Контакт

Европа

Село во Романија третпат избра ист градоначалник иако е мртов

Објавено пред

Жителите на едно село во Романија го реизбраа истиот градоначалник на локалните избори, иако тој почина пред две недели од коронавирус, пренесува „Ројтерс“.

Граѓаните веруваат дека тој добро се снашол и дека заслужил постхумна победа.

Десетици граѓани запалија свеќи на гробот на социјалдемократот Јон Алиман по завршувањето на локалните избори во Романија. Алиман победи со 64% ​​од гласовите во селото Девеселу во јужна Романија, кое има околу 3.000 жители, и тоа би бил негов трет мандат.

„Не верувам дека повторно ќе имаме таков градоначалник“, рече еден жител на селото.

Алиман почина на 17 септември во болница во Букурешт, но неговото име веќе беше испечатено на гласачките ливчиња и не можеше да се отстрани, соопштија официјалните лица.

Тие изјавија дека сега ќе се одржат нови избори.

И покрај победата на Алиман, неговата Социјалдемократска партија загуби на локалните избори во клучните градови.

Европа

Германец ги прскал луѓето со спреј за самоодбрана бидејќи не држеле растојание

Објавено пред

71-годишниот Германец ги прскал минувачите со спреј за самоодбрана базиран на црн пипер бидејќи премногу сериозно го сфатил правилото за физичко растојание, соопшти германската полиција.

Тој прво испрскал група луѓе што џогирале, а потоа и двајца велосипедисти во западниот град Ахен, се вели во полициското соопштение, додавајќи дека нападите биле извршени без предупредување.

Велосипедистите, брачна двојка на возраст од 51 до 49 години, успеале да го избегнат спрејот и застанале за да повикаат полиција.

Човекот ѝ рекол на полицијата дека нема друг начин да им покаже на другите да се придржуваат кон воспоставените мерки за борба против ширењето на коронавирусот.

Тој е обвинет за предизвикување сериозни повреди и опасно попречување на сообраќајот.

Ахен е еден од најголемите урбани центри во Германија кој во моментов е класифициран како област со висок ризик поради високата стапка на инфекција.

Прикажи повеќе...

Европа

Полициски час во Белгија, се затвораат баровите и рестораните

Објавено пред

Во Белгија баровите и рестораните од денес се затворени еден месец, а ноќниот полициски час ќе стапи на сила од вечерва.

Здравствените власти предупредуваат на можно „цунами“ на нови случаи на коронавирус во земјата.

Целта на новите мерки е да се ограничат социјалните интеракции со цел да се забави експоненцијалниот раст на инфекцијата во земјата со 11,5 милиони жители. Поради огромното зголемување на новите инфекции, неколку болници веќе мораа да ги одложат операциите што не се неопходни за да лекуваат случаи на Ковид-19.

„Навистина сме многу близу до цунами“, изјави министерот за здравство, Френк Ванденбруке, за телевизијата РТЛ.

Според Европскиот центар за превенција и контрола на болести, во Белгија во последните 14 дена се евидентирани над 700 инфекции на 100.000 луѓе, што е втора најлоша бројка во Европа по Чешка, која имаше 828 инфекции на 100.000 луѓе.

Портпаролот на кризниот центар  за Ковид-19, Ив ван Летем, изјави дека во просек се регистрирани нови 7.876 случаи на ден во последните седум дена, што е зголемување за 79 проценти во однос на претходната недела. Тој рече дека епидемиолошката состојба може да биде уште полоша со оглед на одложеното пристигнување на резултатите од тестовите.

Во борбата против ширењето на инфекцијата, во Белгија ќе се воведе полициски час од денес на полноќ до 5 часот наутро, најмалку еден месец. Продажбата на алкохол ќе биде забранета по 20 часот, а бројот на луѓе кои жителите можат да ги сретнат надвор од своето домаќинство ќе се намали од три на едно лице, за целиот месец.

На луѓето им е наложено да работат од дома секогаш кога е можно. Илјадници студенти беа погодени откако неколку универзитети побараа да биде заземено само едно од пет места во салите за над 50 лица.

Прикажи повеќе...

Европа

Џонсон: ЕУ не сака трговски договор со нас

Објавено пред

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, изјави дека е време земјата да се соочи со фактот дека нема да има олеснување во трговијата со Европската Унија по брегзит затоа што ЕУ одбила да преговара на сериозно ниво и ако Брисел не ја смени својата позиција, нема да има договор.

„Без оглед на причината, јасно е дека по 45 години од нашето членство, тие не сакаат да ни ги понудат истите услови како на Канада. Исто така, со кренати глави и уверени, се подготвуваме да ја прифатиме алтернативата. Ќе станеме моќна, независна, слободна трговска нација која ги контролира сопствените закони“, рече Џонсон, цитиран од „Ројтерс“.

Доколку ЕУ не се сврти, Велика Британија ќе премине на австралискиот систем.

„Ќе го сториме тоа со голема самодоверба, бидејќи стана јасно дека ЕУ не сака да има канадски договор со нас, како што баравме. Сето тоа, сепак, не беше ветувачко на самитот во Брисел”, додаде Џонсон.

Премиерот на Велика Британија рече дека ЕУ сè уште сака да ја контролира нивната законодавна слобода, што е апсолутно недозволиво за независна држава.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Дванaесет починати и 161 нов случај на коронавирус во Македонија

Дванaесет лица починаа, а потврден е 161 нов случај на коронавирус во земјата во последните 24 часа, соопшти Министерството за...

Македонија4 часа

Кумот на Груевски во притвор поради плацовите на Водно

Кривичниот суд во Скопје му изрече 30 дена притвор на Ристо Новачевски, кој се товари за сторено кривично дело перење...

Македонија4 часа

Филипче: Ситуацијата е навистина сериозна, следен чекор би бил полициски час

Министерот за здравство, Венко Филипче, соопшти дека утре до Владата ќе биде предложен дополнителниот сет мерки за превенција од коронавирусот....

Свет4 часа

Европската агенција за лекови ќе ги разгледа резултатите од студијата на СЗО за лекот ремдесивир

Европската агенција за лекови (ЕМА) ќе ги разгледа резултатите од студијата на Светската здравствена организација (СЗО) за антивирусниот ремдесивир, што...

Македонија4 часа

(Видео) Пендаровски: Научните аргументи и вистината за јазикот се на наша страна и од нив никој разумен не може да се откаже

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на отворањето на манифестацијата Отворени денови на Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“. Овогодишниот...

Топ4 часа

Инспекторите растурија свадба во Глумово со 250 гости, следи кривична пријава

Инспекторите откриле уште еден случај на масовно непочитување на мерките против коронавирус во околината на Скопје. Синоќа во периодот од...

Македонија5 часа

Од отворањето на градинките, од корoнавирус заболеле 18 деца и 55 вработени

Од отворањето на градинките на 9 септември досега од коронавирус заболеле 18 деца и 55 вработени, информира министерката за труд...

Македонија6 часа

Приведен кумот на поранешниот премиер Никола Груевски, за плацевите на Водно

По наредба на Обвинителството за организиран криминал и корупција, полицијата утрово го приведе Ристо Новачевски, кум на Никола Груевски, а...

Свет8 часа

(Видео) Запалени две цркви на протестите во Чиле

Најмалку две цркви се запалени во главниот град на Чиле, а илјадници луѓе се собраа на улиците на првата годишнина...

Европа8 часа

(Видео) „Фајзер“ произведе стотици илјади дози вакцина против Ковид-19

Фармацевтската компанија „Фајзер“ објави видео кое покажува дека веќе има произведено стотици илјади дози вакцина против коронавирус во својата белгиска...

Свет9 часа

Научниците предупредуваат: Заразата со коронавирус на отворено не е невозможна, но е ретка

И покрај тоа што речиси целиот документиран пренос на коронавирус се случил во затворен простор, експертите велат дека е оправдано...

Свет9 часа

Европа ги надмина сите рекорди – многу земји воведуваат построги мерки

Европа, соочена со вториот бран на пандемијата, го премина прагот на 250.000 смртни случаи од коронавирус. За една недела се...

Свет10 часа

(Видео) Се качил на кулата на Трамп во Чикаго и барал да разговара со претседателот

Неидентификуван маж се качил на кулата на Трамп во Чикаго, барајќи да разговара со претседателот на САД и медиумите. Мажот,...

Македонија10 часа

Ковид-19 го прележале над 17 илјади лица во земјава

Од Ковид-19 досега оздравеле 17.239 лица во земјава, покажуваат податоците на Министерството за здравство. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во земјава...

Регион10 часа

Полициски час во неколку црногорски градови

Здравствените власти во Црна Гора одлучија да воведат ограничувачки мерки во пет града во црвената зона според бројот на лица...

Европа22 часа

(Видео) Илјадници Французи излегоа на улиците поради убиството на наставникот

Илјадници луѓе излегоа на улиците на Франција во знак на поддршка на наставниците и со цел да ја одбранат слободата...

Европа22 часа

Стотици демонстранти ја нападнаа полицијата во Прага

Чешката полиција употреби солзавец и водени топови за да растера стотици демонстранти во Прага кои ги нападнаа полицајците по протестот....

Регион23 часа

Црногорските медиуми за Амфилохие: Привилегиран e, го лечат со „ремдесивир“

Митрополитот Амфилохие, кој се зарази со коронавирусот, доби лек „ремдесивир“, кој, според порталот ЦдМ, е недостапен за другите пациенти во...

Свет1 ден

Бројот на заболени во светот надмина 40 милиони

Бројот на заразни лица со Ковид-19 во светот надмина 40 милиони, поточно 40.014.845, според податоците на веб-страницата Worldometer. Бројот на...

Македонија1 ден

Аеродром, Центар и Карпош се општини со најголем број заболени од Ковид-19

Аеродром, Центар и Карпош се скопски општини со најголем број на заболени од Ковид-19. Според најновите податоци од Министерствоот за...

Досие