Контакт

Европа

Пукање на парискиот аеродром „Орли“, убиено едно лице

Објавено пред

 

dobivaj vesti na viber

Непознат маж бил убиен на аеродромот „Орли“ во Париз, откако се обидел да му го одземе оружјето на еден војник. Инцидентот се случи околу осум часот и 30 минути во јужниот терминал на аеродромот.

 

Напаѓачот се втрчал кон воената патрола и се обидел да му го одземе оружјето на еден од војниците, по што се засолнил во една продавница на аеродромот, пред да биде застрелан, пренесуваат француските медиуми.

 

Според медиумите, нема повредени лица, а аеродромот бил евакуиран веднаш по пукањето во еден од терминалите. Аеродромот „Орли“, втор по големина во Франција, се наоѓа на дваесетина километри јужно од Париз./крај/мф/бс

 

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Еден од најважните луѓе на Путин се сретна со поранешниот кубански лидер

Објавено пред

Секретарот на рускиот Совет за безбедност Николај Патрушев, еден од најважните соработници на претседателот Владимир Путин, се сретна со поранешниот кубански лидер Раул Кастро за да разговараат за безбедносната соработка, објави во вторникот новинската агенција Интерфакс.

dobivaj vesti na viber

„Се разговараше за различни прашања од руско-кубанската соработка на полето на безбедноста“, се вели во соопштението за печатот на рускиот Совет за безбедност, цитирано од Интерфакс.

„Николај Патрушев го увери Раул Кастро дека Москва останува посветена на духот на стратешкото партнерство меѓу двете земји“, се вели во соопштението.

Војната во Украина ја предизвика најтешката криза во односите меѓу Русија и Западот од Кубанската ракетна криза во 1962 година, тврдат руски и американски дипломати.

Тоа беше најблиску до нуклеарниот конфликт на двете велесили.

Во 1962 година, Советскиот Сојуз започна тајно да инсталира ракети со среден дострел на Куба, кои можеа да стигнат до американските градови.

САД го блокираа пристапот до Куба и спорот заврши со отстранување на руските ракети од Куба и американските ракети од Турција.

Во тоа време на чело на Куба беше братот на Раул, Фидел Кастро.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров минатата недела ја посети Куба.

Тој ја осуди „доминацијата“ и „хегемонијата“ на САД и западните земји кои ја одржуваат со средства што „не вклучуваат дипломатија, туку уцени, ултиматуми, закани, употреба на воена сила и санкции“.

Прикажи повеќе...

Европа

Работник во болница пресекол цевка во близина на доводот за кислород и запалил пациент: Драма во Романија

Објавено пред

Едно лице е тешко повредено во болница во Плоешти кога работник во топлана пресекол цевка во близина на доводот за кислород и предизвикал пожар.

dobivaj vesti na viber

Работникот дошол да работи на парното, а во еден момент влегол во собата за интензивна нега каде лежела жена зависна од кислород. Работникот користел алат за работа на цевки, настанале искри, а потоа експлозија и пожар.

„Болницата ангажираше и пожарникар да биде таму за време на работата. Реторичко прашање, но каде беше тој човек кога влегол работникот да ја пресече цевката“, изјави директорот на болницата Богдан Ница.

Од градот наведуваат дека не се работи за голема експлозија и дека истрагата за инцидентот е во тек.

Докторите притрчале да и помогнат на несреќната жена, која го изгаснала пожарот кој го зафатил креветот на кој таа лежела. Пациентката (83) со повеќе изгореници е префрлена на друго одделение каде и била оперирана. Според извештаите, таа добила изгореници на лицето и рамената.

Директорот на болницата рече дека ќе се утврдува кој и како згрешил.

„Сите ќе одговориме во согласност со нашите функции. Вклучувајќи го и пожарникарот кој е вработен во болницата и е задолжен да делува превентивно и да ги спречи ризиците по здравјето на пациентите и персоналот“, рече Нику.

Ова не е прв пат да се случи трагедија во оваа болница, медиумите потсетуваат на случај во ноември 2021 година, кога во болницата беа сместени пациенти со ковид, каде избувна пожар во кој две лица загинаа, а 16 беа тешко повредени.

Според тогашните изјави најверојатно искрата ја предизвикал вознемирен пациент кој го поместувал креветот.

Прикажи повеќе...

Европа

„Шпигел“: Европа очајно бара муниција за Украина низ целиот свет

Објавено пред

Германија и другите европски земји очајно бараат каде да купат муниција за Украина. Сепак, моментално има недостиг од оваа стока низ светот, сите купуваат, а никој не продава, стои во извештаите.

dobivaj vesti na viber

Во исто време, според написите, времето работи против Европејците, бидејќи доколку не испорачаат уште многу гранати, украинските резерви ќе бидат исцрпени најдоцна до јуни.

Генералот на Бундесверот Кристијан Фројдинг зборува за артилериска муниција со тон на очај. Од почетокот на конфликтот, тој беше шеф на украинскиот штаб во Министерството за одбрана задолжен за набавка и испорака на германско оружје во Киев. Веќе неколку месеци е преокупиран само со една тема.

„Се обидуваме да купиме муниција низ светот“, вели генералот, цитиран од „Шпигел“.

Европските влади се соочени со егзистенцијално прашање: дали можат сами да ја купат потребната одбранбена опрема без учество на САД?
Досегашните резултати се прилично отрезнувачки, пренесува медиумот.

„За жал, артилерија и противвоздушна муниција не се достапни во изобилство на полиците на продавниците ширум светот“, вели Фројдинг.

Насекаде има недостиг од муниција. Министерството за одбрана во Берлин секојдневно „си ја разбива главата“ со нови идеи каде на друго место да се најде муниција.

Според извори од француската влада, Европејците веќе купуваат околу 70 отсто од својата воена опрема од САД и во никој случај не смее да се дозволи оваа зависност да се зголеми.

Наместо да разговара за офанзива, како што беше случајот минатата година, Европа сега зборува за тоа кога можеме да очекуваме пенетрација и дополнително напредување на Русите на фронтот, според напишаното.

Максималната цел на Украина за 2024 година е одбраната, сметаат Европејците. Но, дури и за оваа цел итно ќе им требаат повеќе гранати на фронтот.

Според разузнавачките служби, украинските резерви ќе бидат исцрпени најдоцна до јуни, а можеби и порано, доколку не се испорачаат значително повеќе.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија27 минути

Македонските граѓани, сепак, ќе може да патуваат со личните карти со старото име во БиХ, информираше Бојмацалиев

Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи, Митко Бојмацалиев, оствари телефонски разговор со министерот за безбедност на Босна и Херцеговина Ненад...

Македонија1 час

ДНК собраа 690.000 денари за лекување на Лео со лицитацијата на статуетката од „Златна Бубамара“

Музичарите Панчо и Андреј објавија дека успеале да соберат 690.000 денари за лекувањето на Леонид, откога ја ставија на лицитација...

Македонија1 час

ДИК потврди: Османи собра над 10 илјади потписи

Според последните податоци објавени на страната на Државната изборна комисија заклучно со вчерашниот ден, кандидатот на Демократската унија за интеграција,...

Македонија1 час

(Видео) Јас можам да се туркам и на рацете: кочанчанец го продава својот инвалиден скутер, парите ќе ги намени за лекување на Лео

Кочаначанецот Благојчо Ѓоргиев реши да го проддаде својот скутер за хендикепирани и покрај здравствениот проблем, а парите, како што вели,...

Македонија2 часа

Убиството во Блаце можно е да е поврзано со пожарот во Чаир

Скопското обвинителство изврши увид на самото место во близина на Блаце, каде што вчера беше пронајдено безживотно тело на маж...

Македонија2 часа

Вчерашното убиство е продолжение на крвавата наркопресметка, силата на криминалните кланови е од Спасовски, велат од ВМРО-ДПМНЕ

„Дали СДС си ги чита срамните соопштенија пред да ги пушти, или ја оставиле партијата на деца кои глумат партија....

Свет2 часа

Гутереш: Нуклеарна сенка над човештвото

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш денеска изјави дека нуклеарната сенка повторно се надвила над човештвото, додавајќи дека ризикот...

Македонија3 часа

СДСМ: Убиство и запалено кафуле во еден ден, Тошковски и кадрите на Мицкоски покажуваат голема некадарност во водењето на МВР

Убиство и запалено кафуле во Скопје само за неколку часа, велат од СДСМ. „Министерот и началникот на СВР Скопје, кадри...

Свет3 часа

Бајден: Израел се согласи на прекин на огнот за рамазан, ризикува да ја загуби поддршката од светот

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека Израел се согласил да ги прекине воените активности во Појасот Газа за време на...

Топ15 часа

Уште едно убиство во Македонија: 56-годишен маж застрелан во близина на патот кон Горно Блаце

Убиство се случи попладнево на локалниот пат од Долно кон Горно Блаце. Според првичните информации од полицијата, убиениот бил најден...

Македонија16 часа

(Видео) Османи прв собра 10.000 потписи за претседател: „Веста ме најде во домашен амбиент“

Кандидатот за претседател од редовите на ДУИ и актуелен шеф на МНР, Бујар Османи,  преку видео порака објави дека собрал...

Македонија18 часа

Според грчкиот министер „преспанскиот“ за пасошите мора да се почитува, а меморандумите во Грција ќе бидат ратификувани кога ќе им дојде времето

Грчкиот министер за надворешни работи, Јоргос Герапетритис, се осврна на Преспанскиот договор, одговарајќи на прашање на СИРИЗА за ратификување на трите...

Свет18 часа

Унгарија најпосле и’ дозволи на Шведска да влезе во НАТО

По речиси две години, Унгарија најпосле ја ратификуваше одлуката за влез на Шведска во НАТО. Одлуката денеска ја донесе унгарскиот...

Регион19 часа

Извештај на ЕБОР: На Западен Балкан ќе му бидат потребни помеѓу 40 и 70 години за да го достигне животниот стандард на ЕУ

Стандардот на живеење во Западен Балкан сè уште е значително понизок од оној во Европската унија и би можеле да...

Топ20 часа

Ја малтретирале малолетната ќерка: кривична за двајцата родители од Скопје

На 24.2.2024 во Полициската станица Бит-пазар бил извршен службен разговор со Е. М. (42) и Ф. М. (37), двајцата од...

Македонија20 часа

(Видео) Петковиќ: За извршителите и судиите што не ги бришат застарените долгови чаре се кривични пријави

Кривична пријава за злоупотреба на службената положба и овластувањето против извршителите и судиите што не носат одлуки за бришење на...

Македонија20 часа

Нема вина кај лекарите за случајот на Веапоска според вештачењето побарано од одбраната на обвинетите

Во Основниот суд во Струга продолжи расправата во судскиот процес против тројцата струшки лекари, гинекологот Мухамед Асани, неговиот син, доктор...

Македонија22 часа

„Пред неколку години четвртина бурек со јогурт беше 50, сега е 120 денари“, Мицкоски со одговор до СДСМ за просечната плата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска беше на теренска посета на увид на градежни активности во општина Гази Баба, каде...

Економија23 часа

Се намалуваат цените на бензинот и дизелот

Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад на Република Северна Македонија (РКЕ) донесе одлука...

Свет1 ден

(Видео) Хаос во Брисел: земјоделците палат гуми, пробиена полициската блокада

Земјоделците запалија купишта стари гуми во Брисел во знак на протест барајќи акција од ЕУ за прашањата од евтините цени...