на вакцинацијата против Ковид-19, болест за која, како што рече, претставува голем ризик за здравјето.

Од компанијата „Астра зенека“ вчера изјавија дека внимателното испитување на сите достапни податоци за безбедност на повеќе од 17 милиони луѓе вакцинирани во Европската Унија и Велика Британија со нивната вакцина покажува дека нема докази за зголемен ризик од белодробна емболија, венска тромбоза или тромбоцитопенија на која било возраст или полова група ниту во серија со една доза ниту во одредена земја.

„Околу 17 милиони луѓе во Европската Унија и Велика Британија ја примија нашата вакцина, а бројот на случаи на згрутчување на крвта пријавени во оваа група е помал од стотиците случаи што може да ги очекуваме кај општата популација“, истакнаа од „Астра зенека“.

Европа

Ангела Меркел вакцинирана со „астразенека“

Објавено пред

Германската канцеларка Ангела Меркел денес беше вакцинирана со „астразенека“.

Меркел, која во јули ќе наполни 67 години, веќе објави дека има намера да се вакцинира, но дека го чека својот ред, пишува „Дојче веле“.

Досега претседателот Франк-Валтер Штајнмаер исто така беше вакциниран со „астразенека“, велејќи дека има доверба во вакцините што биле одобрени во Германија.

По препорака на Централната комисија за вакцини во Германија, само оние над 60 години се вакцинираат со „астразенека“ од почетокот на април.

Министрите за здравство на сојузните покраини пред неколку дена одлучија помладите луѓе кои ја примија вакцината на „Астразенека“ како прва вакцина, да добијат вакцина од „Фајзер / Бионтек“ или од „Модерна“ во втора фаза.

Прикажи повеќе...

Европа

Курц му праќал бакнежи на секретарот, во телефон откриени експлицитни фотографии

Објавено пред

СМС-аферата не престанува да ја тресе Австрија.

Медиумите дојдоа до голем број пораки што канцеларот Себастијан Курц наводно ги разменил со поранешниот секретар во Министерството за финансии, Томас Шмид, што поттикна на многубројни шпекулации за нивниот меѓусебен однос.

Шмид му испратил порака на Себастијан Курц во која го замолува да му вети дека ќе има вистинска моќ на новото работно место, а не само церемонијална улога.

„Добиваш сè што ќе посакаш“, му одговорил Курц.

„Пресреќен сум… го сакам мојот канцелар“, му напишал Шмид.

Се чини дека нивната преписка била многу блиска, па пронајдени се и пораки со бакнежи, што канцеларот наводно ги упатил до секретарот. Во телефонот на Томас Шмид се пронајдени околу 2.500 експлицитни фотографии, пишува „Блик“.

Јавноста со денови шпекулира за она што е напишано во пораките што беа откриени откога, по аферата „Ибица“, истрагата продолжи против другите членови на Партијата на слободата на Австрија (ФПО) на Штрахе, но и Народната партија на Австрија (ОВП) на Себастијан Курц.

Одземен му е мобилниот телефон на Шмид, во кој, според „Суедојче цајтунг“, наводно, сè било избришано, но форензичарите сепак успеале да ги пронајдат пораките, меѓу кои се и оние што ги разменил со канцеларот. Тие пораки, според медиумите, треба да бидат доказ за тоа како секое назначување завршува на самиот врв на власта.

Во преписката наводно се гледа како Курц му испраќа порака на Шмид: „Ќе добиеш сè што ќе посакаш“, покрај кои има три емотикони што испраќаат бакнеж. Шмид одговори: „Многу сум среќен. Го сакам својот канцелар“. Неколку недели по размената на овие пораки во јавнота, се појави аферата „Ибица“.

Покрај пораките, како што пренесува „Блик“, во службениот телефон на Шмид се пронајдени околу 2.500 експлицитни фотографии, на кои се гледа машки полов орган.

Обвинителството испитува од каде се фотографиите, но исто така испитува и како доказите од истрагата се обелодениле во јавноста.

Прикажи повеќе...

Европа

Кејт Мидлтон објави досега невидена фотографија од кралицата и принцот Филип

Објавено пред

Британското кралско семејство во средата на својот официјален профил на „Твитер“ објави досега невидена фотографија од кралицата Елизабета Втора и починатиот принц Филип со своите правнуци. Фотографијата ја сними војвотката од Кембриџ, Кејт Мидлтон, во замокот Балморал во 2018 година.

На фотографијата малиот принц Џорџ стои на левата страна до кралицата, а принцот Луис седи во нејзиниот скут.

Савана Филипс позира веднаш зад принцезата Шарлота, која седи покрај војводата од Единбург. Десно од него е Исла Филипс, која ја држи Лена Тиндал, а Миа Тиндал стои десно.

На принцот Филип, кој почина минатиот петок на 99-годишна возраст, се присетија и принцот Вилијам и неговата сопруга Кејт, кои исто така споделија заедничка фотографија со кралицата и војводата од Единбург во јавноста.

Нивната фотографија исто така е снимена во Балморал, но во 2015 година, а на неа војводата од Кембриџ ја држи раката на својот син, принцот Џорџ, а принцезата Шарлота е во прегратката на војвотката.

„Денес го паметиме како татко, дедо и прадедо“, пишува на твитер-профилот на Кенсингтон ројал.

И принцот Чарлс и неговата сопруга Камила објавија две фотографии во спомен на Филип. На едната војводата и младиот Чарлс играат поло, а на другата Филип стои помеѓу принцот од Велс и војвотката од Корнвол.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија21 минута

Судот одреди домашен притвор за Драги Рашковски

Ексгенералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, доби домашен притвор, кој му е изречен од Кривичниот суд. Судијата кој одлучуваше, го...

Македонија2 часа

Нови 908 заболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.616 тестирања, а регистрирани се 908 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија2 часа

Заев за Рашковски: Нема недопирливи, но никој не е виновен додека за него не се докаже вина

Во однос на истрагата за поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, премиерот Заев вели дека нема недопирливи, но пресумцијата...

Македонија5 часа

Богдановиќ укажува дека ако се суспендира планот за зградите кај „Холидеј ин“, штетата ќе ја платат граѓаните

Во стариот Закон за урбанистичкото планирање општините немаа никакво ограничување за тоа колку да трае суспензијата или неспроведувањето на плановите...

Македонија5 часа

Филипче: Ќе преговараме Институтот „Торлак“ да ни стане стратешки партнер за набавка на вакцини

Министерството за здравство следната недела ќе преговара со српскиот Институт за вирусологија, вакцини и серуми „Торлак“ да стане наш стртепки...

Свет6 часа

СЗО: Стапката на новозаразени се ближи до нов рекорд

Бројот на нови случаи на коронавирус во светот на неделно ниво е речиси двојно зголемен во последните два месеца и...

Европа7 часа

Првите „ковид-фри“ возови од денес превезуваат патници од Рим до Милано

Денес, тргнуваат специјални „ковид-фри“ возови, во кои патниците ќе може да се качуваат само со негативен тест на коронавирус, што...

Регион8 часа

„Фајзер“, „спутник В“ или „Синофарм“ – истражување во Србија покажа која вакцина штити најбргу

Граѓаните на Србија развија имунитет најбргу со вакцината на „Фајзер“ и тоа две недели по првата доза, што е за...

Македонија8 часа

Во болниците во земјата се лекуваат 1.708 ковид-пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците во земјата е пријавено дека се лекуваат вкупно 1.708 пациенти со коронавирус...

Регион8 часа

Србија ги отвора училиштата

Кризниот штаб на Србија донесе одлука децата да се вратат на училиште. Според членот на Кризниот штаб, Предраг Кон, состојбата...

Македонија9 часа

Приведен Драги Рашковски, Обвинителството бара притвор

Полицијата го приведе поранешниот секретар во кабинетот на премиерот и поранешен генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, во рамките на истрагата...

Европа22 часа

Четири лица починаа по примањето на вакцината на „Астразенека“ во Италија

Четири лица во Италија починаа од ретки тромби, откако беа вакцинирани со вакцината на „Астразенека“, се вели во извештајот на...

Македонија1 ден

Во Македонија 890 нови случаи на коронавирус, 35 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 890 нови случаи на коронавирус, 35 лица починаа, а оздравени се 1.024...

Македонија1 ден

Мицкоски: Илјадници луѓе се заведени во Избирачкиот список со два матични броја

Лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, на денешниот брифинг со новинарите обелодени нов скандал со назив „Мафија 2“, кој се однесува...

Европа1 ден

Фон дер Лаен обвинета за кршење на дипломатскиот протокол

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, е обвинета за кршење на дипломатскиот протокол како одговор на поканата на...

Македонија1 ден

Кинеските вакцини ќе пристигнат на 28 април

Министерот за здравство најави дека на 28 април во земјата ќе стигнат 200 илјади кинески вакцини додавајќи дека потврдата ја...

Регион1 ден

Објавен нон-пејперот што го потресе регионот: предлози за нови граници на Балканот

Словенечкиот портал „Нецензурирано“ го објави нон-пејперот, односно неофицијалниот дипломатски документ за новите поделби на територијата на поранешна Југославија. Документот, кој...

Регион1 ден

Борисов ја достави оставката пред Националното собрание

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов, утрово ја достави оставката пред новоизбраното 45-то Национално собрание на раководениот од него Совет на министрите,...

Европа1 ден

Две години од пожарот во „Нотр Дам“ – се очекува катедралата повторно да биде отворена во 2024

Катедралата „Нотр Дам“ во Париз, уништена во пожар пред две години, повторно ќе биде отворена во 2024 година, вети во...

Свет1 ден

Тела на четири деца пронајдени по пожар во куќа во Русија

Телата на четири деца се пронајдени по избувнувањето пожар во приватна куќа во село во регионот Свердловск во Русија. Во...

Досие