Контакт

Европа

Поради најавите за силно невреме, се затвораат училиштата и парковите на југот на Италија

Објавено пред

Поради претстојното невреме, училиштата и гробиштата во јужна Италија се затворени како дел од мерките на претпазливост.

dobivaj vesti na viber

Градоначалникот на Неапол, Гаетано Манфреди, одлучи да ги затвори повеќето гробишта и паркови поради опасност од паѓање дрвја и гранки, се вели во наредбата на градските власти.

Училиштата на популарниот туристички остров Искија во Неаполскиот Залив ќе останат затворени, објави градоначалникот Енцо Ферандино.

Цивилната заштита го подигна нивото за ризик од катастрофи за јужната италијанска провинција Кампанија.

Пожарникарите на Сардинија 50 пати излегле на терен на западниот брег на островот поради невремето во последните 12 часа.

Од поплавите беше погоден и регионот Ористано на Сардинија.

Властите исто така предупредуваат за можна поплава во Венеција во подоцнежните вечерни часови. Речиси 60 отсто од пешачките површини се очекува да бидат под вода, пренесуваат италијанските медиуми.

Се очекува градот да го активира својот 18-часовен систем за заштита од поплави.

Системот се состои од 78 бариери, кои градот може да ги подигне на три влеза и е во функција од 2020 година.

Европа

Шестмесечно бебе починало кога мајката го оставила во автомобилот во Белгија

Објавено пред

Шестмесечно бебе починало кога мајка му ја оставила во автомобил во градот Шарлроа, Белгија.

dobivaj vesti na viber

Мајката, која работи во болницата „Сен Жозеф де Жили“ во градот Шарлроа, го оставила бебето во автомобилот наместо во болничката градинка, пишуваат медиумите во регионот.

Бебето за кое се вели дека има шест месеци го забележале луѓе околу 17.30 часот.

Полицијата и екипите на итната помош пристигнале до автомобилот, но, за жал, единствено што можеле да направат е да утврдат дека бебето, кое од утринските часови било заклучено во автомобилот на сонце, починало.

Се очекува обдукцијата да ја утврди точната причина за смртта на бебето, а истрагата за инцидентот е во тек.

Прикажи повеќе...

Европа

Холандија и Зеленски ја притискаат Шпанија да му даде „Патриот“ на Киев

Објавено пред

Холандија и украинскиот претседател Володимир Зеленски вршат притисок врз премиерот на Шпанија, Педро Санчез, да го снабди Киев со противракетни одбранбени системи „Патриот“, пренесува мадридски „Ел паис“.

dobivaj vesti na viber

Зеленски му го пренел своето барање на Санчез на неодамнешната средба во рамките на самитот на Европската политичка заедница во Молдавија.

Во прашањето за испраќањето системи „Патриот“ во Шпанија се вклучени и холандскиот премиер Марк Руте и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган бидејќи шпанската батерија со тој противракетен систем е распоредена во Турција во рамките на НАТО.

Во Молдавија, Руте му ветил на Зеленски дека ќе му помогне да ја зајакне воздушната одбрана на Киев со системите „Патриот“ и ловците „Ф-16“, а претходно, по средбата со американскиот претседател Џо Бајден во Белата куќа, вети дека Холандија ќе ѝ испорача „Патриот“ на Украина.

Како што пишува „Ел паис“, Киев се обидел да го иницира прашањето за испорака на „Патриот“ со Шведска, Полска и Романија, па и со земји надвор од Европа, како ОАЕ.

Проблемот што го наведува Шпанија е што една од нејзините две батерии „Патриот“ и единствената што ги исполнува сите оперативни барања на НАТО е распоредена во турската база „Инџирлик“ од 2015 година, а втората ѝ е неопходна за национална одбрана и е сместена во Валенсија.

Шпанската армија купи половни „Патриоти“ од Германија во 2004 и 2014 година.

Шпанија, како што се вели во статијата, би била подготвена да му ја даде на Киев батеријата распоредена во Турција, но Ердоган јасно стави до знаење дека е заинтересиран да ја задржи батеријата во Турција и по 31 декември оваа година, кога истекува договорот.

„Ел паис“ оценува дека системот „Патриот“ веќе долго време не е потребен во Турција од одбранбени причини бидејќи веќе не постои ризик од ракетен напад од соседна Сирија. Сепак, шпанскиот „Патриот“ на тоа место има големо политичко значење бидејќи ја покажува солидарноста на НАТО со Турција.

Шпанскиот весник додава и дека шпанските „Патриоти“ се пред крај на силите и дека ако не се модернизираат, ќе мора да бидат деактивирани. Средствата за надградба на двете батерии „Патриот“ се веќе доделени, а во моментот се чека одобрение од САД.

 

 

Прикажи повеќе...

Европа

Oбјавено видео од напаѓачот што со нож бодеше деца во парк во Франција

Објавено пред

Четири мали деца и едно возрасно лице се повредени во напад со нож во парк во градот Анеси на француските Алпи, соопшти француската полиција откога првично објави дека осум деца се повредени.

dobivaj vesti na viber

Животите на три жртви се во опасност, според агенциите. Според британската агенција „Ројтерс“, станува збор за три деца, а според француската новинска агенција АФП, во прашање се две деца и еден возрасен маж.

Децата се на околу три години, соопшти полицијата.

На социјалните мрежи кружи видео, на кое наводно се гледа како родители го фаќаат напаѓачот по нападот.

Францускиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманин на „Твитер“ објави дека напаѓачот е уапсен.

Телевизијата БФМ јави дека нападот се случил во парк во близина на езерото Анеси околу 9.45 часот и дека напаѓачот бил сириски барател на азил.

Полицијата соопшти дека осомничениот е Абдалмасих Х., сириски бегалец, кој легално влегол во Франција. Тој поднел барање за азил на 28 ноември 2022 година.

Се уште не се јасни точните околности на нападот.

Безбедносните сили беа бргу испратени на местото на настанот, рече Дарманин.

Во паркот покрај езерото во Анеси деца на околу три години биле на утринско излегување кога одеднаш се појавил маж со нож и почнал да ги боде.

Некои деца биле во колички, јавува Би-би-си.

Напаѓачот потоа побегнал од местото на настанот, а подоцна нападнал постар човек, кој се движел во близина.

Во тој момент интервенирала полицијата, а напаѓачот бил застрелан во нозете и бил совладан.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 часа

Нема атмосферска канализација што ќе ги апсорбира врнежите со ваков интензитет, вели градоначалникот на Делчево

Градоначалникот на Делчево Горан Трајковски вели дека се работи за голема елементарна непогода и дека ништо не можело да спречи...

Македонија10 часа

(Видео) Страотни сцени од Делчево под вода; Жителите: Да не се повтори

Делчево е под вода. Од фотографиите и видеата што се шират на социјалните медиуми може да се види што направило...

Македонија13 часа

Граѓаните на Косово и Албанија ќе се лекуваат по исти цени како и македонските, не биле странци тука, вели Меџити

Граѓаните на Косово и Албанија ќе се лекуваат со исти цени како и граѓаните на Македонија, рече министерот Меџити. „Косовските...

Македонија14 часа

Малтретирањето и тепањето во Бардовци се случувало со години, вели Меџити

Министерот за здравство Фатмир Меџити вели дека тоа што се случи во Психијатриската болница во Бардовци, не е ништо ново...

Македонија15 часа

Прогласена кризна состојба во затворот „Идризово“

Со одлука на Владата прогласена е кризна состојба во затворот „Идризово“ поради спречување безбедносни закани. Ова се случува по информациите...

Македонија15 часа

Осуден сум без докази и штета, со пристрасност на судијата и судир на интереси во предметот, рече Јанакиески за „Топлик“

Со 18 причини ексминистерот Миле Јанакиески ја убедуваше Апелација дека не е виновен за случајот „Топлик“, каде што затезна камата...

Македонија16 часа

Меџити: Првпат утринското кафе го испив со професорот Јовев, кога министер носи одлука, таа не се преиспитува

Министерот за здравство, Фатмир Меџити, на денешниот отчет за сработеното во стоте дена откако е на функцијата, се пофали дека...

Македонија17 часа

Македонски државјанин осуден за убиство во Швајцарија извршено пред 24 години

Маж по потекло од Македонија е осуден во швајцарскиот град Бил за убиство извршено пред 24 години. Судот го осуди ...

Македонија19 часа

(Видео) Двајцата членови го напуштија Судскиот совет: врховната судијка укажа на незаконски одлуки, Герасимовски впери прст во превирањата

На судиите Зоран Герасимовски и Мирјана Радевска-Стефкова им престанаа мандатите во Судскиот совет. Едногласно беше донесена одлуката од сите членови....

Европа19 часа

(Видео) Избодени тригодишни деца, напаѓачот по потекло од Сирија – детали за страшниот напад во Франција

Најмалку осум лица, меѓу кои шест мали деца, утринава се избодени со нож во близина на игралиште во југоисточна Франција....

Македонија19 часа

(Видео) Мицкоски бараше, Ковачевски носи документ – но, недоволен да убеди да се направат уставните измени

Резолуцијата од голема европска земја, со која ќе потврдат признавање на македонскиот јазик, идентитет и култура, е недоволна за ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија20 часа

Фатен затвореник, кој од „Идризово“ побегнал пред осум години, се шетал во Аеродром

Полицијата фати затвореник, кој во 2015 година побегнал од затворот „Идризово“. Криминалецот бил најден синоќа во скопската населба Аеродром. Според...

Македонија20 часа

Заканите од кумановско Слупчане втор ден ги држат екипите на ЕВН надвор од селото во кое се краде 80 отсто од струјата на годишно ниво

Екипите на ЕВН втор ден не може да ја реконструираат дистрибутивната мрежа во село Слупчане посочувајќи дека нивните вработени добиваат...

Свет21 час

Во поплавениот Херсон постои голема опасност од нагазни мини: „Лебдат кон градовите, не знаеме каде се“

Уривањето на големата брана во Херсон на југот на Украина ќе има катастрофален ефект врз лоцирањето нагазни мини, предупреди Меѓународниот...

Македонија21 час

СДСМ: Добро е што ВМРО-ДПМНЕ не е против уставните измени

Добро е што ВМРО-ДПМНЕ не е против уставните измени, дијалогот треба да продолжи за на крајот сите да изградиме заеднички...

Македонија21 час

Судиите ќе ги образложат оставките пред колегите од Судскиот совет

Судиите Мирјана Радевска Стефкова и Зоран Герасимовски денес ќе ги образложат оставките пред колегите од Судскиот совет, а се очекува...

Македонија22 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Нема уставни измени без зачувани и идентитет и јазик

Понудата на ВМРО-ДПМНЕ на вчерашната лидерска средба партијата ја коментира како победничка опција. „Македонија во ЕУ и зачуван идентитет, на...

Македонија22 часа

Градоначалникот на Чаир: Со промоцијата на паркот „Украина“ порачавме дека сме со ЕУ, САД и со украинскиот народ

Паркот „Украина“ вчера беше промовиран во општина Чаир, поточно во близина на општинската зграда. „Со промоцијата на паркот ‘Украина’ ја...

Македонија1 ден

„Моето место е на Кардиохирургија“, Јовев е сигурен дека Меџити ќе ја поправи грешката

Сашко Јовев, разрешениот директор на Клиниката за кардиохирургија, по повикот на министерот за здравство Фатмир Меџити, да биде негов национален...

Топ2 дена

Тешка сообраќајка: камион удри во автомобил на булевар „Туристичка“ во Охрид

Тешка сообраќајна несреќа се случи попладнево во Охрид. Несреќата се случила на булевар „Туристичка“ спроти пазарчето во Охрид, информираат од...