Контакт

Европа

Пропадна спојувањето на италијанските евроскептици и либералите во ЕП

Објавено пред

Планираното влегување на италијанското евроскептично и антилетистичко Движење пет ѕвездички (М5Ѕ) во пратеничката група на европските либерали во Европскиот парламент пропадна поради бунтот во редовите на либералите.

dobivaj vesti na viber

Членовите на италијанското евроскептично Движење пет ѕвездички (М5Ѕ), коишто досега беа во истата пратеничка група со британскиот UKIP, изгласаа во понеделникот преминување во фракцијата на европските либерали ALDE, изразено проевропска групација во Европскиот парламент.

На европските избори во 2014 година М5Ѕ освои 17 пратенички мандати, а во кампањата се заземаше за излегување на Италија од еврозоната, Тие 17 пратеници влегоа во пратеничката група на Европа на слободата и непосредната демократија (EFDD) во која беа и пратениците на Партијата за независност на Велика Британија (UKIP) на Најџел Фараж, еден од главните поборници за излегувањето на Обединетото Кралство од Европската унија.

Гласањето во ALDE за ова прашање беше предвидено за вторникот, но во понеделниот повеќе либерални пратеници отворено истапиле против таквото неприродно спојување, Неколку либерални партии од Финска, Данска, Шведска и Естонија, здружени во ALDE се заканија дека ќе ја напуштат либералната пратеничка група, доколку им се придружи М5Ѕ.

После тоа, во понеделникот ноќта се огласил и шефот на европските либерали Ги Верхофстат, потврдувајќи дека нема да се случи планираното спојување.

„Дојдов до заклучокот дека нема доволно гаранции за заедно да работиме на реформата на Европа. И натаму се присутни клучните разлики во ставовите за некои од основните европски прашања, како што е еврото“, истакнува во писмената изјава Верхофстад.

Одлуката за спојувањето на италијанските евроскептици со либералите, кои ги води Верхофстад кој е еден од најголемите заговорници на европскиот федерализам, претставуваше огромно изненадување за многумина.

ALDE, којашто сега има 63 пратеници, со 17-те пратеници на М5Ѕ би станала третата парламентарна група во ЕП, по Европската народна партија (ЕРР) и европските социјалисти и можеби во тоа се кријат причините за овој невообичаен потег. Верхофстад, имено, ја истакна својата кандидатура за претседател на Европскиот парламент и во таа трка добро би му дошле поголемиот број обезбедени гласови.

Од друга страна, за движењето М5Ѕ на познатиот сатиричар и блогер Бепе Грило е важно да дејствува во пратеничка група во ЕП, бидејќи на тој начин пратениците имаат многу поголема тежина откако кога делуваат како самостојни, а покрај тоа и политичките групи имаа право на дополнителни финансиски средства. Своите цели во заедничката пратеничка група со британската UKIP, не можеше да се оствари, имајќи дека UKIP по референдумот за Брегзит, ја постигна својата главна цел.

Во Европскиот парламент не е невообичаено да се здружуваат доста различни партии, но вакво спојување на евроскептици со најголемите поборници на европскиот федерализам уште не е забележано.

Во ЕП за да се формира пратеничка група потребни се 25 пратеници од најмалку седум земји членки на ЕУ. Пратениците кои делуваат во рамките на неколкуте пратенички групи имаат многу поголеми изгледи да ја протуркаат својата агенда, а имаат исто така и повеќе време за излагања на пленарните седници. Исто така, пратеничките групи може да сметаа и на дополнителни субвенции меѓу 20 и 30 милиони евра во петгодишниот период./крај/мф/сн

Европа

Русија почна со вежби со тактичко нуклеарно оружје

Објавено пред

Руските сили ја почнаа првата фаза од вежбите кои вклучуваат „практична обука за подготовка и употреба на нестратешко нуклеарно оружје“, соопшти денеска руското Министерство за одбрана.

dobivaj vesti na viber

Претседателот Владимир Путин ги нареди вежбите претходно овој месец. Москва ги поврза со, како што ги нарече, „милитантните изјави“ на западните официјални лица за кои рече дека претставуваат безбедносна закана за Русија.

Предупредување на Путин до Западот

Руското Министерство за надворешни работи ги цитираше коментарите на францускиот претседател Емануел Макрон, кој ја покрена можноста за испраќање европски сили да се борат против Русија во Украина, и британскиот министер за надворешни работи Дејвид Камерон, кој рече дека Украина има право да користи оружје обезбедено од Лондон за напад на цели во Русија.

Безбедносните аналитичари велат дека вежбата е предупредување на Путин до Западот повеќе да не се вклучува во војната во Украина, на која и испорачува оружје и разузнавачки информации, но се воздржа од испраќање војници.

Министерството за одбрана соопшти дека во првата фаза од вежбата се вклучени ракетите Искандер и Кинжал.

Вежбите се одржуваат во Јужниот воен округ на Русија долж украинската граница и делови од Украина под контрола на Русија.

Белорусија, каде Русија распореди тактичко нуклеарно оружје минатата година, исто така ќе биде вклучена во вежбите, соопштија двете земји.

Тактичкото или нестратешкото нуклеарно оружје е помалку моќно од стратешкото оружје дизајнирано да избрише цели непријателски градови, но сепак има огромен деструктивен потенцијал.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Тежок скандал во романскиот парламент: пратеникот обвини поранешен сопартиец дека го удрил со колено во носот

Објавено пред

Сериозен скандал денеска се случи во романскиот парламент – пратеникот на ПНЛ, Флорин Роман изјави дека добил „удар со колено во носот“ пред пленарната сала на Собранието, од поранешен сопартиец, сега независен пратеник Дан Вилчеану, инаку поранешен министер за финансии, пренесува Либертатеа.

dobivaj vesti na viber

„Го прекорив независниот пратеник Дан Вилчеану за прекршување на правилата поради неговото присуство во клупите на групата ПНЛ. Неговиот проблем во парламентот беше да дознае колку градоначалници отишле во Калараши. Следеше вербална расправија, по што физички насилно бев исфрлен од пленумот“, напиша Флорин Роман на Фејсбук.

„Надвор од пленумската сала повторно бев физички нападнат, насилнички, со колено во носот“, тврди Роман, прецизирајќи дека тој не возвратил, туку дека ќе поднесе „кривична пријава против пратеникот хулиган“.

Претседателот на ПНЛ и на парламентот, Николае Чиука, рече дека „физичкото насилство е неприфатливо, особено кога тоа се случува овде, во зградата на парламентот“ и побара од раководството на Претставничкиот дом да преземе мерки против либералниот Дан Вилчеану.

Прикажи повеќе...

Европа

ЕУ одлучи да ги искористи замрзнатите руски средства за вооружување на Украина

Објавено пред

Советот на Европската унија денеска усвои низа правни акти за да се осигура дека нето добивката од неочекуваните пари и вонредните приходи од замрзнатите руски средства се користат за воена поддршка за Украина, како и за зајакнување на капацитетот на нејзината одбранбена индустрија и реконструкција.

dobivaj vesti na viber

Тоа значи дека финансиските институции кои чуваат руски замрзнати средства на своите сметки во износ од повеќе од еден милион евра ќе дадат финансиски придонес од нивната нето добивка акумулирана од 15 февруари годинава.

На 12 февруари 2024 година, Советот на ЕУ одлучи дека финансиските институции кои поседуваат повеќе од еден милион евра во средства и резерви на Руската централна банка, која е имобилизирана со низа рестриктивни мерки од страна на ЕУ, мора да ги издвојат вонредните средства што се акумулираат поради овие мерки и дека не можат да располагаат со нето добивката што произлегува од тоа.

Одлуката денеска и формално ја потврди Советот откако на почетокот на месецов беше постигнат договорот на амбасадорско ниво.

Според таа одлука, 90 отсто од овие средства ќе одат во фондот на ЕУ за воена помош за Украина, а останатите 10 отсто за нејзината одбранбена индустрија и одбрана.

Според проценките на ЕУ, замрзнатите руски средства би можеле да донесат меѓу 15 и 20 милијарди евра до 2027 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија58 минути

(Видео) Поплавувања и штети од пороен дожд и град во Куманово, Старо Нагоричане и Липково, се очекува зголемување на водостојот на Лепенец

Центарот за управување со кризи информира дека заради локалните врнежи на дожд има пријави за поплавувања и штети од град...

Македонија4 часа

Осомничениот за двојното убиство Љупчо Палевски – Палчо, спроведен во Кривичниот суд: одреден му е притвор од 30 дена

Осомничениот за двојното убиство во Скопје и Велес од ноември минатата година, Љ.П. кој на 15.05.2024 година беше екстрадиран од...

Македонија4 часа

30-дневен притвор за судијата Наќе Георгиев

Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје, постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал...

Македонија5 часа

Одземање на пасошот и мерки за претпазливост за Иџет Мемети, бара Обвинителството

Јавниот обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција до судијата на претходна постапка при Основниот...

Македонија8 часа

Иљази им забрани на докторите од Токсикологија да даваат изјави за медиумите

Економската директорка на Клиниката за токсикологија, Бесија Иљази, им забрани на вработените на Клиниката за токсикологија да даваат медиумиски изјави...

Македонија9 часа

Повеќе од 100 отсто зголемен бројот на претставки за дискриминација во 2023 година, Комисијата се жали на ограничен буџет и малкумина вработени

Комисијата за спречување и заштита од дискриминација минатата година добила двојно повеќе претставки во однос на 2022 година. Денес, Комисијата...

Топ9 часа

Загина маж во Кичевско: со возилото излетал од патот

Вчера во 13.00 часот во ОВР Кичево било пријавено дека на магистралниот пат А2, кај с.Трапчин Дол, кичевско, патничко возило...

Топ10 часа

Тело на маж извлечено од Вардар кај Камениот мост – засега не е познат неговиот идентитет

Вчера, околу 20 часот, тело на машко лице било забележано од водите на реката Вардар во Скопје. Според изјавите на...

Македонија10 часа

Одземен имунитетот на судијата Наќе Георгиев, Обвинителството отвори истрага и против Мемети, но за него не се бара притвор

Обвинителството отвори истрага за врховниот судија Наќе Георгиев и за членот на Советот на јавните обвинители, Иџет Мемети, кои се...

Македонија10 часа

МВР утврди неправилности: забавниот парк со панорамско тркало во Карпош ќе биде отстранет

Постапувајќи по допрен глас дека во Скопје, на подрачјето на општина Карпош, поточно пред спортскиот центар „Борис Трајковски“, без соодветни...

Свет11 часа

Франција го поддржува Хаг во повикот за налог за апсење на Нетанјаху

Министерството за надворешни работи на Франција соопшти дека ја поддржува независноста на Меѓународниот кривичен суд и неговата борба против неказнивоста...

Македонија11 часа

Претрес и кај Иџет Мемети во случајот со барањето поткуп

Синоќа, по наредба на судија на претходна постапка, извршен е претрес во домот на членот на Советот на јавните обвинители,...

Свет12 часа

Најмоќната серија земјотреси во последните 40 години: јужна Италија за пет часа регистрира 150 потреси

Речиси 150 земјотреси, најсилни во последните 40 години, се регистрирани вчеравечер и утринава на полињата Флегра во близина на Неапол...

Свет13 часа

Едно лице загина во напад со украинско беспилотно летало во регионот на Белгород

Една жена загина, а три лица се повредени во напад со дрон на Вооружените сили на Украина врз автомобил во...

Свет13 часа

Најмалку 10 лица повредени од удар на гром во Дрезден

Најмалку десет лица се повредени, од кои четворица потешко, во удар на гром за време на краткото, но силно невреме...

Свет13 часа

Во Полска уапсени девет лица за акти на саботажа во име на Русија

Полскиот премиер Доналд Туск соопшти дека полицијата уапсила девет лица кои извршиле саботажа во Полска за услугите на Русија. „Во...

Македонија1 ден

Уапсен врховен судија поради сомненија за примање поткуп

Врховниот судија Наке Георгиев е уапсен поради сомнеж за примање поткуп. „Денеска 20 мај, лишен од слобода е судија од...

Свет1 ден

Нови детали за трагедијата во Иран: технички дефект е причина за падот на хеликоптерот, јавуваат иранските медиуми

Причината за падот на хеликоптерот во кој се наоѓаше иранскиот претседател Ебрахим Раиси е технички дефект на леталото, јавува иранската...

Топ1 ден

За пари, син со нож му се заканувал на таткото во Велешко

Основното јавно обвинителство Велес поведе постапка против лице од селото Раштани за кое постои сомнение дека сторило кривично дело загрозување...

Македонија1 ден

Шверцувале мигранти од Босна и Херцеговина во Хрватска: на цариниците им плаќале по 1.500 евра

По спроведена истрага, УСКОК поднесе обвинение пред судот во Осиек против групата, во која беа вклучени двајца царински службеници, осомничени...