Контакт

Европа

По спречувањето на турската министерка да влезе во конзулатот во Ротердам, Анкара возвраќа со иста мерка

Објавено пред

 Откако холандската полиција ја задржа и ја попречи турската министерка за семејство и социјални политики да влезе во турскиот конзулат во Ротердам, каде што требаше да се сретне со сонародници кои живеат во Холандија во рамките на кампањата за референдумот, а официјална Анкара ги блокираше сите приоди кон зградата на холандската амбасада и му порача на амбасадорот „извесно време да не се враќа“ на должноста, пренесуваат медиумите за најновата дипломатска криза меѓу Турција и земја членка на Европската унија.

dobivaj vesti na viber

Министерката за семејство и социјални политики Фатма Бетјул Сајан Каја, којашто во саботата престојуваше во Германија, се реши да патува за Холандија со автомобил, откако холандските власти претходно во саботата го оневозможија слетувањето на авионот со кој требаше да допатува во Ротердам турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу.

Холандските телевизии емитуваа снимки на коишто се гледа дека полицијата на министерката Каја ѝ го попречува влегувањето во турскиот конзулат. Исто така, новинарите на агенцијата Anadolu и на телевизијата TRT беа пресретнати во предградие на Ротердам и со полиција беа спроведени до границата со Германија, од каде што влегоа во Холандија за да ја следат посетата на министерката.

Пред зградата на конзулатот се собрале неколку стотици демонстранти со турски знамиња барајќи да ја видат министерката, а полицијата подигна метални огради и патролира на коњи. Според последните извештаи, пак, бројот на демонстрантите веќе се зголемил на две илјади.

Турското министерство за надворешни работи веднаш во саботата вечерта објави дека не сака да се врати холандскиот амбасадор во Турција на „во догледно време“, со што се заострува дипломатскиот спор меѓу двете земји кои се членки на НАТО.

Турските власти ги блокираа пристапите до зградата на холандската амбасада во Анкара, и на конзулатот во Истанбул „од безбедносни причини“, соопшти турското министерство за внатрешни работи.

„Холандија ги крши сите меѓународни закони, конвенции и човекови права со недозволувањето да влезам во конзулатот“, напиша на Twitter министерката Каја.

Германија, Холандија, Австрија и Швајцарија одбиваат на своја територија да им дозволат на турските министри да учествуваат на собирите за поддршка на уставните реформи за кои ќе се гласа на референдум, а се однесуваат на зголемување на овластувањата на претседателот на државата.

Поради тоа, официјална Анкара ги обвини овие земји дека спроведуваат „злосторства против човечноста“. Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган веднаш откако на шефот на дипломатијата му беше оневозможено да слета во Ротердам, од Истанбул порача дека „тие не знаат ниту што е политика, ниту што е меѓународна дипломатија“, нарекувајќи ги холандските власти „остатоци од нацисти и фашизмот“, а претходно одлуката на Германија ја спореди со нацизмот.

Франција не ги забрани тавите настапи на турските политичари, па во саботата вечерта слета во Метц, на истокот од земјата, каде што во неделата ќе се одржи собир на повик на локалниот огранок на Унијата на европските турски демократи (EUTS).

Ален Картон, висок функционер на префектурата Моасеј, појасни претходно дека локалното турско здружение за таа цел го изнајмила конгресниот центар. Картон додаде дека француското министерство за надворешни работи го дозволило доаѓањето на турскиот министер во Франција, а префектурата е задолжена за безбедност на настанот.

Во Германија и во Швајцарија последните неколку дена беа откажани неколку собири на Унијата на европските турски демократи (EUTS). Германскиот уставен суд пресуди дека турските владини функционери не можат да се повикуваат на германските уставни права за да влезат во земјата поради политички собири.

Швајцарските безбедносни власти, пак, во четвртокот гои отфрлија барањето на кантонот Цирих да ја забрани посетата на турскиот министер за надворешни работи во Брн во недела, истакнувајќи дека не постои безбедносна закана која би го оправдала ограничувањето на слободата на изразувањето./крај/мф/сн

Европа

47-метарската кула на Болоња е затворена бидејќи може да се урне

Објавено пред

Средновековната кула Гарисенда во италијанскиот град Болоња, која е наведната исто како и онаа во Пиза, е затворена поради страв дека може да се урне, јавува Би-би-си.

dobivaj vesti na viber

Властите почнаа да градат бариера висока пет метри околу кулата Гарисенда од 12 век за да ги задржи остатоците во случај кулата да падне. Кулата висока 47 метри се наведнува под агол од четири степени, а неодамна беа откриени поместувања во насока на навалувањето.

Градскиот совет на Болоња соопшти дека ситуацијата е „многу критична“.

Локацијата првпат беше затворена во октомври, откако сензорите открија промени во наклонот на Гарисенда, а инспекциите открија влошени материјали што ја сочинуваат нејзината основа и дека кулата е полна со пукнатини.

Советот започна, како што го нарече, план за цивилна заштита за зачувување на кулата. Се вели дека бариерата, покрај тоа што содржи остатоци, ќе ги заштити околните згради и луѓето во случај на уривање.

Се наведува дека околу кулата ќе бидат поставени и метални мрежи против карпи. Изградбата на бариерата ќе заврши на почетокот на следната година, додека кулата и плоштадот под неа се очекува да останат затворени неколку години додека се реновира.

Градот проценува дека само бариерата ќе чини 4,3 милиони евра и почна заедничка финансиска кампања за плаќање на реновирањето.

Проектот е наречен „извонреден предизвик“ кој ќе бара „посветеност на целиот град и на оние ширум светот кои ја сакаат Болоња и еден од нејзините најважни симболи“.

Прикажи повеќе...

Европа

Шојгу зборуваше за украинската контраофанзива: Изгубија повеќе од 125.000 луѓе

Објавено пред

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу тврди дека загубите на Украина во изминатите шест месеци за време на контраофанзивата надминале 125.000 луѓе и 16.000 оружје.

dobivaj vesti na viber

За време на состанокот со раководството на руските вооружени сили, Шојгу рече дека борбените способности на украинските војници се значително намалени, пренесува „Интерфакс“.

Според Шојгу, руските војници ќе продолжат да спроведуваат активна одбрана и да го зголемуваат својот борбен потенцијал земајќи го предвид искуството стекнато во специјалната операција во Украина.

Рускиот министер за одбрана најави дека следната година Русија ќе ја одржи стратешката командно-штабна вежба „Океан-2024“ со учество на сите гранки на армијата.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Хеликоптер се урна на обиколница во Мадрид, неколку повредени

Објавено пред

Хеликоптер утрово се урна на обиколницата во Мадрид, јавува шпанската агенција „Ефе“.

dobivaj vesti na viber

Неколку лица се полесно повредени во несреќата, објави весникот „Мундо“ прикажувајќи фотографии од остатоци во близина на столбот на мостот на автопатот.

Службите за итни случаи на Мадрид не одговорија веднаш на барањето на „Ројтерс“ за дополнителни информации.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ7 минути

Деца силувале дете во Скопје, таткото на момчето пријавил во полиција

Maж од Скопје пријавил во полицијата дека две лица го силувале неговиот малолетен син. Според информациите во полицијата, таткото рекол...

Македонија3 часа

Приведени пет лица за случајот со исчезнувањето на 14-годишната Вања, полицијата обезбеди и едно возило

Пет лица се приведени доцна синоќа во врска со случајот со исчезнувањето на 14-годишната Вања, и обезбедено е едно возило,...

Македонија4 часа

Ковачевски вели дека не постои расположение сега да се укине техничката влада, туку од следните избори

Не постои консензуално расположение сега на краток период пред одржување на изборите да се укине техничката влада. Ова го истакна...

Македонија7 часа

(Видео) Автомобил удри во мечка кај Тетово – полесно повредени децата во возилото

Доцна синоќа на локалниот пат Тетово – Ноштено , автомобил удрил во млада мечка која го минувала патот заедно со...

Регион7 часа

Случаен избор или порака – сите очи вперени во вратоврската на кралот Чарлс со грчкото знаме

Изборот на вратоврската од страна на британскиот крал Чарлс на конференцијата COP28 во Дубаи поттикна шпекулации дека тоа е шифрирана...

Регион8 часа

Не сакав да седам на маса со земји кои не’ прогласија за непријатели, рече бугарската министерка која го напушти Скопје пред да стигне Лавров

Не можам да седам на иста маса со луѓе кои имаат антибугарски и антиевропски манифестации, изјави бугарската вицепремиерка и министерка...

Македонија8 часа

Шести ден ни трага ни глас од исчезнатата Вања, се пребаруваат и подруми и речни корита

Шести ден се трага по исчезнатата Вања Ѓорчевска, на која и’ се изгуби трагата на пат кон училиштето „Песталоци“. Во...

Свет9 часа

Војната во Газа повторно се разгорe: Израел нападна 400 цели, Хамас тврди дека се убиени 240 луѓе

Израелската војска соопшти дека погодила повеќе од 400 цели во Појасот Газа по истекот на прекинот на огнот, при што...

Македонија9 часа

Скопје повторно на врвот на листите на загаденост на воздухот

Скопје и оваа зима е загадено. Откако синоќа повторно градот се проби меѓу првите 10 држави во светот според загаденоста,...

Македонија20 часа

Лавров се врати во Москва прегу Грција и Турција: Министерот за надворешни работи на Русија најбараниот гостин во Скопје

Авионот на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, кој присуствуваше на состанокот на Советот на министри на ОБСЕ во...

Свет22 часа

Путин потпиша нова уредба како одговор на агресивната активност на НАТО

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за одредување на бројот на редовни припадници на вооружените сили на Руската Федерација, соопшти...

Свет1 ден

Обновени судирите меѓу израелската армија и Хезболах: две лица загинаа во јужен Либан

Израелската армија соопшти дека погодила „терористичка ќелија“ во јужен Либан, а либанскиот Хезболах ги обнови нападите врз Израел. Две лица...

Македонија1 ден

Зеќири за казната затвор: Јас само спроведов предлог на вицепремиерот Фатмир Битиќи, ќе се жалам

Ексгенералниот секретар на Владата, Мухамед Зеќири, рече дека две и полгодишната затворска казна е неоснована и дека преку адвокатскиот тим...

Македонија1 ден

Лавров: Со години имавте понижувачко име, Западот ги подбуцнува народите на Балканот

Балканот има проблеми поради однесувањето на Западот, оценува министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров. На прашање за македонско-бугарските...

Македонија1 ден

Неколку стотини полицајци ја бараат исчезнатата Вања: проверени подруми, речното корито на Вардар, околните цркви и манастири  

За пронаоѓање на исчезнатото 14-годишно девојче досега се пребарани речното корито на Вардар, сите подрумски простории, не само во околината...

Македонија1 ден

(Во живо) Втор ден министерски совет на ОБСЕ

Денеска е вториот ден од триесеттиот министерски совет на ОБСЕ, кој се одржува во главниот град на Северна Македонија, Скопје....

Македонија1 ден

„Поради нерационалноста на Арсовска ќе се исплатат 1,5 милион евра долг кон приватните превозници и непотребни 1,5 милион денари камати и судски трошоци“, вели ВМРО-ДПМНЕ

„На виделина излезе дека ЈСП, раководено од страна на кадарот на Данела Арсовска и СДС, на приватните превозници им должел...

Економија1 ден

Се враќа евтината тарифа на струја, сега 11 часа дневно e достапна за граѓаните, велат СДСМ

„Евтината тарифа на електричната енергија од денеска се враќа кај домаќинствата. Сега домаќинствата ќе имаат на располагање вкупно 11 часа...

Македонија1 ден

Пожар во три објекти во Охрид, голема материјална штета, извести ЦУК

Според последниот 24-часовен извештај на Центарот за упраување со кризи, од вкупниот број 1.509 повици на Единствениот број за итни...

Свет1 ден

Нетанјаху за крајот на примирјето: Хамас нè нападна, не сакаше да ослободи уште заложници

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека Хамас не се согласил да ослободи дополнителни заложници, со што ги прекршил условите...